občan
25.07.07,19:00
§134 Občianskeho zákonníka odsek 1
Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju
má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide
o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
Otázka:
Čo sa považuje za držbu? Stačí ak bude niekto obrábať môj pozemok po dobu 10 rokov a môže ho získať?
Vopred ďakujem za odpoveď
rada
25.07.07,17:41
§134 Občianskeho zákonníka odsek 1
Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju
má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide
o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
Otázka:
Čo sa považuje za držbu? Stačí ak bude niekto obrábať môj pozemok po dobu 10 rokov a môže ho získať? Len obrábanie nestačí. K tomu je treba splniť nasledovné :
Vopred ďakujem za odpoveď
1. musí ísť o spôsobilý predmet vydržania - teda musí sa jednať o vec, ktorá môže byť predmetom vlastníctva, môže to byť aj ideálny spoluvlastnícky podiel.
2. držba musí byť oprávnená. Držiteľom je ten, kto s vecou nakladá ako s vlastnou alebo kto vykonáva právo pre seba. Držba môže byť oprávnená alebo neoprávnená. Ak je držiteľ so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí je držiteľom oprávneným. Oprávnená držba je teda faktické ovládanie vecí späté s vôľou nakladať s nimi ako so svojimi, v dobrej viere.
3. držba musí byť nepretržitá počas celej zákonom stanovenej doby.
vlado_k
28.07.07,20:14
Chcem sa spýtať ako to je konkrétne s pozemkom.
Ak je pozemok vlastnícky nevysporiadaný a nemá založený list vlastníctva.
Ak má takýto pozemok v nájme osoba, ktorá má v katastri vedený evidenčný list (právne slabšie ako list vlastníctva - určuje len užíveteľa), može ho takýto nájomca. resp. užívateľ po 10 rokoch dostať do vlastníctva ?
Pozemok je nevysporiadaný ale mesto by si ho mohlo vysporiadať.
helas
27.08.07,13:23
Dobrý deň, poradí mi niekto ako na to.
Moja mama chce svoj dom prepísať na mňa ako na dcéru.Vždy mi tvrdila, že všetko je v poriadku a dom jej patrí, narodila sa v ňom, my sme tam žili, opravovali ho, jej súrodonci svoje čiastky prepísali na ňu, ale teraz sme išli na prepis a v dome je zapísaný ešte jeden majiteľ, mama vlastní len polovicu.Spolumajiteľa poznáme a v podstate je možné, že naši praotcovia to takto urobili ale čo teraz. V dome nikdy nebýval, nikdy sa oň nestaral. My zase máme polovicu v jeho záhrade, o ktorú nestojíme, ak by súhlasil, tak by sme vymenili, lenže s ním je ťažká reč, neviem či sa dohodnú. A ak by sa nedohodli, čo môžeme urobiť, vzťahuje sa aj na toto držba?
Prosím, aspoň ma nasmerujte, kde to mám hľadať.Ďakujem