bigmac
26.07.07,07:07
Ahojte. Prosim o radu, chcem si vybavit živnosť ale ešte pred tym by som rád vedel ako je to s odvodmi. Co musim mesacne zaplatit ZP,SP, dochodok a tak. Pocul som ze do prveho DP nemusim platit nic okrem ZP co ciniasi 1060,-Sk mesačne. Prosim je to pravda? Za rady dakujem
Zoltán Kovács
26.07.07,05:10
Ahojte. Prosim o radu, chcem si vybavit živnosť ale ešte pred tym by som rád vedel ako je to s odvodmi. Co musim mesacne zaplatit ZP,SP, dochodok a tak. Pocul som ze do prveho DP nemusim platit nic okrem ZP co ciniasi 1060,-Sk mesačne. Prosim je to pravda? Za rady dakujem

ÁNo je to pravda. V roku kedy vybavíš ŽL nie si povinný platiť odvody do SP. TO budeš skúmať až na ďalší rok, podľa daňového priznania či prekročíš hranicu povinnosti registrovať sa. Do ZP budeš musieť sa registrovať od dátumu vybavenia živnosti. Platiť budeš minimálné poistné vo výške 1.064,- Sk.
bigmac
26.07.07,08:09
Vdaka. Uz som si to overoval aj na SP, pre istotu.
helas
19.08.07,16:42
Dobrý deň
chcem sa opýtať: ak si vybaví živnosť platí odvody do ZP, ale po čase (2 mesiace/ má možnosť odísť do zahraničia, živnosť nechcezrušiť ani pozastaviť, chce ju mať otvorenú, čo s odvodmi.Zdravotné postený bude v zahraničí, tu sa dajú nejako tie odvody prerušiť na ten čas čo bude preč povedzme rok?Živnosť nechce prerušiť, lebo aj cez internet môže niečo podnikať. Dá sa to alebo je to len špekulácia?
Ďakujem
veronikasad
19.08.07,19:27
Ak budeš v zahraničí zamestnaný na pracovnú zmluvu a pošleš potvrdenie, že zamestnávateľ za teba platí zdravotné poistenie, môžeš požiadať o zníženie vymeriavacieho základu na 0 a preddavky platiť nebudeš. Príp. nedoplatok vysporiadaš v ročnom zúčtovaní ZP.

----------
Veronika
helas
20.08.07,05:02
p360t
20.08.07,06:30
Ahojte,

ja by som sa chcel spytat, ci existuje nejaky zakonom stanoveny casovy limit, do ktoreho treba v Soc. poistovni oznamit zaciatok podnikania (od datumu vystavenia z. l., alebo tak podobne).
maartin
20.08.07,10:24
dobry,
ja by som sa tiez chcel spytat ako je to s garancnym fondom. kolko je potrebne do neho odvadzat? dakujem
ZuzanaP
20.08.07,11:18
Ahojte,

ja by som sa chcel spytat, ci existuje nejaky zakonom stanoveny casovy limit, do ktoreho treba v Soc. poistovni oznamit zaciatok podnikania (od datumu vystavenia z. l., alebo tak podobne).

Povinnosti

Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná:
prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku.

Teda ak chceš dobrovoľne platiť odvody v prvom roku, musíš sa prihlásiť do 8 dní od začatia podnikania.
ZuzanaP
20.08.07,11:20
dobry,
ja by som sa tiez chcel spytat ako je to s garancnym fondom. kolko je potrebne do neho odvadzat? dakujem


SZČO neodvádza poistné do garančného fondu, iba ak by mal zamestnancov.
veronikasad
20.08.07,11:47
Povinnosti

Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná:
prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku.

Teda ak chceš dobrovoľne platiť odvody v prvom roku, musíš sa prihlásiť do 8 dní od začatia podnikania.

Na dobrovolné poistenie sa môže SZČO prihlásiť od akéhokoľvek dátumu, nedá sa spätne.
Termín 8 kal. dní platí v prípade, ak SZČO presiahne v kal. roku príjem 12-násobku min.mzdy, vtedy sa musí do 8.7. nasl.roku prihlásiť ako povinný platiteľ.
Ak bol predtým dobrovoľný a nechce v tom ďalej pokračovať, v tom istom termíne sa musí odhlásiť.

----------
Veronika
ZuzanaP
21.08.07,04:01
Na dobrovolné poistenie sa môže SZČO prihlásiť od akéhokoľvek dátumu, nedá sa spätne.
Termín 8 kal. dní platí v prípade, ak SZČO presiahne v kal. roku príjem 12-násobku min.mzdy, vtedy sa musí do 8.7. nasl.roku prihlásiť ako povinný platiteľ.
Ak bol predtým dobrovoľný a nechce v tom ďalej pokračovať, v tom istom termíne sa musí odhlásiť.

----------
Veronika

Myslela som tým, keby chcel platiť odvody hneď od začiatku podnikania. To bolo skôr odporúčanie.
p360t
30.08.07,08:45
Povinnosti

Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná:
prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku.

Teda ak chceš dobrovoľne platiť odvody v prvom roku, musíš sa prihlásiť do 8 dní od začatia podnikania.
Takže keď nechcem dobrovoľne platiť odvody, tak nemusím na Soc. ani prísť, dobre tomu rozumiem?