paul
11.02.05,19:59
Ako je to s osobným vkladom podnikateľa? Sú nejaké obmedzenia okolo toho? Treba sám sebe vystaviť aj príjmový doklad?
sway
11.02.05,19:24
Ako je to s osobným vkladom podnikateľa? Sú nejaké obmedzenia okolo toho? Treba sám sebe vystaviť aj príjmový doklad?
obmedzenia nie sú - ja odporúčam dať firme dočasnú pôžičku ako príjem do firmy neovpl. ZD a vystaviť PPD je treba. Potom keď zarobíš hoci za 2 roky si ju budeš vracať, ako výdaj NDZP cez pokladňu výdavkom.:o
paul
11.02.05,19:43
obmedzenia nie sú - ja odporúčam dať firme dočasnú pôžičku ako príjem do firmy neovpl. ZD a vystaviť PPD je treba. Potom keď zarobíš hoci za 2 roky si ju budeš vracať, ako výdaj NDZP cez pokladňu výdavkom.:o
Využívam alfa učt. a tam mám na výber iný nezdaniteľný príjem alebo osobný vklad podnikateľa. Myslí mi to dobre ked si myslím že osobný vklad vložím a po čase ho nezískam späť na rozdiel od dočasnej pôžičky?
sway
11.02.05,20:17
UPOZORNENIE PRED ZADANÍM TÉMY:
Zadávate Vašu otázku (novú tému) v správnej Porade? Napríklad: Ak sa týka téma dani z príjmu, zadávate otázku do Porady s názvom Daň z príjmu? Ak nie, prosím choďte najprv na hlavnú stránku, vyberte si náležitú Poradu a tam zadajte otázku! Ak ste si istý, že ste vybrali správnu Poradu pre Vašu otázku, PROSÍM ZMAŽTE TOTO UPOZORNENIE a môžete napísať otázku - NOVÚ TÉMU.
Využívam alfa učt. a tam mám na výber iný nezdaniteľný príjem alebo osobný vklad podnikateľa. Myslí mi to dobre ked si myslím že osobný vklad vložím a po čase ho nezískam späť na rozdiel od dočasnej pôžičky?
presne tak - aj ja mam Alfu.
prikladám Ti link, kde sa to presne rozoberalo

http://www.porada.sk/showpost.php?p=42594&postcount=62

:o
jeso
11.02.05,20:23
ja to robím tak, že ked potrebujem peniaze-/pokladna nesmie ísť do mínusu / dám vklad podnikatela-príjem NZD /samozrejme vypíšem PPD / a ked majitel vyberá z účtu peniaze/napr. z bankomatu/dávam to ako výber vkladu vlastníka -VNZD
o obmedzeniach na osobný vklad podnikatela neviem, ale malo by to byť v medziach normy- z niekadial ich podnikatel brať musí -
Paula
11.02.05,21:02
Dotácia pokladne je bežná. Podľa zákona sa má robiť rekapitulácia pokladne aspoň každý 1/4 rok. Takže najlepšie je zmapovať si štvrťroky a zadotovať, aby nekočili mínusom a urobiť zápis (mincovku -tak sa to kedysi nazývalo), koľko ks akej meny sa k 31.1., 30.6.,30.9.,31.12. v pokladni nachádzalo.
babenko1
11.02.05,21:04
Dotácia pokladne je bežná. Podľa zákona sa má robiť rekapitulácia pokladne aspoň každý 1/4 rok. Takže najlepšie je zmapovať si štvrťroky a zadotovať, aby nekočili mínusom a urobiť zápis (mincovku -tak sa to kedysi nazývalo), koľko ks akej meny sa k 31.1., 30.6.,30.9.,31.12. v pokladni nachádzalo.nie raz za 1/4 rok.. ale štyrikrát do roka :-)
paul
11.02.05,21:13
Dotácia pokladne je bežná. Podľa zákona sa má robiť rekapitulácia pokladne aspoň každý 1/4 rok. Takže najlepšie je zmapovať si štvrťroky a zadotovať, aby nekočili mínusom a urobiť zápis (mincovku -tak sa to kedysi nazývalo), koľko ks akej meny sa k 31.1., 30.6.,30.9.,31.12. v pokladni nachádzalo.
Aj keď je pokladňa iba fiktívna? Ja nemám pokladňu.
Paula
11.02.05,21:16
babenko1, nerob si zo mňa vrtuľu........máme na mysli to isté.....:)
jeso
11.02.05,21:16
akože nemaš pokladnu ? kam potom chceš vložiť vklad podnikatela ?
paul
11.02.05,21:20
V jednej uctovnej firme som sa dozvedel ze ako remeselnik nepotrebujem pokladnu a prostriedky prijaté v hotovosti alebo vybrate z uctu ktore mam v penazenke mam uctovat ako v pokladni
rene
11.02.05,21:26
Jasné, že nepotrebujete fyzicky hmatateľnú/napríklad kovovú/ pokladňu:D.
Pokladňou sa rozumejú aj príjmové a výdavkové bloky, ktoré si vypíšete, zoradíte podľa dátumu, nalepíte a máte pokladňu, alebo pokladničnú knihu.
MIRKA
11.02.05,21:27
V jednej uctovnej firme som sa dozvedel ze ako remeselnik nepotrebujem pokladnu a prostriedky prijaté v hotovosti alebo vybrate z uctu ktore mam v penazenke mam uctovat ako v pokladni
my máme tiež pokladne len "akože", ale účtujeme o nich. doteraz som nevedela, že treba robiť aj inventarizácie, takže tento rok poprvé...:), ale už ich budem robiť pravidelne.
Paula
11.02.05,21:36
Nejaká pokladňa musí byť u SZČO alebo s.r.o. Na začiatku sú vklady, skutočné alebo fiktívne.... a potom sa vyberá a vkladá........podľa potreby :)
paul
11.02.05,21:38
my máme tiež pokladne len "akože", ale účtujeme o nich. doteraz som nevedela, že treba robiť aj inventarizácie, takže tento rok poprvé...:), ale už ich budem robiť pravidelne.
Fíha dokonca som to nasiel aj v alfe, stuknem dva tri gombiky a inventarizacia sa moze vytlacit.
klocek
31.03.05,05:42
Ako je to s osobným vkladom podnikateľa? Sú nejaké obmedzenia okolo toho? Treba sám sebe vystaviť aj príjmový doklad? Já osobne riešim vkladom nielen pokladňu (aby nebola v mínuse), ale aj prípady, kedy mám na podnikat. účte málo peňaží. Co vložíš to zaradíš do príjmov neovplvňujúcich ZD. Neskôr (ked to ide a chceš) môžeš si ich vybrať (aj na viacejkrát) ako výdaj zase neovplyvňujúci ZD!
joana.m
20.02.06,19:35
Ahoj poraďaci.
Na margo osobných vkladov podnikateľa, aj ja suhlasím s odpoveďami, avšak mám otázku: treba účtovať na konci zdaňovacieho obdobia z takýchto vkladov-dotácii akoby úrok z požičky????
Zita5
20.02.06,19:56
Ahoj poraďaci.
Na margo osobných vkladov podnikateľa, aj ja suhlasím s odpoveďami, avšak mám otázku: treba účtovať na konci zdaňovacieho obdobia z takýchto vkladov-dotácii akoby úrok z požičky????

Nie, neúčtuješ žiadny úrok , pozeraj na to z pohľadu toho , že ak si SZČO vloží do podnikania nejaké peniaze , tak určite z dôvodu , že potrebuje pre firmu , a nemám pocit , že by si mal účtovať ešte aj úrok , to ani zákon nepovoľuje .;)
Zdeni
20.02.06,19:59
Ahoj poraďaci.
Na margo osobných vkladov podnikateľa, aj ja suhlasím s odpoveďami, avšak mám otázku: treba účtovať na konci zdaňovacieho obdobia z takýchto vkladov-dotácii akoby úrok z požičky????
Ako myslíš, že by si podnikateľ sám sebe dával úroky? No tak to určite nie.
liduska
21.02.06,16:31
keď vyberie podnikateľ z účtu peniaze na osobnú potrebu treba to dať na priebežnú položku na základe výpisu a z priebežnej položky do pokladne alebo stačí to dať len na základe výpisu z banky na osobnú potrebu a priebežnú položku vynechať.
domacnost
21.02.06,16:35
účtovanie bude:
- výdaj z výpisu v druh.členení os.spotreba, nemusíš účtovať cez prieb.položky.
Zita5
21.02.06,18:53
keď vyberie podnikateľ z účtu peniaze na osobnú potrebu treba to dať na priebežnú položku na základe výpisu a z priebežnej položky do pokladne alebo stačí to dať len na základe výpisu z banky na osobnú potrebu a priebežnú položku vynechať.


1/Príjem pokladňa - vklad do pokladne z BÚ oproti priebežné položky výdaj
2/Výdaj pokladňa - oproti výdaj neovplyvňujúci ZD - osobná spotreba
3/Výpis z BÚ výdaj banka - oproti priebežné položky príjem
Zdeni
21.02.06,19:18
keď vyberie podnikateľ z účtu peniaze na osobnú potrebu treba to dať na priebežnú položku na základe výpisu a z priebežnej položky do pokladne alebo stačí to dať len na základe výpisu z banky na osobnú potrebu a priebežnú položku vynechať.

Ak si platená od položky tak to rob ako ti radí Zita5, aspoň sa nabalíš:D, ale ak berieš paušálne tak je to zbytočné zdržiavanie.;) No nie?
liduska
22.02.06,05:26
Ďakujem všetkým.
serena
22.02.06,16:19
1/Príjem pokladňa - vklad do pokladne z BÚ oproti priebežné položky výdaj
2/Výdaj pokladňa - oproti výdaj neovplyvňujúci ZD - osobná spotreba
3/Výpis z BÚ výdaj banka - oproti priebežné položky príjem


Ked dam vlastny vklad do PNOZD, tak na konci roka to musim dat do VNOZD?
lavina
22.02.06,16:34
na konci roka nemusia byť všetky vklady podnikateľa vrátené do koruny, treba však sledovať, aby zostatok v pokladni nebol neúmerne vysoký. V prípade, že "v pokladni" zostáva toľko peňazí, že pre výdavky na začiatok nasledujúceho roku ich netreba, doporučujem vybrať ich z pokladnice "osobnou spotrebou podnikateľa".
serena
22.02.06,16:39
na konci roka nemusia byť všetky vklady podnikateľa vrátené do koruny, treba však sledovať, aby zostatok v pokladni nebol neúmerne vysoký. V prípade, že "v pokladni" zostáva toľko peňazí, že pre výdavky na začiatok nasledujúceho roku ich netreba, doporučujem vybrať ich z pokladnice "osobnou spotrebou podnikateľa".

:) dakujeeem
Jankaaa
28.02.06,06:32
Na začiatku roka podnikateľ SZČO vložil /lebo by bolo v pokladni mínus/ ako vklad podnikateľa 1 mil. Počas roku sa mu vrátil vklad 400 tis. Tých zvyšných 600 tis. mám niekde uviesť vo výkaze ako záväzok? Ďakujem.
Zita5
28.02.06,06:38
[quote=Jankaaa]Na začiatku roka podnikateľ SZČO vložil /lebo by bolo v pokladni mínus/ ako vklad podnikateľa 1 mil. Počas roku sa mu vrátil vklad 400 tis. Tých zvyšných 600 tis. mám niekde uviesť vo výkaze ako záväzok? Ďakujem.[/quote


Ja osobne to uvádzam vo výkaze o záväzkoch a majetku , aj keď minule som sa stretla na porade s nesúhlasom . Ale tieto vložené peniaze nepovažujem za získané podnikateľskou činnosťou . Ide o vklad peňazí podnikateľa, ktoré by si v konečnom dôsledku mohol aj od niekoho požičať . Ak by som to tak nespravila, tak mi to skreslí verný obraz účtovníctva .

Takže je Tebe a Tvojom rozhodnutí .
Jankaaa
28.02.06,06:59
[quote=Jankaaa]Na začiatku roka podnikateľ SZČO vložil /lebo by bolo v pokladni mínus/ ako vklad podnikateľa 1 mil. Počas roku sa mu vrátil vklad 400 tis. Tých zvyšných 600 tis. mám niekde uviesť vo výkaze ako záväzok? Ďakujem.[/quote


Ja osobne to uvádzam vo výkaze o záväzkoch a majetku , aj keď minule som sa stretla na porade s nesúhlasom . Ale tieto vložené peniaze nepovažujem za získané podnikateľskou činnosťou . Ide o vklad peňazí podnikateľa, ktoré by si v konečnom dôsledku mohol aj od niekoho požičať . Ak by som to tak nespravila, tak mi to skreslí verný obraz účtovníctva .

Takže je Tebe a Tvojom rozhodnutí .
Vďaka Zita.
otázka
28.02.06,07:06
[quote=Zita5][quote=Jankaaa]Na začiatku roka podnikateľ SZČO vložil /lebo by bolo v pokladni mínus/ ako vklad podnikateľa 1 mil. Počas roku sa mu vrátil vklad 400 tis. Tých zvyšných 600 tis. mám niekde uviesť vo výkaze ako záväzok? Ďakujem.[/quote


Pri osobnej spotrebe netreba zabúdať aj na to, že časť vloženého /požičaného/ sa mu vrátil. No musí aj z niečoho počas roka žiť, existovať.
chudaska
28.02.06,07:14
Ja zaevidujem do knihy zavazkov sumu, ktora mi este zostava vratit podnikatelovi -os, vklad - vybery a tato suma sa mi potom objavi aj vo vykaze -zavazky.Bolo mi tak poradene na porade a myslim si,že je to spravne.
otázka
28.02.06,07:34
Ale ja sa nebavím o Výkaze o majetku a záväzkoch. To je v poriadku. ja hovorím o osobnom vklade podnikateľa.
On vložil, časť sumy si vybral /ako vrátenie svojej pôžičky/. Ber to tak, že nič nevkladal.
Hovorím teraz o osobnej spotrebe podnikateľa. Musí si vyberať z pokladne, aj aby mohol z niečoho žiť /platiť šeky, potraviny=súkromie/=tiež osobná spotreba podnikateľa. Veď nežil zo vzduchu.
Zita5
28.02.06,09:26
Ale ja sa nebavím o Výkaze o majetku a záväzkoch. To je v poriadku. ja hovorím o osobnom vklade podnikateľa.
On vložil, časť sumy si vybral /ako vrátenie svojej pôžičky/. Ber to tak, že nič nevkladal.
Hovorím teraz o osobnej spotrebe podnikateľa. Musí si vyberať z pokladne, aj aby mohol z niečoho žiť /platiť šeky, potraviny=súkromie/=tiež osobná spotreba podnikateľa. Veď nežil zo vzduchu.

Otázka ja si myslím , že každému je jasné , že nežijeme zo vzduchu .... /keby sa tak dalo /;) ale , ona chce riešiť konkrétny prípad a to vklad do podnikania vo výške 1 000 000 Sk .

Takže samozrejme že tých výberov môže byť viacej pre osobnú spotrebu .
laurax
02.03.06,13:16
Ahojte,
este jedna malá otázka na túto tému - (JÚ) môj vklad do podnikania som si ako živnostníčka zaúčtovala do pen. denníka ako príjem neovplyvňujúci základ dane - a teraz ma napadla otázka ako je to s výkazom o majetku a záväzkoch? Nemám to uviesť ako záväzok?
Vďaka, Laurax
zuhl
02.03.06,13:26
Nie nemáš.
laurax
02.03.06,13:35
vďaka, Laurax
MirkaV
12.03.06,09:44
Ak firma s.r.o.- ktorá je spoločníkom inej zahraničnej s.r.o.- vloží vklad - napr. osobný vklad, resp. dotácia - na bežný účet zahraničnej s.r.o. - treba z toho počítať úrok?
abel
12.03.06,09:51
Ak firma s.r.o.- ktorá je spoločníkom inej zahraničnej s.r.o.- vloží vklad - napr. osobný vklad, resp. dotácia - na bežný účet zahraničnej s.r.o. - treba z toho počítať úrok?
MirkaV, tu si v "chlieviku" jednoduché účtovníctvo, skús dať svoju otázku do podvojného.
MirkaV
12.03.06,17:33
ok, díky :)