vrbovnica
26.07.07,08:27
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, že ak niekto začne marodovať tak do koľkkých dní musí zamestnávateľovi doniesť potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti a taktiež aj ukončenie marodky? je to nejako stanovené zákonom, že do koľkých dní?
ďakujem
Tweety
26.07.07,06:31
V zákone to nikde nenájdeš, môžete si to ošetriť v IS fi.
Zita4
26.07.07,06:35
Nie je to stanovené zákonom, ale musí neodkladne oznámiť zamestnávateľovi, že je PN a ak chce mať zaplatenú náhradu mzdy, doručí doklad včas. Zamestnávateľ na doklade vyznačí, kedy bol doklad doručený.
vrbovnica
26.07.07,06:39
Prepáčte ale fakt neviem čo znamená skratka IS fi?? ešte nie som zbehla v niektorých skratkách. ja viem, že moja otázka vyznela blbo, ale veď na to je porada :))) ......
Tweety
26.07.07,06:39
Internú smernicu, v ktorej si môžete určiť okrem iného,aj dátumy odovzdávania potrebných dokladov do mzdovej učtárne.
veronikasad
26.07.07,07:56
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, že ak niekto začne marodovať tak do koľkkých dní musí zamestnávateľovi doniesť potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti a taktiež aj ukončenie marodky? je to nejako stanovené zákonom, že do koľkých dní?
ďakujem

Ak PN trvá viac ako 10 kal. dní - pozri § 227 odst. 1 písm.h zák. o soc.poistení.
Poistenec je povinný oznámiť Sociálnej poisťovni ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do troch dní od ukončenia DPN, ak DPN trvala viac ako 10 dní.

--------
Veronika
Natka
01.08.07,09:55
za zamestnanca som dostala Potvrdenie o dočasnej PN ale je toho akosi veľa. Je to zelené tlačivko I.A spolu s ružovým II. Žiadosť a potom biele IIa. spolu so zeleným tlačivkom III. Hlásenie pre pobočku Soc.poisť. o začiatku dočasnej PN. Tie zelené tlačivá sú načo?
ZuzanaP
01.08.07,10:13
Tie zelené tlačivá vám ako zamestnávateľovi nepatria, myslím, že patria lekárovi. Treba ich vrátiť zamestnancovi, aby ich odovzdal lekárovi.
Natka
01.08.07,10:27
Podľa mňa sú to tlačivá na to, aby sa mohol preukázať doma pri kontrole a potom po skončení PN na jedno tlačivo poznačí obvodný lekár ukončenie PN a to mi prinesie a ja to dám na soc.poisť. Ešte na oprášenie PN (PN zamestnancovi som robila pred rokom) Prvých 10 dní nenahlasujem soc.poisť., obidve potvrdenia ostávajú u zamestnávateľa? A čo keď PN mu začala 30.7.07 a pokračuje ešte aj dnes, t.j. august? Netreba náhodou ešte nanovo nejaké potvrdenia, keďže PN prechádza do ďalšieho mesiaca?
ZuzanaP
01.08.07,10:30
Jedno zelené tlačivo patrí jemu, platíš prvých 10 dní, PN oznamuješ do ZP na tlačive oznámenie platiteľa, do SP by si posielala prechodný lístok, keby PN prechádzala z jedného mesiaca do druhého a sociálna poisťovňa mu už vyplácala nemocenské aj v júli.
Natka
01.08.07,11:11
Jedno zelené tlačivo patrí jemu, platíš prvých 10 dní, PN oznamuješ do ZP na tlačive oznámenie platiteľa, do SP by si posielala prechodný lístok, keby PN prechádzala z jedného mesiaca do druhého a sociálna poisťovňa mu už vyplácala nemocenské aj v júli.To znamená, že som povinná do 8 dní nahlásiť do ZP ale do soc.poisťovne neposielam zatiaľ nič, lebo PN začala 30.7.07 t.j. zatiaľ 3 dni, moja povinnosť je iba nahlásiť do ZP na tlačive Oznámenie platiteľa?
DanielaSL
01.08.07,11:26
To znamená, že som povinná do 8 dní nahlásiť do ZP ale do soc.poisťovne neposielam zatiaľ nič, lebo PN začala 30.7.07 t.j. zatiaľ 3 dni, moja povinnosť je iba nahlásiť do ZP na tlačive Oznámenie platiteľa?

Toto oznámenie do ZP máš čas poslať do konca nasledovného mesiaca, kedy vznikla PN a potom zase do konca nasledovného mesiaca, kedy bude ukončená PN. Nie do 8 dní.....
Natka
01.08.07,11:27
To znamená, že som povinná do 8 dní nahlásiť do ZP ale do soc.poisťovne neposielam zatiaľ nič, lebo PN začala 30.7.07 t.j. zatiaľ 3 dni, moja povinnosť je iba nahlásiť do ZP na tlačive Oznámenie platiteľa?Ešte ma zaujíma ten prechod z júla do augusta, či mne ako zamestnávateľovi treba nejaké ďalšie tlačivá z nemocnice, lebo pred rokom, keď som mala zamestnankyňu, ktorá bola na PN 15 dní a prechod cez mesiace bol na 11 deň, dostala z nemocnice ešte ďalšie potvrdenie, tak sa pýtam, či to platí aj v tomto novom prípade, keďže PN je zatiaľ iba tri dni.
Natka
02.08.07,05:35
Ešte ma zaujíma ten prechod z júla do augusta, či mne ako zamestnávateľovi treba nejaké ďalšie tlačivá z nemocnice, lebo pred rokom, keď som mala zamestnankyňu, ktorá bola na PN 15 dní a prechod cez mesiace bol na 11 deň, dostala z nemocnice ešte ďalšie potvrdenie, tak sa pýtam, či to platí aj v tomto novom prípade, keďže PN je zatiaľ iba tri dni.Poradíte mi, prosím vás?
VERONIKA6
02.08.07,05:37
Pošle Ti Preukaz o trvaní DPN, ktorý mu vydá ošetrujúci lekár. Keď prechádza PN aj prvých 10 dní do ďalšieho mesiaca, lekár zvykne automaticky vypísať aj tento Preukaz o trvaní DPN.
calgary
02.08.07,14:29
V prípade, že PN trvá viac ako dva mesiace, je potrebné opätovne každý mesiac znovu zasielať na SP potvrdenie (preukaz) o trvaní PN? :confused:
Ďakujem.
Anja111
02.08.07,14:32
V prípade, že PN trvá viac ako dva mesiace, je potrebné opätovne každý mesiac znovu zasielať na SP potvrdenie (preukaz) o trvaní PN? :confused:
Ďakujem.

Preukaz o trvaní PN posielaš do SP každý mesiac, až do ukončenia PN.
Assea
06.08.07,06:33
Ja v tomto vôbec nemám jasno... Máme poctivých zamestnancov, je nás tu málo, a teraz, po dvoch rokoch práce mám prvého človeka na PN...

Zaujíma ma: zamestnávateľ prepláca prvých 10 dní trvania PN...? kalendárnych, alebo pracovných???

Poraďte mi prosím ako mám postupovať. Zamestnancovi začala PN 31.07.2007 a stále trvá, na najbližšiu kontrolu pôjde o dva týždne...

ĎAKUJEM
ZuzanaP
06.08.07,06:40
Zamestnávateľ prepláca prvých 10 kalendárnych dní, je tu strašne veľa tém ohľadom PN, treba trošku pohľadať:

http://www.porada.sk/t42340-pn-ka.html
http://www.porada.sk/t24992-nahrada-prijmu-pri-docasnej-pracovnej-neschopnosti-zamestnanca.html
bui
30.10.07,21:57
Mame zamestnanca na PN uz od 4.9.2007, dna 30.11.2007 mu koci PP n dobu urcitu. Do SP som nahlasila ze je na PN no az teraz citam aj o nejakom preukaze, v pripade ze PN je na prelome mesiacov. Co robit v pripade ze nam takyto preukaz nedorucil?
Zamestnanec poda nas planuje byt na PN az do skoncenia PP. Nereaguje na e-maily, nedviha telefon.

A tiez by ma zaujimalo ci m neviete poradit ako mu vybavit kontrolu zo SP:)
Marína
31.10.07,04:23
Mame zamestnanca na PN uz od 4.9.2007, dna 30.11.2007 mu koci PP n dobu urcitu. Do SP som nahlasila ze je na PN no az teraz citam aj o nejakom preukaze, v pripade ze PN je na prelome mesiacov. Co robit v pripade ze nam takyto preukaz nedorucil?
Zamestnanec vo vlastnom záujme má odovzdať Preukaz o dočasnej pracovnej neschopnosti(PoDPN), na základe ktorého mu SP vyplatí nemocenské dávky za ten-ktorý mesiac. Tvoj zamestnanec(ak PoDPN neodovzdal) nedostáva nemoc. dávky. Nemocenské dávky za celé obdobie dostane až po ukončení a odovzdaní dielu - Hlásenie zamestnávateľovi, platiteľovi nemocenského alebo úrazového príplatku o skončení dočasnej PN.
Zamestnanec poda nas planuje byt na PN az do skoncenia PP. Nereaguje na e-maily, nedviha telefon.
Navštívte ho v mieste trvalého bydliska, resp. ak je na PoDPN uvedená iná adresa, tak na nej. Ako zamestnávateľ na to máte právo. Zamestnanec môže byť prípadne aj hospitalizovaný v nemocnici.
A tiez by ma zaujimalo ci m neviete poradit ako mu vybavit kontrolu zo SP:)
Najprv ho skúste skontrolovať vy ako zamestnávateľ.

Odpoveď v rámci citátu.
bui
31.10.07,20:15
Zamestnanec nam odovzdal len tlacivo o zaciatku PN a to sme do SP po 10 dnoch PN odovzdali. No o preukaze na prelome mesiaca som netusila, lebo doteraz nebol ziaden zamestnanec PN.
Mame ho pravo skontrolovat my aj ked je na PN uz dlhsie ako 10 dni? Nema na to pravo teraz SP?
JanoL
01.11.07,08:39
Potvrdenie o trvaní PN si môže do SP doručiť, napr. poslať poštou aj samotný pacient - teda náš zamestnanec. Domnievam sa, že toto tlačivo nie je potvrdením o trvaní PN pre zamtela.
Marína
01.11.07,18:09
Zamestnanec nam odovzdal len tlacivo o zaciatku PN a to sme do SP po 10 dnoch PN odovzdali. No o preukaze na prelome mesiaca som netusila, lebo doteraz nebol ziaden zamestnanec PN.
Mame ho pravo skontrolovat my aj ked je na PN uz dlhsie ako 10 dni? Nema na to pravo teraz SP?
bui, odpovedala som Ti v prísp. č. 21.
kkllc
08.04.10,11:13
Dnes mi doniesom zamestnanec "marodku", ale lekár nič neoznačil v políčkach : choroba - karantenne opatrenie - úraz - choroba z povolania - pracovný úraz - úraz zav. inou osobou - požitie alkoholu...
Mám to vrátiť zamestnancovi nech mu označí prečo je na marodke, alwebo je to v poriadku.
Zamestnanec ma úraz a bude dlhodobo PN.
VERONIKA6
08.04.10,11:14
Dnes mi doniesom zamestnanec "marodku", ale lekár nič neoznačil v políčkach : choroba - karantenne opatrenie - úraz - choroba z povolania - pracovný úraz - úraz zav. inou osobou - požitie alkoholu...
Mám to vrátiť zamestnancovi nech mu označí prečo je na marodke, alwebo je to v poriadku.
Zamestnanec ma úraz a bude dlhodobo PN.
Treba zamestnancovi vrátiť, nech lekár vyznačí na DPN.
kkllc
08.04.10,11:15
Ďakujem. Ty si ale rýchla.
VERONIKA6
08.04.10,11:17
Ďakujem. Ty si ale rýchla.
A úraz má pracovný, alebo iný?
kkllc
08.04.10,11:56
Úraz má iný. Stal sa mu doma počas sviatkov.
drobeceva
08.04.10,11:58
Úraz má iný. Stal sa mu doma počas sviatkov.
Ale aj tak treba dať hlásenie na SP o nepracovnom úraze. Aj keď odovzdáš na SP a majú vyznačený nepracovný úraz, hneď pošlú Hlásenie o úraze, ktoré im treba doručiť
VERONIKA6
08.04.10,11:59
Úraz má iný. Stal sa mu doma počas sviatkov.
Tak mu potom treba dať vypísať "Hlásenie úrazu na účely nemocenského..." ktoré odovzdávaš po 10. dni spolu s DPN a "Potvrdením" soc. poisťovni.