Hepi
26.07.07,08:47
Prosím o radu. Som sama na seba veľmi nahnevaná, lebo som spravila školácku chybu v mzdách. Dve zamestnankyne končili pracovný pomer dohodou k 30.06.2007 dosť narýchlo, lebo im bolo zrážané manko , s ktorým oni nesúhlasili. Takže je jasné, že so zamestnávateľom neboli spokojné. Ale teraz k môjmu problému. Týmto dvom sa mala preplatiť dovolenka, no a ja som im preplatila dovolenku bez krátenia, teda o 12,5 dňa viac, čo v korunách robilo u jednej 5 238,- a u druhej 4 404,- Sk. Mzda aj s preplatením dovolenky sa im už poslala. Poraďte, čo by ste robili na mojom mieste, aby sa tieto peniaze vrátili. Je na to nejaký právny nárok, alebo ako by som mohla dosiahnuť, aby sa tieto prostriedky zamestnávateľovi vrátili, lebo podľa všetkého ich bude zamestnávateľ chcieť odo mňa a poviem Vám nie je to žiadna psina zaplatiť skoro desaťtisíc.
Poradí niekto?
Oľa
26.07.07,07:37
S odvolaním sa na Zákonník práce:
§ 117 - "zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol",

resp.§ 222 ods. 6 - "vrátenie neprávom vyplatených súm môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, ak zamestnanec vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené, a to v lehote do 3 rokov od ich výplaty."
by som ich písomne vyzvala o vrátenie preplatku.
Hepi
26.07.07,09:23
Ďakujem za radu, ale čo keď nebudú reagovať. Môže im firma v liste,v ktorom ich vyzýva o vrátenie preplatku pohroziť, že to bude riešiť napr. súdnou cestou?
Lion Topoľčany
26.07.07,09:28
Určite, paragrafy nepustia.
ZuzanaP
26.07.07,10:24
Hepi
02.08.07,11:07
No, poraďáci, už som zasa tu. Takže dopadlo to tak, že ten zamestnávateľ, u ktorého sa mi to stalo, chce ten preplatok odo mňa a trvá si na tom, aby som mu ho vrátila ja. Šéfka účtovníckej firmy, v ktorej ja robím tieto mzdy externe, s ním tiež súhlasí, ona tvrdí, že chybu som spravila ja, tak ja som za to zodpovedná. Bývalé zamestnankyne, ktorých sa to týka, mi síce sľúbili, že si to vyrovnajú, ale bude to na splátky. Čo vy na to?
Monika Kováčová
02.08.07,11:10
Máš poistenie za škodu spôsobenú zamestnávateľovi? Rieš to cez poistenie voči svojej šéfke a ona nech uhradí škodu spôsobenú klientovi. Akokoľvek na to pozerám, škodu mu spôsobila účtovnícka firma (kde si síce ty zamestnancom, ale nemáš priamo s klientom zmluvu) a nie ty - takže asi takto to vidím ja.
Lilu1
18.09.12,09:57
Mzdový softvér chybne vyplácal dvom zamestnancom mzdu. Dostali vyššiu mzdu (v náhradách). Zistilo sa to úplne náhodou a to kontrolou. Tento preplatok sme zamestnancom strhli minulý mesiac. Mali by sme ako zamestnávateľ požiadať zamestnanca, aby nám dal súhlas na zrážku preplatku.
Nemáte niekto nejaké tlačivo alebo vzor? Zamestnanec na základe uvedeného dá súhlas na zrážku. Vyhotoví sa dohoda na jednorázovú zrážku podpíše sa oboma stranami a tým by to malo byť v poriadku?
Tweety
18.09.12,09:58
Mzdový softvér chybne vyplácal dvom zamestnancom mzdu. Dostali vyššiu mzdu (v náhradách). Zistilo sa to úplne náhodou a to kontrolou. Tento preplatok sme zamestnancom strhli minulý mesiac. Mali by sme ako zamestnávateľ požiadať zamestnanca, aby nám dal súhlas na zrážku preplatku.
Nemáte niekto nejaké tlačivo alebo vzor? Zamestnanec na základe uvedeného dá súhlas na zrážku. Vyhotoví sa dohoda na jednorázovú zrážku podpíše sa oboma stranami a tým by to malo byť v poriadku?
Nie, súhlas nie je potrebný. Nie je to klasická zrážka, je to len oprava mzdy.
Lilu1
18.09.12,10:05
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Je to zrážka v zmysle Zákonníka práce, na ktorú súhlas nie je potrebný?
Tweety
18.09.12,10:08
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Je to zrážka v zmysle Zákonníka práce, na ktorú súhlas nie je potrebný?
ÁNo je to §131 odst.2.
Lilu1
18.09.12,10:11
Ešte raz ďakujem.