milka64
26.07.07,08:57
pracujem na TPP ako účtovník, popri zamestnaní robím aj účtovníctvo súkromne iným firmám, mám iba DIČ, musím si založiť živnosť.
veronikasad
26.07.07,06:59
Na základe čoho máš pridelené DIČ ?
veronikasad
26.07.07,07:06
Vedenie účtovníctvaje ohlasovacia živnosť - nie podnikanie podľa osobitných predpisov.

--------
Veronika
DušanČ
26.07.07,07:42
pracujem na TPP ako účtovník, popri zamestnaní robím aj účtovníctvo súkromne iným firmám, mám iba DIČ, musím si založiť živnosť.

Áno, potrebuješ živnosť. Táto činnosť spadá medzi ohlasovacie živnosti, nepotrebuješ dokladovať ani kvalifikáciu ani prax. Stačí vypísať tlačivo, priniesť výpis z registra trestov a 1000,- Sk kolok.
tibor1000
10.05.08,10:00
DObrý deň prajem,taktiež rozmýšlam,že si popri zamestnaní otvorím živnosť na vedenie účtovníctva-mám zatiaľ 1 firmu,a tým musím fakturovať.Viete mi prosím poradiť aké živnosti-presné názvy si mám dať zapísať?Chcem si dať zapísať jednoduché a podvojné účtovníctvo,mzdy a ekonomické poradenstvo,.. všetko okolo účtovníctva.. Myslím že teraz stojí 1 ŽL 200 Sk-to na každý 1 názov vystavia 1 ŽL?
Nemáte s tým prosím niekto čerstvé skúsenosti?Ďakujem
Zoltán Kovács
10.05.08,10:17
DObrý deň prajem,taktiež rozmýšlam,že si popri zamestnaní otvorím živnosť na vedenie účtovníctva-mám zatiaľ 1 firmu,a tým musím fakturovať.Viete mi prosím poradiť aké živnosti-presné názvy si mám dať zapísať?Chcem si dať zapísať jednoduché a podvojné účtovníctvo,mzdy a ekonomické poradenstvo,.. všetko okolo účtovníctva.. Myslím že teraz stojí 1 ŽL 200 Sk-to na každý 1 názov vystavia 1 ŽL?
Nemáte s tým prosím niekto čerstvé skúsenosti?Ďakujem

Vedenie účtovníctva zahrňa všetko. Nie je potrebné samostatne jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo..... Jedna živnosť teraz stojí 100,- Sk kolok.
tibor1000
10.05.08,14:09
Ďakujem,prosím Vás,a na živnostenskom úrade,dúfam že tam mi poradia s názvami živností.. Vy máte aké konkrétne živnosti?
Myslím že som videl takéto: spracovanie účtovníctva, vedenie mzdovej agendy, ekonomické poradenstvo.
Neviem čo by som si tam mal ešte dať zapísať.. Poradíte mi prosím Vás? Ďakujem
Zoltán Kovács
10.05.08,14:10
Ďakujem,prosím Vás,a na živnostenskom úrade,dúfam že tam mi poradia s názvami živností.. Vy máte aké konkrétne živnosti?
Myslím že som videl takéto: spracovanie účtovníctva, vedenie mzdovej agendy, ekonomické poradenstvo.
Neviem čo by som si tam mal ešte dať zapísať.. Poradíte mi prosím Vás? Ďakujem

Aby si platil čo najmenej tak si daj:

Vedenie účtovníctva (v tom máš JÚ, PÚ aj mzdy). Potom prípadne poradenstvo v predmete podnikania.
jaja99
10.05.08,15:04
Živnostenský úrad vydaj odporúčané formulácie voľných živností aj s obsahovým vymedzením.
http://www.civil.gov.sk/p09/p09-05.shtm
tibor1000
10.05.08,17:17
Ďakujem Vám.
Ešte Vás poprosím o názor: Kým budem podnikať popri zamestnaní,tak si nemusím platiť ani minimálne zdravotné odvody však rozmýšlam správne?(zúčtuje sa v RZZP v r.2009 za r.2008)
Min.odvody nemusím platiť na ZP ani v prípade,keby som bol časom zamestnaný na skrátený pracovný úväzok?Ďakujem
Iwett
10.05.08,17:32
Ďakujem Vám.
Ešte Vás poprosím o názor: Kým budem podnikať popri zamestnaní,tak si nemusím platiť ani minimálne zdravotné odvody však rozmýšlam správne?(zúčtuje sa v RZZP v r.2009 za r.2008)
Min.odvody nemusím platiť na ZP ani v prípade,keby som bol časom zamestnaný na skrátený pracovný úväzok?Ďakujem
prvý rok sa neplatia žiadne odvody, a od júla nasledujúceho roku podľa výpisu z DP a výsledku ročného zúčtovania ZP
veronikasad
10.05.08,18:18
Ďakujem Vám.
Ešte Vás poprosím o názor: Kým budem podnikať popri zamestnaní,tak si nemusím platiť ani minimálne zdravotné odvody však rozmýšlam správne?(zúčtuje sa v RZZP v r.2009 za r.2008)
Min.odvody nemusím platiť na ZP ani v prípade,keby som bol časom zamestnaný na skrátený pracovný úväzok?Ďakujem
Preddavky na zdr.poistenie nemusíš platiť v prvom roku podnikania. Do 8 dní od vzniku živnosti sa prihlásiš v prísl. ZP a môžeš si určiť vymeriavací základ nula. Do 30.6. nasl. roka podáš ročné zúčtovanie zdr.poistenia a príp. nedoplatok zdr.poistenia musíš doplatiť. Od 1.7. nasl. roka platíš preddavky na zdr. poistenie v prípade, ak výška preddavku z roč. zúčtovania za predch. kal. rok je vyššia ako 100,- sk. /pri podnikaní popri zamestnani živnostník neplatí zdr.poistenie z min. vymeriavacieho základu/.

-------
Veronika
tibor1000
11.05.08,09:09
Preddavky na zdr.poistenie nemusíš platiť v prvom roku podnikania. Do 8 dní od vzniku živnosti sa prihlásiš v prísl. ZP a môžeš si určiť vymeriavací základ nula. Do 30.6. nasl. roka podáš ročné zúčtovanie zdr.poistenia a príp. nedoplatok zdr.poistenia musíš doplatiť. Od 1.7. nasl. roka platíš preddavky na zdr. poistenie v prípade, ak výška preddavku z roč. zúčtovania za predch. kal. rok je vyššia ako 100,- sk. /pri podnikaní popri zamestnani živnostník neplatí zdr.poistenie z min. vymeriavacieho základu/.

-------
Veronika

Ďakujem Ti Veronika. Ale ak by som prestal byť zamestnaný,musím si platiť minimálne zdravotné odvody však áno?Sociálku až po roku (po podaní výpisu z DP). Ak by som ale bol chorý, PN mi nebude pravdepodobne vyplatená..?(kým si neplatím sociálne odvody,ani dobrovolné)
Ďakujem
veronikasad
11.05.08,11:39
Ďakujem Ti Veronika. Ale ak by som prestal byť zamestnaný,musím si platiť minimálne zdravotné odvody však áno?Sociálku až po roku (po podaní výpisu z DP). Ak by som ale bol chorý, PN mi nebude pravdepodobne vyplatená..?(kým si neplatím sociálne odvody,ani dobrovolné)
Ďakujem
Ak skončíš so zamestnaním, preddavky na zdr.poistenie platíš z min. vymer. základu, t.č. 14% z 8100sk = 1134sk.
Odvody do SP budeš platiť od 1.7. nasl. roku za predpokladu, že tvoj príjem z podnikania = tržby za predch. kal. rok presiahol 12-násobok min. mzdy /bez ohľadu na to, či si bol zamestnaný alebo mal len živnosť/. V období keď nebudeš ešte platiť povinné odvody a skončíš zamestnanie doporučujem prihlásiť sa na nemoc. poistenie ako dobrovolne poistená osoba v soc.poisťovni /4.4% najmenej z min. VZ 8100sk/

--------
Veronika
tibor1000
12.05.08,15:23
Ďakujem vám za cenné rady
erika_H
15.05.08,11:06
Dobrý deň prajem,vedeli by ste mi prosím poradiť,ako sformulovať oznam zamestnávatelovi od zamestnanca,ktorý ide podnikať na živnosť /predmet podnikania je rovnaký ako zamestnanie/.

Napísať to ako list?
zamestnanec:
žiadam o povolenie vykonávať živnosť.. popri zamestnaní na trvalý prac.pomer..
súhlasím: ...
dátum,podpis zamestnávateľa

alebo to mám napísať,akoby to písal zamenstávateľ,že:súhladím s vykonávaním živnosti predmet.. popri zamestnaní -názov..
dátum podpis..
AKo je to prosím správnejšie alebo zaužívanejšie?
Ďakujem
erika_H
15.05.08,18:17
Dobrý deň prajem,vedeli by ste mi prosím poradiť,ako sformulovať oznam zamestnávatelovi od zamestnanca,ktorý ide podnikať na živnosť /predmet podnikania je rovnaký ako zamestnanie/.

Napísať to ako list?
zamestnanec:
žiadam o povolenie vykonávať živnosť.. popri zamestnaní na trvalý prac.pomer..
súhlasím: ...
dátum,podpis zamestnávateľa

alebo to mám napísať,akoby to písal zamenstávateľ,že:súhladím s vykonávaním živnosti predmet.. popri zamestnaní -názov..
dátum podpis..

AKo je to prosím správnejšie alebo zaužívanejšie?
Ďakujem
posúvam
brpe
20.05.08,13:23
Dobrý deň. Mám na pláne začať ako SZČO a to z úradu práce. Potreboval by som vedieť či všetky moje povinné poplatky prvý rok budú len tie čo sa tu už spomenuli: 14 % z 8100sk = 1134sk. a dobrovolne poistená osoba v soc.poisťovni /4.4 % najmenej z min. VZ 8100sk. Mám na pláne predávať umelecké predmety z dreva ktoré sám vyrobím.
Dav
20.05.08,13:51
Dobrý deň prajem,vedeli by ste mi prosím poradiť,ako sformulovať oznam zamestnávatelovi od zamestnanca,ktorý ide podnikať na živnosť /predmet podnikania je rovnaký ako zamestnanie/.

Napísať to ako list?
zamestnanec:
žiadam o povolenie vykonávať živnosť.. popri zamestnaní na trvalý prac.pomer..
súhlasím: ...
dátum,podpis zamestnávateľa

alebo to mám napísať,akoby to písal zamenstávateľ,že:súhladím s vykonávaním živnosti predmet.. popri zamestnaní -názov..
dátum podpis..
AKo je to prosím správnejšie alebo zaužívanejšie?
ĎakujemV prvom rade za seba ako žiadosť. Zamestnávateľ ju následne schváli, alebo aj nemusí, keď ide o ten istý predmet podnikania. Ak s tým súhlasí, tak buď ten súhlas napíše on, alebo ťa poverí ho napísať v mene firmy. Takéto písomnosti by sa mali aj evidovať v knihe došlej pošty,s podacím číslom, podobne ako doporučené listy.
Dav
20.05.08,13:56
Dobrý deň. Mám na pláne začať ako SZČO a to z úradu práce. Potreboval by som vedieť či všetky moje povinné poplatky prvý rok budú len tie čo sa tu už spomenuli: 14 % z 8100sk = 1134sk. a dobrovolne poistená osoba v soc.poisťovni /4.4 % najmenej z min. VZ 8100sk. Mám na pláne predávať umelecké predmety z dreva ktoré sám vyrobím.
V podstate áno. Po ukončení roka daň z príjmov , podľa dosiahnutého zisku. Doporučujem popozerať aj iné príspevky k téme Začiatky podnikania, sú v nich užitočné rady pre začatie podnikania.
Zuzy
22.05.08,08:40
Dobrý deň, mala by som takú otázku, či môžem najprv byť živnostník až potom zamestnanec? Jedná sa o to, že by som chcela založiť živnosť vo vedení účtovníctva od 1.8.2008 a keby som nemala dosť klientov mohla by som napr. od 1.11.2008 nastúpiť do TPP? Teraz som nezamestnaná a z ÚP by som dostala príspevok, to by nevadilo? ďakujem za odpovede
Zuzy
22.05.08,09:23
Dobrý deň, mala by som takú otázku, či môžem najprv byť živnostník až potom zamestnanec? Jedná sa o to, že by som chcela založiť živnosť vo vedení účtovníctva od 1.8.2008 a keby som nemala dosť klientov mohla by som napr. od 1.11.2008 nastúpiť do TPP? Teraz som nezamestnaná a z ÚP by som dostala príspevok, to by nevadilo? ďakujem za odpovede

Prosím Vás poradí mi niekto?
Ja rozmýšľam tak, že ak zamestnanec môže si založiť živnosť , tak to funguje aj opačne, alebo sa mýlim?
Zuzy
22.05.08,11:25
Prosím Vás poradí mi niekto?
Ja rozmýšľam tak, že ak zamestnanec môže si založiť živnosť , tak to funguje aj opačne, alebo sa mýlim?
Pekne Vás prosím poraďáci, odpovie mi niekto? ďakujem
denisie
22.05.08,11:32
Dobrý deň, mala by som takú otázku, či môžem najprv byť živnostník až potom zamestnanec? Jedná sa o to, že by som chcela založiť živnosť vo vedení účtovníctva od 1.8.2008 a keby som nemala dosť klientov mohla by som napr. od 1.11.2008 nastúpiť do TPP? Teraz som nezamestnaná a z ÚP by som dostala príspevok, to by nevadilo? ďakujem za odpovede
Ak si vezmeš z úradu príspevok musíš byť 2 roky živnostníčka, ak by si zrušila musíš vrátiť adekvátnu čiastku....
Živnostník môže byť aj zamestnancom, ale v tom prípade sa platia odvody jednak zo živnosti a jednak ti zamestnávateľ bude strhávať tiež...to len na margo..:)
Zuzy
22.05.08,11:53
ďakujem za odpoveď, to znamená, že SP platiť prvý rok nebudem, len ZP z minima, čiže 1134 a zamestnávateľ bude z platu. ZP môžem platiť aj z toho príspevku z úradu práce? A druhý rok SP tiež závisí od príjmov? Keď nedosiahnem 12 x min. mzdu, tak nebudem ani vtedy platiť?
denisie
22.05.08,12:25
ďakujem za odpoveď, to znamená, že SP platiť prvý rok nebudem, len ZP z minima, čiže 1134 a zamestnávateľ bude z platu. ZP môžem platiť aj z toho príspevku z úradu práce? A druhý rok SP tiež závisí od príjmov? Keď nedosiahnem 12 x min. mzdu, tak nebudem ani vtedy platiť?
Príspevok z úradu musíš použiť na to, čo uvedieš v podnikateľskom pláne...
niekedy môže prísť kontrola a skontrolovať či si ho použila na to.
áno 1. rok sa neplatí SP, ale nie som si istá tým druhým rokom, v akom prípade sa neplatia odvody
Pepa
22.05.08,12:38
ďakujem za odpoveď, to znamená, že SP platiť prvý rok nebudem, len ZP z minima, čiže 1134 a zamestnávateľ bude z platu. ZP môžem platiť aj z toho príspevku z úradu práce? A druhý rok SP tiež závisí od príjmov? Keď nedosiahnem 12 x min. mzdu, tak nebudem ani vtedy platiť?
SZČO popri zamestnaní:
ZP - určíš si VZ aký chceš - napr. aj nula - pri ročnom zúčtovaní ZP si to
vysporiadaš
SP - pri začatí podnikania neplatíš /môžeš dobrovoľne/, podáš DP, ak tvoje
"hrubé" príjmy presiahnu 12 násobok MM stávaš sa povinným platcom,
ak nie - neplatíš.
erika_H
24.05.08,11:45
V prvom rade za seba ako žiadosť. Zamestnávateľ ju následne schváli, alebo aj nemusí, keď ide o ten istý predmet podnikania. Ak s tým súhlasí, tak buď ten súhlas napíše on, alebo ťa poverí ho napísať v mene firmy. Takéto písomnosti by sa mali aj evidovať v knihe došlej pošty,s podacím číslom, podobne ako doporučené listy.
Ďakujem.Napísala som to ako žiadosť,a v spodnej časti vyjadrenie zamestnávateľa-SÚHLASÍM dátum a podpis a pečiatka,a už to mám , super:)
Tinika
13.06.08,16:05
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Mám živnosť a mám dobrú ponuku ísť pracovať na trvalý pracovný pomer. Otázka je či sa mi to oplatí mať aj živnosť aj pracovný pomer, čo sa týka odvodov a napr. dovolenka, PN. Aké s tým máte skúsensti. Ďakujem
veronikasad
13.06.08,16:09
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Mám živnosť a mám dobrú ponuku ísť pracovať na trvalý pracovný pomer. Otázka je či sa mi to oplatí mať aj živnosť aj pracovný pomer, čo sa týka odvodov a napr. dovolenka, PN. Aké s tým máte skúsensti. Ďakujem
Aký si mal príjem a zisk za minulý rok ? Od toho sa odvíja výška odvodov pri súbehu živnosti a zamestnania.

-------
Veronika
Tinika
13.06.08,16:47
Vyjdú mi odvody z minima.
Tinika
13.06.08,17:44
Viem, že do ZP by som platila toľko koľko mi vyjde, a do SP musím platiť stále, takže vlasne dvakrát do SP by som platila.
Katarína Kolarčíková
16.06.08,05:39
Prepáčte, ja som z tohto úplne blbá, môže mi niekto prosím odpovedať po lopate? Keď som zamestnaná, založím živnosť, prihlásiť sa musím tak či tak na SP, aj na ZP, akurát že neplatím, áno? V ZP si zvolím VZ nula. Ako sa to potom vysporiada v RZZP? Nakoniec musí aj tak platiť z toho minima? V RZZP vlastne píšem koľko som mala zaplatiť a koľko som skutočne zaplatila. Celé RZZP sa teda bude týkať len odvodov zo zamestnania? A čo ďalší rok? Bez ohľadu na RZZP proste platím z minima? Majte so mnou prosím trpezlivosť, nerozumiem tomu a jeden známy má tento prípad a v oboch poisťovniach mu povedali, že nikde nič platiť nemusí kým bude zamestnaný. Tak on veselo podniká a čaká, že do konca života nebude platiť odvody...
Katarína Kolarčíková
16.06.08,06:27
posúvam...
Iwett
16.06.08,07:27
posúvam...
Do ZP aj SP sa prihlásiš, správne.
Do SP prvý rok neplatíš, a druhý a ďalšie roky platíš podľa VZ predchádzajúceho roku. Ak VZ nepresiahne dvanásťnásobok min.mzdy neplatia odvody na SP sa neplatia, iba ak by si chcela dobrovoľne.
Na ZP nemusíš prvý rok nič, alebo môžeš ak chceš. Po skončení roku urobíš RZZP a doplatíš koľko vyjde. A ďalšie roky platíš preddavky, ktoré ti vyjdu z RZZP;)
Takže ak známy len tak veselo podniká a prekračuje dvanásťnásobok min.mzdy, a neplatí odvody, tak bude mať už nie také veselé nedoplatky.:D
Katarína Kolarčíková
16.06.08,07:33
Do ZP aj SP sa prihlásiš, správne.
Do SP prvý rok neplatíš, a druhý a ďalšie roky platíš podľa VZ predchádzajúceho roku. Ak VZ nepresiahne dvanásťnásobok min.mzdy neplatia odvody na SP sa neplatia, iba ak by si chcela dobrovoľne.
Na ZP nemusíš prvý rok nič, alebo môžeš ak chceš. Po skončení roku urobíš RZZP a doplatíš koľko vyjde. A ďalšie roky platíš preddavky, ktoré ti vyjdu z RZZP;)
Takže ak známy len tak veselo podniká a prekračuje dvanásťnásobok min.mzdy, a neplatí odvody, tak bude mať už nie také veselé nedoplatky.:D

Problém bude mať už len za to, že sa neprihlásil, že? Ďakujem Ti veľmi pekne, ale nerozumiem tomu RZZP. Akože doplatíš, koľko Ti vyjde? Z čoho mi to vyjde? Vlastne budem musieť doplatiť celý rok z minimálnej mzdy, či nie?
unaghy
16.06.08,11:56
Do RZZP idú údaje z daňového priznania, takže príjem zo zamestnania + zo živnosti, tým pádom Vám vyjde vyšší VZ ako len pri príjme zo zamestnania, tým pádom doplatíte ten rozdiel medzi poistným z VZ zo zamestnania a VZ z podnikania. Aká suma to bude, závisí od vašeho príjmu z podnikania.
Iwett
16.06.08,12:05
Problém bude mať už len za to, že sa neprihlásil, že? Ďakujem Ti veľmi pekne, ale nerozumiem tomu RZZP. Akože doplatíš, koľko Ti vyjde? Z čoho mi to vyjde? Vlastne budem musieť doplatiť celý rok z minimálnej mzdy, či nie?
Problém je, že si nesplnil oznamovaciu povinnosť, áno.
K RZZP: nie, urobíš RZZP a tam podľa príjmu ti vyjde kolko máš doplatiť za rok. A od nasledujúceho júla budeš platiť preddavky, ale na rozdiel od SZČO môžu ti vyjsť platiť preddavky menšie ako minimálne. Všetko závisí od príjmu, ktorý dosiahneš.
Katarína Kolarčíková
17.06.08,06:38
Problém je, že si nesplnil oznamovaciu povinnosť, áno.
K RZZP: nie, urobíš RZZP a tam podľa príjmu ti vyjde kolko máš doplatiť za rok. A od nasledujúceho júla budeš platiť preddavky, ale na rozdiel od SZČO môžu ti vyjsť platiť preddavky menšie ako minimálne. Všetko závisí od príjmu, ktorý dosiahneš.

Aha, ďakujem Vám! Ešte mám otázočku. Mne vyjdú preddavky spolu ktoré mám mesačne odvádzať za živnosť aj zo zamestnania, áno? Ako mám vedieť, koľko mám odvádzať zo živnosti, keď každý odvod do zamestnania bude v inej výške? Alebo to mám urobiť tak, že každý mesiac pošlem vypočítané preddavky + pošle za mňa zamestnávateľ a v ďalšom roku si to v RZZP vysporiadam a vrátia mi?
Katarína Kolarčíková
17.06.08,06:58
Aha, ďakujem Vám! Ešte mám otázočku. Mne vyjdú preddavky spolu ktoré mám mesačne odvádzať za živnosť aj zo zamestnania, áno? Ako mám vedieť, koľko mám odvádzať zo živnosti, keď každý odvod do zamestnania bude v inej výške? Alebo to mám urobiť tak, že každý mesiac pošlem vypočítané preddavky + pošle za mňa zamestnávateľ a v ďalšom roku si to v RZZP vysporiadam a vrátia mi?

:o
Iwett
17.06.08,16:41
Katka, preddavky čo budeš platiť budú len zo živnosti. RZZP sa urobí síce tak, že sú tam zarátané príjmy a preddavky aj zo zamestnania aj zo živnosti ale tie zo zamestnania neovplyvňujú tvoje budúce preddavky zo živnosti. Ak zamestnávateľ riadne odvádza, tak výsledok by mal byť 0. Preddavky ty osobne budeš platiť len z VZ zo živnosti a zamestnávateľ platí aj za seba, aj ti zráža zo mzdy a odvádza na ZP za teba. Ale preddavky, čo ti vyjdu z RZZP sú preddavky len zo živnosti.:)
Katarína Kolarčíková
18.06.08,06:23
Katka, preddavky čo budeš platiť budú len zo živnosti. RZZP sa urobí síce tak, že sú tam zarátané príjmy a preddavky aj zo zamestnania aj zo živnosti ale tie zo zamestnania neovplyvňujú tvoje budúce preddavky zo živnosti. Ak zamestnávateľ riadne odvádza, tak výsledok by mal byť 0. Preddavky ty osobne budeš platiť len z VZ zo živnosti a zamestnávateľ platí aj za seba, aj ti zráža zo mzdy a odvádza na ZP za teba. Ale preddavky, čo ti vyjdu z RZZP sú preddavky len zo živnosti.:)

Ďakujem veľmi pekne, už z toho nie som taká blbá ;)
Alica22
18.06.08,08:55
Dobrý deň,
poprosila by som Vás o radu.Momentálne som na materskej dovolenke do 9.12.2008 a chcela by som si založiť živnosť.Je to možné?Dostávala by som aj naďalej rodičovský príspevok?
Ďakujem.
Monika V.
28.07.08,16:18
Dobrý deň,
poprosila by som Vás o radu.Momentálne som na materskej dovolenke do 9.12.2008 a chcela by som si založiť živnosť.Je to možné?Dostávala by som aj naďalej rodičovský príspevok?
Ďakujem.
Ak nedáš dieťa do škôlky, tak aj popri živnosti naďalej budeš dostávať aj rodičovský príspevok, bez obmedzenia príjmu.
SlavaK
04.06.09,15:54
Ahojte,
prosím o pomoc. Ak mám založenú živnosť popri zamestnaní, od kedy musím platiť odvody do ZP a SP? Alebo aké mám ešte povinnosti? Ak nebudem mať napr. 2 mesiace žiadny príjem zo živnosti, tiež som povinna platiť odvody?
Taktiež ešte mam jednu podotázku. Ak mám voľnú živnosť na vedenie účtovníctva, čo by obnášalo doplnenie živnosti o viazanú činnosť? Je to vôbec takto možné?

Srdečná vďaka vopred.
akina
05.06.09,04:31
Nepíšeš, o akú viazanú živnosť si chceš doplniť svoje oprávnenie na podnikanie. Vybaviť ďalší živnostenský list je možné kedykoľvek ( 1 živnosť= 1 ŽL ). Poplatok za viazanú živnnosť je 16,50 eur.