cepeva
26.07.07,12:38
Dobry den,
zamestnanec mal preplatok na dani z rocneho zuctovania dane. Az teraz som si vsimla, ze som mu ho nevyplatila. Viem, ze v zakone je pisane, ze do konca maja musi zamestnavatel mu tento preplatok vratit, ale pokial sa stala takato chyba, je moznost este nejako ju (najma bez ujmy) napravit? V §38 ods. 6 je nieco pisane, ze zamestnancovi sa moze preplatok strhat z preddavkov na dan do konca roka, v ktorom sa vykonalo rocne zuctovanie dane.
Dakujem za odpoved a pomoc.
JAJA11
26.07.07,10:40
Dobry den,
zamestnanec mal preplatok na dani z rocneho zuctovania dane. Az teraz som si vsimla, ze som mu ho nevyplatila. Viem, ze v zakone je pisane, ze do konca maja musi zamestnavatel mu tento preplatok vratit, ale pokial sa stala takato chyba, je moznost este nejako ju (najma bez ujmy) napravit? V §38 ods. 6 je nieco pisane, ze zamestnancovi sa moze preplatok strhat z preddavkov na dan do konca roka, v ktorom sa vykonalo rocne zuctovanie dane.
Dakujem za odpoved a pomoc.

V najbližšej výplate ho treba vyplatiť. A snáď zamestnanec sa nebude sťažovať.
cepeva
26.07.07,10:52
Zamestnanec o tom vie a nebude sa stazovat. V tomto by som problem nevidela. Skor ma zaujima ako sa k tomu postavi danova kontrola??? Ci nie je tam este nejaka moznost zakon "dodrzat".
JAJA11
26.07.07,11:09
Predpokladám, že ste urobili ročné zúčtovanie a s daňovým úradom to máte vysporiadané. Takže pri kontrole nemajú dôvod na pokutovanie. Ak to chcete mať všetko v poriadku, tak len opraviť výplaty v mesiaci, kedy bolo ročné zúčtovanie, ak to program dovoľuje a zamestnacovi vystaviť spätne doklad o vyplatení v hotovosti.
cepeva
26.07.07,11:33
S Danovym uradom to vysporiadane nemam. Spatne vystavit doklad, ze to dostal z pokladne by nemal byt problem. V mesiaci 07/2007 na stvrtrocnom hlaseni to dam do kolonky preplatky z RZD (alebo ako sa to vola) a o to menej zaplatim na Danovy urad. Co si o tom myslis?
Len sa musi poradit s uctovnikom, ci sa to bude dat zauctovat.. lebo do toho mu az tak nevidim.
JAJA11
26.07.07,12:32
S Danovym uradom to vysporiadane nemam. Spatne vystavit doklad, ze to dostal z pokladne by nemal byt problem. V mesiaci 07/2007 na stvrtrocnom hlaseni to dam do kolonky preplatky z RZD (alebo ako sa to vola) a o to menej zaplatim na Danovy urad. Co si o tom myslis?
Len sa musi poradit s uctovnikom, ci sa to bude dat zauctovat.. lebo do toho mu az tak nevidim.

V tom prípade sa dá už len podať dodatočné daňové priznanie, spätne ročné zúčtovanie by som už nerobila. Pokiaľ si zamestnanec podá daňové priznanie a vznikne mu nedoplatok (ak nemal povinnosť robiť daňové priznanie), nemal by byť od DÚ nijaký postih. Horšie by bolo, ak by mu bola vznikla povinnosť podať priznanie a on to nespravil. Vy ste mu prečo nespravili to ročné zúčtovanie? Nedodal Vám načas papiere alebo ste iba na to zabudli?
Denda
26.07.07,13:47
Dobry den,
zamestnanec mal preplatok na dani z rocneho zuctovania dane. Az teraz som si vsimla, ze som mu ho nevyplatila. Viem, ze v zakone je pisane, ze do konca maja musi zamestnavatel mu tento preplatok vratit, ale pokial sa stala takato chyba, je moznost este nejako ju (najma bez ujmy) napravit? V §38 ods. 6 je nieco pisane, ze zamestnancovi sa moze preplatok strhat z preddavkov na dan do konca roka, v ktorom sa vykonalo rocne zuctovanie dane.
Dakujem za odpoved a pomoc.
Ak bez ujmy tak možno takto:
1. Predpis vykonaného a spraveného ročného zúčtovania dane by mal byť urobený najneskôr pri zúčtovaní mzdy za mesiac marec. Tým Vám vznikne nedoplatok na mzde, ktorý mu poukážte v období, kedy ste na to prišli.
Čo sa týka daňového úradu, neurobila by som dodatočný prehľad za 1.Q.2007. Ak nebudete mať z čoho vysporiadať, potom požiadate daňový úrad o vrátenie tohto preplatku.

Zahrniete do prehľadu vtedy, keď si tento preplatok budete započítavať s predddavkovou povinnosťou.
evina
26.07.07,14:12
Ak bez ujmy tak možno takto:
1. Predpis vykonaného a spraveného ročného zúčtovania dane by mal byť urobený najneskôr pri zúčtovaní mzdy za mesiac marec. Tým Vám vznikne nedoplatok na mzde, ktorý mu poukážte v období, kedy ste na to prišli.
Čo sa týka daňového úradu, urobila by som dodatočný prehľad za 1.Q.2007, kde by som túto sumu preplatku zahrnula a už je len na Vašej daňovej povinnosti, v ktorom období (najneskôr do konca roka) dôjde k zníženiu odvodu preddavkov. Ak nebudete mať z čoho vysporiadať, potom požiadate daňový úrad o vrátenie tohto preplatku.

Včera som bola na DÚ, lebo sa mi stala trošku podobná vec, zamestnancovi sme síce preplatok vyplatili aj všetko správne zaúčtovali, ale preplatok som neuviedla do Prehľadu za 1. štvrťrok a zvyšnú daň sme normálne zaplatili /keby som ho tam uviedla mali sme celkovo preplatok a daň sme nemuseli platiť/. Niesla som tam opravný prehľad a bola som usmernená tak /pravdupovediac sa mi to zdalo najmenej komplikované, lebo sme tam mali aj DB/, aby som nepodala opravný a preplatok uviedla až za III. štvrťrok /lebo v II. sme už tiež všetku daň uviedli/ a bude to o.k. nakoľko si máme možnosť preplatok odrátať do konca roka...

Je pravda, že mi pani povedala, že máme vykonané správne RZ a preplatok vyplatený , máme na to doklad/...
Denda
26.07.07,14:22
Evka, pozrela som si nové poučenie a je tam uvedené, že v prípade ak sa žiada o vrátenie preplatku na dani spráca, tak tento preplatok sa už v prehľade neuvádza. Z toho mi vyplýva, že majú pravdu v tom, že sa má uvádzať v období, kedy skutočne dôjde k zníženiu preddavkovej povinnosti.
evina
26.07.07,14:29
Evka, pozrela som si nové poučenie a je tam uvedené, že v prípade ak sa žiada o vrátenie preplatku na dani spráca, tak tento preplatok sa už v prehľade neuvádza. Z toho mi vyplýva, že majú pravdu v tom, že sa má uvádzať v období, kedy skutočne dôjde k zníženiu preddavkovej povinnosti.

Hej, uznala som to aj ja a svoje opravné som si doniesla domov :)