janaGT
26.07.07,12:18
Prerušuje sa skúšobná doba počas PN, ktorá bola zapríčinená prac.úrazom?
Konkrétne: nástup do PP 6.3., 27.3. sa mu stal PÚ, doteraz je ešte na PN a bude podľa predpokladov lekára min. do konca dec. 2007.
Problém je v tom, že sme mu chceli od 1.4. dať výpoveď v skúšobnej dobe. Môžme mu ju dať po ukončení PN?
JAJA11
26.07.07,10:20
Prerušuje sa skúšobná doba počas PN, ktorá bola zapríčinená prac.úrazom?
Konkrétne: nástup do PP 6.3., 27.3. sa mu stal PÚ, doteraz je ešte na PN a bude podľa predpokladov lekára min. do konca dec. 2007.
Problém je v tom, že sme mu chceli od 1.4. dať výpoveď v skúšobnej dobe. Môžme mu ju dať po ukončení PN?


Áno, prerušuje sa, poskončení pN môžete dať výpoveď.
Tweety
26.07.07,10:21
V skúšobnej dobe môžete skončiť PP hocikedy, aj počas DPN. SD sa predlžuje o dobu DPN.
janaGT
26.07.07,10:23
ok, takže teraz budem čakať až ukončí PN, a hneď mu môžeme dať výpoveď v skúšobnej dobe.
janaGT
26.07.07,10:37
OK, opravujem sa, chceme ukončiť PP v skúšobnej dobe.
Gabi03
26.07.07,10:39
Podľa akého ustanovenia Zákonníka práce chcete dať "výpoveď v skúšobnej dobe"? :eek:
Nestačilo by skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe podľa §72 Zákonníka práce? :rolleyes:

:D

mimotemy Tak rozmýšľam, keďže sa už nie málokrát stali takéto "kixi", či je tu na Porade niečo ako rozdelenie a vysvetlenie foriem skončenia PP?! :rolleyes: Lebo zdá sa, veľa ľuďom sa nechce čítať ZP.
janaGT
26.07.07,10:44
:D

mimotemy Tak rozmýšľam, keďže sa už nie málokrát stali takéto "kixi", či je tu na Porade niečo ako rozdelenie a vysvetlenie foriem skončenia PP?! :rolleyes: Lebo zdá sa, veľa ľuďom sa nechce čítať ZP.

Tu nejde o to, či sa chce alebo nechce čítať ZP, skrátka veľa krát si myslíš nieččo dobre ale blbo to napíšeš. Ale hlavné je, že ľudia, ktorí hneď odpovedali, vedeli o čo sa jedná ...
Gabi03
26.07.07,10:52
Tu nejde o to, či sa chce alebo nechce čítať ZP, skrátka veľa krát si myslíš nieččo dobre ale blbo to napíšeš. Ale hlavné je, že ľudia, ktorí hneď odpovedali, vedeli o čo sa jedná ...

No úplne nesúhlasím. Jedna vec je správne zareagovať na myšlienky pýtajúceho sa. Ale druhá vec je správne to aj napísať. Môže sa stať, že laik si chce rozšíriť vedomosti, natrafí na túto tému a pri zamenení pojmov bude z toho ešte väčší jeleň ako bol predtým. :o
Ide mi iba o to, že ak sú v legislatíve presne nadefinované pojmy, tak aby sme ich aj tak používali.
Predsa ja nebudem hovoriť, že prirodzená farba trávy je ružová, keď zaužívaný pojem je zelená?! :D
janaGT
26.07.07,11:00
Chcem pomôcť. Ale pokiaľ nerozumiem otázke, pomáha sa veľmi ťažko. Nejde teraz o chytanie za slovíčka. Mám obavy, že v konkrétnom prípade príslušný vlak už nedobehnete a skúšobná doba asi už skončila.

Fíha, tak to je zle! Čo odporúčate, akým spôsobom potom môžeme ukončiť PP? Lebo šéf ho už viac nechce.
janaGT
26.07.07,11:01
Chcem pomôcť. Ale pokiaľ nerozumiem otázke, pomáha sa veľmi ťažko. Nejde teraz o chytanie za slovíčka. Mám obavy, že v konkrétnom prípade "správny" vlak už nedobehnete a skúšobná doba asi už skončila.

P.S.
Aj najzbehlejší poraďák potrebuje nejakú chvíľu na to, aby si overil svoje znalosti aj "nákukom" do predpisov a tak dúfam, že nebudem ukameňovaný za to, že som svoje vyjadrenie k pôvodnej otázke formuloval v niekoľkých krokoch a že mi to trvalo niekoľko minút obetovaných (len tak na okraj) z dovolenky. ;)

Ukameňovaný nebudeš určite a srdečne ti ďakujem za tie minúty ... aj za radu.
veronikasad
26.07.07,13:14
Prerušuje sa skúšobná doba počas PN, ktorá bola zapríčinená prac.úrazom?
Konkrétne: nástup do PP 6.3., 27.3. sa mu stal PÚ, doteraz je ešte na PN a bude podľa predpokladov lekára min. do konca dec. 2007.
Problém je v tom, že sme mu chceli od 1.4. dať výpoveď v skúšobnej dobe. Môžme mu ju dať po ukončení PN?

Pozri § 45 ZP - skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca

§ 141 - Dôležité osobné prekážky v práci
Zamestnávatel ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz ....

----------
Veronika
veronikasad
26.07.07,13:20
Je pracovný úraz totožný s úrazom spomínaným v §141 Zákonníka práce?

to nám musia povedať právnici ...
janaGT
17.09.07,06:12
Ešte si dovolím otvoriť túto tému, nakoľko pracovníkovi končí PN a chystá sa nastúpiť do práce. Ale šéf ho už "nechce". Ukončiť PP v skúš.dobe s ním chcel ku koncu marca a akoby naschvál sa mu stal ten úraz ...
Zrekapitulujem to:
začiatok PP 6.3.2007
pracovný úraz 28.3.2007 - trvá doteraz
Dnes tu bol pracovník, že behom týždňa bude PN ukončená.
Chceli sme ukončiť PP v skúšobnej dobe, ktorá ako som si myslela, sa pracovným úrazom prerušila.
Boli tu rôzne názory, tak teraz neviem čo a ako ...
Poraďte!
dada 1
25.09.07,08:39
A keď je neplatené voľno predlžuje sa skúšobná doba ? Podľa mňa keď sa jedná o pracovný úraz tak sa skúšobná doba nepredlžuje.
d3 !Ur3
25.09.07,11:33
§ 45 ods. 2 ZP Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.
Podľa § 141 ods. 1 ZP pracovná neschopnosť zamestnanca pre úraz je dôležitá prekážka v práci.

Podľa stavu uvedeného zadávateľom, skúšobná doba trvá, preto možno skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe podľa § 72 ZP.

M I E R
d3 !Ur3
25.09.07,12:06
Pracovný úraz je dôležitá osobná prekážka na strane zamestnanca bez ohľadu na zavinenie.Myslím, že je to jasne napísané.

M I E R