barto
26.07.07,14:44
Živnostník A vykonávajúci murárske práce, platca DPH. Podieľal sa na práci živnostníka B, spolu pracovali na jednej stavbe, aj ešte s ďalšími inými živnostníkmi. Živnostník B má podpísanú zmluvu s odberateľom.

Živnostník A živnostníkovi B mesačne faktúruje prácu aj s DPH. Živnostník A kupoval na tú stavbu tiež materiál, ktorý si dal do nákladov a odpočítal z neho DPH.
Keby prišla kontrola, vyhodila by mu ten materiál, keďže nemá zmluvu a musel by platiť pokutu? Mál by mať tiež podpísanú zmluvu so živnostníkom B?

Neviem či som dobre zaradila tému, ak zle tak soorry, ale nevedela som kde.

Ďakujem za odpovede.
olmoj
26.07.07,12:48
Nemusí mať zmluvu, mohol mu nakúpený materiál prefaktúrovať.
betka
26.07.07,12:49
Osobne som vždy za zmluvy.
Ak by priišiel dańový úrad, určite nebude medzi Vami tieto zmluvy potrebovať aj ústna zmluva je zmluva. On má na jednej strane náklad a ten druhý výnos...
Zmluvu o dielo by som urobila už len preto, aby živnostník B vôbec zaplatil živnostníkovi A za prácu. Keď to mám na papieri, tak.....
barto
26.07.07,15:44
Materiál mu neprefaktúroval.
emgeton
27.07.07,05:36
Živnostník A vykonávajúci murárske práce, platca DPH. Podieľal sa na práci živnostníka B, spolu pracovali na jednej stavbe, aj ešte s ďalšími inými živnostníkmi. Živnostník B má podpísanú zmluvu s odberateľom.

Živnostník A živnostníkovi B mesačne faktúruje prácu aj s DPH. Živnostník A kupoval na tú stavbu tiež materiál, ktorý si dal do nákladov a odpočítal z neho DPH.
Keby prišla kontrola, vyhodila by mu ten materiál, keďže nemá zmluvu a musel by platiť pokutu? Mál by mať tiež podpísanú zmluvu so živnostníkom B?

Neviem či som dobre zaradila tému, ak zle tak soorry, ale nevedela som kde.

Ďakujem za odpovede.

Ak živnostník A preukáže, že nakúpený materiál použil na účely podnikania ako platiteľ, má nárok na odpočet DPH. §49/2.