Yvvetta
12.02.05,11:38
FO-SZČO má v majetku firmy os. automobil. Iné auto už nemá. Všetky výdavky, ktoré účtujem na auto (PHM, opravy, leasing) účtujem 100% do nákladov. Nerobím žiaden pomer súkromné jazdy a firemné. Všetko je firemné.
Môžu mi to kontrolóri vytknúť ? Určite neobhájim to, že všetky cesty boli vykonané len ako firemné.

Chcem sa Vás opýtať ako postupuje daňová kontrola pri kontrole. Vyžaduje upravovať výdavky u FO ?
Ako teraz upravím DPH za celý rok ? Trebalo aj DPH upravovať ?

Nemáte s tým skúsenností ?
silveco
12.02.05,10:43
Všetko bude záležat od toho ako vedieš evidenciu jázd,,,nesmieš tam uviest popr.jazdu pre súkr.účely,ale všetko iba na firmu,,ak by si uviedla nejakú súkr.jazdu,musela by si pomernou častou aj uplatnovat náklady na dané vozidlo,,,s DPHčkou nerobíš nič,,tam je nárok na plný odpočet,,,,,,,
Yvvetta
12.02.05,10:45
Vďaka Silveco za odpoveď.

V Knihe jázd mám všetky jazdy uvedené len ako firemné.

Nebudú kontrolóri do mňa zapárať, že určite sa robili aj súkromné cesty ?
accad
12.02.05,11:07
Najčastejšie to spochybňujú ak osoba-ponikateľ nemá vlastné súkromné auto. Logika každému velí, že to auto aspoň 1x použije aj pre súkromné účely. Tu ide o silu argumentov, oni dôkaz pri poctivom spracovaní podkladov k jazdám nemôžu mať. To by ho museli chytiť pritom osobne. Ale niekedy sa chytia takých maličkostí, ktoré človeka ani vo sne nenapadnú, že mu to môžu celé spochybniť. Takže sila argumentov a poctivo písaná kniha jázd spôsobom:
stav tachometra-35000
zač.cesty - BA, Martinčeková ul.-prevádzka
cieľ cesty- DU BA V., Ševčenkova ul 5 km
stav tachometra-35005
Ruku na srdce, kto to takto robí, toho ja osobne obdivujem. Ktorý podnikateľ je to ochotný robiť, účtovník to urobiť nemôže, tam môžu vzniknúť práve tie chytáky.
Yvvetta
12.02.05,12:42
Veď to. Toho sa bojím o čom píšeš accad.

Ďakujem za odpoveď.
jessica
12.02.05,15:52
No pokiaľ viem, tak pri súkromnom použití auta nemáš nárok na odpočet celej DPH, tá sa tiež kráti.
Manual
12.02.05,17:38
Tiež si myslím, že pri firemnom aute, keď sa používa aj na súkromné účely nie je nárok na plný odpočet DPH. Akú to má oporu v zákone DPH ?
Pekný večer...
accad
12.02.05,18:18
Ak sa odpočítaná DPH týka nákupu PHM a opráv, tak by som používanie auta spracovala za r.2004 tak, aby bolo použitie iba pre podnikateľské účely. Akonáhle začnete upravovať už uplatnenú DPH, tak si skomplikujete život. Teraz už radšej všetko urobte tak, aby z toho bolo jednoznačné, že bolo použité iba na zabezpečenie príjmu. Vždy je možnosť, že daný rok nebudú kontrolovať. Ak by ste teraz robili dodatočné priznania k DPH, tak môžete otvoriť Pandorínu skrinku a vyvolate presne to čo nechcete, záujem DU a ich šprtanie vo veci.