JanaR7
26.07.07,17:30
Ahojte poraďáci,

viete mi prosím poradiť s touto vecou:
Ak začínam podnikať a chcem si založiť bankový účet, je potrebné založiť si podnikateľský účet, alebo postačuje i bežný (resp. napríklad aj študentský) bankový účet?
Je niekde striktne stanovené, že musí ísť práve o podnikateľský účet?
Máte dobré skúsenosti s niektorou konkrétnou bankou (vedenie účtu, poplatky, poplatky za medzinárodné finančné prevody v rámci EÚ, úroky, ...)?

Vopred ďakujem všetkým za odpovede!

Jana
Johanka
26.07.07,16:36
Nikde nie je stanovené, že musí ísť o podnikateľský účet. Pravda (najmä z pohľadu účtovníka) je taká, že zmes súkromných platieb a platieb týkajúcich sa podnikateľskej činnosti vnáša do účtovníctva mierny chaos ....
Netreba však zabudnúť na oznamovaciu povinnosť, ktorú ukladá Zákon o správe daní a poplatkov v § 31
(6) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt povinný oznámiť svoje plné meno alebo názov, trvalý pobyt, miesto podnikania alebo sídlo, rodné číslo alebo identifikačné číslo organizácie, ako i údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, ako aj čísla všetkých účtov v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti......

.. citované znamená, že sa správcovi dane neoznamujú iba podnikateľské účty, ale aj súkromné ...
JanaR7
16.08.07,16:52
Este raz - velka vdaka za Vase odpovede a vysvetleniea - pomohli ste mi.

Mam este jednu otazku: musi byt bankovy ucet, ktory pouzivam na podnikanie, vedeny vyslovene na moje meno (mozno sa Vam zda moja otazka zvlastna, zvazujem vsak moznost otvorit si bankovy ucet v zahranici a hotovost z neho vyberat kartou v SR /vychadza to lacnejsie ako priamy medzinarodny prevod/. Nie som si vsak ista, ci bankovy ucet v zahranici mozem dostat, kedze tam nezijem a vo vacsine bank pri otvarani uctu vyzaduju doklady ako najomna zmluva, vyplatne pasky, uhrada faktur za telefon a pod. V pripade, ze si bankovy ucet v zahranici otvori napr. moja znama, ktora tam zije /a ucet ma teda moznost ziskat omnoho lahsie/, mozem si tento ucet zaregistrovat na danovom urade a pouzivat ho na podnikanie u nas (resp. vie mi niekto poradit lepsiu moznost)?

Dakujem a prajem vsetkym prijemny den!

Jana
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=513867)
Peterka
16.08.07,17:38
Len na upresnenie:
-mám za to že sa jedná o fyzickú osobu, nie o právnickú osobu,
-súhlasím s tým že nikde nie je stanovené že musí byť samostatný účet napodnikanie,
- je potrebné ho oznámiť na DU ,
- pozor ak si chcete uplatniť bankové poplatky vo výdavkoch a pri vyšších úrokoch na takomto účte ak je strata z podnikania múže vzniknúť problém pri zdaňovaní bankových úrokov
eop
04.10.07,05:10
Len na upresnenie:
-mám za to že sa jedná o fyzickú osobu, nie o právnickú osobu,


A ako je to prosím v prípade, keď sa jedná o občianske združenie? Musí mať založený podnikateľský účet? Väčšinou všetky platby idú v hotovosti a iba asi 3 pôjdu mesačne cez účet. Neoplatí sa nám zakladať podnikateľský kvôli vyšším poplatkom, tak som sa chcela spýtať, či môžem použiť súkromný účet. Ďakujem.
KvetkaK
04.10.07,06:42
Určite by som to radšej riešila podnikateľským účtom, alebo potom tých pár platieb riešiť hotovosťou alebo vkladom priamo na účet toho dodávateľa alebo podľa toho čo sú to za platby.
ekonom99
04.10.07,07:24
A ako je to prosím v prípade, keď sa jedná o občianske združenie? Musí mať založený podnikateľský účet? Väčšinou všetky platby idú v hotovosti a iba asi 3 pôjdu mesačne cez účet. Neoplatí sa nám zakladať podnikateľský kvôli vyšším poplatkom, tak som sa chcela spýtať, či môžem použiť súkromný účet. Ďakujem.
V združení by mal byť jeden poverený vedením účtovníctva a finančných transakcií. A predpokladám, že tento podnikateľ (firma) má svoj podnikateľský účet. Takže sem treba smerovať všetky platby. Miešanie podnikateľských aktivít na súkromnom účte prináša problémy pri účtovaní úrokov, zrážkovej dane, poplatkov a pod.
hanelie
04.10.07,07:27
keď sa jedná o občianske združenie
áno PÚ - kvôli 2%, rôznym dotáciam od št. sektoru, grantom ap.
podnikateľ FO SZČO - nemusí mať podnikateľský účet, ale sú tam potom rôzne komplikácie /učtovanie z osobného účtu / určite sa niečo nájde, čo sa bude platiť prevodom
neviem ako u PO...:)
hanelie
04.10.07,07:31
V združení by mal byť jeden poverený vedením účtovníctva a finančných transakcií. A predpokladám, že tento podnikateľ (firma) má svoj podnikateľský účet. Takže sem treba smerovať všetky platby
ale to sú dva subjekty OZ + podnikateľ /firma/
ekonom99
04.10.07,07:37
ale to sú dva subjekty OZ + podnikateľ /firma/
áno, tak sa to robí v združení, na konci roka sa vzájomne (podľa zmluvy) vysporiadajú: náklady, tržby , zisk
ekonom99
04.10.07,07:41
ale to sú dva subjekty OZ + podnikateľ /firma/
existuje aj možnosť, že sa účastníci združenia dohodnú, že budú svoje aktivity sledovať na samostatnom novozriadenom účte. Ale tento účet na svoje meno otvorí ten podnikateľ, ktorý je vedením účtovníctva poverený. Účastníci združenia majú oznamovaciu povinnosť nahlásiť na Dú nový účet aj osobu (firmu) ktorá vedie účtovníctvo.
eop
04.10.07,10:12
existuje aj možnosť, že sa účastníci združenia dohodnú, že budú svoje aktivity sledovať na samostatnom novozriadenom účte. Ale tento účet na svoje meno otvorí ten podnikateľ, ktorý je vedením účtovníctva poverený. Účastníci združenia majú oznamovaciu povinnosť nahlásiť na Dú nový účet aj osobu (firmu) ktorá vedie účtovníctvo.

Ďakujem za príspevky. Účtovníctvo tohoto združenia bude robiť externá firma na vedenie účtovníctva. Tak radíte mi, aby si najlepšie založili podnikateľský účet?
Alebo že by si účastník združenia založil nový súkromný účet a tam prebiehali iba platby spojené s občianskym združením a nie žiadne súkromné?
hanelie
04.10.07,10:32
aby ste sa v budúcnosti vyhli rôznym špekuláciam /člen združenia môže vystúpiť ap./
založiť PÚ s podpisovým vzorom štatutár OZ /pre lepšiu kontrolovateľnosť ešte 1 člen / zástupca/
eop
04.10.07,11:02
aby ste sa v budúcnosti vyhli rôznym špekuláciam /člen združenia môže vystúpiť ap./
založiť PÚ s podpisovým vzorom štatutár OZ /pre lepšiu kontrolovateľnosť ešte 1 člen / zástupca/
Je to určite najjednoduchšie. Len tam bol ten problém, že si nechcú platiť poplatky za podnikateľský účet. Ja si myslím, že by ich určite 109,- mesačne nezabilo, ale špekulujú nad inými možnosťami. Tak som chcela vedieť, či je to možné aj so súkromným účtom. Ďakujem.