alexxandra
12.02.05,13:31
Mam takyto problem, s ktorym mi iste poradite :-) :


Je zivnostnik, ktory prispeiva do novin a casopisov, ma na to zivnost, fakturuje.
Ale do jednych novin to nedal cez fakturu,ale ako normalny prispevok. Oni mu to zdanili a vyplatili v cistom a dali mu potvrdenie.

A teraz to pozeram a zistila som, ze mu zobrali honorar brutto a cakomprask mu tam vyrubili 19% dan a vyplatili ciste. No a co vcul? :-) Lebo podla spravnosti mu mali zobrat honorar brutto, dat dole 25% pausalne vydavky podla § 43 ods 5 pism.h, a zdanit iba akoze čiste tych 75% a este aj 2% literarnu dan zo sumy brutto to uz ani nehovorim ze nezrazili.

Cize tym padom mu vyrubili vyssiu dan a oskodovali ho zhruba o 400,- Sk.

Kedze mu aj tak robim danove priznanie, lebo je SZCO, rozmyslam, ze to dam do danoveho priznania ako prijem podla §8 - tabulka c.3 a do riadku 10 - iné.
Len teraz neviem, ci mu tam mozem DODATOCNE uplatnit tych 25% do vydavkov. To je moja otazka :-)

Este na uplnost dodavam, ze v ramci uctovnictva som sa rozhodla dat mu pausalne vydavky 25% z prijmov, takze v podstate by to mohlo aj korespondovat, lebo je to v podstate ten isty druh prijmu co do obsahu. Nie vsak co do podstaty, to je mi jasne :-)

Takze co, mozem mu v tabulke 3 dat do vydavkov 25% z brutto honoraru?

Vdaka :-)
uka
12.02.05,13:34
Ja by som mu to prirátala ako brutto honorár k ostatným autorským honorárom a 19% daň považovala za preddavok na daň. Redakcia novín je povinná vystaviť mu potvrdenie - ročná vyúčtovanie, a to treba priložiť k daňovému priznaniu. A že mu nestrhli 2% na kultúrny fond, to je ich problém, za to zodpovedá ten, kto vypláca honorár.
jessica
12.02.05,13:42
Mám podobného klienta, len nemá na prispievanie do novín živnosť. Minulý rok mu robil DP(za 2003) daňový poradca a dal mu všetky tieto honoráre do tab.č.2 § 7 riadok 5 ..z použitia alebo poskytnutia práv z prim. alebo iného duš.vlastníctva. Za rok 2004 to bude § 6 riadok 5..z použitia alebo poskytnutia...
Ale čo je divné, daňový poradca mu dal do priznania všetky honoráre brutto, aj napriek tomu, že z nich bola podľa potvrdení zrazená daň a 2% lit.fond. a vôbec tú zrazenú daň nepoužil v priznaní ako preddavky:confused: . Takže sa zdanili nanovo všetky príjmy a použil 25% paušálne výdavky.
Ja to teraz urobím tak ako píšeš ty alexxandra, len s tým, že dám to na §6 riadok 5 a tiež 25% výdavky. Myslím, že ty to tiež tak môžeš urobiť, len neviem či to môže byť v tom § 8 r.10 a nie v §6 r.5:mad:
A asi si urobila preklep a myslela si: §43 ods.5 písm.b) a ods.3 písm.h).;)


Mam takyto problem, s ktorym mi iste poradite :-) :


Je zivnostnik, ktory prispeiva do novin a casopisov, ma na to zivnost, fakturuje.
Ale do jednych novin to nedal cez fakturu,ale ako normalny prispevok. Oni mu to zdanili a vyplatili v cistom a dali mu potvrdenie.

A teraz to pozeram a zistila som, ze mu zobrali honorar brutto a cakomprask mu tam vyrubili 19% dan a vyplatili ciste. No a co vcul? :-) Lebo podla spravnosti mu mali zobrat honorar brutto, dat dole 25% pausalne vydavky podla § 43 ods 5 pism.h, a zdanit iba akoze čiste tych 75% a este aj 2% literarnu dan zo sumy brutto to uz ani nehovorim ze nezrazili.

Cize tym padom mu vyrubili vyssiu dan a oskodovali ho zhruba o 400,- Sk.

Kedze mu aj tak robim danove priznanie, lebo je SZCO, rozmyslam, ze to dam do danoveho priznania ako prijem podla §8 - tabulka c.3 a do riadku 10 - iné.
Len teraz neviem, ci mu tam mozem DODATOCNE uplatnit tych 25% do vydavkov. To je moja otazka :-)

Este na uplnost dodavam, ze v ramci uctovnictva som sa rozhodla dat mu pausalne vydavky 25% z prijmov, takze v podstate by to mohlo aj korespondovat, lebo je to v podstate ten isty druh prijmu co do obsahu. Nie vsak co do podstaty, to je mi jasne :-)

Takze co, mozem mu v tabulke 3 dat do vydavkov 25% z brutto honoraru?

Vdaka :-)
Nike
12.02.05,16:05
jessica, ten minuloročný daňový poradca to urobil dobre, lebo 2% lit.fondu sú výdavky nie daň. Keďže mal paušálne výdavky tak tieto obsahovali aj tieto 2%.
Takže brutto honoráre patria do § 6/2 a) ZDP z tohto 25% paušálne výdavky.
Firma, ktorá mu zrazila daň tiež postupovala správne § 43/3 h) musí zraziť zrážkovú daň, a podľa 43/7 si ju daňovník môže vysporiadať ako preddavok.
alexxandra
13.02.05,12:48
aha, takze to mozem dat ako §6? To je fajn, lebo ako §8 by som mu nemohla dat 25% pausal,lebo tam sa to neda, iba pri prijmoch z polnohosp.a lesneho a vod.hosp. Tak dobre,o tych 25% nepride :-) Vdaka.
jessica
13.02.05,14:00
Nike, práve tú zrážkovú daň vôbec nevysporiadal ako preddavok na daň.
A ak by som nepoužila 25% paušálne výdavky, tak 2% do lit.fondu dám normálne medzi daňové výdaje, všakže?