kitky
26.07.07,22:04
chlapci stavbari aj nestavbari. potrebujem muzsky pohlad na vec.
chcem nizkoenergeticky dom. vase nazory a skusenosti ocenim.
v:--- daka
janaGT
26.07.07,20:22
kitky
26.07.07,20:43
Janka dakujem, ako som to mohla prehliadnut?
janaGT
27.07.07,04:55
Janka dakujem, ako som to mohla prehliadnut?

stáva sa, nič si z toho nerob ...
kitky
27.07.07,12:56
asi to bude tym, ze vyhladavac mi nic nenasiel hehe
kitky
31.07.07,08:57
no ale chlapci moja otazka trva. ked vas nieco uzitocne napadne , šupnite to sem.dik
paul
21.11.07,20:12
Ja osobne som proti, ale je to otazka nárokov. Rozhodne pozor na firmu z Martina
durisovad
21.11.07,20:25
A na ktoruze?
badoga
30.11.07,10:51
Bývam už druhý rok v takom dome. Čo konkrétne chceš vedieť?
kitky
03.12.07,01:16
Bývam už druhý rok v takom dome. Čo konkrétne chceš vedieť?

Vsetko :-) Po dvoch rokoch mozes seriozne zhodnotit rozdiely, vyhody a nevyhody takeho byvania.Ked budes tak dobry, budem naozaj rada.:)
Adaka
03.12.07,19:50
ak ked som nie chlapú, môžem poradit. Ideme na jar taký stavať a veeeľmi sa tešíme. Je to super za 3 mesiace sa môžeš sťahovať a " vykúriš ho sviečkou" takže sú to domy No.1 len sa na to nepýtaj murára tí si stoja len za svojim
Peter Briatka
04.12.07,10:07
Aky nazor mas konkretne na mysli? Je potrebné si uvedomit, ze nízkoenergetický dom je široký pojem, ktorý môže predstavovať dom na prírodnej báze ale aj supermoderný dom preplnený technológiami. A ďalšia dôležitá vec je, či sa jedná o nízkoenergetický alebo energeticky pasívny dom (rozdiel v maximálnej prípustnej spotrebe energie na m2 a rok)
badoga
04.12.07,12:29
Vsetko :-) Po dvoch rokoch mozes seriozne zhodnotit rozdiely, vyhody a nevyhody takeho byvania.Ked budes tak dobry, budem naozaj rada.:)
Opíšem ti pre aké riešenie sme sa rozhodli:
1/ dom je murovaný z tvaroviek YTONG, hrúbka obvodových stien je 25cm. Zvonka je zateplený ISOVERom hrúbky 17cm (dnes by sme možno dali aj viac). V streche je 30 cm ISOVERu, v podlahe prízemia na podkladnom betóne je cca 12cm polystyrénu. Dnes by sme dali určite viac.
2/ dom má kompaktný tvar
3/ kúrenie máme podlahové priamovýhrevné elektrické v prízemí, v podkroví v šikminách stechy je stenové priamovýhrevné. Sú aj iné riešenia, toto bolo z pohľadu vstupnej realizačnej ceny výrazne výhodnejšie oproti podlahovému vodnému kúreniu. A sadzba od elektrární je taká, že okrem 4x1 hodina denne idú všetky el. spotrebiče v domácnosti na nižšiu sadzbu.
4/ máme v dome rekuperáciu. Je to nútené vetranie domu, ktoré má veľa výhod.
-prináša značnú úsporu energie. V skratke: odchádzajúci vzduch vo výmeníku odovzdá svoje teplo čerstvému prichádzajúcemu.
-nevetrám oknami - teda nemám muchy, komáre...
-nepočujem hluk zvonka
-mám málo prachu v dome - rekuperátor má čistiace filtre
Mala som obavu z hlučnosti tohto vetrania,ale ide úplne tichúčko. V lete som sa hlučnosti zľakla,lebo stúpla. Potom sme zistili, že hučí, lebo veľmi zanesený filter dával vetraniu veľký odpor. Tak sme ho vymenili, odvtedy je ticho.(Robilli nám v dedine kanalizáciu, všade bolo hrúza prachu a ten zaniesol filter. Ale v dome prach nebol:D:D:D)
Čo sa týka spotreby elektriky, za minulý rok to vyšlo asi 3000,-Sk mesačne. Je v tom všetka elektrika, kúrenie, ohrev teplej vody, aj na svietenie, chladnička.... Bola síce mierna zima, takže uvidíme tento rok.:)
Známi bežne vravia, že by sa bez otváraní okien zbláznili. Musím povedať, že keď mám vždy v dome čerstvý vzduch na otváranie okien si ani nespomeniem.
5/ v dome je poloakumulačný krb. Teplovzdušný dáva okamžite veľa tepla (aj tá najmenšia krbová vložka) a pri našich malých tepelných stratách by sme mali hneď "saunu". Takže časť tepla sa uloží do akumulačnej obostavby krbu.

Keď sme stavali, rozhodovali sme sa najmä ekonomicky. Zateplenie domu považujem za najlacnejšiu technológiu pre dosiahnutie nízkoenergetickosti domu. Sú rôzne technické vymoženosti... Treba si zrátať ich návratnosť.;)

Býva sa naozaj dobre, z hľadiska porovnania z bežnými domami by som vyzdvihla najmä to vetranie. Ostatné je také ako "u susedov".
kitky
04.12.07,14:52
ak ked som nie chlapú, môžem poradit. Ideme na jar taký stavať a veeeľmi sa tešíme. Je to super za 3 mesiace sa môžeš sťahovať a " vykúriš ho sviečkou" takže sú to domy No.1 len sa na to nepýtaj murára tí si stoja len za svojim

Mozes prosim ta napisat cez aku firmu a co vsetko bolo potrebne doteraz vybavit? Mam na mysli kym doslo k podpisu s firmou?
kitky
04.12.07,14:54
Aky nazor mas konkretne na mysli? Je potrebné si uvedomit, ze nízkoenergetický dom je široký pojem, ktorý môže predstavovať dom na prírodnej báze ale aj supermoderný dom preplnený technológiami. A ďalšia dôležitá vec je, či sa jedná o nízkoenergetický alebo energeticky pasívny dom (rozdiel v maximálnej prípustnej spotrebe energie na m2 a rok)
ahoj chcela by som dom zo sendvicovych murov s rekuperaciou postaveny za 3 mesiace.:)
kitky
04.12.07,14:58
Badoga ja ti velmi pekne dakujem, toto su naozaj cenne informacie pre vela ludi. Ja chcem rekuperaciu urcite.
Tu si ma velmi potesila, prach je moj uhlavny nepriatel.
Musim najskor pochopit co vsetko si napisala potom sa budem pytat.
Katka
borbi
08.02.08,23:23
mozes prosim ta napisat znacku tej rekuperacie?
jankazb
31.03.08,13:20
Paul, ktorú f. v Martine myslíš? Prosíííííím.
Adaka
01.04.08,04:41
tak to s tým murárom je fakt, každý si chváli svoje, my ideme budúci mesiac stavať taký sendvičový dom a je to super, naokolo väčšina známych ho má a sú max. spokojní
jankazb
02.04.08,10:28
Ktorá firma Vám bude stavať? Robíte komplet na kľúč alebo iba hrubú stavbu?
Adaka
03.04.08,05:07
M.A.M. z Dražkoviec a len hrubú stavbu
Composite
06.04.08,10:14
ak ked som nie chlapú, môžem poradit. Ideme na jar taký stavať a veeeľmi sa tešíme. Je to super za 3 mesiace sa môžeš sťahovať a " vykúriš ho sviečkou" takže sú to domy No.1 len sa na to nepýtaj murára tí si stoja len za svojim

A kto ti povedal, že ND, či PD musia byť z dreva?
Nieje problém, aby bol murovaný,...
A zabudla si povedať, keď zhasne sviečka je hneď chlad, lebo drevo nevie akumulovať teplo.
Ak je kvalitne postavený ND a PD, tak úspory na kúrení sú vysoké.
A samozrejme do takého domu je najvhodnejšia rekuperácia ;)
Zitulda
19.05.08,16:43
Prikladám ukážku nízkoenergetického domu z časopisu. Tento domček sme boli osobne pozrieť, je nádherný.:)
Zitulda
19.05.08,16:53
Ospravedlňujem sa, nemohla som priložiť 2 A4-ky lebo mi vypísalo, že sú veľké.Zmenšiť neviem, ale dievčatá a chlapci ak mi niekto poradí -učím sa rýchlo.
Prosím a ďakujem a ešte poradte ako priložiť viac príloh naraz?! Zita
Romcok
28.05.09,12:23
stiahni si tento program "VSO Image Resizer", nainstaluj, ... vyber obrazok (najdi kde je ulozeny, mozes aj viac naraz) - vyber rozlisenie a hotovo, obrazok zmenseny.
Hmm prispevok zpred roka, som si nevsimol :)