Magica41
27.07.07,08:29
V zákone o dani z príjmov je uvedené: nepomenová zmluva ak sú naplnené závislosti, FO nepracuje vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť sa zahŕňajú do príjmov zo závislej činnosti.
V žiadnom prípade podľa ZP nie je príkazná zmluva závislou prácou? Ani ak spĺňa všetky atribúty závislej práce? Odvádza sa z nej predsa daň - zrážková alebo predavková v zmysle ZDP?
Aljok
27.07.07,17:50
V tejto téme je to pekne rozobrané:http://www.porada.sk/t40893-prikazna-zmluva.html
Magica41
29.07.07,09:09
Príkazná zmluva do 1.9.2007 korešponduje so Zákonníkom práce, ale po Novele nie. Predsa tá nepozná závislú činnosť. Pojem a daňová povinnosť mi je známa, ale aký má súvis s novým ZP???
Aljok
29.07.07,10:37
Máš predsa zaplateného draka, tak prečo nevyhľadávaš? Ak si v drakovi zadáš do vyhľadávača "príkazná zmluva" nájdeš všetko čo potrebuješ.
Jozef Mihál
29.07.07,14:37
Nechápete, čo chce Magica41 povedať. Od 1.9.2007 Zákonník práce "konečne" definuje, čo je to závislá práca. Do 1.9.2007 takáto definícia v Zákonníku práce absentovala.

Súčasťou definície závislej práce je aj ustanovenie § 1 ods.3, ktoré jasne "hovorí", že práca na príkaznú zmluvu nie je závislá práca.

Zákonník práce nie je "obyčajný" zákon, ale tzv. kódexový zákon, tj. zákon, ktorý má v našom práve osobitné postavenie - ak sa v inom zákone hovorí niečo o závislej práci a podobne, tak automaticky by sa malo jednať o inštitút, definovaný podľa Zákonníka práce.

To znamená, že prakticky synonymický pojem v zákone o dani z príjmov "závislá činnosť" by mal byť viazaný na pojem "závislá práca" podľa Zákonníka práce, z čoho vyplýva, že práca na príkaznú zmluvu by nemala byť od 1.9.2007 považovaná na účely zákona o dani z príjmov za závislú prácu ale buď za samostatnú zárobkovú činnosť (ak sa vykonáva pravidelne) - § 6 ZDP, alebo za ostatný príjem (ak sa nevykonáva pravidelne) - § 8 ZDP.

Študovaní právnici by môj príspevok podali formálne možno inak, ale myslím, že podstatu veci sa mi tu podarilo vystihnúť. Daňové riaditeľstvo bude mať po 1.9.2007 so svojím doterajším výkladom problém.
Aljok
30.07.07,04:27
Ale ja som ju pochopila, p. Mihál. Keby si zadala do vyhľadávača v drakovi "príkazná zmluva", tak jej vyhodí okrem iných aj odkaz na Váš článok Novela Zákonníka práce k 1.9.2007 s komentárom, kde by sa bola dočítala v komentári k §, že práca na príkaznú zmluvu nie je závislá práca.

Magicu41 som chcela tým upozorniť na vyhľadávanie nakoľko chcela včera zadať veľa otázok a odpovede potrebovala hneď. Viď.http://www.porada.sk/t57317-stravovanie-zamestnancov-podla-zakonnika-prace-od-1-9-2007-a.html
Jozef Mihál
30.07.07,05:25
Magica41 sa možno urazí ale podľa môjho názoru má trochu problém s formuláciami svojich otázok (stačí si ich pozrieť). Ja som jej otázku v príspevku č.1 pochopil tak, ako som pochopil - viď príspevok č.5. Myslím, že o príkazných zmluvách a ich zdaňovaní v súvislosti so zavedením definície závislej práce v Zákonníku práce sa na Porade budeme ešte dlho baviť (a inak, než do 1.9.2007).
Jana Acsová
30.07.07,09:31
Daňové riaditeľstvo bude mať po 1.9.2007 so svojím doterajším výkladom problém.
Prečo myslíš Jozef? Daňový zákon nebol menený a ani jeho definície, či odvolávky.
Jozef Mihál
30.07.07,12:04
Bol menený Zákonník práce a to podstatne - a bola v ňom konečne zavedená definícia závislej práce.

Domnievam sa preto, že pri výklade pojmu "závislá činnosť" na účely zákona o dani z príjmov by sa od 1.9.2007 malo prihliadať, ako je v našom právnom systéme definovaná "závislá práca".
liba2
30.07.07,12:09
Prečo myslíš Jozef? Daňový zákon nebol menený a ani jeho definície, či odvolávky.Do 1.9. je ešte mesiac času a dovtedy určite aj DR dá svoje stanovisko ....
Jana Motyčková
30.07.07,12:20
Bol menený Zákonník práce a to podstatne - a bola v ňom konečne zavedená definícia závislej práce.

Domnievam sa preto, že pri výklade pojmu "závislá činnosť" na účely zákona o dani z príjmov by sa od 1.9.2007 malo prihliadať, ako je v našom právnom systéme definovaná "závislá práca".
Nesúhlasím, keďže pojem "príjem zo závislej činnosti" je v Zákone o dani z príjmov explicitne definovaný. Obdobne ako keď pojem zamestnanec je niečo iné pre Zákonník práce, SP a ZP.
Jana Acsová
30.07.07,12:42
Rovnako sa domnievam, že pre závislú činnosť pre účely dane z príjmov nedáva východiská zákonník práce.
Monika Kováčová
30.07.07,12:46
.... kedy už konečne bude jedno slovné spojenie jasné a zrozumiteľné pre všetky štátne inštitúcie...??? Veľmi ma to zaujíma...
Jozef Mihál
30.07.07,13:34
Rovnako sa domnievam, že pre závislú činnosť pre účely dane z príjmov nedáva východiská zákonník práce.
Ja by som povedal, že "nedával".

Stav do 31.8.2007 a po 1.9.2007 je totiž niečo úplne iné. Renomovaným teoretikom z oblasti pracovného práva sa určite ťažko spí po tom, ako bola prijatá konečná podoba novely Zákonníka práce a v nej "slovenská verzia" definície závislej práce, ktorá vo svete nemá obdobu.

Ak sa na vec pozriem z uhla pohľadu "čím horšie tým lepšie" tak sa "teším".
Jana Acsová
30.07.07,13:38
Ja by som povedal, že "nedával".
Môj uhol pohľadu je zatiaľ aj "budúci čas".
veeva
01.09.07,15:20
Dobry den,ja by som sa chcela spytat ako je to z odvodmi v ramci príkaznej zmluvy (pracujem ako modelka).od 1. 9. 2007. dakujem