Damián
27.07.07,10:22
Kupil som sedacku do firmy v hodnote 37.550,-Sk aj s DPH. Nie som platcom DPH a uctujem v JU MRP. Na kolko rokov sa to dáva do opisov, na 4 alebo 5?
Ako to mam neuctovat aby to bolo spravne, aky mam dat kod zapisu na sumu aby som spravila vydaj z pokladne a nasledny odpis? Dakujem
Orsz
27.07.07,08:23
Kupil som sedacku do firmy v hodnote 37.550,-Sk aj s DPH. Nie som platcom DPH a uctujem v JU MRP. Na kolko rokov sa to dáva do opisov, na 4 alebo 5? Dakujem

Nábytok a príslušenstvo patrí do II.odpisovej skupiny - takže 8 rokov - jasné, že 6 rokov, písala som to na rýchlo - už som ako z doby ľadovej.
Aljok
27.07.07,08:30
Nábytok a príslušenstvo patrí do II.odpisovej skupiny - takže 8 rokov.
II. odpisová skupina - 6 rokov
Aljok
27.07.07,08:32
Pozri ZoDP:
§ 26
Postup pri odpisovaní hmotného majetku
Na začiatok

(1) V prvom roku odpisovania zaradí daňovník hmotný majetok v triedení podľa Klasifikácie produkcie a klasifikácie stavieb120) do odpisových skupín uvedených v prílohe. Doba odpisovania je:

Odpisová skupina Doba odpisovania

1 4 roky
2 6 rokov
3 12 rokov
4 20 rokov.
Damián
27.07.07,08:39
Dakujem pekne a neviete nahodou ako to mam nauctovat aby to bolo spravne, aky mam dat kod zapisu na sumu aby som spravila vydaj z pokladne a nasledny odpis? Uctujem v JU MRP. Dakujem
abel
27.07.07,08:42
Ja mám MRP DOS a tam je to P31, neviem či vo WIN je také isté kódovanie. Tam dáš teraz celú sumu 37.550.- Sk. Odpis budeš dávať až na konci roka v uzávierkových operáciách a tam to bude X25 a čiastka 6.259.- Sk. ( nepeňažná operácia - prevádzková réžia)

Ak si budeš viesť evidenciu majetku v pomocných knihách a na konci roka dáš v kolónke kód zápisu písmeno O ( odpisy) samé ti vyráta výšku odpisov z evidovaného majetku. Potom už X25 samozrejme nedávaš.
Aljok
27.07.07,08:43
Neúčtujem v MRP. Škoda, že si otázku nezaradila medzi účtovné softvéry. Možno by Ti skôr poradili, ale skús pozrieť sem:http://www.porada.sk/t17105-odpisy.html
Monika Kováčová
27.07.07,12:31
Dakujem pekne a neviete nahodou ako to mam nauctovat aby to bolo spravne, aky mam dat kod zapisu na sumu aby som spravila vydaj z pokladne a nasledny odpis? Uctujem v JU MRP. Dakujem


Druh pohybu: 31 nákup IM.
Poklaňa/banka výdaj.

Odpis na konci roka tam, kde zadávaš POKL alebo Ucet vyberieš ODPIS.
abel
27.07.07,13:09
Druh pohybu: 31 nákup IM.
Poklaňa/banka výdaj.

Odpis na konci roka tam, kde zadávaš POKL alebo Ucet vyberieš ODPIS.
Ale veď na konci roka už to nie je peňažný výdavok - ani z pokladne, ani z účtu.
Manual
27.07.07,13:10
Ale veď na konci roka už to nie je peňažný výdavok - ani z pokladne, ani z účtu.
Už len cez interný doklad
STRELEC
27.07.07,13:17
Nie.
Postup: peňažný denník - funkcie - ročný prevod. Ponúkne ot: zaradiť odpisy? Kliknutím sa do PD za posledný zápis doplnia odpisy.

PS: Pravda - predpokladom je, že je majetok zaevidovaný :):)
Monika Kováčová
28.07.07,07:21
Ale veď na konci roka už to nie je peňažný výdavok - ani z pokladne, ani z účtu.

abel, ja som nenapísala, že je to výdaj z účtu alebo z pokladne. Prečítaj si môj príspevok ešte raz a možno uvidíš, že som radila, aby v okienku, kde bežne vyberá Pokl, alebo Ucet, vyberie typ Odpis. Nič viac. Radila som správne.

K Strelcovi: uvedenú funkciu môže použiť naozaj iba v prípade, že používa pomocnú knihu HNDM. Nakoľko zadávateľ neuvádza, že pracuje s pomocnou evidenciou, predpokladala som, že nebude robiť odpisy cez ročný prevod...
Monika Kováčová
28.07.07,07:33
Už len cez interný doklad

V MRP Win sa odpisy účtujú nie cez Nepen ale cez ODPIS. Nezadáva sa pohyb Prevádzková réžia. Program automaticky ODPIS zaradí do výkazu o PaV ku Prevádzkovej réžii.