ZEvina
27.07.07,09:27
V poslednom čase sa akosi častejšie sťažujeme aj s mojím drahým na bolesti chrbtice. Preto sme sa rozhodli, že tento rok miesto dovolenky pri mori pôjdeme niekde na masážne kúpele. Ešte nikdy sme v takomto zariadení neboli, tak by som Vás chcela poprosiť o pomoc a radu čo a ako. Známy nám radili Rajecké Teplice. Ak máte skúsenosti, budeme veľmi radi, ak sa s nami o ne podelíte. Srdečná vďaka. Eva
janka.janka
27.07.07,08:11
neviem, kam to mate blizsie, ale ja velmi rada chodim do piestan, je tam vynikajuco, bahno, masaze, virivky, rozne cvicenia a procedury... inak vseobecne v ramci udrziavania existuju aj specialne cviky na posilnenie chrbtice.. staci chvilku par krat do tyzdna a budete sa citit lepsie.. ale kupele by som nevynechavala :D
Boil
30.07.07,04:06
Priatelka je byvala maserka. I dnes chodieva a pravidelne robi masaze, samozrejme aj mne. Napriek tomu mame obaja problemy s chrbticou. A tak sme sa obaja zacali venovat tomuto problemu viac a intenzivnejsie.

Ono masaz a aj akakolvek rehabilitacia je vzdy len docasne riesenie. (Obaja to pozname z vlastnej skusenosti.) Priatelka si velmi pochvaluje bankovanie. Ale aj tak najdolezitejsie je naucit sa zit tak, aby sme chrbticu zbytocne neprovokovali a chranili ako sa len da. Cez den, v noci, v praci, pri TV, za PC, v aute a pod.

Otvarame dokonca vlastne forum, kde jednou z tem budu hlavne bolesti chrbtice a migrena. URL na forum v pripade zaujmu najdete v mojom profile.
najag
30.07.07,05:54
Pri bolestiach chrbtice by bolo potrebne navstivit najprv neurologa, aby posudil stav chrbtice aj podla RTG snimkov a na zaklade jeho odporucania sa riadili pri vybere fyzioterapie. Inak sa moze stat, ze vysledok sa minie ucinkom a po masaznych kupeloch budete na tom este horsie. Spazmaticke bolesti su prave preto, ze svalstvo chrani bolestou pred poskodenim stavcov a platniciek , su to symptomy, ze nieco nie je s chrbticou v poriadku, ze su tam bloky.Nie je chiropraktik ako chiropraktik.
Boil
30.07.07,14:39
Ano, presne, s tym suhlasim. Tak by to malo fungovat na kazdom rehabilitacnom oddeleni a formalne to tak aj funguje. Ale len formalne. Odomna ziadny rehabilitacny lekar este snimok nepytal a tak sa rehabilitacie predpisuju iba podla toho co najde v dokumentacii od neurologa alebo co mu povie pacient. A castokrat sa takyto lekari pohybuju uz vo vychodenych kolajach. Ale chrbtica vyzaduje prisne individualny pristup. A ten zatial v pristupe lekarov zvacsa chyba - bohuzial.

Masaz je dobra vec, ale v spojeni s cvicenim ma dvojnasobny ucinok. Samotna masaz uvolni a prekrvi tkaniva. Ak sa prida po cviceni, tak jednak chrbtica spevnie a nasledna masaz uvolni svalstvo a nedojde tak skoro k opatovnemu zablokovaniu. To poznam z vlastnej skusenosti. Co sa tyka masaze ako takej, tak zacinat postupne. Inak moze dojst k reakcii, ktora vyvola opacny efekt nez pozadovane uvolnenie.
DanielaSL
30.07.07,14:53
V poslednom čase sa akosi častejšie sťažujeme aj s mojím drahým na bolesti chrbtice. Preto sme sa rozhodli, že tento rok miesto dovolenky pri mori pôjdeme niekde na masážne kúpele. Ešte nikdy sme v takomto zariadení neboli, tak by som Vás chcela poprosiť o pomoc a radu čo a ako. Známy nám radili Rajecké Teplice. Ak máte skúsenosti, budeme veľmi radi, ak sa s nami o ne podelíte. Srdečná vďaka. Eva

Ja som bola 2 x v živote na liečení a to raz v Sklených Tepliciach a raz v Turčianskych Tepliciach. Sklené Teplice mi pomohli viac. Sedel so mnou pri stole jeden pán , ktorý si ich veľmi pochvaľoval, bol tam tiež s problémami chrbtice. Chodieval tam každý rok ,aj keď to bol v tom čase dosť zapadákov, ale údajne mu robili oveľa lepšie ako Piešťany alebo Trenčianske Teplice. Je to asi individuálne.... V Turčianskych boli dve mladé dievčatá po operácii chrbtice, kým jedna sa zotavila veľmi rýchlo, druhej nepomohli skoro vôbec. Takže vyber si a vyskúšaj a buď sa tam raz vrátiš, alebo budeš chcieť vyskúšať radšej iné.
wagner
30.07.07,18:23
Tiež som bola na liečení v Bojniciach. Dostala som masáže celého tela, ale po druhej masáži som si ich musela dať zrušiť. Po masáži mi bolo horšie ako pred. Hoci každý o masáž prosil, mne nevyhovovala. Chrbtica ma bolí stále a tŕpnu mi ruky. Chodím na rehabilitáciu, teraz mi dávajú podvodnú masáž chrbtice. Tiež ju ledva pretrpím, sú to veľké bolesti.
Psycholog
31.07.07,16:01
Souhlasím, ale dovoluji si doplnit - "Pri bolestiach chrbtice by bolo potrebne navstivit najprv neurologa, aby posudil stav chrbtice aj podla RTG snimkov a na zaklade jeho odporucania sa riadili pri vybere léčby. Inak sa moze stat, ze vysledok sa minie ucinkom a po masaznych kupeloch budete na tom este horsie. Spazmaticke bolesti su prave preto, ze svalstvo chrani bolestou pred poskodenim stavcov a platniciek , su to symptomy, ze nieco nie je s orgány v těle v poriadku, ze su tam bloky zapříčiněné špatným stavem nebo onemocněním orgánu."
Jen orientačně uvádím propojení obratlů s tělem dle orientální diagnostiky, respektive, když bolí páteřní obratle je to signál, že může jít i o onemocnění nebo poškození příslušného orgánu - viz níže (bližší určí odborné lékařské vyšetření!!!):
1. krční - lebka, obličej, uši, mícha, krevní oběh v hlavě
2. krční - oši, uši, jazyk, dutiny, nerv zrakový
3. krční - zuby, uši, kosti obličeje
4. krční - ústa, rty, nos, ušní bubínek
5. krční - hlasivky, hltan, krční žlázy
6. krční - mandle, krční svaly, ramena
7. krční - slinné žlázy, štítná žláza, loket, ruka
Svalstvo kolem krční páteře - poškozená játra
1. hrudní - hltan, průdušky, dolní část ruky, dlaň
2. hrudní - věnčité cévy, srdce
3. hrudní - hrudník, plíce, průdušky
4. hrudní - žlučník a žlučovody
5. hrudní - játra a krev
6. hrudní - žaludek
7. hrudní - dvanácterník a slinivka
8. hrudní - slezina a bránice
9. hrudní - nadledvinky
10.hrudní - ledviny
11.hrudní - močovody
12.hrudní - střeva, vaječníky, krevní oběh
Svalstvo kolem hrudní páteře - ledviny
1.bederní - tlusté střevo
2.bederní - břicho, lsepé střevo, stehno
3.bederní - pohlavní orgány
4.bederní - nervy nohou, ischias, svaly zad
5.bederní - hýždě, konečník, kotníky, chodidla
Masáže "jen" bolest rozeženou, udělají dobře, ale neléčí příčinu. Petr
Boil
31.07.07,20:14
S tym rozdelenim by som az tak nesuhlasil. Pretoze si myslim, ze ak raz nejaky organ nepracuje spravne, musi sa to odzrkadlit v celom tele a neda sa identifikovat iba jeden stavec, na ktory ma vliv a na ine nema.

Citujem: Masáže "jen" bolest rozeženou, udělají dobře, ale neléčí příčinu.
Nie je to celkom tak. Masaze prekrvuju a tym napomahaju chrbtici a nie len rozhanaju bolest. A prekrvenim ciastocne aj liecia. Ale mysliet si, ze vyliecia bolavu chrbticu uplne zavana trosku utopiou.
ZEvina
01.08.07,05:33
Ďakujem Vám všetkým za rady a skúsenosti, určite pomôžu aj iným poraďákom, veď bolesti chrbtice sa dnes prejavujú u čoraz mladšej generácie.
Podľa vašich príspevkov si myslím, že si chrbticu asi presilujem. Skoro celý pracovný deň sedím za počítačom a po práci a víkendoch pracujem v záhrade.
Skúsim tie ľahšie cviky v určitých intervaloch a pozriem na internete tie základné masáže s vodnou masážou. Ak viete o takom zariadení aj s ubytovaním (hocikde na Slovensku za prijateľné ceny) budem vďačná za každú radu. Ešte som nikdy nebola na žiadnej masáži, tak neviem posúdiť. Vyskúšam, uvidím a potom sa s vami podelím o svoje skúsenosti. Eva
Boil
01.08.07,08:48
To ZEvina:

Ak sedis dlhsie za PC, skus anatomicke klinove podlozky na sedenie alebo podlozky pre aktivne sedenie (Nieco ako fitlopta, ale len sa to polozi na stolicku). Pouzivam take uz min. 3 roky a velmi mi to pomaha. Tiez som PC workoholik. :-) Vyhoda anatomickych je v tom, ze drzia telo v spravnej polohe pri sedeni. Tie pre aktivne sedenie su ale ine. Tie ta nutia sa stale pohybovat, cim sa posilnuje chrbat a ani tak nestuhne, pretoze nie je stale v strnulej polohe. (Ak by ste chceli vidiet ako to vyzera, poslite mi e-mail.) Ja pouzivam prave ten druhy typ. Ale vsetko ma svoje pre aj proti. Na tej aktivnej sa neda sediet dlho, najma nie zo zaciatku, pretoze fakt precvicuje chrbat a zo zaciatku moze vzniknut aj nieco ako svalovica. Tie anatomicke su skor pre dlhotrvajuce sedenie, ale az tak "netrenuju" chrbat, len viac nutia drzat ho v spravnej polohe.

A ked pracujes v zahrade, lekari odporucaju si radsej cupnut a nie sa predklanat. A samozrejme nenosit tazke veci a ked uz musis tak v spriamenej polohe, nie sa predklanat.
Boil
01.08.07,09:50
To ZEvina:

Prepac, ale este som nemal tu moznost odpovedat na sukromne spravy. Preto som chcel aby si mi pisala na e-mail. Po tomto prispevku mi to snad uz system umozni.
Ospravedlnujem sa vsetkym za Offtopic spravu.

Odpoved na Tvoju otazku, ano poslem, ak sa mi uz bude dat.

P.S. Skusal som to opat, ale system mi to este nedovoluje, tak ak mozes, napis mi, prosim, na e-mail.
puff
20.08.07,06:19
Ja si teda masáž doprajem pravidelne...Podľa mňa niet nad klasickú masáž s prvkami reflexnej ...Treba si nájsť dobrého maséra, ktorý to neodflákne a je vidieť, že to robí rád a chce Ti pomôcť. Dnes už si môžeme vyberať, je ich dosť. A tiež uprednostňujem, ak používajú bylinkové oleje, to ešte zvyšuje účinok. Ak ideš do kúpeľov, tak masáž je ideálna po saune alebo teplom obklade (parafín, rašelina). Je oveľa účinnejšia. Ja nemám chorú chrbicu, len ju namáham - najviac je to u mňa zo stresu...(aj od práce s PC ma bolievala, ale kúpila som si podložku na sedenie a tá mi pomohla) A masáž, to je pre mňa neskutočná úľava. Uvolním sa nielen fyzicky, ale aj psychicky. A je dôležité nič namáhavé po nej nerobiť, aby si telo oddýchlo a malo to naozaj správny účinok. Ak človek nie je zvyknutý, tak prvý krát to môže vyzerať, že Ti to ešte pohoršilo, ale to je len reakcia na masáž. Na druhý deň Ti bude oveľa lepšie...Určite si to treba dopriať, môj názor.