Kikuša
27.07.07,10:37
Chcela by som poradiť, podnikateľ s jednoduchým účtovníctvom platca DPH má neuhradenú faktúru, teraz v septembri to budú 3 roky, chce ich dať k súdu a ak súd uzná, že je to nevymožiteľná pohľadávka aký je postup čo sa týka daňového hľadiska.:)
betka
27.07.07,09:04
Vysporiadate si to pri skončení podnikateľskej činnosti. Teraz si len odkladajte všetko zo súdu.
JU nepozná odpis pohľadávky.
Kikuša
27.07.07,09:46
Teda, až keď skončí živnosť vtedy ju musí zdaniť? a čo sa týka DPH?
betka
27.07.07,09:58
Dajte pohľadávku, čo najskôr na súd.
Ak súd rozhodne vo Váš prospech, teda pohľadávku vyhráte, stane sa:
1. dlžník Vám ju uhradí. Pôjde o Váš POZD,
2. dlžník pohľadávku neuhradí, môžete ju da´t exekútorovi, kt. ju bude vymáhať. Ak bude mať dlžník dostačujúci majettok, pohľadávka sa Vám uhradí, POZD.
Ak dlžník nebude mať žiadny mjetok, čím mu exekútor nebude mať na čo siahnuť. Pohľadávka bude nevymožiteľná......., budete ju naďalej evidovať vo svojich pohľadávkach a to až dovtedy, pokiaľ neskončíte svoju podnikateľskú činnosť. Na základe rozhodnutia súdu, bude potom môcť postupovať podľa par. 17/8. Túto pohľadávku, nemúsite potom dať do POZD, pretože ide o pohľadávku podľa par.19/2 h a i.
19/2/h rieši pohľadávky v PU, v priebehu roka FO, kt. vedie JU nemôže postupovať podľa 19, ale iba pri ukončení podnikania.
renča1
27.07.07,09:58
Pokiaľ pohľadávka bude splňať podmienky , ktoré sú opísané v § 19 ods.2 písm.h) v bode

1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, a to aj u daňovníkov, ktorí neprihlásili pohľadávky, ale preukážu uznesenie súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesenie súdu o zamietnutí návrhu na vyhlásenie konkurzu alebo o zrušení konkurzu,
2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo vyrovnacieho konania,
3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním na dedičoch dlžníka,
4. majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania alebo na krytie trov výkonu súdneho rozhodnutia a súd exekúciu na návrh oprávneného alebo výkon rozhodnutia zastaví,
5. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku do 100 % [§ 20 ods. 4, § 20 ods. 8 písm. c), § 20 ods. 14 písm. d), § 20 ods. 17 a 19],
6. ide o pohľadávku z úveru bánk, pobočiek zahraničných bánk a Exportno-importnej banky Slovenskej republiky, pri ktorej bolo identifikované znehodnotenie viac ako 50 % alebo dlžník je v omeškaní so splácaním viac ako 360 dní.

...tak pohľadávka sa z evidencie odpíše na základe právoplatného rozhodnutia zo súdu. Takáto pohľadávka potom nebude mať dopad na daňový základ.
renča1
27.07.07,10:06
a čo sa týka DPH?

s dph sa nerobí nič.:)
Kikuša
27.07.07,10:06
Ja zaplatím DPH z faktúry, ktorú mi ešte aj nezaplatia. Je to na figu vymyslené, ale díky moc za radu
betka
27.07.07,10:40
...tak pohľadávka sa z evidencie odpíše na základe právoplatného rozhodnutia zo súdu. Takáto pohľadávka potom nebude mať dopad na daňový základ. Môj názor je taký, že pokiaľ budeš mať takéto rozhodnutie zo súdu, tak nemusíš čakať až na ukončenie živnosť. Ja si myslím, že ju môžeš zlikvidovať v priebehu podnikania a to k poslednému zdaňovac.dňu v danom roku.

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie(§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

JA si stojim za svojim, tieto pohľadávky vyhodím z evidencie až pri skončení podnikania. Neovplyvnia mi ZD. Teda do ZD nezahrniem pohľadávky podľa 19......

Par.19
h) výdavok (náklad) vo výške obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením alebo výdavok vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky1) bez vrátane úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len príslušenstvo ) ak je toto príslušenstvo zahrnuté do základu dane podľa § 17 ods. 21, alebo neuhradenej časti týchto pohľadávok, u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva alebo daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak
betka
27.07.07,10:49
Renča, mala som pohľadavku, kt. sme dali na súd, úd vyhradý, spoločnosť zamietla konkurt pre nedostatok majetku.......
Proste mala som v rukách vetko, čo som potrebovala. Pohľ. bola nízka a ja som ju vyhodila z evidencie pohľadávok na konci roka.
Pri DK si pýtali i pohľadávky z min. roka. Pohľadávka vypadla, v priebehu roka nebol POZD, a tetuška mi povedala, že táto pohľadávka sa mala da´t preč až pri skončení podnikania. (19 sa vzťahuje na PU...)
Takže preto tvrdím, že sa nemôže vyšmariť ak keď mám v ruke papiere zo súdu...I ked pri ukončení živnosti mi nepôjde do ZD, nebude môj príjem...
renča1
27.07.07,10:50
(aavýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

JA si stojim za svojim, tieto pohľadávky vyhodím z evidencie až pri skončení podnikania. Neovplyvnia mi ZD. Teda do ZD nezahrniem pohľadávky podľa 19......


Veď ja sa nehádam...:)
betka
27.07.07,11:19
Veď ja sa nehádam...:)

Treba, o tom je tá diskusia, z toho sa učíme...:)
bambino87
01.11.07,11:38
uz som parkrat napisala tuto otazku ale nikto mi neodpovedal, tak dufam ze v tejto teme mi odpoviete. tiez mam podobny problem s neuhradenymi FA. odnikatel skoncil pod. cinnost v r.2003. Je nejaka moznost ziskat nezaplatene FA ked to da na sud? odviedol z nich DPH. ako je to z pravnickeho hladiska? firmy ktore mu dlzia su bud v konkurze alebou uz su zrusene.Dakujem
Danila
01.11.07,18:04
uz som parkrat napisala tuto otazku ale nikto mi neodpovedal, tak dufam ze v tejto teme mi odpoviete. tiez mam podobny problem s neuhradenymi FA. odnikatel skoncil pod. cinnost v r.2003. Je nejaka moznost ziskat nezaplatene FA ked to da na sud? odviedol z nich DPH. ako je to z pravnickeho hladiska? firmy ktore mu dlzia su bud v konkurze alebou uz su zrusene.DakujemV prvom rade je potrebné preskúmať, či nie sú pohľadávky premlčané. Tie, ktoré sú voči dlžníkom v konkurze budú uhradené len v prípade, že konkurzný správca
získa prostriedky k uspokojeniu veriteľov. Uplatniť na súde môžeš pohľadávky nepremlčané, očakávať však úspešnosť u firiem zrušených je takmer nemožné. S DPH neurobíš vôbec nič. Aj o tom je riziko podnikania.
bambino87
02.11.07,09:14
co je presne myslene pod slovom premlcane? aka je doba premlcania neuhradenej FA?
Danila
02.11.07,09:49
co je presne myslene pod slovom premlcane? aka je doba premlcania neuhradenej FA?Presne myslené je to, že od lehoty splatnosti neuplynulo viac ako štyri roky a v tejto lehote si pohľadávku urgovala prostredníctvom upomienok atď. prípadne máš doklad o tom, že dlžník uznal svoj závazok. Aj v prípade premlčanej pohľadávky sa pokús taký doklad získať a v tom prípade ju môžeš ďalej považovať za nepremlčanú.
bambino87
05.11.07,07:53
a pokial sa sudne konanie voci dlhujucej firme este neskoncilo, ale uz ubehli 4 roky je tato FA uz premlcana?
Danila
05.11.07,11:52
a pokial sa sudne konanie voci dlhujucej firme este neskoncilo, ale uz ubehli 4 roky je tato FA uz premlcana?Pokiaľ sa súdne konanie dotýka predmetnej faktúry, nie je premlčaná. Vymožiteľnosť práva je niekedy dlhodobá záležitosť.
Ancipka
09.11.07,18:20
prosím o jednoznačnú odpoveď či neuhradenú fa za advokátske úkony po smrti advokáta mám dať do základu dane ako príjem a všetky neuhradené závazky voči soc. zdrav.poisť. a iným do výdavkov. Účtujem v JU. Ja si myslím, že nie a stačí toto riadne zahrnúť do výkazov o majetku a závazkoch. ĎAKUJEM.
Zita5
09.11.07,18:26
prosím o jednoznačnú odpoveď či neuhradenú fa za advokátske úkony po smrti advokáta mám dať do základu dane ako príjem a všetky neuhradené závazky voči soc. zdrav.poisť. a iným do výdavkov. Účtujem v JU. Ja si myslím, že nie a stačí toto riadne zahrnúť do výkazov o majetku a závazkoch. ĎAKUJEM.

Pozrite tu

http://www.porada.sk/t64372-ukoncenie-uctovnictva-pri-smrti-podnikatela.html