Zita5
27.07.07,12:19
Mám klientov/združenie FO/ , ktorý boli v roku 2005 vo vysokej strate a v roku 2006 z dôvodu jednej a tej istej zákazky vo vysokom zisku .Z RZZP vyplynulo doplatiť /okrem už zaplatených preddavkov v roku 2006/ zdravotné poistenie vo výške 59 780 Sk . Táto výška nedoplatku už je aj zaplatená . Ale opäť .......Preddavok vypočítaný v RZZP vyšiel mesačne vo výške 7 256,- Sk a to ma posunulo k napísaniu žiadosti na príslušné zdravotné poisťovne o zníženie výšky platenia preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie vo výške 2 000 Sk mesačne s oddôvodnením , že tento rok nepredpokladajú tak vysoký zisk a teda aj VZ a z toho vyplývajúcu výšku preddavku , ktorá im vychádza v RZZP nebudú schopní vôbec platbu uhradiť .
A čo sa týka SP a DÚ , to sa ani nezmieňujem , lebo tento rok celý rok budú robiť len na to aby to všetko poplatili .

Dnes som dostala prvú odpoveď z VšZP , v ktorej sa uvádza zamietnutie s oddôvodnením - citujem:

nakoľko v zmysle interného usmernenia VšZP a.s. nie ste platiteľ poistného uvedený v ust.11 odst.8písm.o zákona a nespĺňate podmienky pre zníženie preddavkov na poistné - vykonávate činnosť SZČO viac ako tri mesiace v predchádzajúcom roku/Vy ste registrovaný ako SZČO od 1.1.1995/

Na základe uvedeného ste povinný preddavky na poistné na verejné zdravotné poistenie odvádzať naďalej v nezmenom stave .

Koniec citátu .

Čiže za minulý rok zaplatili celkom každý jednotlivo aj s nedoplatkom cca 80 000 Sk zdravotné poistenie a ešte k tomu znovu musia aj preddavky v plnej výške ..........no to by tuším už mali dostať aj zlatú posteľ v nemocnici v prípade choroby ........ale radšej sa k tomu nebudem vyjadrovať , lebo sa priznám že som pobúrená ...

Ale ....Ide mi vlastne o to , že či má tiež niekto rovnakú skúsenosť , alebo nájde sa aj niekto taký , čo jeho podobnej žiadosti bolo vyhovené .

Ďakujem .
Anja111
27.07.07,10:31
Ja mám presne tú istú skúsenosť ako ty. Síce sa nejednalo až o také vysoké sumy, ale preddavky museli klienti uhradiť. A teraz v RZ ZP im samozrejme vyšiel preplatok za rok 2006 a ZP im musí vrátiť 20 tis. (No proste, Kocúrkovo.)
ZuzanaP
27.07.07,10:34
Mňa by napadol aj iný spôsob, ale je v rozpore s etiketou Porady bod:
14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.


Dosť často som sa stretla s takým postupom....:cool:
Zita5
27.07.07,10:41
Mňa by napadol aj iný spôsob, ale je v rozpore s etiketou Porady bod:
14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.


Dosť často som sa stretla s takým postupom....:cool:


Hej , len potom je to drahšie :rolleyes:
veronikasad
27.07.07,14:16
So VšZP mám podobnú skúsenosť, nepochodila som. Aj keď klient s určitosťou vie, že v r.2007 také príjmy nedosiahne, musí platiť vysoké preddavky a tak vlastne rok úverovať ZP.

-------
Veronika
STRELEC
27.07.07,14:31
...........
A čo sa týka SP a DÚ , to sa ani nezmieňujem , lebo tento rok celý rok budú robiť len na to aby to všetko poplatili .
..............

Táto veta ma tak trochu zarazila, veď preddavky na zdravotné odvody sú výrazne menej zaujímavé ako odvody do SP. Zvýrazním: ... a sú to preddavky, nie samotná odvodová povinnosť.
DÚ by som požiadal o stanovenie preddavkov inak. Je pravdepodobné, že sa to dá preukazne odôvodniť a malo by to prejsť.
Možno by som uvažoval nad možnosťami súvisiacimi s pozastavením živnosti a pod.
Anja111
27.07.07,14:36
Táto veta ma tak trochu zarazila, veď preddavky na zdravotné odvody sú výrazne menej zaujímavé ako odvody do SP. Zvýrazním: ... a sú to preddavky, nie samotná odvodová povinnosť.
DÚ by som požiadal o stanovenie preddavkov inak. Je pravdepodobné, že sa to dá preukazne odôvodniť a malo by to prejsť.
Možno by som uvažoval nad možnosťami súvisiacimi s pozastavením živnosti a pod.
Súhlasím... Čo sa týka DÚ, tak žiadosť môjho klienta akceptovali, a preddavky za druhý polrok vôbec neplatil.
Zita5
27.07.07,15:12
Táto veta ma tak trochu zarazila, veď preddavky na zdravotné odvody sú výrazne menej zaujímavé ako odvody do SP. Zvýrazním: ... a sú to preddavky, nie samotná odvodová povinnosť.
DÚ by som požiadal o stanovenie preddavkov inak. Je pravdepodobné, že sa to dá preukazne odôvodniť a malo by to prejsť.
Možno by som uvažoval nad možnosťami súvisiacimi s pozastavením živnosti a pod.

Peter neviem čo je na to zarážajúce ,však zarobiť musíš aj na preddavok , ktorý sa im vráti s časti až na budúci rok , to znamená že skutočne úverujeme zdravotné poisťovne .

Čo sa týka DÚ ......zamietnuté , nakoľko si dodatočne vyžiadali príjmy a výdavky v roku 2007 a skonštatovali , že príjem je v určitej výške . Na výdavky vôbec neprihliadali .


Čo sa týka prerušenia živnosti , neprichádza do úvahy vzhľadom na činnosť firmy a uzatvorené obchodné zmluvy na rok 2007 a súčasne aj rozpracovanosť prác.

P.S.Ja s mojim príspevkom chcem hlavne zistiť , či niekto už má skúsenosti v uvedom prípade či už negatívne alebo pozitívne a hlavne ako ktorá inštitúcia pristupuje k schvaľovaniu žiadosti podobného charakteru zákonnou cestou .;)
Jozef Mihál
27.07.07,15:27
Viete dúfam, že zdr.poisťovňu možno zmeniť...
Zita5
27.07.07,15:31
Viete dúfam, že zdr.poisťovňu možno zmeniť...


Pán Mihál viem , ešte si počkáme na dve odpovede z inej ZP, ..... myslím že už by to mohlo byť aj tento týždeň ....
STRELEC
27.07.07,15:36
K tomu "zarazeniu sa" .... vieš, keď som čítal príspevok a vžil som sa do kože platiteľa, tak som si povedal: DÚ preddavky sú vybaviteľné, lebo ich viem zdôvodniť napríklad jednorázovosťou, výnimočnosťou príjmov v roku 2006, zravotka je menej zaťažujúca ako SP - tá by ma zabila a nikto mi tie peniaze nevráti (možno len PN a dôch. ak ho dožijem ). Preddavky na ZP by som platil tak, ako by sa dalo - a ostatne sú aspoň koniec-koncov vyúčtovateľné. Aj za cenu penále - proste čo by situácia dovoľovala. Je mizériou zákona, že v ňom nie je aspoň zmienka o možnosti stanovenia preddavkov na ZP inak po zohľadnení vývoja. Ale to je podľa mňa len jedna z chýb zákona.

Bol som proste v tom, že by som sa sústredil na DÚ ako na miesto "najslabšieho odporu" (vidím, že som sa žiaľ mýlil), alebo, že by som problém riešil nejako "globálne" (napr. pozastavenie, prevedenie aktivít ... tu už treba veľmi dobre a presne poznať konkrétnu situáciu platiteľa).
Situácia teda ozaj nezávidenia hodná a skoro by som povedal bezvýchodisková
STRELEC
27.07.07,15:39
Viete dúfam, že zdr.poisťovňu možno zmeniť...
Možno pri jednaní by som to nastolil ako ... povedzme .. vedľajší argument. Žiaľ, myslím si , že špeciálne na VšZP by na to možno aj kašľali.
Marína
27.07.07,16:50
DÚ v prípade kombinácie príjmov podľa §§ 5 a 6 a z toho vyplývajúce platenie preddavkov v 1/2 výške nerád vyhovuje žiadostiam o zníženie platenia preddavkov. Dvojnásobná skúsenosť.
To len tak na okraj.:cool: