Gabi03
27.07.07,13:22
Tak po príliš dlhom zaváhaní sme sa s manželom (aj takmer celou rodinou :)) rozhodli si postaviť dom. Keďže sme úplne na začiatku a práve hľadáme nejaký vhodný projekt, prosím Vás o pomoc. Keďže vás je tu dosť, ktorý ste stavali či prerábali, mohli by ste mi dať nejaké tipy, na čo dávať pozor, čo si všímať a aké kritériá by mal spĺňať projekt. Jedna skúsenosť je viac ako niekoľko katalógov doma. :)
Ide mi hlavne o umiestnenie izieb vzhľadom na svetové strany, vo vzťahu k iným izbám, koľko kúpeliek (vaní, sprchových kútov), WC treba, ak by to mal byť poschodový, kde najlepšie umiestniť schodisko a pod.
Budem rada aj akýmkoľvek navigovaniam na odborné stránky.
Vopred vďaka každému.
Lion Topoľčany
27.07.07,11:35
Jedna rada na úvod-dobre si treba premyslieť aký veľký dom bude. Poznám zopár ľudí, pustili sa bezhlavo do veľkého domu, urobili ledva hrubú stavbu a dom zostal nedokončený-aj deti už medzitým odrástli...Najdôležitejšie je odhadnúť, na čo si ako pár trúfame. A názory na tzv.dvojgeneračné domy sú
tiež rôzne-ale so skúsenosti viem, že deti málokedy zostávajú v dospelosti
pri rodičoch. A závisí aj na veku detí v rodine, napr. môj švagor postavil svojpomocne po niekoľkých rokoch veľký dom a práve, keď sa nasťahoval,
jeho dcéra mala 17.rokov a v 18.odišla na vysokú školu do zahraničia a pravdepodobne sa už do svojej "detskej" izby na trvalo nevráti.
Gabi03
27.07.07,11:41
Ďakujem.
Práve veľkosť bude asi prvoradé a najväčšie rozhodnutie. Zatiaľ sa môžeme spoliehať len na skúsenosti iných. Nakoľko sme zatiaľ bezdetný, teraz ťažko povedať, či budeme mať jedno, dve alebo viac detí. A prispôsobiť počet detí domu, .... :rolleyes: to asi nie je správne uvažovanie. :D Okrem toho raz za čas mávame návštevy, ktoré u nás prespávajú. ...
M&G
27.07.07,12:00
Gabi, ak chceš pošlem ti jeden katalóg domov, sú tam presné projekty, ako by mal byť riešený dom. je ich tam cca 100. Hm?
M&G
27.07.07,12:09
Pošli mi adresu cez SS a v pondelok ti to pojde
M&G
27.07.07,12:13
Je to bratislavská firma. Majú naozaj pekné domčeky a mnoho mojich známych si u nich dávalo robiť projekty a nemali žiadne problémy.
Mária27
30.07.07,06:41
Je to bratislavská firma.
Nie je možné uviesť názov? Ďakujem.
andreaS
30.07.07,06:56
Tiez sme sa rozhodli stavat a nakupila som hadam vsetky katalogy rodinnych domov, kt. boli v stanku ale absolutne ani jeden jediny nam nesedel. Tak sme zvolili cestu individualneho projektu a sme maximalne spokojni. Sice domcek je zatial len na papieri a zatial este vybavujeme veci okolo stavebneho povolenia. A rovnako sme zatial bezdetni, tak sme zvolili jednu vacsiu detsku izbu (vhodna aj pre dve deti) a pripadne ak by chceli mat osobitne izby ked odrastu, tak mame aj domacu kancelariu, kt. by ustupila "detskej" izbe.
Gabi03
30.07.07,07:13
AndreaS, môžem sa spýtať, na koľko vás vyšiel vypracovanie takéhoto projektu? Predpokladám, že je o niečo drahší ako katalógové projekty, ale koľko to je? :)

To s jednou väčšou detskou izbou je minimálne na zamyslenie. ;)
M&G
30.07.07,07:25
Je to bratislavská firma.
Nie je možné uviesť názov? Ďakujem.


Nechcem robiť reklamu, ale euroline slovakia
andreaS
30.07.07,07:38
euroline ma aj internetovu stranku, da sa tam myslim aj farba domu menit :)

gabi: poradenstvo pri vypracovavani projektu, vypracovanie projektu pre uzemne rozhodnutie, potom pre stavebne povolenie, stavebny dozor, plus vseliake ine poradenstvo, "behanie" po uradoch v nasom mene, vypracovanie inzinierskych sieti - tak toto vsetko vyjde cca 120tis s dph (bez kolkov). Aj mne vyleteli oci, ked sme sa dopatrali k tejto sume, ale na druhu stranu mam dom maximalne prisposobeny nielen pozemku a mojim poziadavkam na byvanie ale aj na nase financne moznosti a absolutne bez starosti (lebo ja fakt netusim kde mam s cim ist a v akej postupnosti sa co vybavuje). A z mojej predstavy o klasickom bungalove s krovom mame nakoniec "strudlu" s plochou strechou ale dnes sme do toho domu absolutne zalubeni, ak sa to tak da nazvat :) a nevieme sa dockat, kedy bude hotovy.
M&G
30.07.07,07:49
Hej, majú stránku a dajú sa tam vyfarbovať domky podľa tvojich predstáv. Niekedy si tým krátim čas .-)
M&G
30.07.07,08:01
Ozaj Gabi, dnes som dala na poštu ten katalóg. Euroline má sice www stránku, ale ja osobne si radšej pozriem takéto veci v tlačovej forme.
Gabi03
30.07.07,08:10
Ozaj Gabi, dnes som dala na poštu ten katalóg. Euroline má sice www stránku, ale ja osobne si radšej pozriem takéto veci v tlačovej forme.

Ďakujem. V podstate si už musíme pohnúť s tým výberom. :)
atka4
30.07.07,08:41
My sme dom stavali pred 10-timi rokmi, vtedy nás sólo projekt od projektanta vyšiel na 50.000,- Sk a to ešte aj vybavil všetky potrebné povolenia... (v tom čase to bola slušná suma).
Nakoľko sme s manželom boli tzv. "blokové" deti, nemali sme o stavbe ani potuchy.
Jedna vec je, ako to na papieri vyzerá, druhá je skutočnosť.
Samotní stavbári povedia, že najlepší je tretí dom - vychytáš už všetky
muchy.
My sme s projektom ako takým spokojní, ale mal niekoľko drobných závad - Treba si pozrieť nielen plošné rozmery, ale aj výšky, lebo náš architekt trošku "šetril" a výšky izieb v našom dome sú ako v bloku. Má to výhody aj nevýhody - výhoda - menej m3, menší prietor na vykurovanie. Ale súčasne sme mali problém s uchytením záclon a závesov, nakoľko okná máme od stropu po zem, nebolo kde uchytiť "garniže" a pod. zariadenia, nakoľko strop bol príliš blízko hornej línie okien, takže by sa nedali otvárať. V niektorých miestnostiach sme to riešili "vkladaním" tunelov do stropov....v konečnom dôsledku to vyzerá veľmi efektne, ale treba to všetko zaplatiť ... Dom je ale veľmi dobre riešený - nie klasické pravouhlé tvary, je rôznoúrovňový - schody v spálni...žiaden nevyužitý priestor...

Veľký pozor na stavebné práce - najmä na dobre urobené izolácie.

Náš dom má veľmi veľa celopresklených plôch na južnej strane, je teda veľmi svetlý, v zime bomba - krásne prehreje miestnosti, pekne vyniknú niektoré obrazy :)... v lete by bodla klíma. Na prízemí a v kúpelniach máme podlahové kúrenie, tiež dobrý bod.
Nie všetky okná je nutné mať otváravé - ide to do ceny. My napr. máme v ob. miestnosti takmer kompletne 2 steny presklené neotváravé.
Ani krb nie je na zahodenie. V zime ušetríme na kúrení, a to si pritom robíme príjemné posedenie a ešte aj vyhrejeme dom.

Ak by ste uvažovali s krbom, teplovzdušné prieduchy vyvedené do miestností a takto ho vyhrievať hoci len príležitostne je super.

Treba tiež myslieť na ostatné úpravy mimo domu. Budúci rok sa chystáme prerábať plot, lebo plot sme nedomysleli - šetrili sme, alebo same už skôr nemohli ísť do vyšších čísel :) Chcela som omietku krásnej banánovej farby, teraz to vyzerá hrozne - opadaná omietka, miestami aj obklad po toľkých zimách.........voda si cestičku ľahko nájde.

Takže netreba tu asi tiež šetriť, možno v prvotnom momente ušetríte, ale neskôr to bude opäť pýtať peniažky. Môžte to mať doživotné a takmer bez údržby.
My sme sa teraz rozhodli pre takmer kompletne celokamenný plot, je to síce drahé, ale bezúdržbové.... Však deti už máme odrastené - 18 a 19, tak, hypotéka na dom je splatená, tak teraz "budeme teraz robiť na plot".

Súčasne s plotom riešime aj nový gril zabudovaný do "kamenného" altánku pre príjemné posedenie v lete v chladnom priestore, v zime nenaprší...Doteraz sme ho mali pod holým nebom, a občas bolo treba rýchlo "grilovačku" skončiť a dokončovať to v dome, takže upraceš toho viac.

Držím palce k dobrému projektu, dobrým stavbárom a tiež k dobrým susedom.
my_lan
30.07.07,08:43
Zdravím Vás.
Po niekoľkých rokoch dokončujem náš rodinný dom, takže moje dojmy sú pomerne "čerstvé".
Ako už bolo povedané, je veľmi dôležité si uvedomiť čo chcete postaviť - "veľký" rodinný dom alebo rodinný dom racionálny z hľadiska využívania a hospodárny z hľadiska prevádzky. Myslím, že ak nemáte extrémne situovanú polohu pozemku, tak sa dá vybrať štandardný projekt. Okrem bežne dostupných projektov by som prešiel zopár projektových kancelárií a požiadal o ich doterajšie projekty. Je rozdiel vytvoriť projekt úplne nový alebo "oprášiť" už vytvorený. Cena za projekt vo výške 120 tis. Sk dnes možno nie je až tak veľa, ale dať za projekt povedzme 30 tis. Sk a 90 tis. Sk použiť na tepelnú izoláciu domu je trochu rozdiel.
A tu by som chcel poradiť
1. neviem či chcete stavať svojpomocne ( napr. ako ja ) alebo budete mať stavbu na "kľúč". Jedno i druhé má výhody. Viac-menej, v prvom prípade by som odporúčal mať k dispozícii min. 1 mil. Sk. Dá sa aj za menej, ale stavba sa bude predlžovať a predražovať. V druhom prípade požiadať firmu o prezentáciu jej doterajších stavieb a hlavne hovoriť s ich investormi - už bývajúcimi.
2. odporúčam projekt s plným využitím podkrovného priestoru
3. investujte do tepelne kvalitných materiálov na murivo a okná;
okná resp. presklenie nerobte zbytočne veľké
4. odporúčam prírodný materiál - drevo - na podlahy
5. nezabudnite na záhradu - pokúste sa ju navrhnúť už pri projekte rodinného domu a počítať s ňou ako s ďalším obytným priestorom
6. spravidla najvýhodnejšie svetové strany pre bytové kvety sú východ, juhovýchod a západ
7. pri kalkulácii nákladov na stavbu počítajte s tým, že ich výška môže len rásť

Poznámka na záver.
So svojou stavbou som sa z hľadiska terénu musel vojsť do pôdorysu 7,5 x 11 m. V tomto dome mám halu s rozmerom 35 m2 s pripojeným menším kuchynským priestorom, 3 podkrovné izby s rozlohou cca 12 m2, 1 WC na prízemí a 1 v podkroví, 1 nadštandarnú kúpeľňu v podkroví.
Gabi03
30.07.07,09:01
2. odporúčam projekt s plným využitím podkrovného priestoru
3. investujte do tepelne kvalitných materiálov na murivo a okná;
okná resp. presklenie nerobte zbytočne veľké
5. nezabudnite na záhradu - pokúste sa ju navrhnúť už pri projekte rodinného domu a počítať s ňou ako s ďalším obytným priestorom
6. spravidla najvýhodnejšie svetové strany pre bytové kvety sú východ, juhovýchod a západ


Vďaka za príspevok, ale mám pár otázok.
Najprv: ideme stavať svojpomocne. Muž je celkom šikovný a toľkým ľuďom, ktorým pomáhal... by mohli aj oni sami postaviť. :D
K tomu bodu 2. Prečo celý podkrovný. Práve som vyberala, kde by boli iba 2 izby plus kúpelka. Prosím vysvetliť dôvody.
bod 3. prečo nie veľké okná, aspoň teda na tej juhovýchodnej strane?
bod 5. ako si myslel ďalší obytný priestor v záhrade?
andreaS
30.07.07,09:14
K tej cene za projekt len tolko ze platime nielen za sluzby ale aj za meno. Teda istu znacku. Uz som to tu raz pisala, ale ked som dala urobit prvy projekt zacinajucemu architektovi a este k tomu bez cerveneho razitka, tak doslova nakreslil co som povedala - ten projekt tu je aj niekde "prilepeny" a to bolo fakt nieco otrasne. Nepremyslene a absolutne neprakticke.

Tak sme zvolili cestu isteho uspechu a spokojnosti aj za vyssiu cenu.

A co sa tyka okien, tak my mame v obyvacke celu juznu stranu LEN presklenu a rohy prilahlych miestnosti su rovnako od zeme po strop presklene. Toto je len z juznej strany. Sever mame len take male dlhe uzke okna. Samozrejme mame k tomu navrhnute vonkajsie rolety a v obyvacke klimu a dva krby (vnutri aj vonku).
my_lan
30.07.07,10:06
Ahoj Gabi.
Po prvé - je výborné že manžel pozná a je zručný. Už teraz ste ušetrili peknú kopu peňazí :) . V priebehu stavby som sa učil i ja - na začiatku som nevedel chytiť tehlu do ruky, na konci som si sám postavil krb. V priebehu porobil obklady, dlažby, drevené podlahy a pod. Viem o čom hovorím.
K tomu ďalšiemu.
Plným využitím podkrovia som myslel jeho plné využitie - vrátane napr. kúpeľne, ktorú mám i ja v podkroví vedľa spálne. Často bohužiaľ vidieť domy - postavené pred pár rokmi, kde by sa do ich podkrovia vošiel ďalší nadštandardný byt. Čo to robí s nákladmi na stavbu je samostatná kapitola. Pre porovnanie - naše mesačné náklady na plyn (vykurovanie) sú 1.300 Sk, mojich známych 6.000 Sk. To už je na zamyslenie.

K oknám - mám halu a v nej veľký presklený priestor (cca 2 x 2 m) s orientovaním na juh a do záhrady,. Napriek tomu, že izolačné vlastnosti okien sú veľmi dobré, dnes by som tento rozmer určite, aspoň čiastočne zmenšil. Všetko je to otázka tepelnej priestupnosti a tiež pekného vzhľadu. Mimochodom, vzhľadom na výšku slnka je v hale príjemný chládok a v zime máme halu pekne presvetlenú.
K záhrade - odporúčam uvažovať, samozrejme v závislosti na situovaní pozemku, ako o vonkajšom obytnom priestore. Skúste ho logicky spojiť so stavbou domu - chce to len trošku citu. Mám na mysli priestorové usporiadanie záhradných stavieb pre posedenie (pergola, altánok?), záhonov - rastlín, kvetov. Tieto veci je lepšie riešiť pri projekte stavby domu. S tým totiž súvisia i výkopové práce, navážky a pod.

Prajem pri výbere projektu domu dobrú voľbu a jeho úspešnú realizáciu.
dad111
30.07.07,10:35
Aj ja som nedavno dostaval. Vsetko je otazka penazi, kolko ste ochotni a schopni investovat. Neplytvajte aj keby ste mali penazi dost. Ujasnite si, ako a naco bude dom sluzit. Nerozmyslajte nad tym, ci raz budu s Vami zit deti, alebo podobne. Take plany sa nemusia vydarit, skoda investicii. Kazde riesenie musi mat alternativu. Ak mate jedno dieta, postavite dom s tromi detskymi izbami, co keby bolo treba, pocitajte stym, co ak nebude treba. Tie dve izby neskor mozete prenajimat, pouzivat na podnikanie a podobne. Pripravte sa ale na to. Pocitajte s tym, ze dom by ste casom mohli vyuzivat ako dve samostatne jednotky, to je zvlast vchod, instalacie. Nezastavajte cely priestor podkrovia. Pripravte ho tak, aby sa mohlo dorobit podla potreby. Ak ste u niekoho na navsteve a paci sa Vam nieco, nemusite to hned napodobnovat. Zit v dome trvale a prist do tohoisteho domu na navstevu je rozdiel. Jeden velky obyvaci spojeny priestor na prizemi a oddelena nocna cast v podkrovi je pekne, ale denne sa venovat rodine s tromi detmi ak jedno je chore, druhe Vam chce pomahat v kuchyni a tretie sa chce ucit na terase a nedajboze este starym rodicom zijucim v samostanej casti niekde v pristavbe je narocne. V rodine staci oddelit izby a priestory dverami a na jednej urovni. Chodenie po schodoch nie je prijemne. Snazte sa nevytvarat bariery. Dom nie su saty. Nemeni sa tak lahko ako moda. Nemajte velke oci, Kazdy zastavany a nevyuzivany priestor je drahy, ak sa musi vykurovat a osvetlovat. Projekt je jedna vec a skutocnost druha. Ujasnite si zakladne veci a nezaoberajte sa malchernostami. Projektant sa snazi nakreslit podrobnosti, ktore casom zistite, ze by bolo lepsie urobit inak. Zbytocne mu za to zaplatite. Menit projekt v zasadnych veciach nosnych casti je zlozite, ale drzat sa projektu pri instalaciach nie je potrebne. Chytry stavebnik riesi take veci za pochodu. Pred projektovanim nevahajte navstevovat aj cudzich ludi a nevahajte ich poziadat, aby Vam ukazali ich dom a poradili. Pytajte sa apozerajte vsade kade chodite. Ak to nemate daleko, vo Viedni su arealy BLAUE LAGUNE napriklad v Shopping City Sud, kde su postavene hotove domy, ako ukazky, zariadene, otvorene pre verejnost. Tam Vam mozu tiez dobre poradit aj ked vedia, ze od nich dom nekupite. Dohliadajte na maximum prac sami. Neverte reciam ake je vyhodne dat si vsetko urobit firmam. Nie su vsetci zli, ale sam sebe nikto neuskodi. Ak budu len trocha chciet, nahovoria Vas na co chcu. Uvedomte si, ze oni sa tomu venuju cely zivot dennodenne. Bezny clovek stavia casto len jeden dom za zivot.
Nebojte sa zacat. Nedokonci sa len to, co sa nikdy nezacne.
atka4
31.07.07,09:39
Len som chcela, že pozor na tie celopresklené plochy- aj my to máme podobne ako píše andreaS, v prísp. 11, kompletne presklená južná a čiastočne západná strana (len v ob. hale) ale v murovaných kútoch vznikajú tepelné mosty, t.j. tieto miesta nie je možné "vyhriať" kúrením, preto napr. u nás v týchto miestach opadáva pri zemi omietka - v zime to plesnivie.

Dnes by som už nevolila okná z hora nadol, lebo napriek tomu, že máme ob. halu pomerne veľkú (cca 8x10 m), a nemáme tam veľa nábytku, predsa sa ťažšie zariaďuje, pretože pred tie okná nechcem dávať zariadenie, aby vynikli a priestor ostal "vzdušný", ale kam dať aspoň nejakú komodu na čiernu techniku a pod....

Tiež sa stotožňujem s prísp.19 od my_lan, v časti ďalšieho vonkajšieho obytného priestoru, či už pergola, altánok, menšia murovaná stavba - na posedenie, grilovanie a pod.. Príjemné posedenie s priateľmi a pritom dom ostáva čistý (nie, že by k nám chodili nejaké zveri...:), ale ...nanosí sa zvonku...
MiroKE
01.08.07,12:12
Atka4> chcem sa opytat cez aku firmu ste stavali dom alebo svojpomocne? Lebo ja chcem v blizkej buducnosti stavat cez nejaku firmu ale neviem aku tak skumam aka je najvhodnejsia ....ja som tiez z KE preto pisem Vam lebo aj vy ste :) dakujem
Gabi03
01.08.07,12:14
Ľudia, máte šatníky v domoch, alebo je to preprych? Výhody, nevýhody...
dad111
01.08.07,13:20
Ľudia, máte šatníky v domoch, alebo je to preprych? Výhody, nevýhody...
Zial nemame, myslim ale ze je to dobra vec. Nerusis ak chce niekto spat, satnik mozes vetrat nezavisle na spalni. Este k orientacii a vlhkosti. Vlhkosti sa pravdepodobnem nevyhnes. Je prirodzene, ze v mieste najvacsieho rozdielu teplot dochadza k zrazaniu vlhkosti. Hovori sa tomu tusim rosny bod stavby. Obycajne to byva horny roh stavby otoceny na sever, je to miesto kde sa prejavi vlhkost. Podla mna je tam treba dat miestnost, ktoru mozes najviac vetrat, mohlo by to byt aj to schodisko, WC, spajza. Nepomaha ani izolacia ani lokalne prikurovanie, tym to miesto len premiestnis. Vlhkost sa bude zrazat aj ked sa to neprejavi na povrchu, len rozrusi stavebny material. Ak budete uvazovat o zatepleni, majte na zreteli ze najviac tepla unika cez vyplne (okna, dvere), potom cez strop a az potom je murivo. Dolezita je aj izolacia podlah ak by mohol odspodu prenikat chlad. Pri studenych podlahach musite omnoho viac kurit. Pri zatepleni je zase dolezite odvetranie priestoru medzi jednotlivymi vrstvami. Pri realizacii si zozente co najviac odbornych informacii od vyrobcov materialov a prisne vyzadujte aby ich majstri dodrzovali. Budete prekvapeni ako sa to zanedbava. Ak je v technickom liste produktu predpisana teplota spracovania nedovolte spracovavat material ak nie je dodrzana. Ak ma napriklad lepidlo napisane, ze sa pouziva vo vrstvach maximalne 4 mm dodrzujte to, zistite, ze dnes tak popularna PUR pena je len pomocny material, pritom ju vsetci radi pouzivaju na specialne ucely. Silikon, ktorym radi majstri dotesnuju ich nekvalitnu pracu, ma len velmi kratku zivotnost amnohe ine malickosti, ktore sa Vam casom kruto vypomstia. Vtedy ale uz ti majstri, ak sa s mimi este vobec stretnete budu mat nespocet vyhovoriek, len si nepriznaju, ze nedodrzali technologicke postupy. Okolo stavby by sa dalo hovorit donekonecna. Stale sa vypytujte na vsetko co Vam nie je jasne.
Lion Topoľčany
01.08.07,15:13
Maximálne súhlasím s dad111, to všetko sme už aj my zažili /to s "majstrami"/
Okrem mnohých problémov spomeniem aspoň jeden, ale najvážnejší-partia murárov nám kožovala dom zvonka a kožovku dali úplne až po zem /myslím úúúúplne po zem-hlinu/, no nechápala som, keď som to reklamovala, pozerali na mňa ako na blázna. Nepommohla argumentácia, že samozrejme okrem estetic.efektu, mi bude vzlínať do novej niekoľkotisícovej omietky voda pri každom daždi. Našťastie mám šikovného manžela, a ešte pokiaľ bola kožovka
mäkká sme ju spolu rýchlo "odrezali" cca 10 cm nad zemou. Išlo to našťastie celkom ľahko, ak by to stuhlo-no poviem vám-robota aspoň na 1 celý deň.
Tak toto sú tie detaily, na ktoré si treba dávať pozor a počas celej stavby
je ich nespočetne veľa...
anet
02.08.07,16:03
Tak sa pridam. Sme bezdetny a prave staviame (poznate to postav dom,zasad strom a urob syna :) ) Mam nazor ze deti ked vyrastu chcu svoj vlastny "hrad" a tak staviame taky normalny RD bungalov s podkrovim obytne 160m2. Pribliznu predstavu RD som si nasla na internete, no a dala som si podla toho urobit vlastny projekt aj s nejakymi zmenami. Projekt stal pred dvomi rokmi 54.000,- komplet na stavebne povolenie. (je rozdiel medzi projektom na stavebne povolenie a vykonavacim projektom).
Dom staviame kombinovane, zaklady robila firma, mury murar (podla mna to odflakol) no a priecky mame z Ytongu, tak som sa do toho pustila sama s manzelom.
Ja neviem ci sa to smie, ale prilozim ten dom z netu.
Gabi03
03.08.07,05:00
Anet, pekný domček. Nás ale od poschodového domu odrádzajú tie schody. Neviem si predstaviť, že keď prídem domov, mám ísť po schodoch hore sa prezliecť a potom dole robiť každodenné veci...
anet
03.08.07,05:43
Dakujem. Nas je samozrejme zmensenina, na terasu mame iba dvoje presklenne dvere.
Co sa prezliekania tyka, mam miesto aj na vstavany satnik na prizemi, mozem vyuzit priestor pod schodisťom, ale nakolko chovam psov, tak tieto kuty uz su zabrate.:)
Ak chces mat vsetko na prizemi, tak skus na nete pohladat bungalov bez obytneho podkrovia. Nad nami jeden staval (uz ma hotove) nieco podobne, obrovske. Vyzera to ako hacienda z Dallasu, ma obytnych cca 500m2 a 27 miestnosti. Je to vsak narocne na zastavany priestor, musis mat veelky pozemok. Ale videla som celkom pekne prizemne domceky aj v rozostavanej casti v Krasnej.
Urcite nieco najdes, co sa ti bude pacit.
firefox
03.08.07,08:25
Je to bratislavská firma.
Nie je možné uviesť názov? Ďakujem.

Myslím, že to nebude žiadna reklama, ak napíšem, že aj Prodom (http://www.porada.sk/www.prodom.sk) má kopec hotových projektov.
lorelei
29.08.07,18:00
Ľudia, máte šatníky v domoch, alebo je to preprych? Výhody, nevýhody...
Ahoj Gabi, neviem, ci je mat satnik prepych, asi to zavisi od moznosti . My sme si urobili satnik z jednej miestnosti - a je to po schodoch hore umiestnena izba. Som velmi spokojna, lebo nemusim nikde inde po dome, skriniach a skrinkach odkladat ostatne veci. Ked si to esteticky clovek upravi, je z toho aj pekna miestnost. My sme kupili dve zostavy spalnovych skrin a dve omody. Skrine su so zrkadami, opticky zväcsuju miestnost,jemne farby, kvetinky, obrazok a doprostred sme dali velky hoker, na sedenie. Mam v satniku odlozene aj veci na zehlenie, dosku so zehlickou, susiak na pradlo. Je to velmi prakticka a este k tomu pekna miestnost. A spalna je tym odlahcena, vzdusna a svetla.Ja teda som velkym zastancom satnikov.
chandler
28.01.08,15:45
odborna rada:
kupte si kvalitne knizky a studujte a studujte, napr. v Jaga. rodinny dom nie je az tak komplikovany projekt.
pokecajte s ludmi co uz stavali, od obornikov sa moc nedozviete, pre nich je rodinny dom len taka prkotina.
prejdite si co najviac katalogovych domov a rozmyslajte ako by sa tam byvalo.
ak zaplatite za projekt tak kazda koruna pod 100tis. je pre vas usetrena, ak na to mate a najdete sikovneho projektanta tak urcite do toho (dom na mieru je dom na mieru) ak mate malo penazi tak z katalogov si urcite vyberiete, ale mali by ste si to preist s nejakym odbornikom - kamaratov kamarat, ktoremu date za to par flasi domacej slivovice :) niektore katalogove domy su odflaknute.
ak platite za projekt tak urcite realizacny (vykonavaci) projekt, ktory pouzijete aj na stavebne povolenie. platit za projekt len na stavebne povolenie su vyhodene peniaze.
satnik urcite ano.
a pri stavbe, sa neponahlat radsej pomaly ale iste a svojpomocne.
a pocitajte s tym ze ked dom dokoncite tak si poviete, keby som mal na to nervy robit este raz tak to spravim uplne inac :)
andrejf
30.03.08,18:55
Ahojte,

kde by som zohnal starsie typizovane projekty priklad z pred 10 rokov ? Budu este platne ? Vraj su projekty aj za 8 000 ... kde to najdem ? Nieco ako odbor vystavby ... potrebujem jednoduchy jednopodlazny dom ...

Dik,
Andrej
szaboe
30.03.08,20:34
Pri výbere projektu si musíte naozaj premyslieť koľko izieb chcete mať a akej veľkosti by mali byť. My sme si po 4 rokoch vyberania a prezerania katalógových projektov zvolili katalógový bungalow v menšími izbami a jednou väčšou obývacou izbou. Projekt obsahuje aj šatník, takže v izbách netreba zbytočne veľa miesta na skrine. Spálňu sme volili malú aj kúpeľnu, veď do spálne chodí človek len spať a do kúpelne nech sa zmestia len potrebné veci. Zistíš to pri upratovaní. Ak už začnete nakupovať materiál nesmiete zabudnúť na to, že keď si objednávate tovar tak sa treba spýtať či je cena konečná. t.j. či je v cene aj doprava a vykládka materiálu a palety. Lebo za palety si už dnes účtujú nemalé peniaze. Mne napríklad účtovali za jednu paletu 417 Sk a za vykládku 155 Sk/za paletu. Zostala som prekvapená z tej ceny. Je to síce len zálohová platba na palety, ale treba sa na to pripraviť. A určite si dať vypracovať cenové ponuky na materiály viacerím firmám. Ja som napríklad v jednej firme dostala ponuku na zľavu 10% v ďalšej 17% a vybrala som si samozrejme tú s 20% zľavou. Najlepšie je brať materiál z jedného miesta a tak poskytnú väčšinou väčšiu zľavu. Držím palce.
mamina h.
05.04.08,16:16
...... a z mojej predstavy o klasickom bungalove s krovom mame nakoniec "strudlu" s plochou strechou ale dnes sme do toho domu absolutne zalubeni, ak sa to tak da nazvat :) a nevieme sa dockat, kedy bude hotovy.
celkom by som rada videla tu vasu strudlu, uz som si myslela, ze vsetci na porade su na pernikove chalupky :), dal by sa poslat nejaky obrazok?
andreaS
05.04.08,17:35
mam iba nakresy v pdf-ku, kde su aj nase osobne udaje, tak poprosim kamarata aby to odstrihol a prilepim sem aspon pohlad. Kedze nas ten projekt stal nemale peniaze, tak dufam pochopite, ze podorys sem uvadzat nebudem :)
mamina h.
05.04.08,17:48
mam iba nakresy v pdf-ku, kde su aj nase osobne udaje, tak poprosim kamarata aby to odstrihol a prilepim sem aspon pohlad. Kedze nas ten projekt stal nemale peniaze, tak dufam pochopite, ze podorys sem uvadzat nebudem :)
vdaka, potesis ma, chcela som ti dat bod, ale nenecha ma to, vraj to nie je mozne v neodbornych castiach porady ;)

inac co si pisala cenu za vas projekt, podla mna je z tych nizsich... osobne ma prekvapuje, ked ludia su ochotni zaplatit milion za kuchynu a podobne, ale za nejaky papier s obrazkom (myslim projektom) im kazda koruna pripada vela, malokto si uvedomuje, ze kuchynu za par rokov vymeni, ale dom ma na cely zivot (vacsinou)...
andreaS
05.04.08,19:34
dakujem :) potesi ked sa projekt bude pacit :) priznam sa ze som nikdy nemala predstavu o takom dome aky mame teraz na papieri, dokonca sa mi nikdy nepacili... vzdy som chcela bungalov s krasnou skridlou (ta mediterran, taka "flakata" sa mi veeeelmi paci) ale ked sme dostali tento navrh, tak sme nad nim zacali uvazovat a dokonca vyhladavam vyslovene domy tohto typu a studujem ich do detailu a momentalne sme do toho nasho zblazneni obaja a tuzobne ocakavame realizaciu... bohuzial stojime s pozemkom ...
01zuzana
30.08.08,19:35
Pokračovanie nebude? Ako to napokon u Vás dopadlo?
jana v
31.08.08,21:34
my sme najskor chceli aktual 26 od prodomu. boli sme v hotovom. nie velky, vyborne rieseny. dole predsien, wc so sprch. kutom (my sme ho totiz chceli podpivnicit a kotol by siel do suterenu), kuchyna, obyvacka a schodiste, ktore zaberalo naozaj len minimum miesta, rovnako ako horna chodba - tiez len minimum na dvere do kupelne, wc a 3 izieb.
ale v poslednom okamihu sme ho zmenili za trochu vacsi - beta 79 od wranders. ten ma oproti prvemu este jednu izbu na prizemi, sice len 10m2, ale na pocitac a pre pripadne navstevy postaci. a podpivnicili sme obyvacku a kuchynu.
nase kriteria:
- sme 4-clenna rodina, takze sme chceli pre kazde dieta izbu, ale postaci aj taka, aku maju teraz spolu, teda okolo 12m2, t.j. nechceme velky dom
- kedze sme chceli pozemok niekde blizko mesta, kde su ceny vysoke, tak nie bungalov, ale s podkrovym
- chceli sme 2x wc
- miestnost, alebo aspon oddeleny kut, kde by bol pocitac, jednoducho len nie priamo v obyvacke - to bola moja podmienka :-)
- suteren - jedna miestnost ako moja "bordelaren", jednoducho spajza a vsetko ostatne a druha miestnost dielna a zahradny domcek v jednom na vrtacky, kosacky, atd...
- a nesmiem zabudnut ani na 3-rocnu dceru, ktorej jedina otazka, ked sme jej vysvetlovali, ze ideme stavat domcek bola, ze ci tam bude aj sprchovy kut, lebo dedo ma a my v byte nie! :D
skus pozriet na tieto dva.
focus3ccd
01.09.08,05:09
Snad vsetko uz bolo povedane, tak len taky maly postreh do buducna, nesetri na elektrike. Ani v projekte, ani v realizacii.

Ludia su ochotny vysolit obrovske miliony za stavbu a elektriku by chceli mat takmer za darmo, vsak to je "len par kablov". :confused:
Mysli na bezpecnost seba, deti a svojej rodiny pred urazom elektrickym prudom, nehovoriac o poziare z elektriky :( , na to vsetko su teraz kvalitne pristroje, ktore samozrejme nie su lacne. A hlavne uvazuj nad kvalitnym zvodicom bleskovych prudov plus prepatove ochrany. V tejto dobe burka s krupobitim, nie je nic vynimocne.
Mas sice na to este cas, kym budes realizovat elektriku, ja len aby si na to nezabudla, by si neverila, coho su ludia schopny, len aby usetrili.

Nezabudaj, ze elektrika sa neda vidiet, ale zabija.

A este jedna rada, kupte si vozik a chlap nech zabezpeci tazne zariadenie. Hoodne, ale naozaj hoodne sa da usetrit na doprave. Firmy si uctuju neskusocne prachy za par kilometrov odvozu. Vsak platite nielen auto, ale aj cloveka co ho soferuje, majitela, sekretarku atd.......
Jozef16
01.09.08,05:33
treba zvážiť lokalitu, pozemok, jeho orientáciu, aký štandart chcete dosiahnuť.... atd
andreaS
04.09.08,06:18
ospravedlnujem sa, ze som este nevlozila ten nas povodne navrhnuty domcek... len za posledny rok som mala extremne malo casu...

teraz to vyzera ze sa nam podari kupit jeden pozemok, takze sa bude povodny projekt domu prerabat podla noveho pozemku a jeho orientacie... samy sme zvedavi ale zaroven mame aj vlastne napady, kedze od prveho nakresu projektu to bude vyse roka, tak sme vo vseliakych casopisoch objavili kopu inspiracie :) ale chceme zachovat povodny styl
SIPKA MILOS
05.09.08,18:27
3 E program pre RD: ekonomicky-esteticky-ergonomicky. Špecifikujte prostredie a počet možných obyvateľov budúceho RD na: realdesign zavináč atlas sk