anedz34
27.07.07,14:31
Príjemný deň,
môj manžel podniká v stavebnej činnosti, doteraz mal príjmy len so služieb. Chce si otvoriť predajňu stavebnín, zakúpil už aj tovar, hoci prevádzka nie je otvorená /vybavujú sa súhlasy hygienika, živnostenského úradu a pod/. Z uvedeného tovaru čerpá aj na vykonávanie stavebných prác. Ako mám postupovať pri otvorení predajne, mám do skladu nahodiť všetky položky a podom spraviť výdaj, alebo nahodiť aktuálny stav, ktorý je momentálne na tom sklade?
cloe
27.07.07,12:59
Príjemný deň,
môj manžel podniká v stavebnej činnosti, doteraz mal príjmy len so služieb. Chce si otvoriť predajňu stavebnín, zakúpil už aj tovar, hoci prevádzka nie je otvorená /vybavujú sa súhlasy hygienika, živnostenského úradu a pod/. Z uvedeného tovaru čerpá aj na vykonávanie stavebných prác. Ako mám postupovať pri otvorení predajne, mám do skladu nahodiť všetky položky a podom spraviť výdaj, alebo nahodiť aktuálny stav, ktorý je momentálne na tom sklade?
Myslím si, že by si si mala vytvoriť strediská. Jedno - stavebná činnosť, druhé predajňa a takto viesť aj sklad, aby si mala prehľad a podľa stredísk viesť aj skladovú evidenciu.
anedz34
27.07.07,13:09
Áno, strediská som si spravila. Môžem všetok príjem dávať cez predajňu a potom výdaj na manžela vo forme vyšlej faktúry? Je ťažko z prijatej faktúry tovaru ho rozčleniť na začiatku, či pôjde všetok na predajňu alebo niečo si z neho manžel zoberie na svoju činnosť /napr. tehly/.
tinaM
27.07.07,14:42
Áno, strediská som si spravila. Môžem všetok príjem dávať cez predajňu a potom výdaj na manžela vo forme vyšlej faktúry? Je ťažko z prijatej faktúry tovaru ho rozčleniť na začiatku, či pôjde všetok na predajňu alebo niečo si z neho manžel zoberie na svoju činnosť /napr. tehly/.
Predpokladám, že sa jedná o JÚ.
Odporúčam zakúpiť nejaký skladový program a bude to hračkou.
Pri nákupe tovaru do predajne zaevidovať všetok tovar na skl.karty v predajni.
Ak manžel bude potrebovať tovar pri inej činnosti, urobí sa výdaj do spotreby / výdaj pre iné stredisko/ . Takto bude sklad vždy sedieť a budete mať prehľad aj o tom, koľko materiálu spotreboval pri inej činnosti.

Nie je potrebné robiť vyšlú faktúru. Ak je manžel fyzická osoba, nemôže fakturovať sám sebe.

Bude to presun len medzi strediskami.
anedz34
27.07.07,15:34
Skladový program mám a taktiež už aj program maloobchodu. Zatiaľ len skúšam, čo všetko sa dá v nich robiť. Za radu ďakujem