breckova
26.07.07,09:49
Výpoveď zamestnancovi

Zamestnankyňa po dlhodobej PN doniesla od lekara na tzv. "výmennom lístku" napísané: Nedoporučujem prácu namáhavú, dvíhanie ťažkých bremien a prácu zaťažujúcu pohybové ústrojenstvo. Dávame jej výpoveď podľa § 63 odst.1 písm.c a podľa § 76 odst.2 aj dvojmesačné odstupné. Je tento postup správny?
breckova
27.07.07,11:52
§ 63 výpoveď daná zamestnávateľom

Zamestnankyňa po dlhodobej PN doniesla od lekara na tzv. "výmennom lístku" napísané: Nedoporučujem prácu namáhavú, dvíhanie ťažkých bremien a prácu zaťažujúcu pohybové ústrojenstvo. Bola jej ponúknutá iná práca, ale pravdepodobne ju nezoberie. Má si dať ona výpoveď dohodou alebo jej má výpoveď dať zamestnávateľ podľa § 63 odst.1 písm.c a v tomto prípade podľa § 76 odst.2 môže zamestnávateľ vyplatiť aj dvojmesačné odstupné. Je tento postup správny?
Chobot
27.07.07,22:26
Je možné považovať "výmenný lístok" za lekársky posudok spomínaný v §63 odsek1 písmeno c)?
Toto si treba zistiť skôr, ako dáte výpoveď. Ak nie je, zo strany zamestnankyne by mohla byť napadnutá platnosť výpovede.
Osobne netuším, či je možné "výmenný lístok" považovať za lekársky posudok použiteľný ako zdôvodnenie výpovede podľa §63 odsek 1 písmeno c) Zákonníka práce.
Možno sa niekto na tomto fóre dokáže vyjadriť k tejto otázke.

Ja osobne by som to neakceptoval. Raz keď to má byť lekársky posudok, tak by to mala byť správa vystavená posudkovým lekárom alebo lekárskou komisiou. Takých výmenných poukazov môžem priniesť hocikoľko.

Bolo tu toho o tom posudku viacej popísaného, treba si to vyhľadať.
Eulalia
28.07.07,02:18
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
...........
c) zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak dosiahol na pracovisku najvyššiu prípustnú expozíciu určenú záväzným posudkom príslušného orgánu na ochranu zdravia,


Táto citácia ZP je podľa mňa dostatočná odpoveď,
- výmenný lístok nie je lekárskym posudkom ani rozhodnutím orgánu štátnej zdravotníckej správy,ani rozhodnutím orgánu sociálneho zabezpečenia
- na výmennom lístku stojí odporúčanie, resp. neodporúčanie určitého druhu práce pre pracovníka podľa názoru ošetrujúceho lekára.
A takého odporúčanie či neodporúčanie je len názorom lekára, nemá tú formu, ktorú ZP vyzaduje.
Tiež mi to viac pripomína situáciu: nechcem už byť ďalej v tomto zamestnaní, chcem si hľadať niečo iné. Väčšinou ide o snahu zamestnanca dosiahnuť čo najskôr ukončenie PP bez povinnosti dodržania výpovednej lehoty.
V tomto prípade by som sa rozhodla prenechať iniciatívu zamestnancovi a nedávať mu predčasne výpoveď. Ak je rozhodnutý odísť, môže sa pokúsiť o skončenie PP dohodou, alebo podať výpoveď. Ak dostane výpoveď zo strany ZĽ na základe takéhoto výmenného lístka, je tu jedno riziko - v novej práci sa mu nebude páčiť a zmyslí si, že sa chce vrátiť na pôvodné pracovisko. Do stanovenej lehoty má stále možnosť napadnúť neplatnosť výpovede a už je problém, pretože takúto výpoveď by podľa môjho názoru ZĽ neobhájil.
breckova
30.07.07,05:06
Endrju, Chobot, Eulalia, ďakujem za rady.
Budem teda žiadať od zamestnankyne lekársky posudok. V jej prípade nevidim žiadnu špekuláciu čo sa týka výpovede a hľadania si novej práce. Jednoducho nevládze urobiť stanovený úkol.