Jozef Mihál
27.07.07,14:40
Zamestnankyňa končí prac.pomer k 30.6.2007 z organizačných dôvodov. Mala 5 nevyčerpaných dní dovolenky za rok 2006. Zamestnávateľ jej k 18.6.2007 nariadil zostatok starej dovolenky vyčerpať a čerpanie určil na dni 25.6.2007 - 29.6.2007.

Zamestnankyňa však odmietla starú dovolenku vyčerpať, pretože ju chcela mať preplatenú.

Vzťahuje sa na tento prípad 14 dňová lehota, kedy má zamestnávateľ oznámiť zamestnancovi, že si má čerpať dovolenku podľa § 111 ods. 3 Zákonníka práce?
Jozef Mihál
27.07.07,12:43
§ 111 odsek 3 Zákonníka práce:

"(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca."

V uvedenom prípade zamestnávateľ nariadil čerpanie dovolenky na 25.6.2007 -29.6.2007 a oznámil to zamestnankyni až 18.6.2007. Lehota 14 dní dodržaná nebola, zamestnankyňa preto nemusí rešpektovať rozhodnutie zamestnávateľa a má nárok na preplatenie nevyčerpaných 5 dní starej dovolenky v súlade s § 116 ods. 3.

ZP_§111
ZP_§116
Spoška
08.08.07,10:11
Reakcia na odpoveď
Zamestnankyňa súhlasila so skončením pracovného pomeru k 30. 6. 2007 a zamestnávateľ jej umožnil čerpať dovolenku (s čím ona nesúhlasila), ale podľa § 116 ZP náhrada za dovolenku je len vtedy, ak zamestnanec nemal možnosť si dovolenku vyčerpať. Podľa mňa povinnosť oznámiť zamestnancovi nariadenie dovolenky 14 dní vopred má význam len u zamestnanca, ktorý nekončí pracovný pomer, aby nebolo narušené jeho vlastné plánovanie času (napr. má zaplatený zájazd a zamestnávateľ zmenami nástupu na dovolenku by to mohol prekaziť). Zamestnankyni, podľa jej vyjadrenia, nejde o dovolenku, ale o peniaze. Nariadenie dovolenky ešte pred skončením pracovného pomeru nemohlo ovplyvniť jej súkromné plánovanie využitia času po 1. 7. 2007.
Jozef Mihál
12.08.07,16:22
Napriek Vašej argumentácií myslím, že zamestnankyňa je v práve.
enigma
11.03.10,07:56
Dobry den p. Mihal, mozem mat otazku ohladom dovolenky? moze zamestnavatel priznat vybranej skupine zamestnancov o 5 dni dovolenky naviac. ak ano moze byt tychto 5 dni uvedenych na vyplatnej paske ako dovolenka a preplatena priemerkou. alebo je mozne aby tato "dodatkova" dovolenka bola preplatena zakladnou mzdou, kedze nejde o zakonny narok? dakujem velmi pekne
Jozef Mihál
11.03.10,09:12
Áno, môžete zamestnancom priznať nadštandardnú výmeru dovolenky, a preplácať ju pri jej čerpaní priemerným zárobkom.

Pozor na zásady rovnakého zaobchádzania podľa § 13 Zákonníka práce - poskytovanie nadštandardnej dovolenky "vybranej skupine" zamestnancov musí byť logicky odôvodnené a nenapadnuteľné z pohľadu zásady rovnakého zaobchádzania.

Napr. v poriadku je, ak nadštandardnú dovolenku získa zamestnanec po odpracovaní stanoveného počtu rokov v organizácií.
enigma
11.03.10,09:42
dakujem velmi pekne za rychlu odpoved. mozem este jednu podotazku? je mozne za tuto skupinu zamestnancov povazovat zamestnancov ktori maju pripadne nadcasy zahrnute v mzde - cize isty druh konpenzacie?
a je mozne tuto dodatkovu dovolenku preplacat aj zakladnou mzdou - aj keby sa to volalo na vypl. paske dovolenka? dakujem velmi pekne,pekny den Jana
Jozef Mihál
11.03.10,09:48
Všetko je možné, pokiaľ si to viete obhájiť, paragrafy Zákonníka práce su riadne ohybné. V uvedenom prípade to je určite vhodný dôvod.

Základnou mzdou dovolenku preplácať nemôžete.
diafan
12.03.10,08:29
Dobrý deň p. Mihál,
nie som istá či postupujem správne pri výpočte dovolenky zamestnancovi. Nastúpil k nám 8.3.2010. Má nárok na 25 dní.
Keby beriem do úvahy dovolenku za kalend. rok: 9/12*25=18,75 dní dovolenky (čiže zarátam len celé kalend. mesiace).
Ked ale spocitam odpracovane dni, ktore by odrobil do konca roku 2010, vyslo by to nasledovne: 215 odprac. dní / 21 = 10,23, tj. nárok by bol 10/12 * 25 = 20,83 = 21 dní dovolenky. Totiž teraz na začiatku ja neviem, či odrobí tých 60 dní.
Do softvéru mu budem zrejme zadávať dovolenku postupne, ako mu bude vznikať nárok. Ale neviem, ako to bude potom, keď odrobí tých 60 dní.
Poraďte mi prosím, ako mám teda postupovať. Som začiatočník a rada by som si hneď na začiatku osvojila správne postupy.
Veľmi pekne ďakujem.
Jozef Mihál
12.03.10,09:06
Zamestnanec má nárok na pomernú časť dovolenky za rok 2010, keďže nastúpil počas roka 2010.

Pomerná časť dovolenky (§ 102) je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

V danom prípade 9/12 z 25 = 18,75 dňa.

V uvedenom prípade sa dá predpokladať, že 60 dní odpracuje, preto odporúčam do SW zadať nárok na 18,75 (alebo 18,5 alebo 19 podľa technických možností sledovania vyčerpanej dovolenky).

Musíte si však ustriehnuť, či skutočne 60 dní odpracuje, ak by tomu tak nebolo, má nárok na dovolenku za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
skolalt
12.03.10,10:21
Zamestnankyňa bola práceneschopná od 28.1. do 7.3.2010. Cca od 1.5. nastúpi na riadnu materskú dovolenku, po nej bude čerpať rodičovskú dovolenku. Pred nástupom na MD si chce vyčerpať dovolenku za rok 2010 (20 dní), ale nárok jej vznikne až po odpracovaní aspoň 60 dní, čo bude až po nástupe na materskú. Môže si ju napriek tomu vyčerpať pre nástupom na MD a na koľko dní jej vznikne nárok?
diafan
12.03.10,10:56
Zamestnanec má nárok na pomernú časť dovolenky za rok 2010, keďže nastúpil počas roka 2010.

Pomerná časť dovolenky (§ 102) je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

V danom prípade 9/12 z 25 = 18,75 dňa.

V uvedenom prípade sa dá predpokladať, že 60 dní odpracuje, preto odporúčam do SW zadať nárok na 18,75 (alebo 18,5 alebo 19 podľa technických možností sledovania vyčerpanej dovolenky).

Musíte si však ustriehnuť, či skutočne 60 dní odpracuje, ak by tomu tak nebolo, má nárok na dovolenku za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
Ďakujem za veľmi promptú odpoveď ! Pomohli ste mi :)
diafan
12.03.10,11:22
Zamestnanec má nárok na pomernú časť dovolenky za rok 2010, keďže nastúpil počas roka 2010.

Pomerná časť dovolenky (§ 102) je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

V danom prípade 9/12 z 25 = 18,75 dňa.

V uvedenom prípade sa dá predpokladať, že 60 dní odpracuje, preto odporúčam do SW zadať nárok na 18,75 (alebo 18,5 alebo 19 podľa technických možností sledovania vyčerpanej dovolenky).

Musíte si však ustriehnuť, či skutočne 60 dní odpracuje, ak by tomu tak nebolo, má nárok na dovolenku za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
P. Mihál, ešte ma tak napadá, že vlastne človek keď nastúpi do zamestnania 2. deň v danom mesiaci, napr. 2.3., povedzme že odrobí tých 60 dní, tak vlastne za marec mu nevzniká nárok na dovolenku za kalend. rok. To sa mi zdá trošku nespravodlivé. Či v takomto prípade je na zamestnávateľovi, či prižmúri oko, ten 1 deň mu odpustí a prizná mu dovolenku aj za marec?

A ešte, ak to chápem správne, keby nastúpil zamestnanec 1.11.2010, tak mu za rok 2010 vzniká nárok na dovolenku za odpracované dni. V januári bude mať už odrobených 60 dní. Môžem mu priznať v januári v r. 2011 dovolenku za kalendárny rok? Alebo v roku 2011 musí mať odpracovaných tých 60 dní?

Možno už príliš filozofujem, ale zaujíma ma to... Nerobíte v najbližšej dobe nejaké dobré školenie, kde by som sa viac dozvedela o podobných príkladoch z praxe? Myslím nie len o dovolenke, ale aj o ďalších záležitostiach... Alebo pokiaľ ste vydali nejakú brožúru v tomto duchu, mala by som vážny záujem :) Vďaka.
Jozef Mihál
12.03.10,13:34
Neriešme prosím to, čo je jednoznačne uvedené v Zákonníku práce.

Študujte DRAK-a, začnite tu:

http://www.porada.sk/tags/

Dovolenka:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/dovolenka/

Najbližšia akcia je trojdňový seminár v Kaskádach, 25.-27. mája 2010.
majam
11.05.10,11:38
Dobrý deň chcela som sa opýtať máme zamestnankyňu , ktorá má pracovný pomer 3*4 hodiny týždenne na TPP čiže za týždeň má odrobených 12h /upratovačka/ vie mi niekto poradiť kolko ma nárok na dovolenku. Ďakujem
Jozef Mihál
12.05.10,07:45
Nárok na dovolenku sa určuje v týždňoch. Je jedno, aký je rozsah úväzku.

Čiže nárok je podľa počtu odpracovaných rokov 4 alebo 5 týždňov.
Iveta Matlovičová
12.05.10,07:47
Dobrý deň chcela som sa opýtať máme zamestnankyňu , ktorá má pracovný pomer 3*4 hodiny týždenne na TPP čiže za týždeň má odrobených 12h /upratovačka/ vie mi niekto poradiť kolko ma nárok na dovolenku. Ďakujem

Podľa ZP sa základná výmera dovolenky určuje v týždňoch.

Počet pracovných dní v týždni je u zamestnanca rôzny. U zamestnanca s rovnomerne rozvrhnutým PČ (ktorý pracuje od Pon do Pia) - predstavuje týždeň dovolenky 5 pracovných dní.
Vaša zamestnankyňa pracuje v rámci týždňa 3 dní, t.z., že nárok na dovolenku bude:
- 3 x 4 týždne = 12 dní
- 3 x 5 týždňov = 15 dní (ak zamestnankyňa do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku).

Pri čerpaní dovolenky jej bude zaplatená náhrada mzdy za 4 hodiny.