Jozef Mihál
27.07.07,15:53
Firma má hlavné sídlo v Košiciach a prevádzku v Banskej Bystrici. Prevádzku v Banskej Bystrici ruší. V tejto prevádzke však zamestnáva zamestnankyňu, ktorá otehotnela a súčasne ju lekár vypísal na PN z dôvodu rizikového tehotenstva.

Môže s touto zamestnankyňou firma ukončiť pracovný pomer z dôvodu rušenia prevádzky?
Jozef Mihál
27.07.07,13:58
Podľa § 63 ods 1 písm.a) Zákonníka práce, zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť.

To platí v uvedenom prípade.

Podľa § 64 zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to:

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
...
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná,...

Podľa § 64 ods.3 sa však zákaz výpovede nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a).

Zamestnávateľ môže v uvedenom prípade dať zamestnankyni výpoveď z dôvodu sťahovania (rušenia) prevádzky, napriek tomu, že je práceneschopná a tehotná.

ZP_§63
ZP_§64
ryja
04.01.08,17:33
ukončili sme pracovný pomer s pracovn íčkou k 19.11.2007 dohodou. pred ukončením pracovného pomeru ochorela a jej PN stále trvá Dokedy ju máme držať v evidencii. k 31.12.2007 sa neozvala ani nedoručila ukončenie či pokračovanie PN, chceli by sme ju odhlásiť, je v ochrannej lehote a nepomôžeme si, aj tak si myslíme, že to len umelo naťahuje, má malé deti a chce byť len niekde zamestnaná
Ako máme postupovať? Dákujem
MS77
18.02.09,10:25
Moja otazka celkom nepatrí do tejto casti. Zamestnávateľ ruší pracovné miesta z organizačných dôvodov. Ruší sa miesto aj zamestnankyni, ktorá je ma rodičovskej dovolenke. V apríli tohto roku by mala nastúpiť do zamestnania. Kedy a za akých podmienok može dať zamestnávateľ výpoveď zamestnankyni na rodičovskej dovolenke. Dakujem
Jozef Mihál
18.02.09,10:36
ukončili sme pracovný pomer s pracovn íčkou k 19.11.2007 dohodou. pred ukončením pracovného pomeru ochorela a jej PN stále trvá Dokedy ju máme držať v evidencii. k 31.12.2007 sa neozvala ani nedoručila ukončenie či pokračovanie PN, chceli by sme ju odhlásiť, je v ochrannej lehote a nepomôžeme si, aj tak si myslíme, že to len umelo naťahuje, má malé deti a chce byť len niekde zamestnaná
Ako máme postupovať? Dákujem
PP bol ukončený dohodou. Skutočnosť, že pre dohodnutým dátumom ukončenia PP zamestnankyňa ochorela, nie je dôvodom, prečo by PP k dohodnutému dňu nemal byť ukončený.
Jozef Mihál
18.02.09,10:54
Moja otazka celkom nepatrí do tejto casti. Zamestnávateľ ruší pracovné miesta z organizačných dôvodov. Ruší sa miesto aj zamestnankyni, ktorá je ma rodičovskej dovolenke. V apríli tohto roku by mala nastúpiť do zamestnania. Kedy a za akých podmienok može dať zamestnávateľ výpoveď zamestnankyni na rodičovskej dovolenke. Dakujem
Počas rodičovskej dovolenky trvá tzv. ochranná doba podľa § 64 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce.

"(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
...
v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,"

Táto zásada má však výnimku podľa § 64 ods. 3:

"(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
b) z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
...
d) ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona."

Ak to zhrnieme, počas RD môže dostať zamestnankyňa výpoveď len z týchto dôvodov:

zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť (§ 63 ods. 1 písm. a)
(z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer podľa § 68) zamestnanec bol bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin alebo porušil závažne pracovnú disciplínu,
ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona.
MS77
18.02.09,14:41
Dakujem,
este jedna doplnujúca otazka, má táto zamestnankyna nárok na odstupne? Ak ano co je pre nu priemerny mesacny zarobok na ucely vypoctu odstupného, kedze uz nepracuje tri roky.
Jozef Mihál
18.02.09,17:34
Rozumel som Vám tak, že zamestnávateľ ruší pracovné miesta z org. dôvodov. To nie je dôvod, pre ktorý by mohla zamestnankyňa na RD dostať výpoveď.

V každom prípade k odstupnému pozrite tu:

http://www.porada.sk/t58691-odstupne-a-odchodne.html

Namiesto priemerného zárobku by sa použil pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahla.
MS77
20.02.09,16:22
Dakujem,
ano rozumeli ste správne, zamestnávateľ ruší pracovné miesto z organizačných dôvodov, a dnes som sa dozvedela, že sa bude rušiť celá spoločnosť. V čase keď by mala zamestnankyna po rodičovskej dovolenke nastupit do zamestnania, uz spoločnosť nebude existovať. Zamestnankyna nebude mat kde nastupit. Chceli sme to vyriesit vypovedov uz teraz aby dostala aspon to odstupne, pracovala v spolocnosti viak ako 5 rokov, má narok na 3mesacne. Ked sa zrusi organizacia bez pravneho nastupcu, konci zamestnancovi pracovny pomer týmto dnom? Som uplne z toho zufala.
Jozef Mihál
20.02.09,16:57
Ak je dôvodom výpovede zrušenie zamestnávateľa, čiže ide o dôvod podľa § 63 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, výpoveď môže dostať aj zamestnankyňa na RD - viď § 64 ods. 3 písm. a) ZP.

V takom prípade má nárok na odstupné, viď § 76 ods. 1 ZP.
hontapex
20.11.09,07:58
Chcela by som sa spýtať či mi zamestnávateľ môže prikázať prácu na polovičný pracovný úväzok keď som tehotná. je také niečo v zákone? Vo firme je zlá finančná situácia a bude sa asi aj prepúšťať
Jozef Mihál
22.11.09,13:29
Ide o zmenu pracovných podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve a žiadna zmena nie je možná bez súhlasu zamestnanca.
kocka503
29.04.10,10:12
Dobrý deň, mám zamestnankiňu, ktorá otehotnela avšak pracuje u nás v skúšobnej dobe. Môžem jej dať výpoveď? :rolleyes:
Ďakujem za radu.
kocka503
30.04.10,10:27
Dobrý deň, mám zamestnankiňu, ktorá otehotnela avšak pracuje u nás v skúšobnej dobe. Môžem jej dať výpoveď? :rolleyes:
Ďakujem za radu.


Prosííím
Jozef Mihál
04.05.10,09:28
Prepáčte, v týchto dňoch som na cestách a nie vždy je na tých cestách prístup k webu.

Odpoveď: Môžete. Viď § 72 ZP.
pero
28.04.11,08:32
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Zamestnankyňa si neplní svoje pracovné povinnosti a zamestnávateľ chce s ňou rozviazať pracovný pomer. Môže s ňou skončiť pracovný pomer okamžite, keď to považuje za vážne porušenie pracovnej disciplíny alebo jej musí dať napomenutie a potom počkať nejaký čas? Ďalej zamestnávateľ zistil, že táto zamestnankyňa je tehotná, ale to neoznámila. Môže aj tak s ňou skončiť, pokiaľ nemá potvrdenie od lekára, že je tehotná? Ďakujem veľmi pekne dopredu za radu.
Jana Motyčková
28.04.11,13:16
Zákonník práce presne nešpecifikuje, čo je vážnym porušením pracovnej disciplíny, ak vy to považujete za vázne porušenie a ona nie, môže dať výpoveď na súd a rozhodne aź súd. Ako by rozhodol, ťažko povedať, preto odporúčam najskôr to napomenutie.

K potvrdeniu od lekára :
§40 (6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.
lucilleLC
13.04.12,15:25
Neviem či sem táto otázka patrí:

Spoločnosť je v konkurze. Ak zamestnankyňa dostala výpoved podľa §63 ods.1 písm.a) ZP, zároveň je na RD, má nárok na odstupné? Ako je to s výpovednou lehotou? Môže plynúť súbežne s RD? Podľa §76 by zamestnankyňa mala nárok na odstupné, v príp. že sa jedná o výpoved dohodou. Platí rovnaké pre výpoved danú zamestnávatelom?
Jozef Mihál
16.04.12,12:31
Počas RD výpoveď z dôvodov podľa § 63 ods. 1 písm. a) ZP dostať môže.

Nárok na uplatnenie výpovednej doby má, viď:

http://www.porada.sk/t191896-zakonnik-prace-a-62-vypovedna-doba.html

Výpovedná lehota v dnom prípade bude plynúť súbežne s RD.

Namiesto nároku na výpovednú lehotu si však si môže uplatniť nárok na odstupné, viď:

http://www.porada.sk/t192007-zakonnik-prace-a-76-odstupne.html
certik
11.02.13,13:33
Ak má zamestnanec pracovnú zmluvu na dobu neurčitú a momentálne je od 10.02.2013 na PN, môžeme s ním skončiť pracovný pomer dohodou k 11.02.2013? Ak áno, tak bude mať nárok na náhradu príjmu pri PN, len dva dni a potom jej bude nemocenské vyplácať sociálna poisťovňa?
Ďakujem
Jozef Mihál
11.02.13,16:38
Počas PN môžete dohodou skončiť pracovný pomer.

Nárok na náhradu príjmu bude len do posledného dňa trvania pracovného pomeru, od nasledujúceho dňa prechádza na nemocenskú zo SP.
pzvar
30.07.15,11:59
Môže byť v skúšobnej dobe skončený pracovný pomer so zamestnancom v štátnej službe, ktorý je práceneschopný? Ak áno, po dni skončenia PP bude vyplácať nemocenské Sociálna poisťovňa?
Janula1
11.11.19,11:27
Môže dať zamestnávateľ výpoveď zamestnankyni, ak chce zrušiť jej pracovné miesto - namiesto dvoch ľudí bude iba jeden? Zamestnankyňa je tehotná.

Viem, že môže dať tehotnej, ak sa prevádzka ruší alebo premiestňuje. Ako je to prosím v tomto prípade?

Ďakujem
Iveta Matlovičová
11.11.19,11:55
Môže dať zamestnávateľ výpoveď zamestnankyni, ak chce zrušiť jej pracovné miesto - namiesto dvoch ľudí bude iba jeden? Zamestnankyňa je tehotná.

Viem, že môže dať tehotnej, ak sa prevádzka ruší alebo premiestňuje. Ako je to prosím v tomto prípade?

Ďakujem



ak ide o § 63 ods. 1 písm. b) ZP - nadbytočnosť, platí tu zákaz výpovede
Janula1
11.11.19,12:06
Áno, je to nadbytočnosť,