rado.pali
27.01.07,13:30
Aká je výška platnej sumy základnej náhrady v období 1.1.02 až 30.6.02 ?
Paula
27.01.07,12:33
Aká je výška platnej sumy základnej náhrady v období 1.1.02 až 30.6.02 ?

pozri:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=40739
rado.pali
27.01.07,17:28
Diki,za rýchlu odpoveď.
Nevieš náhodou od kedy do kedy platil zákon, že z celkovej ceny PH som si mohol dať do nákladov iba 85 %
A od kedy platí 100 % ?
miros.rv
13.02.07,08:29
V príspevku vôbec nie je podmienka pre upletnenie náhrad zaplatenie dane z motorových vozidiel. Prosím napíšte niekto ako to s touto podmienkou vlastne je.
Chobot
13.02.07,08:39
V príspevku vôbec nie je podmienka pre upletnenie náhrad zaplatenie dane z motorových vozidiel. Prosím napíšte niekto ako to s touto podmienkou vlastne je.

Nie je tam, lebo to ani nie je podmienkou. Náhrady si môžeš uplatniť, aj keď nie je daň zaplatená. Bolo to už niekde rozoberané, že keď nie je daň zaplatená, na náhrady máš nárok. Akurát daniari TI môžu napriť pokutu, že si nezaplatiť DZMV, ale o náhrady neprídeš.
Daxis
13.02.07,21:19
V príspevku vôbec nie je podmienka pre upletnenie náhrad zaplatenie dane z motorových vozidiel. Prosím napíšte niekto ako to s touto podmienkou vlastne je.
Pokiaľ používaš súkromné vozidlo na služobné účely a toto vozidlo nie je v obchodnom majetku firmy, daň z motorových vozidiel sa na Teba nevzťahuje. Tú by si platil, ak by sa jednalo o firemné vozidlo.
Johanka
13.02.07,21:24
A na to si ako prišiel?
Daňovníkom dane z MV je FO alebo PO, ktorá používa vozidlo na podnikanie - § 85 Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku.
Ani zmienky o tom, že MV musí byť v obchodnom majetku.
lenkavav
14.02.07,17:56
Podľa mojich informácií, dlhoročných, a overených u viacerých účtovníkov no aj na daňovom úrade, ak si uplatňuješ tieto výdavky, musiš mať zaplatenú cestnú daň.
Dano135
14.02.07,18:39
Musím potvrdiť z nazbieraných informácií, že SZČO musí mať zaplatenú cestnú daň, pokiaľ si chce v daňovom priznaní uplatniť náhrady za cesty na súkromnom os.aute v jej vlastníctve. Myslím si, že takto si môže dať do nákladov aj diaľničnú nálepku - nie?
veronikasad
14.02.07,18:45
Nemusíš mať zaplatenú cestnú daň /za nezaplatenie dostaneš penále, ak budú vyššie ako 500,- SK/.Musíš mať však podané priznanie k dani z motorových vozidiel, ak si to nestihol do 15 dní, čakaj "pozdrav" za 2000 sk.
Ak auto nie je v majetku firmy, dialničná nálepka nie je daňový výdavok. Všetky výdavky okrem PHM sú v paušáli 6,20 sk/km.

------------
Veronika
lenkavav
14.02.07,20:37
to zial uz neviem. ja davam do nakladov nahradu phm a zakladnu nahradu na kilometre sluzobnych ciest podla knihy jazd
Jana Acsová
16.02.07,16:00
Ak auto nie je v majetku firmy, dialničná nálepka nie je daňový výdavok. Všetky výdavky okrem PHM sú v paušáli 6,20 sk/km.
Všetky nie ... iba tie spojené s kúpou a prevádzkou automobilu a to výdavok za používanie dialnic nie je. Do daňových výdavkov je ho možné zahrnúť úmerne použitiu vozidla na služobné účely.

A zároveň uvádzam, že príspevky sú mimotémy.
rolandik
19.03.07,12:54
Mohli by ste mi prosím povedať či si môžem uplatniť základnú náhradu na kilometre na súkromné auto. V mojom prípade je auto zapísané na manželku nepodnikateľku a ešte dôchodkyňu. Ako je to z cestnou daňou?
Auto som skutočne využíval na podnikanie, nie som plátca DPH a nechcem si uplatňovať vo výdavkoch ani DPH.
Muška
19.03.07,12:59
auto je v bezpodielovom vlastníctve manželov - takže v pohode ho môžeš používať na podnikanie a uplatniť si aj základnú náhradu za kilometre. Daň z MV - môžeš priznať aj spätne, len počítaj s pokutou 2000,- Sk plus sankčný úrok /čo nie je také strašné/
Manual
19.03.07,13:03
Len doplním Mušku, ak ušanuješ na dani napr. 4000 Sk, tak môžeš oželieť 2000 Sk pokutu, aj tak budeš zisková.
Tomy
20.03.07,09:25
Ja by som chcela vedieť, ako je to v prípade, ak mi vypomáha syn svojim autom, keďže ja nemám auto, ani vod. preukaz a pri presúvaní za mojimi klientmi ma vozí on. Nie je živnostník a išlo by o jeho príjem na PHM do 23650 Sk.
liba2
20.03.07,09:34
Ja by som chcela vedieť, ako je to v prípade, ak mi vypomáha syn svojim autom, keďže ja nemám auto, ani vod. preukaz a pri presúvaní za mojimi klientmi ma vozí on. Nie je živnostník a išlo by o jeho príjem na PHM do 23650 Sk.Príjem za PHM nemôže byť zdaniteľným príjmom! je to náhrada za PHM, lebo on mal výdavok. Len ak by dostal od firmy odmenu za to že jazdí autom, to by bol zdaniteľný príjem.
Tomy
20.03.07,09:52
Mňa by skôr zaujímalo, ako je to v tomto prípade s cestnou daňou.
liba2
20.03.07,10:01
Mňa by skôr zaujímalo, ako je to v tomto prípade s cestnou daňou.
Za vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie, sa platí DzMV (cestná daň).
rolandik
20.03.07,14:10
Ja by som chcela vedieť, ako je to v prípade, ak mi vypomáha syn svojim autom, keďže ja nemám auto, ani vod. preukaz a pri presúvaní za mojimi klientmi ma vozí on. Nie je živnostník a išlo by o jeho príjem na PHM do 23650 Sk.

Daňovníkom dane z motorových vozidiel je podľa § 85 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení účinnom od 1.12.2005 (ďalej zákon o miestnych daniach) je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie. V r. 2006 už nie je daňovníkom držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla ako v r. 2005, ale užívateľ vozidla, t.j. osoba ktorá používa vozidlo na podnikanie.
Daxis
01.05.07,21:56
A na to si ako prišiel?
Daňovníkom dane z MV je FO alebo PO, ktorá používa vozidlo na podnikanie - § 85 Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku.
Ani zmienky o tom, že MV musí byť v obchodnom majetku.
Na to som našiel odpoveď na portáli Daňového riaditeľstva. Je tam presne toto: "V zdaňovacom období roku 2006, ak zamestnanec, konateľ alebo spoločník obchodnej spoločnosti použije na pracovnú cestu súkromné motorové vozidlo, čo znamená, že si uplatní náhrady v zmysle zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov, toto vozidlo nie je predmetom dane podľa § 84 zákona č. 582/2004 Z.z. v znení platnom od 1.12.2005, nakoľko v takýchto prípadoch chýba jeden zo základných znakov vymedzenia predmetu dane z motorových vozidiel, ktorým je podnikanie podľa § 2 Obchodného zákonníka."