recool
29.07.07,15:52
Pekny den Vam vsetkym, poradaci :o)

Chcel by som sa Vas opytat, ci niekto pracuje s DPH z inych clenskych statov a ci na samozdanenie pouziva koeficient pre odpocitanie DPH [vramci nakupu tovaru, ktory ide dalej na predaj]. Nakolko dufam, ze robim spravne ze pri samozdaneni, koeficient neberiem do uvahy.

Vopred dakujem za odpoved a prijemny den :o)
Johanka
29.07.07,14:27
Tovar, ktorý nakupuješ v inom členskom štáte používaš na služby, ktoré sú od dane oslobodené ?
KEJKA
29.07.07,17:27
koeficient používaš iba ak poskytuješ služby oslobodené od DPH....
dajme tomu že je to tak, dalej pri samozdanení si zodpovedz otázku, či tovar/službu použiješ pre dodávky oslobodené, alebo neoslobodené prípadne aj-aj. (Veľmi zjednodušené)
No a podľa odpovede, bud vôbec neodpočítaš DPH alebo odpočítaš v plnej výške, v prípade odpovede "aj-aj"
berieš do úvahy koef. teda krátiš DPH na vstupe koeficientom.
recool
30.07.07,07:03
v ramci zivnosti su tam aj obchodne aktivity ktore suvisia s DPH, sluzby suvisiace s DPH, ale aj sluzby nesuvisiace s DPH.

Blizsie .. ak ten tovar nakupime konkretne z ciech, za ucelom dalsieho predaja, ktory sa uskutocni dalsi kvartal - tento kvartal pri samozdaneni nepouzivam koeficient? .. bude to skratka + DPH a - DPH na druhej strane ... [dufam ze ma chapete :o) ]

a napr pri nakupe z ciech a zaradenia do majetku firmy - aj teda do odpoctu DPH - v tom pripade sa pouzije koeficient, vsak?

Vopred dakujem za odpoved a prajem prijemny den :)
andreaS
30.07.07,07:11
ten tovar nakupeny z ciech budes predavat v SR s DPH alebo sa ten tovar stane sucastou tebou poskytnutej sluzby, kt. je od dane oslobodena?

Napr. kupim v CZ (alebo v inej EU krajine) vodovodnu bateriu. Mam obchod s domacimi potrebami, tak musim samozdanit tento tovar a zaroven mam narok na odpocet dph v plnej vyske.

Ale ked tu istu vodovodnu bateriu kupim do budovy, kt. prenajimam, tak musim samozdanit a mam narok na odpocet dph upravenu koeficientom.
recool
30.07.07,07:18
ten tovar bude dalej predany na SK, tym padom odvedena cela DPH .. tato cast zivnosti sa tyka cisto obchodu. Takze som spravne uplatnul celu DPH?

A ak by ten tovar [napr spominana bateria, alebo aj pocitac] boli pouzite na beh firmy, resp. do rezijnych vydavkov - pouzil by som spominany koeficient ... napr do odpoctu DPH by som nedal 1000 sk [ako by vysla na FA] ale dal by som pri koef. 0.5 akurat tych 500 sk. suhlasi sa ? :)
ALBO
30.07.07,09:33
ten tovar bude dalej predany na SK, tym padom odvedena cela DPH .. tato cast zivnosti sa tyka cisto obchodu. Takze som spravne uplatnul celu DPH?

A ak by ten tovar [napr spominana bateria, alebo aj pocitac] boli pouzite na beh firmy, resp. do rezijnych vydavkov - pouzil by som spominany koeficient ... napr do odpoctu DPH by som nedal 1000 sk [ako by vysla na FA] ale dal by som pri koef. 0.5 akurat tych 500 sk. suhlasi sa ? :)

Ano, ak ten tovar čo kúpite celý predáte máte márok na odpočet. Ak by ste z neho použili nejakú časť pre činnosť firmy na oslobodené plnenia tak K. Preto je lepšie aj takýto nákup oddeliť na dve Fa,

Ak by ste kúpili batériu do priestorov, ktoré sú celé prenajaté a prenájomje oslobodený tak neuplatníte nič. Ak je zdaňovaný tak uplatníte plný nárok. Ak je to batéria do vašich priestorov a vy robíte oslobodené aj neoslobodené činnosti, tak potom K.
recool
30.07.07,13:44
Dakujem vsetkym :)