alline
29.07.07,16:17
Dobry den, chcela by som sa opytat, ak som zdedila byt a chcela by som ho predat budem platit dan, nakolko som neni prihlasena /trvaly pobyt/ na tejto adrese viac ako dva roky? alebo som oslodobena od 19% dani?
Dakujem
Johanka
29.07.07,14:24
Dôležité je, či si dedič v priamom rade tzn. dcéra poručiteľa alebo manželka poručiteľa a či poručiteľ vlatnil nehnuteľnosť viac ako 5 rokov , príp. sa skúma či nehnuteľnosť bola v obchodnom majetku poručiteľa a či uplynulo 5 rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.
Hovorí o tom Zákon o dani z príjmov v §9 Oslobodené od dane sú príjmy z
...
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku, ...