Lenka1979
30.07.07,08:45
pekný deň všetkým na porade, chcela by som poprosiť o radu, chceme dať výpoveď zamestnancovi, ktorý má uzatvorenú prac.zmluvu na dobu určitú do 31.12.2007, skúšobná doba mu už skončila. Šéf mu chce dať výpoveď zajtra, k 31.07.2007. No ak mu chce dať výpoveď hneď, bude mu patriť odstupné nie? Prosím poraďte aký paragraf by bol najvhodnejší. Ďakujem veľmi pekne.
Chobot
30.07.07,07:12
pekný deň všetkým na porade, chcela by som poprosiť o radu, chceme dať výpoveď zamestnancovi, ktorý má uzatvorenú prac.zmluvu na dobu určitú do 31.12.2007, skúšobná doba mu už skončila. Šéf mu chce dať výpoveď zajtra, k 31.07.2007. No ak mu chce dať výpoveď hneď, bude mu patriť odstupné nie? Prosím poraďte aký paragraf by bol najvhodnejší. Ďakujem veľmi pekne.

A aký má dôvod na výpoveď? Ak je to niektorý v súlade so ZP § 63, tak nemôže skončiť k 31.7. Ak mu doručíte výpoveď do 31.7., tak mu bude plynúť výpovedná doba. Nemôžete skončiť k 31.7.

Teda môžete skončiť PP aj k 31.7., pretože ide o praocnú zmluvu na dobu určitú, ale v tom prípade mu budete musieť vyplatiť náhradu mzdy za dobu do 31.12. (§71 ods. 4)
veronikasad
30.07.07,07:14
Pozri § 71 odst.4 Zákonníka práce :

zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer na dobu určitú aj bez uvedenia dôvodu. V takomto prípade má zamestnanec nárok na náhradu mzdy v sume priemerného mesačného zárobku za dobu, po ktorú mal trvať pracovný pomer.

--------
Veronika
Lenka1979
30.07.07,07:20
takže ak dobre chápem od 01.08-31.12 mu patrí náhrada mzdy? Zamestnávateľ si so zamestnancom "nesadli" - aspoň ja si tak myslím podľa toho,čo vidím. Párkrát porušil aj pracovnú disciplínu, nie však hrubým spôsobom, zamestnávateľ ho však na to písomne neupozornil, upozornil ho na to párkrát, ale len ústne. Tak neviem. Prosím pomôžte mi.
plavčík
30.07.07,07:20
Skutočne veľmi záleží na dôvode pre ktorý chcete skončiť PP s pracovníkom. Predpokladám , že ide o závažný dôvod... V prípade okamžitého skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa ide o vážny zásah do postavenia zamestnanca. Preto zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer len z dvoch presne stanovených dôvodov a to, ak bol zamestnanec právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin alebo ak porušil závažne pracovnú disciplínu.
Takže využite §68 Zákonníka práce - a to bez nároku na odstupné
Lenka1979
30.07.07,07:45
Par.68 odst.1,písm.b.) je ako šité na nášho zamestnanca, ibaže je tu jeden problém, nebol písmne upozornený, iba ústne. Môžem využiť aj to? A ak nie, tak mu musí plynúť výpovedná lehota?
Chobot
30.07.07,08:05
Par.68 odst.1,písm.b.) je ako šité na nášho zamestnanca, ibaže je tu jeden problém, nebol písmne upozornený, iba ústne. Môžem využiť aj to? A ak nie, tak mu musí plynúť výpovedná lehota?


Párkrát porušil aj pracovnú disciplínu, nie však hrubým spôsobom

Ak neprušil hrubým spôsobom, tak ten § 68 ods. 1 b nie je vhodný dôvod. To je pre hrubé porušenie.

Zdá sa mi, že zamestnávateľ ho chce vyhodiť


Zamestnávateľ si so zamestnancom "nesadli"
a teraz hľadá spôsob a dôvod, ako to urobiť.

Pri výpovedi to musí byť naopak - najpv musí byť dôvod a potom sa dá výpoveď.

Takže najprv musíte mať dôvod (porušenie prac. disciplíny - konkrétne čo?) a potom nájdeme príslušný paragraf v ZP.
fimka
30.07.07,08:28
No to je ťažko, ale ak si nesadli, možno by mohli ukončiť pracovný pomer dohodou. Inak sa pripájam k tomu, čo už bolo povedané: písomne ho upozorniť na porušovanie pracovnej disciplíny a pri opakovanom porušení dať výpoveď. Tam ale začína plynúť dvojmesačná výpovedná lehota prvým dňom nasledujúceho kalendárneho mesiaca po jej doručení druhej strane. Doručenie je vôbec v pracovnoprávnych veciach veľmi dôležité.
Pozri §63 ZP.
Lenka1979
30.07.07,08:31
Začnem od začiatku. Sme výrobcovia plastových okien, ten konkrétny zamestnanec pracoval na dielni kde výroba rýchlo postupuje a nie je čas na osobné veci, on si však v pracovnom čase častokrát odbehoval a vybavoval svoje súkromné veci, nehovoriac o tom, že šéf ho veľakrát našiel ako za dielňou vkuse telefonuje, fajčí a je neprítomný na dielni aj pol dňa. Preto sa po niekoľkých ústnych upozorneniach rozhodol urobiť taký krok,že ho vyhodí. Ja osobne s tým súhlasím, lebo fakt to telefonovanie nemalo konca kraja, ibaže šéf ho ani raz neupozornil písomne len ústne. No už to vyvrcholilo a šéf stratil trpezlivosť. Dohoda o ukončení PP nie je možná, lebo ten zamestnanec sa s nami jednoducho nedohodol, tak hľadáme paragraf ktorý by bol vhodný. Preto prosím o radu všetkých,ktorí toto čítajú a môžu pomôcť. Ináč, ak mu dáme výpoveď zajtra, t.j.31.7. a 01.08. pôjde na maródku, bude mu plynúť výpovedná lehota aj počas maródky? Ďakujem všetkým.
macula
30.07.07,08:38
Tak to je problém, že ho neupozornil písomne, pretože pri porušení pracovnej disciplíny treba písomné upozornenie na možnosť výpovede.
V prípade, že by mal ukončenie PP 31.7.2007 a on by od 1.8.2007 išiel na PN, tak ochranná doba sa vzťahuje na SP, ktorá mu bude PN preplácať.
Lenka1979
30.07.07,08:47
...takže vlastne neviem... ale asi sa prikloním k tej výpovedi s výpovednou lehotou 2 mesiace.
fimka
30.07.07,08:58
Nechceš veriť, ale naozaj nemáš žiadnu legálnu možnosť zajtra mu výpoveď dať. Okamžité skončenie musí mať veľmi vážny dôvod.
Navrhujeme ti v podstate, aby si ho písomne upozornila na neuspokojivé plnenie pracovných úloh a porušovanie pracovnej disciplíny a tento "vytýkací list" mu musíš aj doručiť. Prednostne na pracovisku, ak ho nepodpíše tak na doručenku. Ak ju nepreberie, považuje sa za doručené dňom, keď sa ti vráti.
Potom počas najbližšieho polroka máš možnosť pri opakovanom porušení pracovnej disciplíny mu dať výpoveď s uvedením dôvodu, ktorú mu ale tiež musíš doručiť a až od dátumu doručenia začne plynúť výpovedná lehota. Dokonca musíš zamestnancovi umožniť vyjadriť sa k uvedenému dôvodu.
Holt, náš slávny ZP. A od 1. 9. bude ešte výhodnejší pre zamestnancov.
Lenka1979
30.07.07,09:01
Fimka,ďakujem. Nemám inú možnosť. Povedala som aj vedúcemu, že nie je vhodnejší paragraf pre tohto zamestnanca, a on že "musí byť". No povedz, mám ho vyčarovať?
fimka
30.07.07,09:06
Nevyčaruješ. Ale ho chápem - súkromný kapitál a nemôže si vybrať ľudí, s ktorými chce a s ktorými nechce robiť. A takýto tiežzamestnanci to vedia pekne využiť. Ale nebol by taký bezmocný, keby si hneď začal so zamestnnacom dopisovať a upozorňoval ho na nedostatky. Okrem toho mi napadá: ako máte postavené odmeňovanie? Čo pohyblivá zložka mzdy? Ak sa sním nedá, nedostal by prémie - iba základ. A možno by odišiel aj sám.
macula
30.07.07,09:06
Táto časť vyjadrenia asi nie je odpoveďou na otázku

:cool:
Tak toto som dobre domotala, asi som len povrchne prečítala otázku.Tak teraz sa opravujem : výpovedná doba plynie aj počas PN, ale ak by mala výpovedná doba uplynúť v ochrannej dobe, tak PP skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby.
Lenka1979
30.07.07,09:12
No ľahko sa to píše, v horšom postavení som teraz ja, lebo odo mňa čaká zázraky, a ja ich nedokážem urobiť. Rozmýšľala som ešte o dohode, ak by sa obaja normálne a slušne dohodli, mohol by takýto prac.pomer skončiť aj dohodou nie? Tu už výpovedná lehota neplatí ak ju podpíšu obaja.
macula
30.07.07,09:16
A keby ste vo výpovedi uviedli § 63 ods.1 písm.b/-tu ide o nadbytočnosť, ale s podmienkou, že nesmiete počas 3 mesiacov prijať nového zamestnanca na toto pracovné miesto.
fimka
30.07.07,09:17
Ukončiť to dohodou som ti navrhla ako prvé v príspevku 8, tvoja odpoveď bola, že dohodnúť sa s ním nedá! Niečo sa zmenilo?
fimka
30.07.07,09:23
Endrju, neberiem ti tvoj názor. Ja trvám na svojom, pretože ak si si nevšimol, hovorím o "tiežzamestnancoch". Sú to zamestnanci, ktorí u každého svojho zamestnávateľa skúšajú tie isté ťahy a predvádzajú naučenú estrádu.
Lenka1979
30.07.07,09:24
Fimka,nezmenilo sa nič,ja sa snažím len trošku pozitívne myslieť aj za šéfa. Ale neviem či sa mi to podarí. Keby som mu dala ten par.63 odst.1 písm.b./, výpovedná lehota by musela byť? On by si počas nej čerpal PN, takže výpovedná lehota by skončila ukončením PN-teda aj pracovný pomer? Na jeho miesto nikoho iného neprijímame, zatiaľ.
Lenka1979
30.07.07,09:33
Endrju, tu ide o to, aby ste pomohli a poradili mne, nie rozoberali súkromný kapitál, potrebujem pomoc ja, súkromný kapitál si pomôže aj sám.
Takže sa ešte pýtam, musí pri par.63 odst.1 písm. b vyplatiť odstupné, ak na jeho miesto neprijímame žiadneho zamestnanca? Alebo vlastne platí, buď odstupné alebo výpovedná lehota?
fimka
30.07.07,09:36
Áno, platí tol čo hovoríš: buď odstupné alebo výpovedná lehota.
fimka
30.07.07,09:38
Lenka, všimni si, ako sme si tvoje slová vzali k srdcu - odpovedali sme ti skoro v rovnakej minúte a kupodivu s rovnakým názorom na vec;)
macula
30.07.07,09:40
Fimka,nezmenilo sa nič,ja sa snažím len trošku pozitívne myslieť aj za šéfa. Ale neviem či sa mi to podarí. Keby som mu dala ten par.63 odst.1 písm.b./, výpovedná lehota by musela byť? On by si počas nej čerpal PN, takže výpovedná lehota by skončila ukončením PN-teda aj pracovný pomer? Na jeho miesto nikoho iného neprijímame, zatiaľ.
Výpovedná doba, alebo odstupné-tak si vyber. Výpovedná doba skončí ukončením PN, ak bude na PN dlhšie ako je výpovedná doba.
Lenka1979
30.07.07,09:41
To som si všimla hneď, Fimi. Nestačím sa čudovať :-))) Hlavne že sme priatelia, názory sa rôznia, sto ľudí - sto pováh-sto názorov. Ale nakoniec sa z toho nejak dostaneme.
Ešte jedna vec, keď bude počas výpovednej lehoty maródovať, tak na výpoveď mám ukončenie napísať 31.7. alebo koniec výpovednej lehoty-teda aj PN. K akému dátumy ho odhlásim z poisťovní?
Vďaka.
fimka
30.07.07,09:44
Suhlasím s macula - koniec pracovného pomeru je hneď ďalší deň po ukončení PN, ak bude PN presahovať výpovednú dobu.
macula
30.07.07,10:04
To som si všimla hneď, Fimi. Nestačím sa čudovať :-))) Hlavne že sme priatelia, názory sa rôznia, sto ľudí - sto pováh-sto názorov. Ale nakoniec sa z toho nejak dostaneme.
Ešte jedna vec, keď bude počas výpovednej lehoty maródovať, tak na výpoveď mám ukončenie napísať 31.7. alebo koniec výpovednej lehoty-teda aj PN. K akému dátumy ho odhlásim z poisťovní?
Vďaka.
Na výpoveď sa uvádza dátum ukončenia PP už aj s výpovednou dobou, t.j. 30.9.2007 s vypísaním, že výpovedná doba je 2 mesačná.Dátum vystavenia výpovede 31.7.2007.