JSJP
30.07.07,09:58
Ahojte,

prosím Vás ked má zamestnanec vykázanú absenciu z dôvodu, že neprišiel do práce ako sa mu kráti dovolenka prípadne aké iné postihy mu môžeme dať.

Ďakujem
Chobot
30.07.07,08:05
Ahojte,

prosím Vás ked má zamestnanec vykázanú absenciu z dôvodu, že neprišiel do práce ako sa mu kráti dovolenka prípadne aké iné postihy mu môžeme dať.

Ďakujem

ZP umožňuje za každý deň neopravedlnenej absencie krátiť dovolenku o 2 dni.

Ostatné sankcie a postihy záležia na rozhodnutí zamestnávateľa (napomenutie, krátenie odmien,...) a na tom, ako je absencia definovaná v pracovnom poriadku. Ak je tam napísané, že je to závažné porušenie pracovnej disciplíny, môže to viesť až k výpovedi za porušenie prac. disciplíny.

A určite to je neospravedlnená absencia? Nie je náhodou na PN, len vám to nenahlásil?
Viera Klimentová
07.08.08,11:03
Je možne postihnúť zamestnanca dvoma trestami za jeden priestupok?
Vážne porušenie pracovnej discipíny
- absencia (2dni z dovolenky)
+krátenie osobného ohodnotenia
zhv
07.08.08,11:22
Dajte si pozor na výpoveď
Tony1
07.08.08,11:27
zamestnanec bol na absencii celu vypovednu lehotu, teda dva mesiace. nárok na dovolenku mal 6,5 dna. mozem mu pokratit celych tych 6,5 dna za absenciu, alebo len polovičku naroku dovolenky?
dakujem za odpoved.
jankasm
07.08.08,11:30
zamestnanec bol na absencii celu vypovednu lehotu, teda dva mesiace. nárok na dovolenku mal 6,5 dna. mozem mu pokratit celych tych 6,5 dna za absenciu, alebo len polovičku naroku dovolenky?
dakujem za odpoved.

Môžeš mu pokrátiť celú. ;)
jankasm
07.08.08,11:32
Je možne postihnúť zamestnanca dvoma trestami za jeden priestupok?
Vážne porušenie pracovnej discipíny
- absencia (2dni z dovolenky)
+krátenie osobného ohodnotenia

Áno, je to možné
Tony1
07.08.08,11:32
Vďaka,
a chcem sa spýtať mimo temy:
zamestnavateľ môže uz manipulovať celou dovolenkou, alebo to stale plati tak, ze len polovicou?
Tony1
07.08.08,11:42
Nevie niekto odpoved?
Viera Klimentová
07.08.08,11:42
Ďakujem. Stretla som sa už s tým, že to nie je prípustné. Skôr si myslím, že to bolo myslené v určitom kontexte tak, že je možnosť v prípade ďalšieho porušenia pracovnej disciplíny použiť ďalší - iný postih a postupne postihy pritvrdzovať. Samozrejme podľa závažnosti.
Stina
07.08.08,11:46
Vďaka,
a chcem sa spýtať mimo temy:
zamestnavateľ môže uz manipulovať celou dovolenkou, alebo to stale plati tak, ze len polovicou?

§ 111 Zákonníka práce

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
zhv
07.08.08,11:47
§ 111 ZP
(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
brčko
07.08.08,11:47
Vďaka,
a chcem sa spýtať mimo temy:
zamestnavateľ môže uz manipulovať celou dovolenkou, alebo to stale plati tak, ze len polovicou?

§ 111 ZP

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

jankasm
07.08.08,11:47
ZP umožňuje za každý deň neopravedlnenej absencie krátiť dovolenku o 2 dni.

Ostatné sankcie a postihy záležia na rozhodnutí zamestnávateľa (napomenutie, krátenie odmien,...) a na tom, ako je absencia definovaná v pracovnom poriadku. Ak je tam napísané, že je to závažné porušenie pracovnej disciplíny, môže to viesť až k výpovedi za porušenie prac. disciplíny.

A určite to je neospravedlnená absencia? Nie je náhodou na PN, len vám to nenahlásil?


Ďakujem. Stretla som sa už s tým, že to nie je prípustné. Skôr si myslím, že to bolo myslené v určitom kontexte tak, že je možnosť v prípade ďalšieho porušenia pracovnej disciplíny použiť ďalší - iný postih a postupne postihy pritvrdzovať. Samozrejme podľa závažnosti.

Tak ja sa v tomto nejak extra nevyznám, tak možno sa ešte niekto vyjadrí, ale osobne v tom nevidím problém. Krátiť dovolenku za absenciu, to umožňuje zákonník práce, a keď sa zamestnávateľ rozhodne krátiť mu odmeny alebo osobné ohodnotenie, podľa mňa je to na ňom.
Myslím, že tak to myslel aj chobot v príspevku č. 1. :cool: Len neviem, či to musí alebo nemusí byť definované v pracovnom poriadku.
brčko
07.08.08,11:47
stina, zhv, to teda bola zhoda!!! :) :) :)
Fali
07.08.08,11:50
:) Občas sa zadarí... :)
Chobot
07.08.08,11:54
Tak ja sa v tomto nejak extra nevyznám, tak možno sa ešte niekto vyjadrí, ale osobne v tom nevidím problém. Krátiť dovolenku za absenciu, to umožňuje zákonník práce, a keď sa zamestnávateľ rozhodne krátiť mu odmeny alebo osobné ohodnotenie, podľa mňa je to na ňom.
Myslím, že tak to myslel aj chobot v príspevku č. 1. :cool: Len neviem, či to musí alebo nemusí byť definované v pracovnom poriadku.

Presne tak. Je len na zamestnávateľovi, aké sankcie uplatní. Môže sankcie aj kombinovať. Jednoznačne krátenie dovolenky za absenciu mu umožňuje ZP a ostatné formy (prípadne ich kombináciu) môžu, ale nemusia mať v pracovnom poriadku. Kľudne môže byť postih za deň absencie aj taký, že mu krátia dovolenku o 2 dni, plus dostane listom napomenutie a zároveň mu budú krátiť odmeny o 50%.
jankasm
07.08.08,11:54
§ 111 ZP

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.




No toto je síce pravda, ale to je písané len o hromadnom čerpaní dovolenky. Tiež som tak chcela odpovedať, ale zaskočil ma odstavec č. 1, červenou zvýraznená časť. Prečo je tam slovíčko určiť, nemalo by tam byť skôr umožniť? Teraz fakt neviem. :confused:
brčko
07.08.08,11:55
Tak ja sa v tomto nejak extra nevyznám, tak možno sa ešte niekto vyjadrí, ale osobne v tom nevidím problém. Krátiť dovolenku za absenciu, to umožňuje zákonník práce, a keď sa zamestnávateľ rozhodne krátiť mu odmeny alebo osobné ohodnotenie, podľa mňa je to na ňom.
Myslím, že tak to myslel aj chobot v príspevku č. 1. :cool: Len neviem, či to musí alebo nemusí byť definované v pracovnom poriadku.

tiež v tom nevidím problém. Ako janka hovoríš, ZP krátiť dovolenku to umožnuje a osobné hodnotenie je možno viazané na nejaké interné mzdové predpisy a vlastne zohladnuje jeho "prístup k práci", ktorý pri absencii je vlastne "nijaký". Ak by mali napr. prémie viazané na jeho obrat, tak tie by samozrejme krátiť nemohol, ak by obrat dosiahol. Osobné hodnotenie sa však predpokladám na nejaké dosiahnuté výsledky/ukazovatele neviaže.?

len by ma zaujímalo "technicky" ako sa to robí v dochádzke, resp. voci poistovniam. Normálne sa dáva absencia a dovolenka sa kráti čiste len odrátaním nároku?
Chobot
07.08.08,12:10
No toto je síce pravda, ale to je písané len o hromadnom čerpaní dovolenky. Tiež som tak chcela odpovedať, ale zaskočil ma odstavec č. 1, červenou zvýraznená časť. Prečo je tam slovíčko určiť, nemalo by tam byť skôr umožniť? Teraz fakt neviem. :confused:

Ono jedno je teória a iná je prax. V ideálnom prípade by začiatkom každého roka malo byť naplánované čerpanie dovoleniek, kde si zamestnanci dohodnú so zamestnávateľom, kedy budú čerpať. Tak by vedeli zamestnanci aj zamestnávatelia, ako bude čerpanie dovoleniek.

Teraz k tomu hromadnému čerpaniu - tu zákon určuje, že hromadné čerpanie môže zamestnávateľ síce určiť, ale nemôže byť viac ako 2 týždne. Teda v tom pláne dovoleniek môže zamestnávateľ povedať, že prvé dva týždeň v júli bude hromadná dovolenka a zvyšok sa rozplánuje.

Takto zostavený plán by mal akceptovať zamestnávateľ a umožniť v naplánovaných termínoch čerpať dovolenku. Môže ju síce v odôvodnených prípadoch zrušiť, ale potom musí uhradiť náklady za zrušenú dovolenku.

Ak si niekto nenaplánuje celú dovolenku v pláne, zamestnávateľ má právo určiť zamestnancovi čerpanie tak, aby si ju do konca roka vyčerpal. Napr. prvé 2 júlové týždne hromadná dovolenka, posledný augustový si zamestnanec zoberie týždeň a v októbri zamestnávateľ nariadi zamestnancovi, aby si zobral dovolenku prvý decembrový týždeň. Dodrží tým 14 dňovú lehotu nariadenia pred čerpaním dovolenky. Pokiaľ to zamestnancovi nevyhovuje a chcel by čerpať počas vianoc, tak má smolu, lebo si to mal naplánovať. Takto má zamestnávateľ právo určiť čerpanie tak, ako to vyhovuje zamestnávateľovi - možno cez vianoce si naplánovala polovica zamestnancov.

Jasné, že môže byť zamestnávateľ aj ústretový a umožní zamestnancovi čerpať dovolenku cez vianoce alebo si ju preniesť do Ďalšieho roku, ale to už je mimo ZP a na dohode oboch strán.

Takže v podstate možno povedať, že z-ľ môže disponovať celou dovolenkou zamestnanca. Pokiaľ nie je plán dovoleniek, môže kedykoľvek nariadiť čerpanie, pokiaľ tak urobí 2 týždne dopredu. To obmedzenie 2 týždňov dovolenky platí len pre hromadné čerpanie.

V praxi potom existujú rôzne hybridy spôsobov čerpania, kde je ťažké opierať sa o ZP, lebo sú to rôzne kombinácie.
brčko
07.08.08,12:11
No toto je síce pravda, ale to je písané len o hromadnom čerpaní dovolenky. no veru som neoznačila tučným písmom všetko, čo sa toho týka Tiež som tak chcela odpovedať, ale zaskočil ma odstavec č. 1, červenou zvýraznená časť. Prečo je tam slovíčko určiť, nemalo by tam byť skôr umožniť? Teraz fakt neviem. :confused:

mám pred sebou iné znenie ZP, tiež je tam určiť.
Nad tým je písané, že pri určovaní dov. je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávatela a na "oprávnené záujmy zamestnanca".
Ono sa mi to zdá tiež pritiahnuté za vlasy. Na jednej strane ti je to "povinný určiť" (= asi zapísať do plánu dovoleniek?) resp. je povinný oznámiť čerpanie aspon 14dní voped. Takže dať ti ju môže skoro kedy chce.

Na druhej strane, ked ti ju neumožní vyčerpať ani do konca dalšieho roku, a nesúhlasí s jej poskytnutím, tak nárok na 4 týždne nenávratne strácaš!
jasha
08.08.08,08:35
Ahojte, potrebujem poradiť ako vždy.
Zamestnanec mi 4.8. ráno poslal nasledovnú sms-ku:
"Koncim, davam vypoved,... Dovidenia."
Pokusali sme sa mu dovolat a nic - mal vypnuty mobil. Veci z bytu ktory plati firma si odstahoval, ale kluce neodovzdal a tak sme pre istotu vymenili zamok. Neodovzdal ani firemne veci ktore mal.
Kedze sa s nim nevieme skontaktovat (my sme v PE a on ma asi mesiac pisany trvaly pobyt V. Krtis, predtym byval v Kremnici), napisala som mu nasledovnu sms este v ten isty den ako poslal smsku on: Ked uz chcete davat vypoved, tak sa to robi pisomne, je 2mesacna vypovedna doba pocas ktorej sa pracuje. A ak sa chcete dohodnut na okamzitej vypovedi, tak vo stvrtok budem spat zo sluzobnej cesty, ale dovtedy bud pracujete alebo mate absenciu.
Uz predtym bol s nim niekolko krat problem, ale nikdy som neposielala pisomne upozornenie. Naposledy sa stalo nasledovne : Cez vikend 26-27.7. si bez dovolenia zobral firemne auto a isiel nim do Kremnice - kedze som tam nahodou bola na navsteve tak som to zistila a to uplne nahodou - zavolala som si ho v pracovny den na koberec a povedala mu na to svoje. Tento vikend 3.8. mal z nedele na pondelok nastupit na nocnu smenu, ale volal ze vraj je v zapche. Mal ist on a brat dalsich ludi a tak sme zabezpecili odvoz ostatnych s tym aby sa dostavil hned ako sa mu bude dat. Kedze medzitym nocnu po 2 hodinach z dovodu nedostatku materialu zrusili, isiel na byt zbalil svestky a poslal dalsi den vyssie uvedenu sms-ku.
Vcera sa mi podarilo dovolat sa mu a jednoducho povedal ze on skoncil a ze uz nepride. Jeho netrapia asi ziadne papiere, ale ja bez podpisanej vypovede asi tazko nieco urobim (odhlasenie z poistovni,...)
Vymyslela som variantu, ale neviem ci je to v sulade so zakonom:
Od 4.8. - 8.8. mu napisat absenciu, skratit mu narok na dovolenku aky ma do 8.8., cize 7,5 dna a poslat mu okamzite skoncenie pracovneho pomeru z dovodu vazneho porusenia pracovnej discipliny. Ine nahrady mu uctovat nebudem, lebo to by sa tazko dokazovalo, ze za neho som nemala zaskoleneho cloveka,... Len chcem vediet ci to tak mozem spravit a k dnesnemu dnu ho odhlasit z poistovni.

Nechapem takychto ludi a hlavne v mojom pripade, lebo doteraz ktokolvek so zamestnancov prisiel a chcel odist aj k dalsiemu dnu, ze si nasiel inu pracu ci uz v SR alebo v zahranici, tak sme to spisali vzdy dohodou a rozisli sa v dobrom. Stacilo aby prisiel a podpisal ukoncenie prac.pomeru dohodou k dnu ku ktoremu chcel skoncit. Prosim poradte ci to tak moze byt. Dakujem
Viera Klimentová
20.08.08,05:26
Stretla som sa s nasledovným prípadom. Zamestnanec nastúpil do práce ale "vlak bol odrieknutý" preto ho dispečer poslal domov. Tento deň mu však napísal dovolenku, čo sa dozvedel až pri čítaní výplatnej pásky. Takto sa v mesiaci opakovali tri dni - teda aj tri dni nútenej dovolenky. Myslím si, že zamestnávateľ mal zabezpečiť náhradnú prácu, alebo sa so zamestnancom na dovolenke dohodnúť. Robí sa to takto vždy, keď nevychádzajú na konci mesiaca odpracované hodiny. Čo robiť v takomto prípade?
Zoltán Kovács
20.08.08,05:38
Stretla som sa s nasledovným prípadom. Zamestnanec nastúpil do práce ale "vlak bol odrieknutý" preto ho dispečer poslal domov. Tento deň mu však napísal dovolenku, čo sa dozvedel až pri čítaní výplatnej pásky. Takto sa v mesiaci opakovali tri dni - teda aj tri dni nútenej dovolenky. Myslím si, že zamestnávateľ mal zabezpečiť náhradnú prácu, alebo sa so zamestnancom na dovolenke dohodnúť. Robí sa to takto vždy, keď nevychádzajú na konci mesiaca odpracované hodiny. Čo robiť v takomto prípade?

Ja by som to posudzoval ako prekážka v práci zo strany zamestnávateľa (§142 ZP), aj s náhradou priemernej mzdy.
Viera Klimentová
20.08.08,07:09
Áno, v prípade, že nebola žiadna náhradná práca a v prípade profesie rušňovodič, to je problém. A problém je asi aj ozvať sa. Ale to je už o niečom inom.
adam
20.08.08,17:02
Dobrý deň, ak zamestnanec konči pracovný pomer 31.10.2008, jeden celý mesiac bol PN, kráti sa mu nárok na dovolenku, či nie ? Ak bude na PN celú výpovednú lehotu ( 2 mesiace ) bude sa dovolenka krátiť? Ďakujem...
Andyke
20.08.08,17:05
Nebude sa dovolenka krátiť v Tvojom prípade.
adam
20.08.08,17:18
Teda nárok má na 16,6 dňa dovolenky...Správne? Ďakujem...
brčko
20.08.08,19:43
Dobrý deň, ak zamestnanec konči pracovný pomer 31.10.2008, jeden celý mesiac bol PN, kráti sa mu nárok na dovolenku, či nie ? Ak bude na PN celú výpovednú lehotu ( 2 mesiace ) bude sa dovolenka krátiť? Ďakujem...

ak jeho PP trval už 1.1.08 a konči 31.10.08 a má teda odpracovaných aspon 60dní a "neodpracovaných dní" bude najviac 99 (čo pri 3-och mesiacoch PN môže byť max. tak 69dní), pri celoročnom nároku 20dní má nárok na pomernú časť dovolenky 10/12-tin z 20dní, t.j. 16,666dna ako píšeš.
Zaokrúhlenie záleží od zamestnávatela.
Zuzka2510
25.08.08,20:43
Dobrý večer. Chcem sa len opýtať, v roku 2007 som zamestnancovi krátila dov. z dôvodu dlhodobej PN a zostal tam zostatok 10 dni. Tento rok neodpracoval ani 1 deň tak mu nevznikol nárok na dovol.. Ak chceme ukončiť prac.pomer k 26.08.2008 mám mu tých 10 dní z r.2007 preplatiť? On vlastne 2 mesiace neprišiel do práce ani teraz v auguste, môžem to spraviť napr. takto že mu v auguste dám tú dovolenku a zvyšné dni absenciu? Môže sa to? Ďakujem
Zuzka2510
26.08.08,08:06
Prosím nájde sa tu niekto zlatý kto mi poradí s mojou otázkou?
Tweety
26.08.08,08:16
Dobrý večer. Chcem sa len opýtať, v roku 2007 som zamestnancovi krátila dov. z dôvodu dlhodobej PN a zostal tam zostatok 10 dni. Tento rok neodpracoval ani 1 deň tak mu nevznikol nárok na dovol.. Ak chceme ukončiť prac.pomer k 26.08.2008 mám mu tých 10 dní z r.2007 preplatiť? On vlastne 2 mesiace neprišiel do práce ani teraz v auguste, môžem to spraviť napr. takto že mu v auguste dám tú dovolenku a zvyšné dni absenciu? Môže sa to? Ďakujem
Áno, nevyčerpanú dovolenku je potrebné preplatiť pri skončení PP. Môže to byť aj tak, že tých 10 dní bude mať jej čerpanie, potom bude mať A. Na preplatenie pri skončení PP potom už nezostane nič.
Zuzka2510
26.08.08,08:28
Ďakujem pekne
Zuzka2510
09.09.08,08:04
Dobrý deň. Chcela by som sa informovať, ak zamestnávateľ zabudol krátiť dovolenku v min. roku a tento rok končí prac. pomer, musíme preplatiť dovolenku v takom rozsahu ako sa prenieslo z min. roku? Nemôžme ju krátiť tento rok? Príklad zamestnanec je dlhodobo na PN a má dov. 18 dní. malo sa mu krátiť o 8 dní, tento rok neodprac. ani deň. Koľko mu mám dovolenky preplatiť pri skonč.PP? Ďakujem
Chobot
09.09.08,08:09
Dobrý deň. Chcela by som sa informovať, ak zamestnávateľ zabudol krátiť dovolenku v min. roku a tento rok končí prac. pomer, musíme preplatiť dovolenku v takom rozsahu ako sa prenieslo z min. roku? Nemôžme ju krátiť tento rok? Príklad zamestnanec je dlhodobo na PN a má dov. 18 dní. malo sa mu krátiť o 8 dní, tento rok neodprac. ani deň. Koľko mu mám dovolenky preplatiť pri skonč.PP? Ďakujem

Ak si správne počítala to krátenie (základ, z čoho si vychádzala si neuviedla, preto to nemôžeme skontrolovať ani odsúhlasiť), tak pri skončení mu preplatíš len tých 10 dní.
Zuzka2510
09.09.08,08:23
Mal nárok na 25 dní v roku. Vyčerpal 7 dní čiže zostatok je 18 dní. Od 11.05.2007 bol na PN až do 08.05.2008.Potom bolo pracovné neplatené voľno až do 31.08.2008. Takže ak som správne rátala, tak by to malo byť krátené o 8 dní. Prosím ak sa mýlim opravte ma. Len neviem čo stými 8 dňami keď mu ich nepreplatím, pretože ich mám zahrnuté v rezervách.
Chobot
09.09.08,08:27
Mal nárok na 25 dní v roku. Vyčerpal 7 dní čiže zostatok je 18 dní. Od 11.05.2007 bol na PN až do 08.05.2008.Potom bolo pracovné neplatené voľno až do 31.08.2008. Takže ak som správne rátala, tak by to malo byť krátené o 8 dní. Prosím ak sa mýlim opravte ma. Len neviem čo stými 8 dňami keď mu ich nepreplatím, pretože ich mám zahrnuté v rezervách.

Tak rezervy rozpustíš. Mala si to urobiť už na konci roku, keď si vedela, že do práce do konca roku nenastúpi, ale stále nie je neskoro.
brčko
09.09.08,08:31
Mal nárok na 25 dní v roku. Vyčerpal 7 dní čiže zostatok je 18 dní. Od 11.05.2007 bol na PN až do 08.05.2008.Potom bolo pracovné neplatené voľno až do 31.08.2008. Takže ak som správne rátala, tak by to malo byť krátené o 8 dní. Prosím ak sa mýlim opravte ma. Len neviem čo stými 8 dňami keď mu ich nepreplatím, pretože ich mám zahrnuté v rezervách.

Vyšlo mi to tiež na krátenie o 8dni za 167neodpr.dní t.j. krátenie o 4/12-tiny (za máj 15dní + jun 21dní + III.Q 65dní + IV.Q 66dní) vid: http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php?hy=2007
Zuzka2510
09.09.08,08:43
Takže mám mu vyplatiť len tých 10 dní.
Zuzka2510
09.09.08,08:44
Niekde tu na porade som čítala, že ak sa zabudnú krátiť dovolenky za predch. rok už sa nemôžu krátiť. Je to pravda?:confused:
Chobot
09.09.08,08:51
Niekde tu na porade som čítala, že ak sa zabudnú krátiť dovolenky za predch. rok už sa nemôžu krátiť. Je to pravda?:confused:

To je trochu inak. Napr. ak by mal niekto zostatok z minulého roku 18 dní a tento rok 20 dní, a bude mať absenciu, tak sa mu môže krátiť len tých 20 dní, tých 18 dní už nie, lebo dôvod na krátenie vznikol v tomto kal. roku a preto možno krátiť len dovolenku za tento kal. rok.

Ale v tvojom prípade neprítomnosť vznikla v minulom roku, preto zamestnancovi nevznikol nárok v min. roku na celú dovolenku - mala sa mu krátiť. Ty vlastne len opravuješ skutočný nárok za minulý rok. Takže je to v poriadku.
Zuzka2510
09.09.08,08:57
Aha tak už tomu rozumiem, vyplatím 10 dní a tých 8 dní, si rozpustím rezervy. Niečo sa mi marí, že sme to už aj robili. Ďakujem pekne za Vaše rady.