nika17
30.07.07,12:01
;) Dobry den vam vsetkym,
prosim, mohol by mi niekto vysvetlit, "teoriu" preferencie s.r.o. pred zivnostou? Ak niekto zacina podnikat sam, bez spolocnikov, preco by mala byt pre neho lepsia s.r.o.,...ved je to ovela komplikovanejsie..od podvojneho ucta...cez samotne prevadzkovanie s.r.o.

A este by ma zaujimalo ako to je vlastne, ked jediny spolocnik s.r.o. pre svoju podnikatelsku cinnost disponuje zivnostenskym opravnenim....to plati odvody aj za zivnost, aj ked vlastne je s.r.o.? daaaakujem;)
Johanka
30.07.07,10:15
;) Dobry den vam vsetkym,
prosim, mohol by mi niekto vysvetlit, "teoriu" preferencie s.r.o. pred zivnostou? Ak niekto zacina podnikat sam, bez spolocnikov, preco by mala byt pre neho lepsia s.r.o.,...ved je to ovela komplikovanejsie..od podvojneho ucta...cez samotne prevadzkovanie s.r.o.

Z dôvodu ručenia. Ako FO ručí za svoje záväzky celým majetkom...

[/quote]A este by ma zaujimalo ako to je vlastne, ked jediny spolocnik s.r.o. pre svoju podnikatelsku cinnost disponuje zivnostenskym opravnenim....to plati odvody aj za zivnost, aj ked vlastne je s.r.o.? daaaakujem;)[/quote]
Musíš oddeľovať FO - občan, ktorý je jediným spoločníkom v s.r.o. a FO - držiteľ živnostenského oprávnenia.
nika17
30.07.07,10:28
aha...dakujem Ti velmi pekne...myslela som , ze je vtom nejaky "prefikanejsi" hacik...ved aj ked ide o zivnostnika sa to "rucenie celym majetkom" da pekne obmedzit..jednoducho vsetko previest na deti:)..nie?
janka.janka
30.07.07,10:38
nie je to uplne len v tom ruceni... pokial mas s.r.o., tak si sama mozes kontrolovat vysku odvodov.. nemusis sa ako konatel zamestnat a tak si odvody platis dobrovolne.. mozes si platit kolko uznas za vhodne.. takze ak Tvoja firma vykaze vacsie zisky, platit bude len preddavky na dane ale preddavky na zdravotne a soc. zabezpecenie sa na s.r.o. nevztahuju..
a potom su to dalsie vyhody ako minimalizovat zaklad dane, ale to vsetko uz na porade najdes v niekolkych diskusiach..
nika17
30.07.07,10:47
ale preddavky na zdravotne a soc. zabezpecenie sa na s.r.o. nevztahuju..
.................................................. ...............................................
no, dobre, ale ako FO , hoci som jedinym spolcnikom s.r.o., aj tak musim platit ZP, a SP...takze velmi mi nepomoze, ze nebudem platit preddavky na ZP a SP ako s.r.o., ked to budem platit mimo, ako FO
janka.janka
30.07.07,11:17
ale preddavky na zdravotne a soc. zabezpecenie sa na s.r.o. nevztahuju..
.................................................. ...............................................
no, dobre, ale ako FO , hoci som jedinym spolcnikom s.r.o., aj tak musim platit ZP, a SP...takze velmi mi nepomoze, ze nebudem platit preddavky na ZP a SP ako s.r.o., ked to budem platit mimo, ako FO


pockaj pockaj - s.r.o. je jedna vec a ty si druha vec. S.r.o. nie je fyzicka osoba a teda sro neplati ZP ani SP.
Ty mas nasledovne moznosti - ako konatelka sa zamestnas - tak platis normalne odvody podla vysky Tvojho platu
alebo
budes poberat konatelsku odmenu - povinne platis len preddavky na ZP
alebo
budes konatelka bez odmeny - neodvadzas nic

mozes ale odvadzat ZP aj SP ako dobrovolne poistena osoba - a vysku si urcis sama. Preto teda je z tohto pohladu najvyhodnejsie byt konatelkou bez odmeny a na konci roka si vyplatis zisk, ktory sa LEN zdanuje. Cize nemusis z neho platit odvody, co ako zivnostnik musis. ;)
nika17
30.07.07,11:21
aha, Janka...uz mi to jasnejsie...prave v tejto veci som mala chaos a nerozumela som prilis suvislostiam...velke Ď!!!
Aljok
30.07.07,11:32
Preto teda je z tohto pohladu najvyhodnejsie byt konatelkou bez odmeny a na konci roka si vyplatis zisk, ktory sa LEN zdanuje. Cize nemusis z neho platit odvody, co ako zivnostnik musis. ;)
Nemáš pravdu. Podiel na zisku nie je predmetom dane. Viď ZoDP:
§ 3
Predmet dane

(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len nehnuteľnosť ) alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
b) úver a pôžička,
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, alebo obdobnej právnickej osoby v zahraničí určeného na rozdelenie ...
Johanka
30.07.07,11:37
... spoločníci si rozdeľujú zisk po zdanení daňou z príjmov PO.

Z pohľadu odovodových povinností sa s.r.o. javí ako výhodnejšie riešenie, treba však pri rozhodovaní prihliadnuť aj na napr. PÚ, žiadne "paušálne výdavky", výdavky pri založení, povinnosti vyplývajúce zo Zákona o účtovníctve , likvidácia s.r.o. , ....
andreaS
30.07.07,11:37
upresnim len, ze ak nebudes poberat odmenu za vykon funkcie v sro a budes jediny spolocnik, konatel a nebudes mat ine zamestnanie alebo zivnost, tak do ZP MUSIS platit ako dobrovolne nezamestnana osoba. Iba SP je dobrovolna, cize ak nechces, neplatis.
janka.janka
30.07.07,11:47
ano, pardon, zle som sa vyjadrila.. myslela som to tak, ze zisk sa zdanuje a nepodlieha odvodom.. dakujem


Nemáš pravdu. Podiel na zisku nie je predmetom dane. Viď ZoDP:
§ 3
Predmet dane

(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len nehnuteľnosť ) alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
b) úver a pôžička,
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, alebo obdobnej právnickej osoby v zahraničí určeného na rozdelenie ...
ajobs
25.08.07,08:56
upresnim len, ze ak nebudes poberat odmenu za vykon funkcie v sro a budes jediny spolocnik, konatel a nebudes mat ine zamestnanie alebo zivnost, tak do ZP MUSIS platit ako dobrovolne nezamestnana osoba. Iba SP je dobrovolna, cize ak nechces, neplatis.

Ale ak si stanovíš odmenu za výkon funkcie v sume 1 Sk, potom zaplatíš do ZP iba 2 Sk ( 1 Sk spoločnosť, 1 Sk konateľ ). To je lepšie ako platiť 692 Sk ako dobrovoľne nezamestnaná osoba.;)
JR s.r.o
16.09.07,10:08
Prajem pekny den. Chcem sa len spytat, ci som spravne pochopil vsetko co tu bolo napisane. Zalozil som si s.r.o. Som v nej jediny spolocnik aj konatel. Nebudem poberta ziaden plat ani podiel zo zisku. Dam si odmenu 1 SK za rok a z toho budem platit do ZP 2 Sk ..... V inom clanku na porade som ale cital, ze sa plati do ZP preddavok a ak nebol prijem presahujuci istu vysku, tak mi ich vratia. Ako to teda je??? Mam v tom trochu chaos :(
veronikasad
16.09.07,10:19
Prajem pekny den. Chcem sa len spytat, ci som spravne pochopil vsetko co tu bolo napisane. Zalozil som si s.r.o. Som v nej jediny spolocnik aj konatel. Nebudem poberta ziaden plat ani podiel zo zisku. Dam si odmenu 1 SK za rok a z toho budem platit do ZP 2 Sk ..... V inom clanku na porade som ale cital, ze sa plati do ZP preddavok a ak nebol prijem presahujuci istu vysku, tak mi ich vratia. Ako to teda je??? Mam v tom trochu chaos :(

S tou jednou korunou je to trošku pritiahnuté za vlasy. Odmena by mala byť primeraná výkonu funkcie konateľa.
Neviem, ako by sa to dalo obhájiť pri kontrole zo zdr.poisťovne.

Nezabudni však, že ak nebudeš nemocensky poistený - ako zamestnanec - nebudeš mať v prípade nemoci nárok na žiadne nem.dávky.

-------
Veronika
JR s.r.o
16.09.07,10:53
S tou jednou korunou je to trošku pritiahnuté za vlasy. Odmena by mala byť primeraná výkonu funkcie konateľa.
Neviem, ako by sa to dalo obhájiť pri kontrole zo zdr.poisťovne.

Nezabudni však, že ak nebudeš nemocensky poistený - ako zamestnanec - nebudeš mať v prípade nemoci nárok na žiadne nem.dávky.

-------
Veronika

No ja som momentalne student takze mi to je dost jedno ci mam nemocensku alebo nie :)
ajobs
16.09.07,17:02
No ja som momentalne student takze mi to je dost jedno ci mam nemocensku alebo nie :)

No nie je na zahodenie platiť si DNP, zatiaľ z minima 7600 Sk (335 Sk mesačne) a získať obdobie 270 dní poistenia. Po tomto období máš nárok na nemocenské aj keď si študent (samozrejme po vhodnej zmene VZ) a to až cca 15.000-16.000 Sk mesačne.
ajobs
16.09.07,17:06
S tou jednou korunou je to trošku pritiahnuté za vlasy. Odmena by mala byť primeraná výkonu funkcie konateľa.
Neviem, ako by sa to dalo obhájiť pri kontrole zo zdr.poisťovne.

Nezabudni však, že ak nebudeš nemocensky poistený - ako zamestnanec - nebudeš mať v prípade nemoci nárok na žiadne nem.dávky.

-------
Veronika

Veronika, ja viem, že je to pritiahnuté za vlasy, ale žiadny právny predpis nestanovuje konateľovi dať si za výkon funkcie odmenu - preto tá 1 Sk, lebo je to najnižšia suma, ktorú môže fyzická osoba platiť do ZP.
Pretože ak je niekto jediný spoločník aj konateľ vo svojej s.r.o., môže reálne po ukončení roka a rozdelení zisku žiť z podielov na zisku (najmä ak sú primerane vysoké).
Zoltán Kovács
16.09.07,18:10
mimotemy Pri čítaní týchto príspevkov - ohľadne minimalizácie odvodových povinnosti - a ešte nespočetne veľa ďalších mám vždy dojem, že veľa ľudí zabúda na dlhodobé obdobie. Mám na mysli napr. výšku PN, OČR alebo aj dôchodku.
Rozlišoval by som minimalizáciu a optimalizáciu odvodov. Je to pre každého individuálne. Treba sa rozhodnúť či chcem okamžitý ale krátkodobý efekt pri úspore odvodov, alebo plánujem dlhodobejšie a myslím na budúcnosť.
Z dlhodobého hľadiska tá optimalizácia odvodov (nie minimalizácia) sa vráti. Treba využívať všetky možné zákonom prípustné možnosti na to aby sa "vrátili" peniaze vložené do systému zdravotného a sociálneho poistenia. Je jasné, že podnikateľovi, ktorý platí minimálne odvody, sa neoplatí ísť na PN, resp. OČR (keď je naozaj chorý), lebo PN-ka je taká nízka. Potom prichádzajú na rad slová: nemôžem si dovoliť byť chorý, lebo..... A raz takýto postoj sa vypomstí. Ani zdravie nie je nekonečné. Tieto skúsenosti mám, bohu žiaľ, z vlastného života.
Lorman99
29.09.07,06:11
Som normálne zamestnaný a chcem popri ňom drobne podnikať,mať s.r.o. alebo živnosť?
ajobs
29.09.07,10:10
Som normálne zamestnaný a chcem popri ňom drobne podnikať,mať s.r.o. alebo živnosť?


Čo to je "drobne" podnikať ? Ale ak chceš, môžeš mať buď s.r.o. alebo živnosť, výber je závislý od mnohých faktorov.
panslav
19.03.10,11:55
mam 2 otazky:

ak mam jednosobovu sro kde som konatel bez odmeny, mozem byt na urade prace ?

Ak mam SRO tak mam povinnost zamestnavat uctovnicku? dobre som to pochopil ?

vdaka
Dáša_
19.03.10,13:30
mam 2 otazky:

ak mam jednosobovu sro kde som konatel bez odmeny, mozem byt na urade prace ?

Ak mam SRO tak mam povinnost zamestnavat uctovnicku? dobre som to pochopil ?

vdaka

účtovníčku zamestnávať nemusíš, ale účtovníctvo musíš viesť. Ako to zabezpečíš, to je na tebe...

čo sa týka UP, tak to neviem odpovedať
Ingrid
19.03.10,13:47
spoločník v sro sa podľa zákona o službách zamestnanosti posudzuje ako SZČO, čiže nemôže byť uchádzačom o zamestnanie
panslav
19.03.10,14:01
Vdaka. Napadla ma este taka vec. ak mam jednosobovu SRO a idem napriklad niekomu namalovat dom, musi ma ta moja SRO zamestnat? alebo si chodim a robim kde chcem ?
liba2
19.03.10,14:14
Vdaka. Napadla ma este taka vec. ak mam jednosobovu SRO a idem napriklad niekomu namalovat dom, musi ma ta moja SRO zamestnat? alebo si chodim a robim kde chcem ?Kto dostal zákazku/objednávku? s.r.o. alebo ty ako občan ?
Ak náter domu budeš robiť ako fušku ako občan, s.r.o. s tým nemá nič spoločné.
Ak prácu bude robiť s.r.o., teda aj vystaví faktúru zákazníkovi - a ty tu prácu vykonáš (a si konateľ), nemusíš mať žiadnu pracovnú zmluvu ani dohodu o VP so svojou s.r.o.
panslav
19.03.10,14:31
Kto dostal zákazku/objednávku? s.r.o. alebo ty ako občan ?
Ak náter domu budeš robiť ako fušku ako občan, s.r.o. s tým nemá nič spoločné.
Ak prácu bude robiť s.r.o., teda aj vystaví faktúru zákazníkovi - a ty tu prácu vykonáš (a si konateľ), nemusíš mať žiadnu pracovnú zmluvu ani dohodu o VP so svojou s.r.o.

No mal som na mysli ten druhy pripad ked fakturu vystavi sro. vdaka za odpoved. Ta slov ze "konatel" vo mne evokovalo to ze konatel len podpisuje zmluvy a tak :)
liba2
19.03.10,14:46
No mal som na mysli ten druhy pripad ked fakturu vystavi sro. vdaka za odpoved. Ta slov ze "konatel" vo mne evokovalo to ze konatel len podpisuje zmluvy a tak :)k podčiarknutému: áno, zastupuje s.r.o. navonok. Avšak okrem toho môže robiť všetky aktivity na ktoré má s.r.o. živnostenské oprávnenie a nemusí zato brať žiadnu odmenu. Jeho odmenou je podiel na zisku po skončení roka.
pavol54
19.03.10,15:41
mam 2 otazky:

ak mam jednosobovu sro kde som konatel bez odmeny, mozem byt na urade prace ?

Ak mam SRO tak mam povinnost zamestnavat uctovnicku? dobre som to pochopil ?

vdaka
No ja by som sa logicky spýtal prečo konateľ koná bez odmeny? Niekto v tej jednosobovej s.r.o musí rozhodnúť či bude konateľ( a nie rozhodujúce že konateľ a spoločník sú zhodou okolností tá istá osoba) v zamestnaneckom pomere, alebo bude len vykonávať činnosť bez odmeny a zisk po zdanení na konci roka dostane tak, ako píše liba2 a to už nie je príjem? Teda sa predpokladá že vykonáva činnosť na dosiahnutie zisku teda nie bez možnosti príjmu.
liba2
19.03.10,17:10
No ja by som sa logicky spýtal prečo konateľ koná bez odmeny?
... lebo má možnosť si vybrať... alebo má príjem z iného zdroja (zamestnanie v inej firme, dôchodok)
Niekto v tej jednosobovej s.r.o musí rozhodnúť či bude konateľ( a nie rozhodujúce že konateľ a spoločník sú zhodou okolností tá istá osoba) v zamestnaneckom pomere, alebo bude len vykonávať činnosť bez odmeny a zisk po zdanení na konci roka dostane tak, ako píše liba2 a to už nie je príjem? Teda sa predpokladá že vykonáva činnosť na dosiahnutie zisku teda nie bez možnosti príjmu.
Niekto ? kto iný ak nie spoločník/konateľ v jednej osobe ? Iba on môže o tom rozhodnúť...
Na výkon funkcie konateľa sa nemôže uzavrieť Pracovná zmluva (ale mandátna zmluva).
Podiel na zisku samozrejme že je príjem - ale spoločníka, on je majiteľom sro (zhodou okolností je to tá istá osoba, ale vždy sa na ňu treba pozerať z 2 pohľadov). Podiel na zisku je však oslobodený od dane z príjmu a tiež sa z neho neplatia odvody. V niektorých prípadoch je toto výhodnejšie ako príjem na základe pracovnej zmluvy .
pavol54
19.03.10,18:13
Niekto ? kto iný ak nie spoločník/konateľ v jednej osobe ? Iba on môže o tom rozhodnúť...
Na výkon funkcie konateľa sa nemôže uzavrieť Pracovná zmluva (ale mandátna zmluva).
Podiel na zisku samozrejme že je príjem - ale spoločníka, on je majiteľom sro (zhodou okolností je to tá istá osoba, ale vždy sa na ňu treba pozerať z 2 pohľadov). Podiel na zisku je však oslobodený od dane z príjmu a tiež sa z neho neplatia odvody. V niektorých prípadoch je toto výhodnejšie ako príjem na základe pracovnej zmluvy .
v sro môže byť jeden až viac spoločníkov v súlade s obchodným zákonníkom, myslím si že sme obaja dosť znalí obchodného zákonníka, preto nebudem meditovať nad rozdielom medzi jednosobovou spoločnosťou a spoločnosťou kde je viac spoločníkov, ale podstatné je to že jednoosobová s.r.o má jedného spoločníka a konateľ môže ale nemusí byť spoločník, ale osoba poverená výkonom funkcie konateľa. Takže spoločník sa nerovná konateľ.