Petusa
30.07.07,14:17
Zdravím všetkých poradcov,
zaujíma ma oprava chýb v jednoduchom účtovníctve. Mažel začal podnikať v roku 2001. Účtovníctvo si viedol sám a v roku 2001 a 2002 spravil niekoľko chýb. Prišli sme na ne úplne náhodne. Ide napr. o nezaúčtovanie preplatku dane (1 200.- Sk). Môžete mi poradiť, čo s tým? Prerobiť účtovníctvo a podať opravné daňové priznanie? Alebo to nechať tak?
Ďakujem
Peťa
plavčík
30.07.07,12:19
Asi podať dodatočné DP....lebo pokuty sú vysoké...
b.breza
30.07.07,12:26
Ak ide o preplatok dane z príjmu FO, aj tak nemá vplyv na zákald dane. Rok 2001 by som neopravoval, v tomto roku sa končí lehota, kedy DÚ môže kontrolovať rok 2001 (ak bolo za rok 2001 podané DP v r. 2002 a nebola ani neskôr kontrola tohto roku, ..... ).
Rok 2002 - podľa, ako závažné sú tieto chyby.
PBEA
31.07.07,15:53
Asi som dobre nepochopila? Tento rok končí pre kontrolu DU rok 2001- Ja som si myslela, že DU môže kontrolovať 10 rokov dozadu, pretože sa majú uchovávať doklady 10 rokov? Alebo sa mýlim?
Bezonmama
31.07.07,17:26
CHcela som sa opýtať môj syn bol v minulom roku niekoľko mesiacov dobrovoľne
nezamestnaný, potom robil, zase bol na úrade práce, mesačný zárobok nemal
nikdy nad 40 .000,-. dobre urobil, ked si nepodall zúčtovanie do všeobecnej
zdravotnej poistovne, zavádzajú ma tie mesiace, kedy bol dobrovoľne neza-
mestnaný.
Zoltán Kovács
31.07.07,17:28
Asi som dobre nepochopila? Tento rok končí pre kontrolu DU rok 2001- Ja som si myslela, že DU môže kontrolovať 10 rokov dozadu, pretože sa majú uchovávať doklady 10 rokov? Alebo sa mýlim?

Kontrola sa môže vykonať do 5 rokov od roku podania daňového priznania. Teda za rok 2001 sa DP podávalo v roku 2002, preto rok 2001 môže kontrolovať iba do konca tohto roka.
Johanka
31.07.07,17:40
Zákon o správe daní a poplatkov
§45
Zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane

(1) Ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak, nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane.

(2) Ak bol pred uplynutím lehoty vykonaný úkon smerujúci na vyrubenie dane alebo rozdielu dane, plynie päťročná lehota znovu od konca roka, v ktorom bol daňový subjekt o tomto úkone vyrozumený. Vyrubiť daň alebo rozdiel dane je možné najneskôr do desiatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu, alebo nárok na vrátenie dane.

(3) Pri uplatnení medzinárodných zmlúv v oblasti daní, ktorými je Slovenská republika viazaná, možno daňovému subjektu vyrubiť daň alebo rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane najneskôr do desiatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu, alebo nárok na vrátenie dane; v týchto prípadoch sa nepoužijú ustanovenia odsekov 1 a 2.
§ 69
Premlčanie práva vybrať a vymáhať daňový nedoplatok


(1) Právo vybrať a vymáhať daňový nedoplatok je premlčané po šiestich rokoch po skončení roka, v ktorom daňový nedoplatok vznikol.

(2) Ak je vykonaný úkon na vyberanie, zabezpečenie alebo vymáhanie daňového nedoplatku, premlčacia lehota začína plynúť znovu po skončení kalendárneho roku, v ktorom bol daňový dlžník o tomto úkone upovedomený; daňový nedoplatok je však možné vybrať a vymáhať najneskoršie do dvadsiatich rokov po skončení roka, v ktorom daňový nedoplatok vznikol.

(3) Na premlčanie správca dane prihliadne len vtedy, ak daňový dlžník vznesie námietku, a to len v rozsahu uplatňovanej námietky.

;)
PBEA
01.08.07,10:50
Neviem či tomu dobre rozumiem, to znamená, že daňovú kontrolu môžem mať len za posledných 5 rokov po roku podania daňového priznania, alebo som to zle pochopila. Teraz je rok 2007, kontrolu môžem mať len do roku 2001 alebo aj tie roky pred tým. Prosím o reakciu, lebo uchovávať doklady musím 10 rokov po roku v ktorom vznikli nie? Keď podniká človek od roku 1997, doklady musí uchovávať do konca roka 2008? Alebo sa mýlim? A kontrola môže prísť len do roku 2001, staršie nie? Vopred ďakujem!
Ibaka
01.08.07,11:25
Tiež som zistil chybu v JÚ za rok 2006. Na strane príjmov som zabudol pripočítať príjem z príspevku z úradu práce vo výške odvodov (PC som kúpil z príspevku a odpisujem). Viem že musím podať nové DP a výkaz príjmov a výdavkov, ale ako to celé "zamontujem" do JU, ?
Ibaka
02.08.07,05:41
Učtovníctvo za rok 2006 už mám uzavreté, vytlačené, podpísané, založené, chcem iba vedieť ako najjdednoduchšie zamontovať túto opravu chýb do uzavretého roku. Ďakujem