pajong
30.07.07,16:04
Dobrý deň, vopred sa ospravedlňujem za otvorenie novej témy hoci už téma materská existuje, no je tak rozsiahla, že sa obávam aby sa moja otázka nestratila nakoľko potrebujem súrne poradiť. V marci som písala príspevok - kde ste mi super poradili, no neviem či sa niečo zmenilo/zmení od 1.8.2007. Prosím o radu: od 1.4.2004 do 13.10.2006 som bola zamestnaná (max.VZ), no od 22.5.2006 do 10.10.2006 som bola PN. Od 14.10.2006 do 27.3.2007 som evidovaná na UP. Od 28.3.2007 SZČO. Zároveň od 2.10.2006 mám nárok na čist. invalidný dôchodok (45%). Termín pôrodu je 16.11.2007. Mám sa ešte zamestnať napr. v 9/2007 na krátke obdobie napr. 1 týždeň s max.VZ (PP doba neurčitá, ja ukončím PP v skúšobnej dobe) aby som získala ochrannú lehotu a teda aj nárok na materskú? Pomôže mi to? Zároveň by som chcela ale pokračovať v živnosti - neprerušovať ju. Počas nároku na materskú asi nebudem mať nárok na invalidný dôchodok, že? Je smutné, že roky som odvádzala do SP odvody z max. a teraz ak niečo nevyšpekulujem ostanem bez materskej. Prosím poradte mi. Vopred ďakujem.
Jana Motyčková
30.07.07,14:36
V tvojom prípade zamestnanie s maximálnym VZ na krátku dobu pred nástupom na materskú postačuje pre získanie materskej. Zamestnanie môže trvať aj počas materskej, príp.rodičovskej dovolenky, pre prípadné získanie doby 270 dní pre prípadnú ďalšiu materskú. V živnosti je možné pokračovať. Počas poberania materského nezaniká nárok na invalidný dôchodok., t.j. môže byť vyplácaný súčasne. Možné sú zmeny po 1.1.2008.
pajong
30.07.07,17:26
Janka, ďakujem za promptnú a výstižnú odpoveď. Hneď som kľudnejšia. Dúfam, že sa mi to podarí zrealizovať a SP to nespochybní. Ešte pre istotu: zamestnávateľ, ktorý ma zamestná na ten 1 týždeň bude mať nejaké povinnosti resp. spoluúčasť voči mne a SP (keď PP skončí v skúšobnej dobe)? Jasné, že bude treba prihlášku a odhlášku do SP a ZP. Podľa mojich vedomostí materskú platí hneď SP. Dakujem
Jana Motyčková
31.07.07,09:19
Materskú platí hneď SP. Zamestnávateľ okrem prihlášky a odhlášky (aj do ZP) dáva do SP potvrdenie pre výpočet nem.dávok, samozrejme za ten týždeň platí odvody. Ak pri nástupe na MD budeš ešte zamestnaná, oznamuje začiatok MD SP aj ZP, okrem toho všetky povinnosti súvisiace s PP a daňami (evidenčný list, potvrdenie k dani).
pajong
31.07.07,13:13
ďakujem ešte raz, dúfam že na nič nezabudneme.
pajong
20.08.07,14:31
V tvojom prípade zamestnanie s maximálnym VZ na krátku dobu pred nástupom na materskú postačuje pre získanie materskej. Zamestnanie môže trvať aj počas materskej, príp.rodičovskej dovolenky, pre prípadné získanie doby 270 dní pre prípadnú ďalšiu materskú. V živnosti je možné pokračovať. Počas poberania materského nezaniká nárok na invalidný dôchodok., t.j. môže byť vyplácaný súčasne. Možné sú zmeny po 1.1.2008.
ešte mi je predsa len niečo nejasné. Ako je to s tou ochrannou lehotou u tehotnej. Je v každom prípade 6 mesiacov? V zákone sa píše aj, že ochranná lehota pri zániku nemocenského poistenia je 42 dní alebo ak poistenie trvalo menej, tak len tolko, koľko trvalo toto poistenie. Teda v mojom prípade, ak bude PP trvať 7 kal.dní, nebude táto ochranná lehota len 7 dní? Prosím o objasnenie, som z toho uplne mimo. Dakujem vopred
jankasm
20.08.07,17:06
ešte mi je predsa len niečo nejasné. Ako je to s tou ochrannou lehotou u tehotnej. Je v každom prípade 6 mesiacov? V zákone sa píše aj, že ochranná lehota pri zániku nemocenského poistenia je 42 dní alebo ak poistenie trvalo menej, tak len tolko, koľko trvalo toto poistenie. Teda v mojom prípade, ak bude PP trvať 7 kal.dní, nebude táto ochranná lehota len 7 dní? Prosím o objasnenie, som z toho uplne mimo. Dakujem vopred

Nie, v tvojom prípade sa ťa písané v zákone o dĺžke ochrannej lehoty v dĺžke 42 dní alebo menej, ak PP trval menej dní, netýka. Pre tehotnú ženu je vždy ochranná lehota 6 mesiacov. ;)
Ale pokiaľ budeš u toho zamestnávateľa evidovaná ešte aj po nástupe na MD a až potom, počas skúšobnej doby ukončíte PP, tak sa ťa ochranná lehota vôbec netýka. Tá by sa ťa týkala len v tom prípade, keby si PP ukončila ešte pred nástupom na MD. Ak MD začne počas PP tak bude normálne vyplácaná až do jej konca, teda cca. 6 mesiacov bez ohľadu na nejakú ochrannú lehotu, alebo prípadné ukončenie PP počas MD.
pajong
21.08.07,05:33
ďakujem za rýchlu odpoveď a cennú radu, ste super.
pajong
12.09.07,10:40
Materskú platí hneď SP. Zamestnávateľ okrem prihlášky a odhlášky (aj do ZP) dáva do SP potvrdenie pre výpočet nem.dávok, samozrejme za ten týždeň platí odvody. Ak pri nástupe na MD budeš ešte zamestnaná, oznamuje začiatok MD SP aj ZP, okrem toho všetky povinnosti súvisiace s PP a daňami (evidenčný list, potvrdenie k dani).

Prosím ešte o pomoc. Došlo k realizácii toho PP od 5.9.2007 do 11.9.2007. Pripravila som odhlášky ZP, SP, EDLP no neviem si rady s Potvrdením zamestnávateľa o zamestnancovi na účely upl.nároku na ND. Mám do bodu 8 v mesiaci September/2007 v kolonke VZ dať sumu hrubej mzdy za príslušné obdobie? Konkrétne je to suma 7250 Sk? A čo uviesť do bodu 9? SW mi to vôbec nevyplnil tak si neviem rady. Náspup na MD je 5.10.2007.
Pokiaľ nepreruším živnosť a bude mi vyplácaná materská, ako je to s odvodmi do ZP a SP? Ja by som ako živnostníčka mala do SP poslať RL FO prerušenie alebo nie? Verím, že mi poradíte. Vopred ďakujem.
Jana Motyčková
12.09.07,11:51
Ja mám tú tabuľku VZ v bode 9, tam bude september 2007 7250 Sk. 10.oddiel bude prázdny.
Ak živnosť nebudeš vykonávať, môžeš ju preruśiť, ale nemusíš. Zatiaľ do 6/2008 neplatíš poistné do SP (živnosť vznikla v 3/2007), potom ak máš za rok 2007 vyšší hrubý príjem ako 12x8100, tak síce ti vznikne povinné poistenie, ale treba dať do SP vyhlásenie, že živnosť nevykonávaš a poistenie sa ti preruší a platiť nemusíš.
Do ZP počas poberania materského aj RP preddavky platiť nemusíš, urobíš si RZZP, kde prípadne doplatíš podľa príjmu.
pajong
12.09.07,12:00
velká vďaka Janka. Idem to dokončiť.
pajong
25.09.07,14:52
Prosím ešte Janku o radu: mám vyplnené tlačivo Ziadost o materské od lekára, no neviem či mám tlačivko poslať na vyplnenie predposlednému resp. poslednému zamestnávateľovi - na 2. strane je tabuľka záznam platiteľa... alebo mám poslať tlačivko do SP bez vyplnenia tejto tabuľky. Rozhodné obdobie je asi 2006 a to by mal byt predposledný zamestnávateľ. Verím, že mi aj teraz poradíte za čo vopred dakujem.
pajong
02.10.07,10:26
Ja mám tú tabuľku VZ v bode 9, tam bude september 2007 7250 Sk. 10.oddiel bude prázdny.
Ak živnosť nebudeš vykonávať, môžeš ju preruśiť, ale nemusíš. Zatiaľ do 6/2008 neplatíš poistné do SP (živnosť vznikla v 3/2007), potom ak máš za rok 2007 vyšší hrubý príjem ako 12x8100, tak síce ti vznikne povinné poistenie, ale treba dať do SP vyhlásenie, že živnosť nevykonávaš a poistenie sa ti preruší a platiť nemusíš.
Do ZP počas poberania materského aj RP preddavky platiť nemusíš, urobíš si RZZP, kde prípadne doplatíš podľa príjmu.

Prosím ešte Janku o radu: mám vyplnené tlačivo Ziadost o materské od lekára, no neviem či mám tlačivko poslať na vyplnenie predposlednému resp. poslednému zamestnávateľovi - na 2. strane je tabuľka záznam platiteľa... alebo mám poslať tlačivko do SP bez vyplnenia tejto tabuľky. Rozhodné obdobie je asi 2006 a to by mal byt predposledný zamestnávateľ. Verím, že mi aj teraz poradíte za čo vopred dakujem.
Jana Motyčková
02.10.07,11:30
Poslednému zamestnávateľovi. Rozhodujúce obdobie, ak zamestnanie vzniklo tento rok, je doba od vzniku zamestnania do konca mesiaca pred materskou, príp. do nástupu na materské.
pajong
02.10.07,11:39
Poslednému zamestnávateľovi. Rozhodujúce obdobie, ak zamestnanie vzniklo tento rok, je doba od vzniku zamestnania do konca mesiaca pred materskou, príp. do nástupu na materské.

aha, dakujem. Posledný zamestnávateľ je mini firma a nemá žiadne skúsenosti s materským a nevieme si s tým rady. Má teda vyplniť tabuľku Záznamy platiteľa poistného na 2. strane tlačiva Ziadosť o materské? Kedže PP začal aj skončil na 9/2007, firma zaslala do SP prihlášku, odhlášku, mesačný výkaz s prílohou, evidenčný list a potvrdenie zam. o zam. pre nemocenské dávky. Co ešte by mala predložiť do SP? Alebo uz ma do SP predložiť len samotné tlačivko žiadosť o materské. Prosím o radu, sme v koncoch. Dakujem vopred
brčko
02.10.07,13:06
Tiež by som ocenila radu, kto má vyplniť tabuľku Záznamy platitela poistného na žiadosti o materské, ak je žiadosť podávaná v ochrannej lehote.
A ešte mám jednu otázku: kamarátka je t.č. nezamestnaná (nie je SZCO), ked ju úrad práce vyradí z evidencie z dôvodu poberania meterského, musí zahlásiť zmenu na ZP alebo to urobí úrad práce?
Dakujem!
Andyke
02.10.07,19:52
A ešte mám jednu otázku: kamarátka je t.č. nezamestnaná (nie je SZCO), ked ju úrad práce vyradí z evidencie z dôvodu poberania meterského, musí zahlásiť zmenu na ZP alebo to urobí úrad práce?
Dakujem!

Zmenu v zdrav.poisťovni v tomto prípade urobí poistenec sám.
Denny30
10.10.07,15:45
dnes som sa dobrovolne poistila, no neviem však kolko mam zaplatit a do kedy,pretoze zamestnankyna mi nevedela odpovedať ani na jednu otázku. Momentalne poberám rodičovský príspevok a dob. poistenie chcem platiť z maximalneho vymeriavacieho zakladu. Neviete miu poradiť kolko mám zaplatiť.
Neviem či niečo zamna niečo odvádza štát. Ďakujem
Katy a R
10.10.07,16:09
Veľmi ťažko sa odpovedá na tvoju otázku - nepíšeš o aké poistenie ide – aj keď si ju dala už 3x!! Nezadávaj to isté do viacerých tém.

Budem hádať, že ide o nemocenské poistenie v SP ???
Ak si sa dnes poistila – tak si musela vyplniť aj tlačivo RLFO – tam by malo byť uvedené, aký si si zvolila VZ. Pracovníčka SP ti mala vystaviť také „potvrdenie“ - kde je začiatok poistenia a hneď tam zvyknú aj napísať koľko zaplatíš za tento mesiac.
Na celý mesiac je to 4,4% z VZ
Október budeš mať iba za 22 dní (mesačné poistné/31*22).
Podotýkam, že to platí, ak si si dala iba NP (nie ostatné poistenia)!
A prečo si vlastne dávaš z maxima??? Chceš využiť OČRku?