andrea123
20.07.07,08:59
Nárok na 20 dní dovolenky a na 25...stačí ak má pracovník nad 33 rokov, alebo musí mať aj zápočtový list odpracované, odštudované, nad 15 rokov? jeden paragraf v Zákonníku práce hovorí, že treba dokladovať odpracované roky...a ešte sa chcem spýtať, dovolenkový nárok alikvotný, pokiaľ zamestnanec nastúpi v priebehu mesiaca...bežne má nárok na 20 dní...ale nastúpil 19.7.2007? mzdárky tvrdia, že nárok za júl mu už nepatrí, alebo patrí alikvotná časť..
Tweety
20.07.07,07:02
1.33 rokov veku nestačí, musí odpracovať najm. 15 rokov po 18.roku veku.
2.PČ D počítame podľa ZP za celé odpracované mesiace, t.j. za júl sa mu nepočíta.
andrea123
20.07.07,10:43
1.33 rokov veku nestačí, musí odpracovať najm. 15 rokov po 18.roku veku.
2.PČ D počítame podľa ZP za celé odpracované mesiace, t.j. za júl sa mu nepočíta.


Viem som mimo temy trocha..ale je to nejake čudne...ak niekto nastupi 15.8, pričom do 14.8 pracoval v nejakej inej firme, tak za august nedostane dovolenku ani tam a ani u nas...
Tweety
20.07.07,10:53
Hoci je to čudné, je to tak §102 ZP.
andrea123
30.07.07,14:40
Hoci je to čudné, je to tak §102 ZP.

Hm...Personálny a mzdový poradca podnikatela 11-12/2005, síce teda starý, ale komentár k §102:
§ 102 ustanovuje, že ak zamestnanec, ktorý splnil podmienku výkonu práce aspon 60 dní v kalendárnom roku a v priebehu kalendárneho roka zmenil zamestnanie, prislúcha mu pomerná časť dovolenky v dlžke 1/12 za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania pracovného pomeru.
Pomerná časť dovolenky za kalendárny mesiac patrí zamestnancovi aj vtedy, ked dôjde k skončeniu pracovného pomeru v priebehu kalendárneho mesiaca, avšak len vtedy, ak skončenie pracovného pomeru u doterajšieho zamestnávateľa a vznik nového pracovného pomeru bezprostredne naväzuje. Na účely výpočtu pomernej časti dovolenky pri zmene zamestnania je dôležité, u ktorého zamestnávateľa zamestnanec odpracoval viac než polovicu mesiaca.
Ak zamestnanec zmenil zamestnanie v polovici mesiaca, pomerná časť dovolenky za tento kalendárny mesiac mu patrí u nového zamestnávateľa.
Ak vznik nového pracovného pomeru u toho istého zamestnávateľa nenadväzuje bezprostredne na skončenie doterajšieho pracovného pomeru, v každom pracovnom pomere je potrebné splniť podmienku príslušného počtu odpracovaných dní.
Autori komentára JUDr.Anna Vojnárová, JUDr.Mária Rybanská, Ing. Miroslav Mačuha
andrea123
31.07.07,13:24
Podľa znenia Zákonníka práce účinného v čase písania komentára (druhá polovica roku 2005) citovaná časť komentára nemala oporu v zákone. Ide o veľmi svojrázny výklad § 102.
Takýto komentár bol pravdepodobne odpísaný z komentára k "starému" Zákonníku práce 65/1965 Zb., ktorý stratil účinnosť 31.3.2002. V "starom" zákone bol tento výklad aj legislatívne "podopretý".

Podľa súčasného Zákonníka práce (zákon 311/2001 Z.z.) k uznaniu nároku na dovolenku pri plynulom prechode zamestnanca od jedného zamestnávateľa k inému môže dôjsť iba pri prechode práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov (§§ 27 - 31 Zákonníka práce). Avšak to je úplne iná "pesnička" ako je diskutovaný prípad. :cool:

P.S.
Prosím, aby sa autori otázok zdržali výroby "gulášu" v témach plynulým zadávaním v jednej téme otázok štýlom "a ešte mám takýto problém" ... :confused:
Túto tému som v rámci moderovania dosť pracne "vypreparoval" z témy "zamestnanie počas rodičovskej dovolenky". :rolleyes:
Napriek tomu v tejto téme zostala "zmes" dvoch rôznych otázok, ktoré spolu súvisia iba okrajovo. :(
Ďakujem za pochopenie.


Snažim sa pochopit...ale je otazne...kto ako pripravuje gulaš...či je to zmes viacerych tem v jednom prispevku...alebo či vyrabanie uplne novej temy...v tom pripade je množstvom tem zgulašovana cela porada...ale nič ako v zlom...spravila som to len raz že som odskočila od temy, vedela som o tom, ale reakcii bolo dost, tak som ostala v povodnej teme..ospravedlnujem sa, viac sa to nestane :-)
miriza
01.08.07,05:36
Chcem sa opýtať počítajú za do započítaných rokov aj roky, ktoré pracovník študoval na vysokej škole? Niekto hovorí, že áno, niekto nie . . . Mám pracovníka, ktorý v našej spoločnosti pracuje od 15.6. a v októbri dosiahne 33 rokov. Tento nárok má od začiatku roku kedy dovršuje 33 rokov alebo až od toho októbra.
ZuzanaP
01.08.07,05:57
http://www.porada.sk/t23242-zapocitanie-odpracovanych-rokov-na-urcenie-vymery-dovolenky-103-zakonnika-prace.html
v tomto linku od vladan je pekne rozpísané, čo sa zaratáva do odprac. rokov
miriza
01.08.07,06:14
ďakujem, už v tom mám jasno.