Sefcikova
13.02.05,14:31
SZČO má od otca požičané bezodplatne vozidlo iba na podnikanie. Zaplatil za rok 2004 cestnú daň, ktorú vo výdavkoch neuplatňuje.
Do nákl. som mu zaúčtovala spotrebu PHM podľa počtu najazdených km od 01-10/2004. Môžem mu dať do daňových výdavkov aj bloky za opravu a údržbu vozidla, keď nemal iné náhrady?
Od 1.11.2004 som mu do výdavkov zaúčtovala spotrebované PHM + 6,2 za km. V tom nie som si istá či je to správne, nakoľko to nie je jeho osobné vozidlo. Je síce požičané, ale bezodplatne - nie je teda prenajaté ani vypožičané (na FA).

Postupovala som správne, kto má vedomosti ??? Please help
Sefcikova
13.02.05,15:43
naozaj nikto, vážne nikto ?????

kto vie nech prezradí
jeso
13.02.05,15:55
čo sa týka opravy vozidla,údržbu-to by som nedala-nie je to jeho auto,prečo by to mal byť danový náklad ?
dala by som len PHM-aj 6,20 za km by som nedala-nárok na cestovné náhrady je za vlastné auto nevložené do majetku firmy-a v tomto prípade to nie je jeho auto
to je moja rada-možno niekto iný má rozdielny názor-nech sa vyjadrí
ekin
13.02.05,16:09
mot.vozidlo nie je vo vlastníctve podnikateľa - takze tie náhrady sa mi nepáčia. Mohla by si to riešiť napr. uzatvorením zmluvy o požičaní (požičiavaní) vozidla za úhradu napr. 8.50 Sk/km (alebo orientačne za takú sumu, ako sú náhr.+PHL) a jeho otec by to priznal v DP - podľa toho, či je SD alebo zamestnanec, mohlo by to byť aj finančne zaujimavé. Taktiež by syn mohol zamestnať občas na DoVP svojho otca (za min.odmenu) so zmluvne potvrdenými cest.náhradami - a nebolo by treba ani cestnú daň...a všetko podľa zákona by otcovi patrilo bez povinnosti zaplatiť daň (z cest.náhrad sa neplatí)... Vidí v tom niekto nejaký možný problémik?
ata111
13.02.05,16:18
súhlas, žiadny paušál a žiadne opravy - auto nie je majetkom podnikateľa.
marion
15.02.05,09:07
V jednej teme o cestovnych vydavkoch versus SZCO sa tu hovorilo o tom, ze od 1.1.2004 do 1.11.2004 si moze na sukromne motorove vozidlo uplatnovat len priemernu spotrebu. Po 1.11.2004 uz to moze byt aj nahrada 6,2 Sk. Stale hladam, kde v ktorom zakone je napisane len ta priemerna spotreba. Poradi niekto?
ekin
15.02.05,13:40
v zák.o cest.náhradach je uvedené, aké náklady sa preplácajú zamestnancovi, cize spotreba + náhrada vo výške ...6,20, do 1.11. tam bolo uvedené ZAMESTNANCOVI, cize SZCO tam uvedené nebolo, to bolo uvedené iba v zákone o dani z príjmu - nárok na spotrebované PHL...Kedze od 1.11. bol noveliz. zákon o cest. náhradách, to, čo patrilo ZAMESTNANCOVI - bolo doplnené aj pre SZCO. Nemám pri sebe zákon, aby som spresnila paragrafy...skus to čítat tak, ako je napísané..a vtedy pochopíš, komu čo náležalo pred a po novele...:-)
Jozef I
15.02.05,14:20
Môj názor je, že náklady na opravy auta si môže dať do nákladov v prípade, že auto používa na dosahovanie svojich príjmov a má ho prenajaté. Prenájom by som upravil zmluvne (napr. zapožičanie za 1000, sk mesačne, ale môže to byť aj bezodplatne) a v zmluve by malo byť uvedené, že náklady s údržbou bude znášať nájomca. V tomto prípade by som nevidel problém dať si do nákladov fa. za opravu auta.

Čo sa týka náhrady vo výške 6,2 Sk tak to je možné len na svoje vozidlo. Čiže v tomto prípade nie.
Sefcikova
15.02.05,14:43
ďakujem moc krát, už som to vyriešila
Maja Šefčíková