linner
31.07.07,04:34
Dobrý deň,
prosím o radu v nasledovnom probléme:
Manželka sa rozhodla po rokoch nie celkom uspokojivo fungujúceho manželstva (odlišné záujmy, môj zdravotný stav, nový partner) zo dňa na deň sa bez akéhokoľvek predchádzajúceho upozornenia odsťahovať na "podnájom" a podľa rady známeho právnika odmieta ďalej akokoľvek prispievať na byt, ktorý je aj v jej bezpodielovom spoluvlastníctve.
O rozvode a o nejakom majetkovom vysporiadaní vraj zatiaľ nepotrebuje uvažovať, terajší stav jej vyhovuje a nemieni na ňom nič meniť...
Dospelé deti o bývanie v 3 - izbovom byte záujem nemajú, sám ho ale zo svojho invalidného dôchodku nemám šancu utiahnuť, a teda byt bude zrejme nutné v mimoriadne krátkej dobe cca 1-2 mesiacov odpredať alebo vymeniť, inak sa už vo veľmi krátkej dobe dosť zadĺžim. Ak však byt predám a z tejto sumy si zakúpim garzónku alebo 1-izbový byt, v ktorých by som mohol bývať, bude mi zasa na vyplatenie podielu pre manželku chýbať cca 300 tisic, ktoré nie som schopný z doterajších úspor a z dôchodku dať v nejakom rozumnom čase dohromady (manželka s odpredajom súhlasí). Odsťahovanie sa k deťom alebo k nejakým príbuzným nie je reálne a neprichádza do úvahy...
Poraďte mi, prosím, ako postupovať a čo by bolo podľa vás najvhodnejšie urobiť, aby som sa nedopustil nejakej vážnej chyby, ktorá by sa iba ťažko dala napraviť...
Obávam sa najmä toho, že moja terajšia situácia je bez predchádzajúceho rozvodu a majetkového vysporiadania veľmi neprehľadná, a čokoľvek si v budúcnosti zakúpim, sa automaticky stáva súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva...
Už vopred vám za všetky rady ďakujem.
DušanČ
31.07.07,04:22
Tvoje uvažovanie vo všetkých smeroch považujem za správne. V danej situácii by som volil asi také riešenie, že by som o rozvod podal sám. Tým by sa situácia vyjasnila najskôr. Pri rozvode by sa museli riešiť aj terajšie príspevky manželky na náklady spojené s bývaním.
linner
31.07.07,14:41
Tvoje uvažovanie vo všetkých smeroch považujem za správne. V danej situácii by som volil asi také riešenie, že by som o rozvod podal sám. Tým by sa situácia vyjasnila najskôr. Pri rozvode by sa museli riešiť aj terajšie príspevky manželky na náklady spojené s bývaním.
Ibaže rozvod je z časového hľadiska skôr beh na trošku dlhšie trate... a ja už ten čas nemám... Aj preto budem vďačný za akúkoľvek radu, ktorá sa ešte dá uplatniť v reále...
Eulalia
01.08.07,05:19
Keďže manželka sa odsťahovala a nemieni prispievať na chod spoločnej domácnosti a údržbu majetku v BSM, dá sa aj pred rozvodom rozdeliť BSM. Preto prvá cesta by mala smerovať k notárovi a požiadať o spracovanie návrhu na rozdelenie BSM. Bohužiaľ, nutný je súhlas manželky k takejto dohode.
abel
01.08.07,05:45
A čo tak nájsť si tiež nejaký primeraný podnájom a nech sa o byt stará manželka , byt predá a vyplatí ona teba?
Nika
01.08.07,05:53
Neviem odkiaľ si, či ty to bolo reálne, ale čo tak zatiaľ vziať do podnájmu niekoho napr. študentov...
linner
02.08.07,02:36
A čo tak nájsť si tiež nejaký primeraný podnájom a nech sa o byt stará manželka , byt predá a vyplatí ona teba?
Bohužiaľ, túto situáciu som ani vo sne nečakal. Navyše u nás sú ceny za podnájom + enegie podstatne vyššie než náklady za terajší byt...
lubica_02
02.08.07,03:08
Manželka by mala prispievať rovnakou časťou na náklady bytu - dá sa so správcom dohodnúť a rozdeliť platby / zálohové / na dve časti ,teda pre teba a pre manželku. Každý bude mať sledovanú svoju úhradu a na konci roka sa predložia podklady k ročnému vyúčtovaniu / spotreba TÚV,S.V. ... /.Každý dostane svoje vyúčtovanie.Myslím,že je to pre teba jedno z riešení ako situáciu čo najskôr riešiť,najmä čo sa týka nedoplatku na zálohových platbách .
Chobot
02.08.07,08:14
Manželka by mala prispievať rovnakou časťou na náklady bytu - dá sa so správcom dohodnúť a rozdeliť platby / zálohové / na dve časti ,teda pre teba a pre manželku. Každý bude mať sledovanú svoju úhradu a na konci roka sa predložia podklady k ročnému vyúčtovaniu / spotreba TÚV,S.V. ... /.Každý dostane svoje vyúčtovanie.Myslím,že je to pre teba jedno z riešení ako situáciu čo najskôr riešiť,najmä čo sa týka nedoplatku na zálohových platbách .

Stretla si sa už v praxi s takým prípadom, kedy by vyúčtovanie za jeden byt rozdelili medzi viacerých vlastníkov?

Lebo čo ja viem, tak správcovia to nerobia. Zmluva je uzatvoerná s majiteľom bytu na jednu bytovú jednotku, za to sa aj platí poplatok. AKo má správca rozpočítať jednotlivé zálohy? Keby som bol správca, tak na také niečo by som prístúpil len v tom prípade, keby mi aj platili dvakrát za správu bytu. Veď to je dvojnásobná robota na ten byt.

A pokiaľ by to mal všetko rozdeliť len na dve rovnaké polovice, tak nech sa dohodnú tí dvaja majitelia. A ak jeden nezaplatí, od koho bude vymáhať neuhradenú čiastku, keď obaja sú spolumajitelia bytu? Pokiaľ vznikne dlh z dôvodu, že manželka nebude platiť, ostatní vlastníci dajú byt na exekúciu ako celok, nebude ich zaujímať, že on si polovicu platil pravidelne.

Je to podľa mňa technicky nereálne.

linner, si v nezávideniahodnej situácii, ale skôr by som to fakt riešil tým odpredajom a kúpou jednoizbového bytu. S manželkou sa dohodni, že jej to budeš splácať.
lubica_02
02.08.07,09:12
Ja viem,že je to skôr rarita ako bežná vec,ale zhodou okolností sme toto riešili v jednom byte. Je to problém pre správcu,ale takisto muž bol vo veľmi nevýhodnej pozícii a ešte tam bol problém v spotrebe energií,nakoľko bývali v jednom byte .
Chobot
02.08.07,09:16
Ja viem,že je to skôr rarita ako bežná vec,ale zhodou okolností sme toto riešili v jednom byte. Je to problém pre správcu,ale takisto muž bol vo veľmi nevýhodnej pozícii a ešte tam bol problém v spotrebe energií,nakoľko bývali v jednom byte .

Práve to ma zaujímalo, či s tým nejaký správca už niekedy súhlasil a umožnil to, lebo ja poznám 2 prípady, kedy to neumožnili. Lebo fakt to musí byť veľmi výnimočný prípad.
tami72
02.08.07,10:53
Dobrý deň,
prosím o radu v nasledovnom probléme:
Manželka sa rozhodla po rokoch nie celkom uspokojivo fungujúceho manželstva (odlišné záujmy, môj zdravotný stav, nový partner) zo dňa na deň sa bez akéhokoľvek predchádzajúceho upozornenia odsťahovať na "podnájom" a podľa rady známeho právnika odmieta ďalej akokoľvek prispievať na byt, ktorý je aj v jej bezpodielovom spoluvlastníctve.
O rozvode a o nejakom majetkovom vysporiadaní vraj zatiaľ nepotrebuje uvažovať, terajší stav jej vyhovuje a nemieni na ňom nič meniť...
Dospelé deti o bývanie v 3 - izbovom byte záujem nemajú, sám ho ale zo svojho invalidného dôchodku nemám šancu utiahnuť, a teda byt bude zrejme nutné v mimoriadne krátkej dobe cca 1-2 mesiacov odpredať alebo vymeniť, inak sa už vo veľmi krátkej dobe dosť zadĺžim. Ak však byt predám a z tejto sumy si zakúpim garzónku alebo 1-izbový byt, v ktorých by som mohol bývať, bude mi zasa na vyplatenie podielu pre manželku chýbať cca 300 tisic, ktoré nie som schopný z doterajších úspor a z dôchodku dať v nejakom rozumnom čase dohromady (manželka s odpredajom súhlasí). Odsťahovanie sa k deťom alebo k nejakým príbuzným nie je reálne a neprichádza do úvahy...
Poraďte mi, prosím, ako postupovať a čo by bolo podľa vás najvhodnejšie urobiť, aby som sa nedopustil nejakej vážnej chyby, ktorá by sa iba ťažko dala napraviť...
Obávam sa najmä toho, že moja terajšia situácia je bez predchádzajúceho rozvodu a majetkového vysporiadania veľmi neprehľadná, a čokoľvek si v budúcnosti zakúpim, sa automaticky stáva súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva...
Už vopred vám za všetky rady ďakujem.

V prvom rade by som podala čo najskôr na súd žalobu vo veci zrušenia BSM. O tom pokiaľ, bude manželka súhlasiť súd obvykle rozhodne skôr ako o rozvode. Takto by si si pripravil pozíciu v prípade predaja Vášho spoločného bytu a v prípade, kúpi nového bytu pre seba, manželka by nemala naň nárok. Popritom by som , vysvetlila správcovi bytového domu moju zlú životnú a finančnú situáciu a požiadala ho, aby zmenil vo svojej evidenncii užívateľa bytu, preddavkový predpis (PMP) zaslal manželke na adresu, kde sa teraz zdržuje, prípadne aj na adresu trvalého bydliska (adresu vášho spoločného bytu), nakoľko správca zasiela obvykle PMP len jednému z vlastníkov, pokiaľ ide o manželov, ktorí majú BSM. V prípade, že manželka nebude tieto platby uhrádzať, mal by jej správca zaslať upomienku a následne vymáhať nedoplatky prostredníctvom súdu. Pred súdom ste vždy zodpovední obaja ako spoluvlastníci, ale toto by mohlo pomôcť ako nástroj na to, aby istý čas do vyriešenia problému manželka platila aspoň nejaké obdobie za váš spoločný byt.
V prípade predaja bytu, pri rozdelení finančných prostriedkov z predaja vášho spoločného bytu, by sa manželke malo z jej finačného nároku za predaný byt odpočítať polovica nákladov, ktoré si vynaložil za platby na preddavkoch výlučne Ty, za celé obdobie odkedy sa manželka nepodielala rovnakým dielom na platení preddavkov (nákladov za byt).
A na záver, určite by som sa poradila s právnikom a zvážila by som podanie na súd vo veci určenia výživného na mňa od manželky, prípadne príspevok na bývanie, čo Ti zákon umožňuje a domnievam sa, že v Tvojej situácií v akej sa nachádzaš by si mohol byť na súde aj úspešný.

Pekný deň a veľa šťastia v Tvojej nie ľahkej situácii.
linner
08.08.07,16:40
Ďakujem všetkým, ktorí ste sa mi svojím príspevkom snažili pomôcť a poradiť. Veľmi ste mi pomohli v časovej tiesni, keď som mal problémy rýchle sa zorientovať. Ak by ale niekomu ešte prebleskol hlavou nejaký dobrý nápad, prosím, aby ste si ho nenechávali pre seba a podelili sa oň s ostatnými...
Ešte raz všetkým ďakujem...
sta
12.11.07,09:08
Ahojte, chcela by som sa spýtať, ako to je, keď sú manželia rozvedení, nemajú ešte vysporiadaný majetok. Manželka sa od manžela odsťahovala v januári tohto roku, rozviedli ich v apríli. Manžel ostal bývať v spoločnom dome.
Má manžel právo žiadať od bývalej manželky aby uhradila polovicu spoločných nákladov na dom, keďže ešte nie je vysporiadaný majetok? :confused:
Čiže elektrinu, vodu, drevo (kúria drevom) a pod.?
Akou formou sa to dá od nej žiadať, príp. je o tom nejaký § v zákone? :confused:
sta
12.11.07,09:33
Môže je manžel zostaviť vyúčtovanie spoločných výdavkov za obdobie, kedy sa ona odsťahovala z domu? Vzťahuje sa na to §150 Občianskeho zákonníka? :confused:

§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

Prosím pomôžte mi sa z toho vymotať :o