cjano
31.07.07,07:35
Prosim o radu čo bude potrebné pri prechode na EURO a hlavne v prchodnom období. Vedieme jednoduché účtovníctvo nie sme platcami DPH (MRP) a elek. pokladňu OLIVETY ECR012. Informácii je veľmi málo a určite to bude zaujímať aj viac poraďákov. Ďakujem.
plavčík
31.07.07,05:44
Neboj.... Určite budú usmernenia.Teraz sa s tým zbytočne trápiš.:)
b.breza
31.07.07,07:21
Z brožúry NBS:
Pri prevode korunových hodnôt na eurá sa môže použiť len konverzný kurz, ktorý bude neodvolateľne stanovený Radou EÚ. Všetky korunové hodnoty sa k 1.1.2009 budú môcť prepočítavať len na základe tohto konverzného kurzu a nebude možné použiť iný kurz. Konverzný kurz bude stanovený ako koeficient so 6 platnými číslami. Bude vyjadrovať ekvivalent jedného eura v korunách (teda 1 euro = XX,xxxx Sk). Pri vykonávaní prevodov sa prepočítací koeficient nebude môcť zaokrúhľovať ani skrátiť.
Všetky zmluvy, ktoré obsahujú údaje v Sk, zostanú po zavedení eura naďalej platné. Hodnoty v korunách sa budú považovať za hodnoty v eurách prepočítané podľa konverzného kurzu. Žiadnu zmluvu nebude možné jednostranne vypovedať z dôvodu zavedenia eura. Zavedenie eura v prípade nástrojov s pevnou úrokovou sadzbou nezmení nominálnu úrokovú sadzbu.
Peňažné čiastky, ktoré boli stanovené v korunách, ale ktoré majú byť zaplatené alebo účtované v eurách , sa zaokruhlia na najbližší eurocent. Zaokrúhli sa konečná hodnota, nie čiastkové položky. V osobitných prípadoch, ktoré stanoví zákon, bude zaokrúhľovanie ešte presnejšie ako na najbližší eurocent.
Poplatky občanov štátu a dane, pokiaľ sa neprepočítajú presne podľa pravidiel zaokrúhľovania, by sa mali prednostne zaokrúhľovať nadol, platby občanom od štátu by sa mali prednostne zaokrúhľovať nahor.

Súčasťou prechodu na euro bude aj zmena účtovníctva a výkazníctva, pričom musí byť zachovaná jeho presná výpovedná hodnota o stave majetku a zásob v podniku. Účtovníctvo a účtovné závierky za rok 2008 sa budú vykazovať v korunách.
Od 1.1.2009 sa bude účtovať už len v eurách. Na zabezpečenie presnej porovnateľnosti účtovných údajov vedených v slov. korunách do roku 2008 a v eurách od roku 2009 sa budú všetky hodnoty prepočítavať oficiálonym konverzným kurzom. Túto povinnosť určí tzv, generálny zákon o zavedení eura v SR.
cjano
31.07.07,12:32
Ďakujem. Ešte by ma zaujímalo či na účtenkách z registračnej pokladnice bude musieť byť uvedená suma aj v EUR, pred 1.1.2009. Ak áno tak od kedy?
jozefIK
31.07.07,15:18
Ďakujem. Ešte by ma zaujímalo či na účtenkách z registračnej pokladnice bude musieť byť uvedená suma aj v EUR, pred 1.1.2009. Ak áno tak od kedy?

Ano, suma musi byt uvedena aj v EUR a to najneskor do 30 dni od schvalenia Europskym parlamentom, teda povinnost bude zhruba od 01.08.2008. Od 01.01.2009 bude taktiez povinnost uvadzat EUR aj SKK ale v opacnom poradi, teda hlavna cena bude v EUR a pod tym bude suma v SKK.
b.breza
01.08.07,05:55
Na účtenkách - dokladoch z ERP uvádzať ceny v euro a Sk - v mne dostupných materiáloch NBS som nič nenašla. Ale logicky mi vyplýva, že v prechodnom období (keď sa bude môcť platiť eurom a Sk) budú musieť byť tomu prispôsobené aj doklady z ERP. Keď niečo zistím, ozvem sa.
P.S. Dobrá otázka.
b.breza
01.08.07,05:56
Na účtenkách - dokladoch z ERP uvádzať ceny v euro a Sk - v mne dostupných materiáloch NBS som nič nenašla. Ale logicky mi vyplýva, že v prechodnom období (keď sa bude môcť platiť eurom a Sk) budú musieť byť tomu prispôsobené aj doklady z ERP. Keď niečo zistím, ozvem sa.
http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif P.S. Dobrá otázka.
jozefIK
01.08.07,07:05
Viac k tejto problematike je uvedene v navrhu Generalneho zakona.. napr. v §14 ods.5
b.breza
06.08.07,10:41
3. etapa – od rozhodnutia o vstupe SR do eurozóny až do vstupu do eurozóny
júl – december 2008 Zabezpečenie potrebného množstva eurových bankoviek a razba mincí pre hotovostný obeh SR
september – december 2008 Zásobenie NBS a komerčných bánk eurovými bankovkami a mincami
december 2008 Zásobenie maloobchodného sektora eurovými bankovkami a mincami
júl 2008 – december 2009 Povinné duálne oceňovanie – všetky maloobchodné ceny, výplatné pásky, dôchodkové šeky a pod. budú povinne uvádzané v korunách aj eurách
do 31. decembra 2008 Konverzia bankomatov, automatov a iných zariadení fungujúcich na mince alebo bankovky

4. etapa – po vstupe do eurozóny
1. január 2009 Euro sa na Slovensku pravdepodobne zavedie 1. 1. 2009 súčasne do hotovostného aj bezhotovostného obehu bez prechodného obdobia spôsobom, tzv. Veľkého tresku („Big-Bang Scenario“) a stane sa zákonným platidlom na území Slovenskej republiky. Koruna sa stane čiastkovou jednotkou eura v konverznom kurze stanovenom Radou EÚ.
do 16. januára 2009 Duálny obeh - počas krátkeho obdobia duálneho obehu sa na území Slovenskej republiky bude platiť eurom, ale aj korunovými bankovkami a mincami. Tie sa však už nebudú vydávať späť do peňažného obehu, ale budú sa postupne sťahovať, spracovávať a ničiť v priestoroch Národnej banky Slovenska.
od 17. januára 2009 Pokračovanie výmeny korunového obeživa za eurové bankovky a mince v komerčných bankách a NBS. Slovenské obehové eurové mince budú platné vo všetkých krajinách eurozóny a obehové mince ostatných krajín eurozóny budú platným obeživom aj na Slovensku. Bankovky sú v celej eurozóne rovnaké.
do 31. decembra 2009 Povinné duálne oceňovanie
do júna 2010 Odporúčané duálne oceňovanie
b.breza
10.08.07,09:57
Podľa "Národného plánu zavedenia eura v SR", - materiál schválený vládou SR dňa 21.3.2007 sa podľa bodu 9.4.1 podnikateľskej sfére v oblasti maloobchodu odporúča:
1. Začať s prepočtom cien čo najskôr po zverejnení oficiálneho konverzného kurzu pre duálne zobrazovanie cien.
2. Prepočítavanie cien všetkých výrobkov a služieb ukončiť najneskôr do 31.12.2008.
3. V súlade so sopôsobom navrhnutým v časti 4.12 zabezpečiť duálne zobrazovanie cien a pokračovať v duálnom zobrazovaní cien do 30.6.2010.
4. V predajniach umiestniť menové kalkulačky, na ktorých si zákazníci sami prepočítajú hodnoty na eurá.
5. Verejne vyhlásiť záväzok udržať cenovú stabilitu a z dôvodu prechodu na euro nezvyšovať maloobchodné ceny.
6. V predstiku zabezpečiť softvérové úpravy elektr. reg. pokladníc na prepočet cien a celkových súm a na vystavenie dokladu pre spotrebiteľa v eurách a v korunách.
7. Pripraviť sa na prijímanie úhrad od spotrebiteľov v eurách aj v korunách v priebehu duálneho obdobia a na vydávanie len v eure.
8. Počas prvých týždňov po zavedení eura predĺžiť otváracie hodiny.
9. Výpredajové akcie nesústreďovať do prvých dní, resp. týždňov januára 2009.
10. Otvoriť niektoré prevádzkarne aj 1. januára 2009.
11. Vo veľkých nákupných centrách určiť jedného alebo viacerých zamestnancov, ktorí ako služba zákazníkom budú odpovedať na otázky zákazníkov týkajúcich sa eura a cien tovaru.
12. Uschovávať počas duálneho obehu korunové bankovky na samostatných miestach, aby neboli pre zákazníkov viditeľné a teda aby si zákazníci nevyžadovali vydávať v korunách.
13. Zabezpečiť si dostatočný tok eurových bankoviek a mincí z bánk v priebehu duálneho obehu, aby boli spôsobilí vydávať pri platbách v eurách.
Luba
05.08.08,14:56
Rada by som sa opýtala, kde je táto veta k nájdeniu v oficiálnom dokumente:
Konverzný kurz bude stanovený ako koeficient so šiestimi platnými číslicami – dve pred desatinnou čiarkou a štyri desatinné miesta.
V národnom pláne zavedenia eura v SR (NBS) sa nachádza prvá časť tejto vety, potom je tam: Bude vyjadrovať ekvivalent jedného eura v korunách (teda 1 EUR = XX,XXXX SKK). Prepočítací koeficient nebude zaokrúhlený ani skrátený na menej ako 6 platných číslic pri vykonávaní prevodov.
Je to niekde aj v nejakom zákone, vyhláške, alebo iba v národnom pláne? Iný zdroj som okrem NBS nikde nenašla.
Ďakujem pekne.
Rozalka
05.08.08,17:41
Je to podľa predpisov EÚ, každý štát mal stanovený KK na 6 čísiel, záleží od toho, aká je tá ktorá mena silná.
Napr. maltská libra mala KK 0,429300, zato talianska líra 1936,27

http://www.euroservis.sk/Default.aspx?contentID=978
tu zadaj svoju otázku, dostaneš fundovanú odpoveď - viem to, lebo som už túto otázku zadávala, žiaľ, už ju v PC nemám - odvtedy mi "padol" win
alfa82
05.08.08,22:20
prosim vas poradte mi ako je to s tymi pokladnami. Pocula som ze sa moze na blocek aj dopisat konecna suma v eur. Ale potrebujem to najst v zakone kde sa otom konkretne pise. dakujem
Jozef Mihál
05.08.08,23:07
Viacnásobným zadávaním toho istého príspevku do rôznych tém - vo Vašom prípade do štyroch - si sympatie Poraďákov nezískate. Preto Vám vo Vašom záujme odporúčam viackrát túto chybu nezopakovať.
VladoaKatka
06.08.08,03:07
prosim vas poradte mi ako je to s tymi pokladnami. Pocula som ze sa moze na blocek aj dopisat konecna suma v eur. Ale potrebujem to najst v zakone kde sa otom konkretne pise. dakujem

Treba aj čítať, nielen počúvať.

a práve táto téma je tá, v ktorej nájdeš všetky dokumenty, ktoré boli zverejnené a dostupné každému.

http://www.porada.sk/t70339-euro-zakony-vyhlasky-nariadenia-opatrenia-metodicke-pokyny.html

hneď v úvode máš toto upozornenie:

Zakladám túto tému, aby sme tu mali k dispozícii všetky potrebné predpisy k PRECHODU na EUROMENU.

Zároveň prosím všetkých členov Porady, aby sem neprikladali ŽIADNE OTÁZKY, nech táto téma ostatne čisto "prílohová".

...otázku si predsa zadala :confused:
endrju
06.08.08,04:22
Rada by som sa opýtala, kde je táto veta k nájdeniu v oficiálnom dokumente:
Konverzný kurz bude stanovený ako koeficient so šiestimi platnými číslicami – dve pred desatinnou čiarkou a štyri desatinné miesta.
V národnom pláne zavedenia eura v SR (NBS) sa nachádza prvá časť tejto vety, potom je tam: Bude vyjadrovať ekvivalent jedného eura v korunách (teda 1 EUR = XX,XXXX SKK). Prepočítací koeficient nebude zaokrúhlený ani skrátený na menej ako 6 platných číslic pri vykonávaní prevodov.
Je to niekde aj v nejakom zákone, vyhláške, alebo iba v národnom pláne? Iný zdroj som okrem NBS nikde nenašla.
Ďakujem pekne.

Tu najdes vseobecne zavazny predpis, v ktorom sa pise o tych 6 miestach http://europa.eu.int/eur-lex/lex/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31997R1103:SK:HTML
Iveta1
11.08.08,04:03
Chcela by som sa opýtať:
po vyhlásení konverzného kurzu, v podvojnom účtovníctve aj naďalej sa používa kurz stred, resp. kurz NBS? Len faktúry by mali obsahovať informáciu v EUR prepočítanú konverzným kurzom. Je to tak?
VladoaKatka
11.08.08,04:11
Chcela by som sa opýtať:
po vyhlásení konverzného kurzu, v podvojnom účtovníctve aj naďalej sa používa kurz stred, resp. kurz NBS? Len faktúry by mali obsahovať informáciu v EUR prepočítanú konverzným kurzom. Je to tak?

Do 31.12.2008 z pohľadu účtovníctva sa nič nezmenilo, všetko sa prepočítava tak ako doteraz.

Stanovený konverzný kurz má len informatívny charakter. Pozri si tému, kde sa dočítaš kedy sa začne používať stanovený konverzný kurz.

http://www.porada.sk/t70339-euro-zakony-vyhlasky-nariadenia-opatrenia-metodicke-pokyny.html

alebo aj tento súhrn

http://www.porada.sk/t81326-suhrn-euro-2008-a.html
Iveta1
12.08.08,03:52
Ďakujem veľmo pekne.
Maňaska
29.09.08,18:15
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na tvorbu platobných príkazov za obdobie 12/2008.
Výpočet miezd (čistá mzda, daň, odvody do ZP, SP, DSS) sú vypočítané v slovenských korunách, platba - odvod prebieha po prepočte v eurách.

Pri tvorbe platobného príkazu sa má postupovať tak, že VÝSLEDNÁ suma (teda súčet dane za všetkých zamestnancov, súčet odvodov do poisťovní, súčet odvodov do DSS) sa prepočíta konverným kurzom a zaokrúhli v zmysle prijatých zákonov
alebo
každému zamestnancovi sa daň, alebo odvod prepočíta a zaokrúhli v zmysle zákona a celková suma na platobnom príkaze je súčtom jednotlivých prepočítaných a zaokrúhlených súm?

Doposiaľ som si myslela, že prepočtu a zaokrúhlenia sa týka výsledná suma (súčet za jednotlivcov), ale na školení som sa teraz dozvedela, že daň sa prepočítava a zaokrúhľuje za jednotlivca zvlášť a súčet takto prepočítaných súm tvorí výšku platobného príkazu.

Zdravotné poistenie - výsledná suma - lebo je to tak v zákone

Sociálna posiťovňa - sa ešte nevyjadrila

DSSky -tiež sa ešte nevyjadrili.

Je to tak?
Ďakujem za prípadné odpovede.
Rozalka
29.09.08,20:05
No ja si zas myslím, že daň sa zaokrúhľuje za firmu ako celok, SP a aj ZP (všetko na centy nadol). Jediné, čo sa bude zaokrúhľovať samostatne, je mzda za zamestnanca (a to na 10 centy nahor - teda v prospech pracovníka).
Maňaska
30.09.08,00:47
No ja si zas myslím, že daň sa zaokrúhľuje za firmu ako celok, SP a aj ZP (všetko na centy nadol). Jediné, čo sa bude zaokrúhľovať samostatne, je mzda za zamestnanca (a to na 10 centy nahor - teda v prospech pracovníka).
Ja som si to tiež tak myslela, ale po tom školení som zneistela.
Jana Motyčková
30.09.08,06:26
No ja si zas myslím, že daň sa zaokrúhľuje za firmu ako celok, SP a aj ZP (všetko na centy nadol). Jediné, čo sa bude zaokrúhľovať samostatne, je mzda za zamestnanca (a to na 10 centy nahor - teda v prospech pracovníka).
Prečo na 10-centy?
Na centy nahor! Viď vyhláška 251/2008 §4.
Maňaska
30.09.08,12:10
Rozumiem tomu tak, že naozaj individuálne iba mzda na účet.
Maňaska
30.09.08,13:39
Prosim Vas, ako zaokrúhliť DVZ pre výpočet náhrady pri dočasnej pracovnej neschopnosti? Stačí na 5 desatinných miest aritmeticky?
Jana Motyčková
01.10.08,06:19
4 desatinné miesta nahor. Zákon o SP platí a v tomto sa (zatiaľ) nemení.
Maňaska
01.10.08,08:19
Dakujem velmi pekne
zuzana
13.11.08,07:29
Čiže ak máme zmluvy o servise s klientami v Sk, netreba posielať dodatky a prepočítavať to na eurá?Ani nijaké oznámenia, zostávajú v Sk?
Jana Motyčková
13.11.08,08:05
Platí kontinuita právnych vzťahov, sumy uvedené v zmluvách v SK platia po 1.1. po prepočítaní na eurá. Nie ste povinní nič oznamovať, ani meniť, ale keď chcete, môžete.
zuzana
13.11.08,12:29
Ďakujem.