Jana Ch.
31.07.07,08:30
Vedel by mi niekto poradiť, ktorá banka je najspoľahlivejšia v poskytovaní úverov a v ktorej sa to najviac oplatí? Každá banka iba sľubuje ale dá sa im naozaj veriť. Ktorú by ste mi poradili?
ZuzanaP
31.07.07,08:51
Ja keď som sa rozhodovala prednedávnom, urobila som si menší prieskum a mne vyšla najlepšie SLSP. Ale každý ma na to iný názor.....;)
pajaja
31.07.07,11:43
Podľa môjho názoru je dobré obrátiť sa na bankového makléra, najlepšie na takého, ktorý už radil niekomu známemu a poradil veľmi dobre.
endrju
31.07.07,13:15
Vedel by mi niekto poradiť, ktorá banka je najspoľahlivejšia v poskytovaní úverov a v ktorej sa to najviac oplatí? Každá banka iba sľubuje ale dá sa im naozaj veriť. Ktorú by ste mi poradili?
Prosil by som definovať pojem "najspoľahlivejšia banka v poskytovaní úverov". Ďakujem.
P.S.
http://www.porada.sk/t56773-uver-kde-je-najvyhodnejsi.html
stewes
08.08.07,15:19
ahojte, na taketo zalezitosti tu mame financnych poradcov, ktory by mali vlastne navrhnut pre kazdeho daneho klienta a ich narokov, ci poziadaviek tu spravnu banku.Oni maju uplne presne zisteny tento nas bankovy trh, pritom ked Vam nahodou dana banka uver neposkytne, urcite Vam ho skusi zariadit cez inu a tiez vyhodnu, sice take tu moc nemame, ale da sa a fasa je to, ze mu nic neplatite za sluzby, lebo on je plateny s provizie banky, ze u nich vybavil pozicku.
Bastian
08.08.07,15:31
Najspolahlivejsie banky su tie, ktore na Teba posobia spolahlivo... Ludia maju rozne skusenosti - zalezi od pobocky, od konkretnych ludi a od tvojej situacie. Niekomu sa budes (tvoj prijem) zdat v pohode inemu menej... Vyber si podla toho kde sa Ti to najviac pozdava... potom uvidis ci si si vybral dobre :D . DRZIM PALCE PRI VYBERE!!! :) :) :)
misomiso
08.08.07,15:36
Banka je spolahliva kazda. Otazkou je skor, nakolko Teba budu povazovat za spolahliveho partnera - a podla toho s tebou budu aj jednat.
duves
08.08.07,17:40
Pri uvere je to prevazne opačne. Spolahlivosť si preveruje banka. Ale mozem dat tip, kde pravdepodobne ziskas prostriedky bezkonkurencne za najnizsiu U.S. (sukr.spravou).
3, či 4 najvecsie banky si rozdeluju najvecsi trh. nie je tam prilis vela priestoru na individualny pristup - je to nieco ako velkoseriova vyroba. Ak najdu problem, uver zamietnu a basta. Zasa sa neoplati ist (moj nazor) do ineho fin.ustavu len koli hypoteke. Treba ratat s tym, ze podmienkou bude bežný účet, s tym su spojene poplatky atd atd. Banka: najlepsi idu za nami budu urcite najdrahsi, ale maju full servis, rozne projekty a pod. Flexi banka, zacala ako prva poskytovat hypoteky. Mam dojem, tento rok ich celkovym objemom dobehne banka: najlepsi idu za nami. Pobocka CS banky ma uz 2roky vynikajuce produkty.
lubos.tinak
22.08.07,13:59
Najlepšie je počkať si na akciu. Väčšina bánk má akciové zľavy, ako bez poplatku, znížený úrok a pod. Práve banka LUDO... má akciu 4,9% pre všetkých.
Čo sa týka maklérov, tak tí majú zmluvy s bankami a je len na nich čo vám odporučia. Stáva sa, že podpíšete zmluvu s XX bankou len preto, že maklérska provízia je najvyššia.
duves
22.08.07,17:24
Najlepšie je počkať si na akciu. ...Práve banka LUDO... má akciu 4,9% pre všetkých....
Treba si dobre precitat zmluvu. Casto to banky robia tak, ze je to fix na prvy rok, potom to zvycajne "vyleti" vyssie.
Uvazuj. Banky ak maju volne zdroje, mozu bez rizika tieto umiestnit na medzibankovom trhu za 4,5%. Preco by pusťali cez uvery za 4,99% a s rizikom?
lubos.tinak
22.08.07,18:13
Áno, je to fix na 2 roky. O dva roky tu máme EUR a európske úroky (EURIBOR), ktoré sú už na rovnakej úrovni ako BRIBOR. Úroky v euro zóne na hypo sa pohybujú medzi 4% až 6%. Ak by som si mal vybrať dnes, tak teda nech je úrok najnižší v deň podpisu zmluvy. No môžem si vybrať úrok pohyblivý - vyšší a bez viazanosti, no tiež nemám zaručené že presne o dva roky (a možno skôr) neuletí vyššie.
Banky majú toľko voľných zdrojov, že nevedia čo s nimi. Ani vláda nevydáva toľko dlhopisov, aby ich čo i len z časti minula. Väčšinou si tie voľné peniaze kupujú banky medzi sebou. A k riziku je to jednoduché, HU je najmenej rizikový a okrem toho počas splácania si banky môžu zvýšiť rizikovú maržu o určité percento. No a obchody na medzibankovom trhu sú časovo krátke a HU je dlhodobý.
duves
23.08.07,04:59
Áno, je to fix na 2 roky. O dva roky tu máme EUR.... To nie je take iste.




a európske úroky (EURIBOR), ktoré sú už na rovnakej úrovni ako BRIBOR. ....Ano, sadzby sa zacinaju priblizovat.


No môžem si vybrať úrok pohyblivý - vyšší a bez viazanosti, no tiež nemám zaručené že presne o dva roky (a možno skôr) neuletí vyššie.....Banky sice ponukaju pohyblivu sadzbu, ale pri poklese sadzieb nereaguju. Iba pri vzostupe.



HU je najmenej rizikový.....
V zasade ano, ale su banky kde to neplati a maju zlyhane hypoteky vyrazne nad priemer SR.


a okrem toho počas splácania si banky môžu zvýšiť rizikovú maržu o určité percento.
Marzu si nemozu zvysit. Vysledna US pre klienta je takto: Zakladna Sadzba pre vybrany typ fixacie+sučet vsetkych marží. Vysledna sadzba je zavisla od zmeny ZS (zakladnej sadzby pre vybrany typ fixacie). Sucet marzi ostava rovnaky.
lubos.tinak
23.08.07,09:45
To že je fix na dva roky to je isté - vychádza to zo zmluvy. To že bude EUR v našej krajine, je zatiaľ veľký predpoklad.

Banky, ktoré majú veľa zlyhaných HU, by sa mali pozrieť na pomer celkových schválených úverov k zlyhaným a potom by sa mali zamyslieť nad predajnými plánmi referentov. No a nakoniec by mali pritvrdiť riziko politiku.

Banky nielen že zvyšujú US, ale sem tam aj znižujú (osobný zážitok :-) Pokiaľ klient nie je spokojný z úrokom, môže ísť cestou zmeny typu úročenia (z pohyblivej na fix), alebo zmenou banky.
duves
23.08.07,11:57
Banky maju vseobecne problem stanovit plany tak aby aj riziko bolo znesitelne. Je to nieco ako to zname: "aby vlk bol syty a aj ovca cela", co je vlastne problem. Mozes nastavit prisne riziko, skomplikujes obchody, ale vytvorene portfoliou bude vynikajuce. Dalsi extrem je, ze ti padne obdrovske mnozstvo uverov, lebo si zauveroval kde-koho, napokon aj z dovodu, ze im k prijmu poskytnes taky uver, ktory nebude splacat nie teraz, ale napr. omnoho neskor ak sa zdvihnu urokove sadzby a nasledne aj splatky (teraz napr. americka hypotekarna kriza). Samozrejme dalsia vec je, ci sa "neprepadnu" ceny nehnutelnosti tak, ze banka predajom zalozenej nehnutelnosti neuspokoji svoju pohladavku v plnej vyske a vytvara tak straty.
lubos.tinak
23.08.07,16:14
Podľa môjho názoru je cena nehnuteľností v BA na hranici akceptovateľnosti. No a podľa názoru známeho v Prahe sú lacnejšie nájmy ako v BA. Je otázne kedy sa cena nehnuteľností začne prepadať. Skôr tu je priestor akceptovať viac hodnotu zabezpečenia z nehnuteľností mimo BA.
Jasné že sa nedá stanoviť optimálny pomer obchod a riziko. Akcionáry chcú dividendy, predstavenstvo pozitívne výsledky, odd. rizika istotu v splácaní a referenti objemy predaja. Kto nájde zlatú cestu pre všetkých bude génius.

Ale keď sa vrátime k téme, úver si môže vziať každý po splnení bankou požadovaných kritérií. V jednej banke chcú to inej ono. Produkty sú zhruba rovnaké. Skôr záleží na sympatii bankára, jeho správaní a prezentujúcej dôvery ako človeka. Radu určite schvaľujem, ale osobný kontakt s bankou je lepší. V počiatku chce každá banka poskytnúť úver, ale pri prvých problémoch nie každá banka je ochotná vypočuť a pomôcť klientovi.
Väčšina úveru chtivých sa pozerá na výhody po finančnej stránke, ale príde čas kedy bude oceňovaná ústretovosť bankárov. :D