MartinkoK
31.07.07,09:34
Dobrý deň,
chcem sa opýtať na takúto vec, s.r.o. má prenajaté priestory od FO - časť rodinného domu a dielňu. Teraz sa rozhodla, že k dielni bude pristavovať ďalšiu budovu, tieto dve budovy budú vlastne spojené do jednej.
Určite budeme potrebovať súhlas FO o zástavbe pozemku, a čo ďalej?
A ako to budem účtovať - ako samostatnú budovu?
Laura1
07.08.07,15:15
Zdravím Vás,
mám nasledovnú otázku:
konateľ na vlastom súkromnom pozemku si chce postaviť sklad, alebo garáž pre svoju firmu.
Je to v poriadku? Nemusí byť pozemok v majetku firmy?
Všetky náklady spojené so stavbou budú firemné náklady, stavba bude majetkom firmy, ale pozemok, kde bude postavená stavba bude súkromným majetkom konateľa.
Naozaj s tým nemám skúsenosti, prosím, pomôžte mi.
Ďakujem, Laura
adato
07.08.07,17:59
K prvej otázke - bez súhlasu vlastníka pozemku, nevydá úrad stavebné povolenie, na druhej strane je potrebné, aby ste mali uzavretú nájomnú zmluvu, najlepšie dlhodobú na pozemok, ktorý plánujete zastavať a malo by tam byť tiež uvedené, ako to bude po ukončení nájmu, či nájomca stavbu odkúpi a pod. Vy si stavbu zaradíte do majetku podľa toho, aké je technické riešenie - či bude možné prístavbu považovať za samostatnú budovu, alebo len za technické zhodnotenie. Ak by to bolo zhodnotenie tak ešte potrebujete súhlas vlastníka na odpisovanie.
adato
07.08.07,18:04
K druhej otázke od Laury - tu by bolo dôležité spomenúť, či sa jedná o jediného vlastníka a konateľa firmy ( v jednej osobe), potom tu nevidím až také riziko v tom, či vykáže pozemok v majetku firmy, alebo ako súkromné vlastníctvo, riziko môže byť ak je tam viacero vlastníkov.
ondrejvla
07.08.07,18:16
Nemám skúsenosti s tým, ak nie je pozemok v majetku stavebníka, či stavebný úrad vydá stavebné povolenie, ale prenájom pozemku pod stavbu mi akosi nedáva logiku, pretože sa nejedná o montovanú stavbu, ktorá sa dá rozobrať a postaviť na iný pozemok. Môj návrh najskôr zmluvu s právnikom, prekonzultovať všetky riešenia a až potom na základe nájomnej zmluvy žiadať o vydanie stav.povolenia na cudzom pozemku s dodatkom na akú dobu sa prenajíma a kto bude vlastníkom nehnuteľnosti po ukončení nájmu. Je tu tiež riziko, že firma zbankrotuje a pozemok sa stane majetkom exekútorov. No, možno sa mýlim...