uctovnictvo
31.07.07,09:41
Ahojte, chcela by som Vás požiadať o radu. SRO poskytla FO pôžičku. FO ako záruku poskytla byt a urobila "zabezpečovací prevod vlastníckeho práva k nehnuteľnosti" na túto SRO. SRO sa teda stala vlastníkom tejto nehnuteľnosti o čom má aj LV. Ako mám tento prípad zaúčtovať? Nakoľko som bola v tom, že sa tento zápis urobí len ako ťarcha, čiže vlastník sa nemení (tak ako pri hypotéke), zaúčtovala som len pohľadávku voči FO a úroky, ktoré platila som dávala do výnosov. Ale nakoľko som sa dozvedela, že išlo o zmenu vlastníka - aj keď len dočasne, neviem či je to správne. Mám tento byt zaradiť do majetku SRO? Ale nemôžem účtovať aj o nadobudnutí nehnuteľnosti a zároveň o pohľadávke. To by som to mala dva krát. Čo potom s úrokmi, ktoré FO platí? Teraz sa FO rozhodla, že chce ten byt predať a z predaja vyplatiť pôžičku. Nakoľko je SRO vlastník, musí tento predaj realizovať ona.
Stretli ste sa niekto s takýmto niečím? Prosím o radu. Ďakujem.
Uctovnicka1
15.10.07,10:26
Dobry den,
prosim o radu mam podobny problem. Spolocnosti bola poskytnuta pozicka.Na zaklade Zmluvy o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva spolocnost previedla do doby splnenia zaväzku voci veritelovi vlastnicke pravo k nehnutelnosti na veritela. Ako mam o tom uctovat? Spolocnost vystupuje ako dlznik. Dakujem.