LeaB
31.07.07,10:50
Ahojte poraďáci,

potrebovala by som poradiť v nasledovnej záležitosti, dúfam ,že sa medzi Vami najde dobrá duša, ktorá mi pomôže.
Konktrétne by som rada vedela , že s akou výškou materskej resp. PN môžem rátať, môj prípad je nasledovný.
Termín pôrodu 10.03.2008 - nástup na MD 28.01.2007 ?
do marca 2005 MD - neplatená
marc. - dec. 2005 zamestnanec, priem. hrubá mzda 10 500
jan.- dec. 2006 zamestnanec , priem hrubá mzda 17 000
jan 2007 zamestnanec, hrubá mzda 19 000,
jan-apríl 2007, dobrovľne nezamestnaná
apríl 2007 SZČO- odvádzam si len zdravotné poistenie.

Poprosím Vás, aký je mechanizmus výpočtu MD v takomto prípade resp. mohol by mi niekto určiť výmeru MD?
Ešte jedna otázočka, ak v sept. 2007 nástupim na PN-rizikové tehotenstvo, a akou výškou PN môžem rátať.

Vopred Vám veĽmi pekne ďakujem.
LeaB
31.07.07,09:52
ďakujem veľmi pekne za odpoveď,

dobrovoľné nemocenské poistenie som si neplatila, teda som nároku.
Jana Motyčková
31.07.07,11:49
Pri súčasnom znení zákona nárok na materské by mohol byť, ak by si sa aspoň na pár dní zamestnala. Potom nárok by vznikol z tohoto nového zamestnania - 270 dní poistenia zo zamestnania máš splnených. Taktiež by potom bol aj nárok na nemocenské v prípade rizikového tehotenstva.

K 1.1.2008 sa chystá zmena - to čo som napísala by ale malo platiť aj naďalej, navyše by nebolo potrebné zamestnanie, stačilo by sa na pár dní dobrovoľne nemocensky poistiť - ale to bude jasné až keď novela vyjde v Zbierke, čo je ešte ďaleko,dovtedy môže byť všetko inak.
LeaB
31.07.07,13:24
ďakujem velmi pekne,

to je fakt skvelá správa.
Janka, ešte by som chcela poprosiť, o radu.
Vedela by som sa zamestnať u otca, ktorý je živnostník-je to možné? Akú by mi mal stanoviť výšku mzdy ? S akou výškou materskej môžem rátať?
Môžem byť zamestnaná aj ako SZČO? Ako dlho by mal pracovný pomer trvať?

Vopred ďakujem
Jana Motyčková
31.07.07,15:09
ďakujem velmi pekne,

to je fakt skvelá správa.
Janka, ešte by som chcela poprosiť, o radu.
Vedela by som sa zamestnať u otca, ktorý je živnostník-je to možné? ÁNO. Akú by mi mal stanoviť výšku mzdy ? Pri 28142/mes. sa dosiahne maximálna výška materského. S akou výškou materskej môžem rátať? cca 55% zo mzdy
Môžem byť zamestnaná aj ako SZČO? ÁNO. Ako dlho by mal pracovný pomer trvať? stačí pár dní.

Vopred ďakujem
Odpovede červenou.
LeaB
01.08.07,06:56
Janka,

Veľmi pekne Vám ďakujem za Vašu opoveď, pomohli ste mi.