FIFA
31.07.07,10:09
Prosím Vás, viem mi niekto poradiť. Mojím problémom je,že ked mi príde tovar a zaplatíme ho v hotovosti, nedajú nám k tomu faktúru, pošlú nám ju poštou. Chcela by som sa spýtať ako sa toto účtuje v JU, v podvojnom to dávam cez pokladňu na 314 bez DPH.
Ďakujem
Johanka
31.07.07,08:39
Zaplatený preddavok v JÚ je výdavok neovplyvňujúci základ dane. Daňovým výdavkom sa stáva až po ukončení dodávky tovaru.

Zákon o dani z príjmov § 17:

(12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je
...


b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.


... aj keď v Tvojom prípade k splneniu dodávky prišlo, pretože tovar bol prevzatý . Aké píše dodávateľ dátumy na faktúru ?
FIFA
31.07.07,08:52
Dodávateľ mi síce napíše deň dodania tovaru správny, len deň vystavenia je o pár dní neskôr a to mi robí problémy. Ja mám najprv PPD s dátumom napr. 17.7 a 30.7 mi príde faktúra, kde dátum dodania je 17.7, ale dátum vystavenia je 25.7.
FIFA
31.07.07,09:01
Takže, ak účtujem v pohode, tak si cez pokladňu zaúčtujem PPD ako ostatný výdaj nedaňový a keď mi príde faktúra,tak si to rozpíšem do položiek,kde uvediem fakturovanú sumu spolu s DPH a do ďalšej položky cez záznam vložím Odpočet zálohy. Túto faktúru už zaúčtujem podľa toho o čo sa jedná. Pochopila som to správne? Je to to isté ako v PU s účtom 314, len tu použijem nedaňový výdaj a potom stĺpec tovar.
FIFA
31.07.07,10:06
To vlastne neni správne, veď do Denníka sa zapisujú položky len z pokladne alebo banky. Prosím ako to mám urobiť. Poraďte mi...
Johanka
31.07.07,10:09
Do peňažného denníka sa zapisujú aj interné doklady ;) .
FIFA
31.07.07,10:34
Dobre, ale akým spôsobom to zapíšem?
Johanka
31.07.07,11:15
Bez pohybu peň. prostriedkov, pretože po prijatí faktúry už žiadny pohyb nebol.
Interný doklad - výdavky ovpl.základ dane - druhové členenie tovar.
Podobne sa účtujú napr. odpisy, iba do prevádzkovej réžie ;) .