jazzman
31.07.07,10:19
zlezaradil Zdravím,
potreboval by som poradiť ohľadom postupu pri vymáhaní pôžičky.
Požičal som peniaze známemu ešte v roku 2005 na 2 mesiace. Z dlžnej čiastky mi vrátil pár drobných a to už veľmi dávno.Poslal som mu aj pár výziev na vyrovnanie dlhu, bez odozvy.Mám aj podpísaný papier o pôžičke u notára. Ako mám postupovať?
Budem veľmi povďačný za akúkoľvek radu.
Ešte raz ďakujem.
janka.janka
31.07.07,08:49
asi platobny prikaz na sud by som dala.. to by mal byt rychly proces.. a potom uvidis.. snad znamy zaplati.. a ked nie tak ostava exekucia.. mozno niekto Ti poradi nieco lepsie, ale ja by som asi tak nejak na to sla ked sa s nim neda dohodnut..
najag
31.07.07,10:03
Hlavne si davaj pozor na premlcaciu lehotu, ktora uz zacala bezat.
jazzman
31.07.07,16:48
Môžem sa opýtať,premlčacia doba sa zastaví podaním na súd?
maaten
31.07.07,16:54
Co sa tyka premlcacej doby, ta je 3 roky (napr. v pripade zmluvy o pozicke podla § 657 Obcianskeho zakonnika). Avsak akykolvek pravny ukon ju opat predlzi.
Dufam, ze podpisy na zmluve mas overene u notara, inak moze dlznik namietnut, ze podpis nie je jeho atd., a zbytocne sa cela vec natiahne a predrazi o znalecky posudok na overenie pravosti podpisu atd.

Alebo, ak sa pod podpisanym papierom o pozicke u notara rozumie notarska zapisnica, tak to je priamo exekucny titul a na zaklade neho moze exekutor konat. Ak nie je, tak moze konat az na zaklade pravoplatneho rozsudku sudu a navrhu na exekuciu a poverenia sudu na vykonanie exekucie.

Drzim palce.
jazzman
31.07.07,16:57
Je to len zmluva o pôžičke ale podpísaná a overená u notára.

Veľmi pekne ďakujem.
tinaM
31.07.07,16:59
Pri podávaní na súd by bolo dobré pripojiť aj kópie výziev, ktoré Ste zasielali spolu s dokladom o zaslaní /podací lístok/ . Najlepšia by bola podpísaná doručenka.