kanska1
31.07.07,12:26
Dobry den. Prosim, neviem, ako mam postupovat.
Vznikli sme ako nova akciova spolocnost. Este predtym, ako sme sa stali platcami, sme nakupili majetok a tovar.
Doslu fakturu na majetok a tovar, ktora bola s danou, som si nahrala v plnej vyske ako fakturu bez dane (kedze sme neboli platcami) a DPH som priratala k jednotlivym polozkam. A tovar som si priradila na analyticke sklady (v cene, kde som spocitala cenu bez dph + dph). No prijemka na sklad je v cene bez dph, cize mi teraz nesedi sklad s 131. Viete mi poradit, co mam robit?
Robina
31.07.07,11:24
Veľmi pekne prosím o zrozumiteľnú radu: účtujem novú s.r.o., ktorá vznikla v máji - je platiteľom DPH /mesačným/. Teraz sa mi nahlásila kontrola na DPH za mesiac máj asi hlavne z toho dôvodu, že pred registráciou sa nakúpil tovar a z toho som v prvom priznaní uplatnila DPH. Viem, že uvedený tovar musím prijat na sklad ako inventúrny súpis ku dňu vzniku s.r.o. Len mi to nie je jasné prakticky, ako to mám vykonať aby to bolo správne v programe. Stačí spísať bloky - vyčísliť DPH a jednou sumou zaúčtovať, alebo musím položku po položke. A čo mi ešte budú kontrolovať ? Za každu radu vďaka.
Robina
31.07.07,11:48
Vďaka za rýchlu radu, nikto mi neporadí?
liba2
31.07.07,12:07
Robina
31.07.07,12:19
ďakujem, ale doplietla som sa viac ako som bola. Viem, že odpočitať si DPH zo zásob podložených inventúrou je možné /len v prvom priznaní/, ale nie je mi jasný ten správny postup pri zaúčtovaní a prakticky ako to založiť - ako samostatnú časť?
liba2
31.07.07,12:46
Veľmi pekne prosím o zrozumiteľnú radu: účtujem novú s.r.o., ktorá vznikla v máji - je platiteľom DPH /mesačným/. Teraz sa mi nahlásila kontrola na DPH za mesiac máj asi hlavne z toho dôvodu, že pred registráciou sa nakúpil tovar a z toho som v prvom priznaní uplatnila DPH. Viem, že uvedený tovar musím prijat na sklad ako inventúrny súpis ku dňu vzniku s.r.o. Len mi to nie je jasné prakticky, ako to mám vykonať aby to bolo správne v programe. Stačí spísať bloky - vyčísliť DPH a jednou sumou zaúčtovať, alebo musím položku po položke. A čo mi ešte budú kontrolovať ? Za každu radu vďaka.
Predsa DPH si uplatnila v máji. Ako si zistila DPH z tovaru?
Mala by si mať skladovú evidenciu, t.j. na každý druh tovaru skladovú kartu. Ku dňu registrácie zistiť stav na sklade (inventúru).
Forma, ako sa spracuje doklad o DPH pri registrácii, nie je určená; je závislá aj od toho ako spracovávaš účtovníctvo, ako pracuje účt. program, a či robíš sklad v programe alebo na kartách..... atď.
Daň. kontrolu budú zaujímať doklady o obstaraní - to určite. Ale bude ich aj zaujímať ako si vyčíslila DPH z tovaru ak sa z neho predávalo. Ak sa z neho nepredávalo, tak je to jednoduchšie - môžeš ísť podľa dokladov.
Mne je len divné, že sro vznikla v máji a už máji sa stala platiteľom DPH.
Uveď dátum zápisu do OR a dátum od kedy je platiteľom DPH.
Ak robíš sklad v programe, uveď v akom.
Robina
01.08.07,18:39
s.r.o. vznikla 01.05.2007 a od 15.05.2007 sa stala dobrovoľným platiteľom DPH. Myslím, že s tým nie je problém. A za tých 15 dní /keďže je mesačný platca/ som podala DP, kde som zo zásob uplatnila DPH spätne 1 rok dozadu. Nebol to rok ale len pár mesiacov, kde postupne nakupovali tovar, lebo sa pripravovali na otvorenie predajne. Spísala som inventúrny súpis zásob tovaru, ale ručne, lebo som sa bála, čo mi to urobí v programe. Musím ešte robiť aj skladové karty? Účtujem v oberone - podv.účt. VĎaka.
liba2
02.08.07,07:28
Ako pracuje modul sklad v Oberone - to neovládam, takže neporadím :mee: .