Ali36
31.07.07,12:28
Chcela by som manžela zamestnať na základe pracovnej zmluvy na 2 hodiny týždenne, jedná sa o pomocné práce, okrem toho na dva mesiace aj na DOVP, na úplne iný druh práce, nepresiahne 300 hod., je to možné? A môžem uplatňovať nezd. položku na DOVP? Na PP potom by som neuplatňovala. Ďakujem.
Monika Kováčová
31.07.07,10:43
Je to možné, ale nie je to potrebné.

Na DOVP sa nesmie uplatňovať nezdaniteľná časť na daňovníka. Túto môžeš uplatniť len pri pracovnej zmluve. (príp. študent pri DOBPŠ)

Okrem toho zlezaradil
Ali36
31.07.07,10:45
Pardón ospravedlňujem sa a dakujem za radu, ale ja som sa stretla že nezd. časť na daňovníka uplatnili aj DOVP preto som sa pýtala.
Pepa
31.07.07,12:45
Je to možné, ale nie je to potrebné.

Na DOVP sa nesmie uplatňovať nezdaniteľná časť na daňovníka. Túto môžeš uplatniť len pri pracovnej zmluve. (príp. študent pri DOBPŠ)

Prečo ?
Zoltán Kovács
31.07.07,16:14
Je to možné, ale nie je to potrebné.

Na DOVP sa nesmie uplatňovať nezdaniteľná časť na daňovníka. Túto môžeš uplatniť len pri pracovnej zmluve. (príp. študent pri DOBPŠ)

Okrem toho zlezaradil

Ak podpíše vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo závislej činnosti tak prečo nie. Ja riešim brigádnikov cez leto takto, aby neplatili dane.
Džudi
31.07.07,18:44
Ja tiež nevidím dôvod prečo práve pri dohode o vykonaní práce by sa nemala uplatňovať NČ, veď pre jej uplatnenie je podstatné, aby podpísal pracovník vyhlásenie, že si ju neuplatňuje u iného zamestnávateľa.
J+K
01.08.07,05:02
Zamestnanec sám rozhodne , pre ktorého zamestnávateľa podpíše vyhlásenie.
Ak predpokladá, že je preňho výhodnejšie podpísať vyhlásenie ku DOVP, podpíše vyhlásenie tomuto zamestnávateľovi /resp. pre tento druh práce/ . Veď pri pracovnom pomere na 2 hodiny týždenne je možné, že by nedosiahol 1/2 minimálnej mzdy, a teda by ani nemal nárok na daňový bonus. Je logické, že podpíše vyhlásenie tam, kde očakáva vyšší príjem .
ZuzanaP
01.08.07,05:16
Chcela by som manžela zamestnať na základe pracovnej zmluvy na 2 hodiny týždenne, jedná sa o pomocné práce, okrem toho na dva mesiace aj na DOVP, na úplne iný druh práce, nepresiahne 300 hod., je to možné? A môžem uplatňovať nezd. položku na DOVP? Na PP potom by som neuplatňovala. Ďakujem.


Asi bude mať podpísané vyhlásenie ako zamestnanec, takže na DOVP už nemôže mať uplatnenú NČ.
Monika Kováčová
01.08.07,06:28
Presne som pri svojej odpovedi rozmýšľala ako ZuzanaP: Zamestnám manžela na základe pracovnej zmluvy - uplatním nezdaniteľnú časť. Na iný druh práce na 2 mesiace zamestnám toho istého manžela na DOVP.... Nemôžem uplatniť NČ nakoľko zamestnanec si už nezdaniteľnú časť uplatňuje z PZ.
Nevidím v tom jednoducho logiku - neuplatňovať 10 mesiacov NČ vôbec a 2 mesiace uplatniť z DOVP - dokonca u toho istého zamestnávateľa.... veď sa podpisuje len jedno Vyhlásenie k príjmom zo Závislej činnosti.
... asi som sa nevyjadrila celkom zrozumiteľne, alebo obšírne vo svojom pôvodnom príspevku... takže som nepochopená, nevadí.

Samozrejme pri RZ dane za rok 2007 sa nezdaniteľná časť uplatní na všetky príjmy...