Bambi23
31.07.07,12:56
Prajem krasny den,

prijali sme do firmy zamestnanca na skrátený úväzok 4 hod. denne.
Je zamestnany este v inej firme taktiez na 4 hodiny denne. Vsetky vyhlasenia ma podpisane u druheho zamestnavatela.

Co vsetko mame my ako firma za neho uhradzat, pripadne pripravit papierovo aby to bolo v poriadku?

1. Pripravime mu klasicku pracovnu zmluvu ako ostatnym zamestnanom len s tym, ze tam uvedieme pracovny uväzok 4 hod. denne, t.j. 20 hodin tyzdenne.
2. Mzda moze byt aj trebarz 5.000,- tis. mesacne, vzhladom na úväzok, hoci to nie je minimalna mzda? Pracuje na mesacnu mzdu, nie hodinovu.
3. Prihlasime ho do socialnej a zdravotnej poistovne a odvazdame za neho riadne poistne z celkovej skutocnej ceny prace, nie z minimalnej?
4. Odpocitatelne polozky sa mu neuznavaju (ma podpisane vyhlasenie u ineho zamestnavatela), teda zdanuje sa z celkovej ceny prace.
5. Dan uvadzame ako zrakovu alebo ako dan zo zavislej cinnosti vo vykazoch?
6. Ako je to s dovolenkou, ma narok na plny pocet - t.j. 25 dní rocne, alebo tiez len polovicu a druhu polovicu nech si cerpa u druheho zamestnavatela?
7. Ako je to so stavnymi poukazkami - ak odpracuje mesacne 20 dni, kazdy den 4 hodiny, ma narok na stravne u nas alebo u druheho zamestnavatela? Ma vobec narok na stravne poukazky?
8. Mame si nieco zaidat od jeho druheho zamestnavatela, trebarz ci u nich cerpa dovolenku, pobera stravne listky, alebo ine vyhody?

Asi je toho vela, ale neviem kam sa mam obratit.
Dakujem za kazdu radu.
Johanka
31.07.07,11:00
A čo tak trocha pohľadať ???
Napr. http://www.porada.sk/search.php?searchid=3426730
Monika Kováčová
31.07.07,11:00
Prajem krasny den,

prijali sme do firmy zamestnanca na skrátený úväzok 4 hod. denne.
Je zamestnany este v inej firme taktiez na 4 hodiny denne. Vsetky vyhlasenia ma podpisane u druheho zamestnavatela.

Co vsetko mame my ako firma za neho uhradzat, pripadne pripravit papierovo aby to bolo v poriadku?

1. Pripravime mu klasicku pracovnu zmluvu ako ostatnym zamestnanom len s tym, ze tam uvedieme pracovny uväzok 4 hod. denne, t.j. 20 hodin tyzdenne.
2. Mzda moze byt aj trebarz 5.000,- tis. mesacne, vzhladom na úväzok, hoci to nie je minimalna mzda? Pracuje na mesacnu mzdu, nie hodinovu.
3. Prihlasime ho do socialnej a zdravotnej poistovne a odvazdame za neho riadne poistne z celkovej skutocnej ceny prace, nie z minimalnej?
4. Odpocitatelne polozky sa mu neuznavaju (ma podpisane vyhlasenie u ineho zamestnavatela), teda zdanuje sa z celkovej ceny prace.
5. Dan uvadzame ako zrakovu alebo ako dan zo zavislej cinnosti vo vykazoch?
6. Ako je to s dovolenkou, ma narok na plny pocet - t.j. 25 dní rocne, alebo tiez len polovicu a druhu polovicu nech si cerpa u druheho zamestnavatela?
7. Ako je to so stavnymi poukazkami - ak odpracuje mesacne 20 dni, kazdy den 4 hodiny, ma narok na stravne u nas alebo u druheho zamestnavatela? Ma vobec narok na stravne poukazky?
8. Mame si nieco zaidat od jeho druheho zamestnavatela, trebarz ci u nich cerpa dovolenku, pobera stravne listky, alebo ine vyhody?

Asi je toho vela, ale neviem kam sa mam obratit.
Dakujem za kazdu radu.

1. áno
2. áno /prihliadnúc na stupeň náročnosti práce : napr. špecializovaný lekár - 5000,- je málo/
3. áno
4. áno ale nie z celkovej ceny práce, ale HM - Odvody
5. do 5000 ,- HM zdrážková, inak preddavková
6. plný počet dní, akurát že iba 4 hodiny na deň
7. na stravné nemá nárok, keďže pracuje len 4 hodiny
8. netreba.
ilona
31.07.07,11:02
Na všetko si si aj sama odpovedala len tá dovolenka,podľa mňa bude mať nárok na 25 dní 4 hod. dovolenky a na stravné lístky má nárok po odpracovaní tuším 4 hodín.
Aljok
31.07.07,11:04
Prajem krasny den,

prijali sme do firmy zamestnanca na skrátený úväzok 4 hod. denne.
Je zamestnany este v inej firme taktiez na 4 hodiny denne. Vsetky vyhlasenia ma podpisane u druheho zamestnavatela.

Co vsetko mame my ako firma za neho uhradzat, pripadne pripravit papierovo aby to bolo v poriadku?

1. Pripravime mu klasicku pracovnu zmluvu ako ostatnym zamestnanom len s tym, ze tam uvedieme pracovny uväzok 4 hod. denne, t.j. 20 hodin tyzdenne. Áno
2. Mzda moze byt aj trebarz 5.000,- tis. mesacne Áno, vzhladom na úväzok, hoci to nie je minimalna mzda? Pracuje na mesacnu mzdu, nie hodinovu.
3. Prihlasime ho do socialnej a zdravotnej poistovne a odvazdame za neho riadne poistne z celkovej skutocnej ceny prace, nie z minimalnej?Áno, z HM.
4. Odpocitatelne polozky sa mu neuznavaju (ma podpisane vyhlasenie u ineho zamestnavatela), teda zdanuje sa z celkovej ceny prace.Áno
5. Dan uvadzame ako zrakovu alebo ako dan zo zavislej cinnosti vo vykazoch?Áno, podľa výšky príjmu.
6. Ako je to s dovolenkou, ma narok na plny pocet - t.j. 25 dní rocne Áno alebo tiez len polovicu a druhu polovicu nech si cerpa u druheho zamestnavatela?
7. Ako je to so stavnymi poukazkami - ak odpracuje mesacne 20 dni, kazdy den 4 hodiny, ma narok na stravne u nas alebo u druheho zamestnavatela? Ma vobec narok na stravne poukazky? Nemá. Musel by pracovať viac ako 4 hod..
8. Mame si nieco zaidat od jeho druheho zamestnavatela, trebarz ci u nich cerpa dovolenku, pobera stravne listky, alebo ine vyhody? Netreba.

Asi je toho vela, ale neviem kam sa mam obratit.
Dakujem za kazdu radu.
Odpovede v texte červeným.
Johanka
31.07.07,11:06
3. Prihlasime ho do socialnej a zdravotnej poistovne a odvazdame za neho riadne poistne z celkovej skutocnej ceny prace, nie z minimalnej?
4. Odpocitatelne polozky sa mu neuznavaju (ma podpisane vyhlasenie u ineho zamestnavatela), teda zdanuje sa z celkovej ceny prace.


Odvody sa počítajú z vymeriavacieho základu, nie z celkovej ceny práce !
To by sa Vám predražilo ...;) .
Pozri tu http://www.porada.sk/t41775-vypocet-mzdy.html
Bambi23
31.07.07,11:08
Dakujem za odpovede
lukika
04.02.09,20:24
viem, ze tato tema bola preberana davno, ale nechcem zakladat zbytocne novu. prosim o radu. mame zamestnancov, ktori robia:
- A. od 10.00 do 12.00 a potom od 16.00 do 20.00 (denne odbori 6 hodin),
- B. od 17.00 do 22.00 (denne odrobi 5 hodin).
maju narok na stravne obaja? a potom im obom strhnem po pol hodine na obed, ked im dam listok? citala som o tom vela, ale toto je specificky pripad. ten zamestnanec B mi je jasny, tomu by som listok dala a strhla 1/2 hod na obed, cize odrobil iba 4,50 hod., ale u A vobec nie som si ista a ani uz nie som si ista, ci po odrobeni 4,50 hodiny mu mozem dat listok a nestrhnut mu 1/2 hodiny na obed.
vopred velka vdaka.
lukika
05.02.09,05:43
viem, ze tato tema bola preberana davno, ale nechcem zakladat zbytocne novu. prosim o radu. mame zamestnancov, ktori robia:
- A. od 10.00 do 12.00 a potom od 16.00 do 20.00 (denne odbori 6 hodin),
- B. od 17.00 do 22.00 (denne odrobi 5 hodin).
maju narok na stravne obaja? a potom im obom strhnem po pol hodine na obed, ked im dam listok? citala som o tom vela, ale toto je specificky pripad. ten zamestnanec B mi je jasny, tomu by som listok dala a strhla 1/2 hod na obed, cize odrobil iba 4,50 hod., ale u A vobec nie som si ista a ani uz nie som si ista, ci po odrobeni 4,50 hodiny mu mozem dat listok a nestrhnut mu 1/2 hodiny na obed.
vopred velka vdaka.
prosim, neviete mi niekto poradit? budem vam velmi, velmi vdacna
lukika
05.02.09,14:41
viem, ze tato tema bola preberana davno, ale nechcem zakladat zbytocne novu. prosim o radu. mame zamestnancov, ktori robia:
- A. od 10.00 do 12.00 a potom od 16.00 do 20.00 (denne odbori 6 hodin),
- B. od 17.00 do 22.00 (denne odrobi 5 hodin).
maju narok na stravne obaja? a potom im obom strhnem po pol hodine na obed, ked im dam listok? citala som o tom vela, ale toto je specificky pripad. ten zamestnanec B mi je jasny, tomu by som listok dala a strhla 1/2 hod na obed, cize odrobil iba 4,50 hod., ale u A vobec nie som si ista a ani uz nie som si ista, ci po odrobeni 4,50 hodiny mu mozem dat listok a nestrhnut mu 1/2 hodiny na obed.
vopred velka vdaka.
naozaj nemate nikto takychto zamestnancov?
Chobot
06.02.09,11:35
viem, ze tato tema bola preberana davno, ale nechcem zakladat zbytocne novu. prosim o radu. mame zamestnancov, ktori robia:
- A. od 10.00 do 12.00 a potom od 16.00 do 20.00 (denne odbori 6 hodin),
- B. od 17.00 do 22.00 (denne odrobi 5 hodin).
maju narok na stravne obaja? a potom im obom strhnem po pol hodine na obed, ked im dam listok? citala som o tom vela, ale toto je specificky pripad. ten zamestnanec B mi je jasny, tomu by som listok dala a strhla 1/2 hod na obed, cize odrobil iba 4,50 hod., ale u A vobec nie som si ista a ani uz nie som si ista, ci po odrobeni 4,50 hodiny mu mozem dat listok a nestrhnut mu 1/2 hodiny na obed.
vopred velka vdaka.

U teba bude podstatné určiť, čo je to pracovná zmena, lebo podľa ZP § 152 ods. 2:

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje .......... Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

patrí zamestnancovi strava, ak počas pracovnej zmeny odpracuje viac ako 4 hodiny. Pracovná zmena je definovaná v § 90:

(1) Pracovná zmena je časť ustanoveného týždenného pracovného času, ktorý je zamestnanec povinný na základe vopred určeného rozvrhu pracovných zmien odpracovať v rámci 24 hodín po sebe nasledujúcich a prestávka v práci.

Čiže je to pracovný čas v priebehu 24 hodín (z toho vyplýva, že zmena môže byť aj prerušená) vrátane prestávky. Teda tí, čo pracujú prerušovane, tak majú nárok na stravný lístok - takže musíš im ho dať.

Čo sa prestávky týka, o tom pojednáva iný § a to § 91:
(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

Takže ani jednému z nich (A ani B) nie si povinná poskytovať prestávku, lebo neodrobia viac ako 6 hodín. Navyše tí A v podstate majú prestávku po odpracovaní 4 hodín, takže by bolo nezmyselné im ešte dávať prestávku v tej druhej časti zmeny.

Ani tým B nemusíš dať prestávku, ale ak sa so zamestnancami dohodnete, môžete dať prestávku, ak si to vyžadujú. Prestávka v práci a nárok na stravu sú dve samostatné a nezávislé veci. Jedno nepodmieňuje druhé.

Stačí takto? Alebo ešte nejaké doplňujúce otázky?
lukika
06.02.09,14:30
velmi, velmi pekne dakujem. len neviem ci naozaj mozem dat stravenku zamestnancovi, ak nemal prestavku. ja viem, ze to v zakone nie je na seba naviazane, ale logicky vzato by som dala listok tomu, kto ma aj prestavku. a naozaj by ma zaujimalo, ci nema nikto zamestnancov, ktori maju pracovnu zmenu rozdelenu na dve casti - ako to je aj v zakone povolene.
KEJKA
24.02.09,12:57
velmi, velmi pekne dakujem. len neviem ci naozaj mozem dat stravenku zamestnancovi, ak nemal prestavku. ja viem, ze to v zakone nie je na seba naviazane, ale logicky vzato by som dala listok tomu, kto ma aj prestavku. a naozaj by ma zaujimalo, ci nema nikto zamestnancov, ktori maju pracovnu zmenu rozdelenu na dve casti - ako to je aj v zakone povolene.
no ja nespájam prestávku s nárokom na stravný lístok tak pevne ako ty.
Pracovný čas má taký aký má, nárok na SL mu jednoznačne vzniká.
Prestávka nemusí byť a ani nie je..... zamestnanec sa naje bud pred zmenou alebo medzi dvoma časťami...... to nerieš.
Daj mu stravný lístok a zaplať mu odrobený čas.
lukika
25.02.09,15:05
dakujem za odpoved a prajem pekny zbytok dna vsetkym.