KatarínaL
31.07.07,13:54
Dobrý deň,

poprosím o radu...Vopred ďakujem!
Jeden náš zamestnanec je dlhodobo PN (1,5 roka). Už pár mesiacov o ňom ale nemáme žiadne informácie. Neposiela preukaz o trvaní PN, neposlal ani ukončenie PN, nie je možné sa mu dovolať a ešte k tomu aj jeho lekárka zomrela. Čo teraz? Môžeme mu zaslať výpoveď zo strany zamestnávateľa z dôvodu, že nás priebežne neinformuje o svojom stave a nezasiela potrebné doklady? Alebo ako by sa to dalo vyriešiť?
Gabi03
31.07.07,12:01
No nie ste v závideniahodnej situácii. Ale vymenované dôvody nie sú dôvody na ukončenie PP.
KatarínaL
31.07.07,12:07
No nie ste v závideniahodnej situácii. Ale vymenované dôvody nie sú dôvody na ukončenie PP.

A čo teda robiť?
Jozef I
31.07.07,12:14
Asi by som oslovil sociálnu poisťovňu či mu vyplácajú nemocenské alebo niečo iné a na akú adresu. Možno je v nejakej ústavnej starostlivosti alebo sa odsťahoval. Prípadne by som zašiel osobne na adresu kde býval a informoval sa tam (prípadne susedov, lebo tí vedia väčšinou najviac ;) ).
Jana Motyčková
31.07.07,14:14
Asi by som oslovil sociálnu poisťovňu či mu vyplácajú nemocenské alebo niečo iné a na akú adresu. Možno je v nejakej ústavnej starostlivosti alebo sa odsťahoval. Prípadne by som zašiel osobne na adresu kde býval a informoval sa tam (prípadne susedov, lebo tí vedia väčšinou najviac ;) ).
No pochybujem, či SP dá také informácie cudzej osobe, aj keď je to zamestnávateľ.
Kazu
31.07.07,14:27
A čo teda robiť?
Zabehnite do najbližšej krčmy pri jeho bydlisku. Tam sa dozviete všetko. To myslím úplne vážne. Pravda, to platí len v tom prípade, že nebýva v Petržalke a pod. lokalitách.
abel
31.07.07,16:01
No nie ste v závideniahodnej situácii. Ale vymenované dôvody nie sú dôvody na ukončenie PP.
Podľa mňa sú to dostatočné dôvody na ukončenie PP. Nepreukázal dôvod svojej neprítomnosti na pracovisku, je to závažné porušenie pracovnej disciplíny.
Zoltán Kovács
31.07.07,16:04
Podľa mňa sú to dostatočné dôvody na ukončenie PP. Nepreukázal dôvod svojej neprítomnosti na pracovisku, je to závažné porušenie pracovnej disciplíny.

O ktorý § sa opiera tvoje tvrdenie?
Zuziana
31.07.07,16:26
Mala som podobný prípad, nebol síce dlhodobo PN, ale nechal sa našťastie počuť, že cez leto sa mu robiť nechce. Nastúpil na PN a viac ho nebolo. Zisťovala som na sociálnej poisťovni, ukončenie PN nemali. Ošetrujúci lekár potvrdil, že PN bola dávno ukončená. Rozviazali sme pracovný pomer, zaslali mu výpoveď a ostatné písomnosti poštou a ani to neprevzal...
Johanka
31.07.07,16:54
Kvôli takýmto individuám mám vyrážky, keď čítam články o tom, aké majú chudáci zamestnanci "problémy" so zamestnávateľmi ...
Dnes sa mi sťažoval klient, že zamestnanec neprišiel druhý deň do roboty. Kolegovia sa preriekli, že išiel na pár dní do inej firmy okúsiť, či tam nebude lepšie. Keď mu zavolal, prečo neprišiel do roboty, zamestnanec povedal, že vo štvrtok príde a potom mu povie . Nepochybujem o tom, že príde s PN-kou ... alebo zase nepríde :rolleyes: .
Čo robiť so zamestnancom, ktorý sa jedného dňa zbalí a zmizne do zahraničia? Zamestnávateľ sa to dozvie po niekoľkodennom pátraní, presne ako napísal niekto vyššie, v krčme ... Môže mu písať koľko chce, poštu nikto nepreberie. Nejaké zápočty, potvrdenia o mzde , daňové priznania, RZ ZP a pod. takýchto ľudí vôbec netrápia ...
abel
31.07.07,17:18
Eulalia
31.07.07,17:33
Lekár, ktorý vystavuje PN, by ju zvyčajne mal aj ukončiť. Zamestnávateľ môže oficiálnym listom požiadať lekára o správu, či je ešte tento človek PN. Ak je lekár slušný, odpovie, žiadny predpis mu totiž neukladá povinnosť informovať zamestnávateľa. Ak dostanete vyjadrenie lekára, že PN je ukončená a zamestnanec sa u Vás napriek tomu nehlási, je to podľa mňa absencia a dôvod na okamžité rozviazanie prac. pomeru.
J+K
01.08.07,05:11
Rozhodne treba zájsť aj na sociálnu poisťovňu. Z vlastnej skúsenosti viem, že majú evidenciu o tom, či PN je ukončená /resp. či ju lekár už ukončil/, alebo stále trvá. So mnou v podobnom prípade sociálka bez problémov komunikovala, oznámili mi presný dátum ukončenia a pýtala som si potom písomné potvrdenie od ošetrujúceho lekára zamestnanca. Ak aj lekárka zomrela, myslím, že jej pacientov museli priradiť inému lekárovi, treba sa informovať komu a osloviť nového lekára. Myslím, že na doporučený list budú musieť reagovať.

Chce to len vytrvalosť a pevné nervy!
KatarínaL
01.08.07,05:32
Ďakujem za všetky Vaše názory a rady.
irma1
01.08.07,05:51
Ešte som sa nestretla s tým, aby bol niekto 1,5 roka na PN. Zvyčajne, keď sa blíži rok od nástupu na PN, prebehne posúdenie zdravotného stavu Sociálnou poisťovňou a ideš do invalidity. Naozaj neviem, či môžeš byť PN 1,5 roka. Ale viem, že tieto informácie Ti v Sociálnej poisťovni bez problémov poskytnú. A aj Ti poradia najvhodnejší postup.
brm
01.08.07,08:26
ja som tiež raz zažila zmiznutie chlapa...museli sme ho mať furt v evidencii, lebo bol nezvestný... po dvoch rokoch ho našli zaliateho v betone a niekto konečne mohol vystaviť úmrtný list...srandy kopec okolo toho bolo
KatarínaL
01.08.07,08:39
No takže mám nové info....
Volala som s jeho lekárom. Ževraj ten pán je už pár mesiacov v liečebni v Pezinku a stále je na PN. Tá nebola ukončená. Ale aj tak by sme mali od neho mesačne dostávať nejaké papiere, nie?
A volala som aj na SP. Tam mi iba povedali, že tá PN nebola ukončená a že mu skončila ochranná doba. Papiere od neho nedostali tiež žiadne okrem tých čo som im ešte posielala ja.
Takže čo teraz....dá sa to považovať za absenciu?
ZuzanaP
01.08.07,08:43
Myslím, že nie. Možno by bolo dobré, keby ste mali nejaký doklad o tom, že v tej liečebni naozaj je.
JAJA11
01.08.07,08:47
Myslím, že nie. Možno by bolo dobré, keby ste mali nejaký doklad o tom, že v tej liečebni naozaj je.

Aj v nemocnici dávajú potvrdenie o trvaní PN, v liečebni nemusia?
ZuzanaP
01.08.07,08:50
Mali sme zamestnankyňu tiež v liečebni a posielala nám tzv. lístok na peniaze s pečiatkou liečebne.
J+K
01.08.07,09:38
Myslím, že aj v tej liečebni by mal mať nejakého ošetrujúceho lekára, ktorý by mal na konci mesiaca vystaviť preukaz o trvaní PN.

Ale napadá mi, že treba zaslať na sociálku registračný list prerušenia od vyčerpania 52 týždňov nemocenských dávok - ale to už určite urobené bolo.
KatarínaL
03.09.07,12:10
Myslím, že aj v tej liečebni by mal mať nejakého ošetrujúceho lekára, ktorý by mal na konci mesiaca vystaviť preukaz o trvaní PN.

Ja viem, že aj tam určite dostal nejaké doklady od lekára...ale čo z toho, keď mne nikto nič neposlal?! Ako ďalej keď na SP nič nevedia, jeho lekár tiež nevie nič viac...dokonca nemá ani jeho kartu, ktorú má zamestnanec u seba. My by sme s ním najradšej rozviazali PP, ale neviem, či je toto dostatočný dôvod?