Rena7
31.07.07,20:34
Ak mala nevlastná matka pred uzavretím manželstva nejaký majetok, ktorý až počas manželstva predala a kúpila za tieto peniaze dom a je zapísaná v LV ako bezpodielová vlastníčka, je skutočne bezpodielovou vlastníčkou? Nemožno si v prípade úmrtia otca nárokovať dedičstvo?

A naopak, ak otec (vdovec) počas druhého manželstva predal dom, ktorý vlastnil ešte pred týmto manželstvom, možno si v prípade dedičstva nárokovať od druhej ženy nejakú finančnú čiastku z tohoto predaného domu?

Ide mi o to, že druhá otcova žena napísala nový kúpený dom len na seba (BSM), a otec predal dom, a z týchto financií bude aj ona profitovať.
Eulalia
01.08.07,05:04
Ak zomrie otec (bez závetu), druhýkrát ženatý, dedičmi sú jeho deti, bez ohľadu na to, v ktorom manželstve sa narodili a manželka-vdova. Pri prerokovaní dedičstva u notára treba predložiť všetky doklady o majetku poručiteľa. Notár v prvom rade musí rozhodnúť, čo patrilo do BSM a čo je len osobným majetkom poručiteľa. Preto treba notárovi čo najskôr oznámiť všetky skutočnosti, týkajúce sa majetku poručiteľa. Ak otec predal počas manželstva dom, vlastniaci ešte pred uzavretím tohto druhého manželstva, bude z neho určitou čiastkou "profitovať" aj jeho vdova ako dedička. Na druhej strane budú z dedenej čiastky BSM, ktorá patrila otcovi, "profitovať" aj jeho deti z prvého manželstva. Ťažko sa je vyjadrovať k takejto veci, keď nie sú známe podrobnosti. Doporučujem všetky námietky voči prípadnému postupu druhej otcovej manželky oznámiť ihneď notárovi, ktorý bude dedičstvo prejednávať.
alexandrap
05.08.07,06:29
tiez by som pripojil otazku-ak mi poradite budem rad:)

1.)po otcovi ostal byt- bol spoluvlastnictvom otca aj mamy(mama zije)
sme 3 surodenci- zavet zda sa nie je...cize predpokladajme dedictstvo zo zakona

ake podielu zdedi mama a ake my? 50% z celeho bytu je zrejme jej osobne vlastnictvo ,ktoreho sa zavet netyka- zo zvysnych 50 % zdedi polovicu ako bezpodielove vlastnictvo? a 3 deti rovnakou ciastkou zo zvysku ?

cize mame prirada 50%+ 25%=75%
a detom 25% deleno 3 = 8.33% z celkovej hodnoty bytu? (cena bytu je tak 2.5M )
oplati sa kvoli tomu platiti poplatky za pravne ukony ,zapisy do katastra+poplatky .kopec paierov, casu, a aj tak nic z toho realne nie je...nie je lepsie sa vzdat dedicstva a vsetko dat mame s tym, ze nas pripadne vyplati mimo dediskene konanie?

2.)otec mal ucet- nadobudnuty za manzelstva- cize aj ten sa povazuje za BSM? cize system delenia 50: 3x 16.7% ?
este jeden problem- ak bol na heslo a to nikto nepozna, co s tym? kdesi som cital, ze v takom pripade smola- prepadne statu?:eek:

3.)otec mal dom- zdedeny pocas manzelstva a "pisany"iba na neho- ten asi nie je BSM ? a deleno 4 x ?

ach boze, preco ludia hromadia majetky:rolleyes:
Ajuška
05.08.07,10:49
tiez by som pripojil otazku-ak mi poradite budem rad:)

1.)po otcovi ostal byt- bol spoluvlastnictvom otca aj mamy(mama zije)
sme 3 surodenci- zavet zda sa nie je...cize predpokladajme dedictstvo zo zakona

ake podielu zdedi mama a ake my? 50% z celeho bytu je zrejme jej osobne vlastnictvo ,ktoreho sa zavet netyka- zo zvysnych 50 % zdedi polovicu ako bezpodielove vlastnictvo? a 3 deti rovnakou ciastkou zo zvysku ?

cize mame prirada 50%+ 25%=75%
a detom 25% deleno 3 = 8.33% z celkovej hodnoty bytu? (cena bytu je tak 2.5M )
50% je mamin podiel BSM, zvyšnych 50% sa delí počtom dedičov čiže mama + 3 deti = 4/
oplati sa kvoli tomu platiti poplatky za pravne ukony ,zapisy do katastra+poplatky .kopec paierov, casu, a aj tak nic z toho realne nie je...nie je lepsie sa vzdat dedicstva a vsetko dat mame s tym, ze nas pripadne vyplati mimo dediskene konanie?
/oplatí - neoplatí, si musí každý zvážiť sám. Dá sa dohodnúť, že svoje podiely napíšete na mamu/

2.)otec mal ucet- nadobudnuty za manzelstva- cize aj ten sa povazuje za BSM? cize system delenia 50: 3x 16.7% ?
/tu sa počíta ako v prípade bytu. 50% je mamin podiel BSM, zvyšných 50% sa delí počtom dedičov, teda 4/
este jeden problem- ak bol na heslo a to nikto nepozna, co s tym? kdesi som cital, ze v takom pripade smola- prepadne statu?:eek:
/k tomuto sa neviem vyjadriť...isto poradia v banke/
3.)otec mal dom- zdedeny pocas manzelstva a "pisany"iba na neho- ten asi nie je BSM ? a deleno 4 x ?
/deleno 4.../
ach boze, preco ludia hromadia majetky:rolleyes:
/isto z najúprimnejších dôvodov - minimálne zabezpečiť rodinu... bohužiaľ často práve dedičstvo rodinu naopak rozbíja...

...česť výnimkám...:rolleyes:
Gido
05.08.07,10:54
V bode 3.) je "výpočet" správny, každý z dedičov dedí rovnako, t.j. 3 deti spolu s matkou každý po 1/4.
V bode 1.) je nesprávny výpočet podielu. Má byť: matke patrí z titulu BSM 1/2 a z druhej polovici dedia rovnako matka s tromi deťmi, teda matke patrí podiel 5/8 z celku a deťom každému 1/8 z celku. ( A 1/8 je 12,5%, čo zo sumy asi 2,5M je 0,3125M. Či sa pre to oplatí konať, treba zvážiť. A aké poplatky? Veď to vybavuje notár a len jemu sa zaplatí.)
V bode 2.) takisto nesprávne vypočítaný podiel: matka 1/2 z titulu BSM a z druhej polovicu dedi rovnako s deťmi, t.j. matke patrí podiel 5/8 a deťom každému po 1/8 z celku. Pokiaľ existuje číslo účtu, treba ho oznámiť notárovi a ten už pozná spôsoby, ako postupovať. Pekný deň prajem (a viac optimizmu)!
alexandrap
05.08.07,17:15
dakujem- uz mam v tom jasnejsie:)

no ,uvidim co surodenci a mama- hadam to neskonci hadkami atp.
Chobot
06.08.07,08:28
tiez by som pripojil otazku-ak mi poradite budem rad:)

este jeden problem- ak bol na heslo a to nikto nepozna, co s tym? kdesi som cital, ze v takom pripade smola- prepadne statu?:eek:



Neboj sa, nič neprepadne. Mohlo sa to stať kedysi, keď boli VK na doručiteľa. Ak bola taká knižka anonymná a dediči nemali ako preukázať, že im to patrí, tak vtedy bolo ťažké od banky vymôcť tie peniaze - teda dokázať vlastníctvo.

Dnes už anonymné VK ani účty neexistujú. Každá VK aj účet je na meno, majiteľ je presne známy. V prípade dedičského konania taký účet či VK je predmetom dedičského konania a banka na základe dedičského rozhodnutia peniaze vyplatí.

Ale neviem, aký účet na heslo mohol mať, veď na účty sa heslá nedávajú. A tuším ani na VK sa už heslá nedávajú, lebo disponovať môže iba majiteľ a ten nepotrebuje heslo. Heslá sa vydávajú len pre elektronické bankovníctvo - Internetbanking, Telebanking, ...
alexandrap
06.08.07,13:17
dik,celkom mi odlahlo

len k tym heslam- ja mam obycajnu VK a ta heslo ma,lebo som chcel...ked vyberam ,musim ho napisat na vyberny listok+obcanak
Chobot
06.08.07,13:48
dik,celkom mi odlahlo

len k tym heslam- ja mam obycajnu VK a ta heslo ma,lebo som chcel...ked vyberam ,musim ho napisat na vyberny listok+obcanak

Onoho času mal syn VK na doručiteľa. Keď to bolo treba zmeniť na meno, tak sme nahlásili údaje podľa rodného listu a heslo na knižke nám zrušili. Tak asi kto chcel, tomu heslo nechali.
Nataša
15.08.07,08:07
I ja mám jednu otázku k BSM. Ideme s manželom kupovať pozemok, ale z určitých príčin chce, aby bol napísaný iba na moju osobu. Je to právne v poriadku? Nemusíme tam byť uvedení objaja?
Chobot
15.08.07,08:16
I ja mám jednu otázku k BSM. Ideme s manželom kupovať pozemok, ale z určitých príčin chce, aby bol napísaný iba na moju osobu. Je to právne v poriadku? Nemusíme tam byť uvedení objaja?

Ten pozemok môže byť napísaný iba na teba, aj keď ste manželia.

Dúfam, že sa nebudete niekedy v budúcnosti rozvádzať, lebo potom môžeme očakávať tu na Porade otázku typu "Počas mnaželstva sme nadobudli spoločne pozemok, ktorý je písaný na mňa. Musím z neho vyplatiť manžela?":rolleyes:
Nataša
15.08.07,09:13
:-)))

mne sa to tiež moc nepáči, ale ako som spomínala má isté dôvody. Dúfam, že sa časom utrasú a budem trvať na tom, aby sa to dalo do poriadku. Podobný neporiadok sme už totiž zažili.
Maňaska
15.08.07,09:29
Ahoj,
napísať pozemok na oboch manželov je spravodlivé, ale nemusíš sa ničoho báť, ak bude iba na teba. Si vlastne vo "výhode", keby sa v budúcnosti vyskytli nejaké problémy. :-))
Chobot
15.08.07,09:40
:-)))

mne sa to tiež moc nepáči, ale ako som spomínala má isté dôvody. Dúfam, že sa časom utrasú a budem trvať na tom, aby sa to dalo do poriadku. Podobný neporiadok sme už totiž zažili.

Do poriadku to môžte dať aj neskôr. Síce nedosiahnete, aby pozemok bol v BSM, ale neskôr mu daruješ 1/2 podielu a budete ho mať v podielovom spoluvlastníctve, každý 1/2.
Gabca
15.08.07,10:06
Tak toto ma zaujalo, ako si moze kupit jeden z manzelov daky majetok ked su v BSM? To, ze si dany pozemok necha zapisat len jeden z manzelov neznamena, ze je vylucnym vlastnikom /pri kupe/ . Ine je ak by ho dostal darom alebo zdedil, vtedy je vylucne jeho. Zakon totiz hovori, ze ak niekto z manzelov nadobudne v BSM majetok kupou, je to spolocny majetok, i ked je pisany na jedneho z nich, staci dokladovat, ze v danom momente boli manzelia a mali BSM.
Chobot
15.08.07,10:17
Tak toto ma zaujalo, ako si moze kupit jeden z manzelov daky majetok ked su v BSM? To, ze si dany pozemok necha zapisat len jeden z manzelov neznamena, ze je vylucnym vlastnikom /pri kupe/ . Ine je ak by ho dostal darom alebo zdedil, vtedy je vylucne jeho. Zakon totiz hovori, ze ak niekto z manzelov nadobudne v BSM majetok kupou, je to spolocny majetok, i ked je pisany na jedneho z nich, staci dokladovat, ze v danom momente boli manzelia a mali BSM.

Veď práve v tom je ten problém, ktorý som spomenul v príspevku č. 11 . Nataša sa len pýtala, či to môže byť napísané len na jej meno. Aké právne dôsledky to má, to ju zatiaľ nezaujímalo.

V prípade motorových vozidiel je to dokonca dané zákonom, že majiteľom MV môže byť len jedna osoba (v evidencii vozidla), aj keby auto bolo v BSM.
Gabca
15.08.07,10:22
Veď práve v tom je ten problém, ktorý som spomenul v príspevku č. 11 . Nataša sa len pýtala, či to môže byť napísané len na jej meno. Aké právne dôsledky to má, to ju zatiaľ nezaujímalo.

V prípade motorových vozidiel je to dokonca dané zákonom, že majiteľom MV môže byť len jedna osoba (v evidencii vozidla), aj keby auto bolo v BSM.
no ked poviem A tak poviem aj B
mimotemy za co ti dala dad111 ten bod? mala ti dat len pol boda :)
Chobot
15.08.07,10:29
no ked poviem A tak poviem aj B
mimotemy za co ti dala dad111 ten bod? mala ti dat len pol boda :)

:cool:
Nataša sa pýtla nasledovné:

"I ja mám jednu otázku k BSM. Ideme s manželom kupovať pozemok, ale z určitých príčin chce, aby bol napísaný iba na moju osobu. Je to právne v poriadku? Nemusíme tam byť uvedení objaja?"

Tú otázku som zodpovedal. Nebudem kvôli tomu predsa rozobeať všetky aspekty BSM. Ak bude mať záujem o viac informácií, tak sa opýta.:rolleyes:

Prideliť bod bolo rozhodnutie dad111, opýtaj sa jejjeho. :D :D :D
Gabca
15.08.07,10:34
mimotemy dad111 je chlap :) som zistila az neskor , prepac dad111;) , inak mne by to nedalo nenapisat A aj B, mna by svrbil jazyk:)
Chobot
15.08.07,10:56
mimotemy dad111 je chlap :) som zistila az neskor , prepac dad111;) , inak mne by to nedalo nenapisat A aj B, mna by svrbil jazyk:)

Na to je tu porada ;) .

Môžeš to kľudne doplniť alebo niekoho opraviť alebo rozvinúť debatu, ako si aj urobila.

Sorry dad111, že som ti zmenil pohlavie.:mee:
dad111
16.08.07,06:16
no ked poviem A tak poviem aj B
mimotemy za co ti dala dad111 ten bod? mala ti dat len pol boda :)
Pretoze to bolo moje slobodne rozhodnutie. Ale dobre ak si to nepochopila, pokusim sa vysvetlit blizsie. Chobot je podla mna clovek,ktory sa zjavne vyzna. Rozhodol sa odpovedat na polozenu konkretnu otazku. Jeho odpoved bola kratka jasna, vystizna. Bodka. Na tak jasnu otazku odpovedat zo siroka, by bolo zbytocne. Neviem, co by mala byt odpoved B. K tejto teme je moznych nespocet odpovedi, hadam by nestacila ani abeceda na ich oznacenie. V kazdom pripade, napisat ich vsetky k tejto a nielen k tejto by bolo na slusnu knihu. Dufam, ze je malo ludi na svete, ktori si myslia, ze citovanim jedneho paragrafu z jedineho predpisu vyriesia problem, ale to sa uz opakujem. Dalsim dovodom mojho ocenenia bola prilozena pripomienka. Aj ked to boli len dve vety, je v nich tolko zivotnych skusenosti autora, ze stoji za to zapamatat si ich na dlho. Tento pribeh ma velku sancu, ze raz skonci pred nejakym senatom, ktory o nom napise tu knihu, ktoru spominam vyssie. Taketo spisy su plne odpovedi, nie len B Pre ich lepsiu identifikaciu su vsak oznacovane §..., a nepisu sa na Porade. Teda nie pol bodu, ale body dva.
Gabca
16.08.07,08:52
mimotemy dad nic v zlom, ale paci sa mi tvoj zmysel pre humor, vo svoje poznamke o pol bode som dala smajlik, cize s usmevom som to aj myslela, nechcela som tym podcenit odbornost chobota. prepac, ak som ta tym iritovala. PS: ak napises o tom probleme knihu , daj vediet, kupim si ju. :)