DELCO
31.07.07,21:06
Dobrý deň. Chcel by som poznať Váš názor na odpočet DPH z leasingu osobného automobilu, ktorý nájomca používa v rámci svojho podnikania so súhlasom leasingovej spoločnosti na prenájom iným subjektom (autopožičovňa). Ďakujem
Andyke
31.07.07,19:27
Odpočet DPH :
§ 49 Zák.o DPH
8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.
DELCO
31.07.07,20:31
S tým sa dá iba súhlasíť ale z odpovede nie je zrejme či je možné DPH odpočítať alebo nie. Uvedené ustanovenie podmieňuje odpočítanie DPH kúpov automobilu za účelom jeho ďalšieho predaja alebo nájmu. V prípade obstarania atomobilu cez finančný leasing ide o špecifický prípad, kedy ku kúpe dôjde až po splnení podmienky platenia splátok (nájomného) v dohodnutej dobe. Podľa DRSR nie je podmienka kúpy splnená a teda nie je možné DPH odpočítať. Podľa môjho názoru však v zmysle OZ kúpna zmluva je uzatvorená ale vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až uhradením dohodnutých splátok. Myslím, že tento problém potrebuje skôr právne ako daňové posúdenie. Rozhodujúce je ujednotiť sa či leasingom sa automobil kupuje alebo nie. Pritom nie je rozhodujúce kedy dôjde k prechodu vlastncta. Zákon o DPH sa na prechod vlastníctva neodvoláva.
Jana Acsová
01.08.07,06:58
Už to bolo na Porade riešené. Záver: nie je možné uplatniť odpočítanie dane pri obstaraní automobilu M1 formou finančného prenájmu ani v prípade, že sa ďalej prenajíma.

Predmetné riešim aj v rámci svojej publikačnej činnosti.
Jana Acsová
01.08.07,07:01
Rozhodujúce je ujednotiť sa či leasingom sa automobil kupuje alebo nie. Pritom nie je rozhodujúce kedy dôjde k prechodu vlastncta. Zákon o DPH sa na prechod vlastníctva neodvoláva.Samotný fiančný prenájom nie je kúpou. Pre účely DPH by bolo napríklad odkúpenie predmetu finančného prenájmu po jeho skončení, čiže z dohodnutej kúpnej ceny by bolo možné daň odpočítať, ak sa automobil využíva na ďalší prenájom.
Jana Acsová
01.08.07,07:03
DELCO
01.08.07,07:25
Dobrý deň.

Reagujem na Vášu odpoveď. Je mi jasné, že táto prezentáci názoru vychádza zo znenia zákona o DPH a stanoviska DRSR a v podstate by som s ňou aj súhlasil. Z logiky veci to však považujem za absolútny nezmysel. Leasing je forma financovania. Nech sa to považuje za nájom alebo za hocičo iné, faktom ostáva, že je to forma nadobudnutia majetku. Je predsa nelogické, keby sa ten automobil kúpil na úver za rovnakých podmienok (splátky) tak si DPH odpočítať môžem. Tento problém by asi bolo vhodné posúdiť aj z pohľadu smernice EU, ktorá sa v tomto smere odvoláva na vájomné dohovory medzi SR a výborom EU pre DPH. Nikde som však nenašiel, na čom sa dohodli, teda pri ktorom hnuteľnom majetku a za akých podmienok možno zamedziť odpočet DPH.

V znení, v akom je predmetné ustanovenie schválené, je v absolútnom rozpore s princípom DPH a teda pochybujem, že takéto znenie je v súlade s týmto dohovorom. Ak by sa náhodou niekto dostal k zneniu "súhlasu" výboru pre DPH prosím pošlite mi link.

Ďakujem.
Jana Acsová
01.08.07,07:41
Zatiaľ sme sme "len" na Porade. .-)

A čo sa týka finančného prenájmu, tak pre účely DPH je finančný prenájom službou. Z tohto zrejme vychádzajú vyprofilované názory.

Jedná o možnosť úpravy prístupu jednotlivých členských štátov, za čo budú finančný prenájom považovať. Možno ho považovať za dodávku tovaru a možno ho považovať za dodávku služby. U nás je to v súčastnosti platnom znení služba - právo užívať majetok a nie kúpa.
bepo
01.08.07,10:01
V znení, v akom je predmetné ustanovenie schválené, je v absolútnom rozpore s princípom DPH a teda pochybujem, že takéto znenie je v súlade s týmto dohovorom. Ak by sa náhodou niekto dostal k zneniu "súhlasu" výboru pre DPH prosím pošlite mi link.

Ďakujem.
Veď pri leasingu dochádza k odkúpenie čiže odpočet je možný, horšie je že kúpna cena je zväčša tisíc korún alebo menej čiže z tejto sumy si môžete uplatniť odpočet.
PS- Aj nemožnosť odpočtu pri osobných autách je v rozpore s princípom a logikou ale je to tak
DELCO
01.08.07,14:41
Tu sa vynára ďaľšia absurdita. Kúpim auto (M1) na leasing na účely podnikania (autopožičovňa). Mám nárok na odpočítanie DPH z kúpnej ceny (napr. tých tisíc SK). Keďže v tomto prípade nepoužijem a v podstate ani nemôžem použiť ustanovenie § 49 ods. 7, tak pri predaji tohto auta nemôžem uplatniť oslobodenie podľa § 42 a musím odviesť DPH v plnej výške z predajnej ceny auta. Tváriť sa, že teda nebudem uplatňovať odpočet DPH z kúpnej ceny aby som potom neodvádzal DPH z predajnej ceny nepomôže. Na odpočet nárok vznikol a to že som si ho neuplatnil je len moja vec. Ale odviesť DPH z predajnej ceny musím. Aby som to zhrnul, je to nedomyslené a pre platiteľa diskriminačné.
emgeton
02.08.07,04:30
Súhlasím s DELCO-m.
Je to nedomyslené a pre platiteľa diskriminačné.
Jana Acsová
02.08.07,06:02
Súhlasím, že je to špecifické.

Preto je tu na mieste daňová optimalizácia:
- výber formy financovania,
- postúpenie zmluvy v správnom momente,
- zmena účelu použitia majetku v správnom momente ...

a našli by sme ďalšie. Tak sa pozerám aj na túto problematiku. A našli by sme určite viac paralel a nelogík ... Toto nie je a nebude jediná.