vilob
31.07.07,22:59
ahojte poraďáci. mám otázočku-podnikateľ FO zamestnal na štvrtinový úväzok zamestnanca, ktorý má súčasne viac zamestnávateľov. jeden zo zamestnávateľov mu uplatňuje aj nezdaniteľnú časť.MUSÍ mu podnikateľ zdaňovať celú mzdu? nemôže to robiť takou formou, že zamesnanec si každý rok odovzdáva svoje daňové priznanie, v ktorom si príjem od tohto podnikateľa dodatočne zdani? ďakujem za odpovede
Andyke
31.07.07,21:24
Zamestnávateľ je povinný vykonať zrážku dane zo mzdy :

viď zákon o dani z príjmov:
§ 35
Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti


(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o

a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
vilob
19.08.07,16:00
a čo robiť v prípade, ak zamestnávateľ túto zrážku nevykonal? prebrala som mzdy jedného podnikateľa, ktorý si to pred tým účtoval sám a daň za zamestnanca neplatil. zamestnanec je súčasne aj SZČO+zamestnanec inej firmy a podával si sám daňové priznanie, kde si príjem od tohto podnikateľa sám zdaňoval.
Zita4
19.08.07,16:14
Za minulé činy pána podnikateľa nie si zodpovedná (nakoniec sa to pri daňovom priznaní vyrovnalo), ale do budúcnosti je treba daň zo mzdy odvádzať podľa zákona. Ja by som minulé obdobia nechala tak.
abel
19.08.07,16:29
Dokonca tam ešte hrozí, keďže pracoval na štvrtinový úväzok, že mzda teoreticky mohla byť nižšia ako 5000.- Sk a daň mala byť zrážková, čiže minulý rok bola povinnosť mesačne oznamovať zrážkovú daň. Za jedno nesplnené oznámenie pokuta 2000.- Sk mesačne.
abel
19.08.07,16:41
a čo robiť v prípade, ak zamestnávateľ túto zrážku nevykonal? prebrala som mzdy jedného podnikateľa, ktorý si to pred tým účtoval sám a daň za zamestnanca neplatil. zamestnanec je súčasne aj SZČO+zamestnanec inej firmy a podával si sám daňové priznanie, kde si príjem od tohto podnikateľa sám zdaňoval.

A ako si to zdaňoval, ako príjem zo závislej činnosti? Ak to dával do § 5, tak zamestnávateľ mal povinnosť mzdu zdaňovať preddavkovou alebo zrážkovou daňou.
vilob
07.01.08,22:25
pri akej daňovej kontrole môže daňový úrad zistiť, že podnikateľ-zamestnávateľ neodvádzal zo mzdy zamestnanca daň? ani nepodával prehľady.
vilob
10.01.08,21:12
tak teraz poraďte: zamestnávateľ a zamestnanec-dobrí kamaráti-sa dohodli, že zamestnanec, ktorý bol zároveň aj szčo si daň vysporiada sám vo svojom daňovom priznaní. takže zamestnávateľ žiadnu daň zo mzdy neodvádzal ani neposielal na DÚ prehľady. ako to dať najlepšie "do poriadku"?
evina
10.01.08,21:29
tak teraz poraďte: zamestnávateľ a zamestnanec-dobrí kamaráti-sa dohodli, že zamestnanec, ktorý bol zároveň aj szčo si daň vysporiada sám vo svojom daňovom priznaní. takže zamestnávateľ žiadnu daň zo mzdy neodvádzal ani neposielal na DÚ prehľady. ako to dať najlepšie "do poriadku"?

Závisí o aký časový úsek sa jedná a či vôbec bol prihlásený za zamestnanca - t.j. ZP a SP.

Ak nič z toho nebolo splnené doporučujem, ak je to možné, aby si daná SZČO prácu vyfakturovala a naozaj príjem zdanila v rámci svojho DP.
vilob
10.01.08,21:33
jedná sa o obdobie 2 rokov!!! zamestnanec je riadne prihlásený na ZP aj SP, odvody sú uhradené akurát mu nebola strhávaná zo mzdy daň. tým pádom ju zamestnávateľ neplatil. ale SZČO a zamestnanec v jednom si tento príjem údajne 100% zdaňoval. ale na základe akých dokladov netuším.
vilob
10.01.08,21:34
napadá mi len:spätne prerobiť mzdy, poposielať dodatočne prehľady a dodatočne uhradiť daň...
evina
10.01.08,22:04
napadá mi len:spätne prerobiť mzdy, poposielať dodatočne prehľady a dodatočne uhradiť daň...
Pravdepodobne Ťa čaká tento postup, predtým by som však presne zistila ako si priznával tieto príjmy SZČO....
vilob
10.01.08,22:16
čaká zamestnávateľa zo strany DÚ nejaká pokuta? a ak sa smiem spýtať kvôli čomu je potrebné zistiť, ako si zdaňoval zamestnanec ten príjem. bude mu to musieť DÚ vrátiť, alebo to budem musieť niekde uviesť?
Č.Mária
16.01.08,17:42
Závisí o aký časový úsek sa jedná a či vôbec bol prihlásený za zamestnanca - t.j. ZP a SP.

Ak nič z toho nebolo splnené doporučujem, ak je to možné, aby si daná SZČO prácu vyfakturovala a naozaj príjem zdanila v rámci svojho DP.
Na takyto druh práce je možny aj určitý druh zmluvy podľa Obch.z. medzi obidvoma stranami./napr. mandantna zmluva a pod./