lepa
01.08.07,10:22
Príjemný letný deň všetkým ,

prosím vas vie mi niekto poradit ci sposob A,B účtovania ásob sa vzťahuje na všetky zásoby nakupované do firmy resp. mozem si v internej smernici zvoliť, že napr.
toal.papier budem účtovať priamo do N a šróby kt. predávame a zároveň ich používame aj na realizáciu diela zaúčtujem cez sklad 112 a 132 ?

dakujem za každú odpoveď
mysimis
01.08.07,08:29
Príjemný letný deň všetkým ,

prosím vas vie mi niekto poradit ci sposob A,B účtovania ásob sa vzťahuje na všetky zásoby nakupované do firmy resp. mozem si v internej smernici zvoliť, že napr.
toal.papier budem účtovať priamo do N a šróby kt. predávame a zároveň ich používame aj na realizáciu diela zaúčtujem cez sklad 112 a 132 ?

dakujem za každú odpoveď

Toaletný papier účtujem priamo do spotreby na 501 /aj v prípade, že naraz sa zakúpi napr. veľké balenie/.
Johanka
01.08.07,08:36
K toaletnému papieru.. to by bolo vtipné - preúčtovanie do spotreby pri jeho použití :--- .
Johanka
01.08.07,08:43
Príjemný letný deň všetkým ,

prosím vas vie mi niekto poradit ci sposob A,B účtovania ásob sa vzťahuje na všetky zásoby nakupované do firmy resp. mozem si v internej smernici zvoliť, že napr.
toal.papier budem účtovať priamo do N a šróby kt. predávame a zároveň ich používame aj na realizáciu diela zaúčtujem cez sklad 112 a 132 ?

dakujem za každú odpoveď
O tom, čo považujeme za zásoby hovorí §17 Postupov účtovania
(2) Zásobami sú
a) materiál,
b) nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky a zvieratá,
c) tovar.

(3) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly, hmotný majetok podľa § 13 ods.7 , pričom
a) ako suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) ako pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu, napríklad lak na výrobky,
c) ako prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) ako náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) ako o obaloch sa účtuje, ak slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak nevratné obaly sa dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným obsahom.
(4) O hnuteľných veciach s dobou použiteľnosti najviac jeden rok sa účtuje bez ohľadu na obstarávaciu cenu ako o zásobách.
(5) O nedokončenej výrobe sa účtuje, ak ide o produkty, ktoré už prešli jednou alebo niekoľkými výrobnými operáciami a nie sú už materiálom, ale nie sú ešte hotovým výrobkom. Medzi nedokončenú výrobu sa zahŕňajú tiež nedokončené výkony iných činností, pri ktorých nevznikajú hmotné produkty, napríklad služby súdnych exekútorov a architektov.
(6) O polotovaroch vlastnej výroby sa účtuje, ak ide o oddelene evidované produkty, ktoré ešte neprešli všetkými výrobnými stupňami a dokončia sa alebo skompletizujú do výrobkov v ďalšom výrobnom procese.
(7) O výrobkoch sa účtuje, ak ide o predmety vlastnej výroby určené na predaj mimo účtovnej jednotky alebo na spotrebu vo vnútri účtovnej jednotky.
(8) V zásobách sa účtujú najmä zvieratá, ktorými sú mladé chovné zvieratá, zvieratá vo výkrme, ryby, kožušinové zvieratá, včelstvá, kŕdle sliepok, kačíc, moriek, perličiek a husí na výkrm a psy.
(9) O tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby, ktoré sa aktivovali (účtová skupina 62 – Aktivácia) a odovzdali do vlastných predajní účtovnej jednotky.
lenkapackova
01.08.07,16:31
dam iny priklad miesto toho toaleťáku napr. kancelársky papier alebo čistiace a hygieniské potreby, zaujíma ma len toľko či si možem stanoviť int. smernicou, že takýto druh zásob účtujem priamo do N a spomínané šŕóby cez 112? a čo ak mam povinnosť auditu, zákon hovorí že musim účtovať len A sposobom teda všetko cez sklad alebo opeť vyčlením niektoré zásoby ktoré dám priamo do N ?


ďakujem
Robina
01.08.07,18:46
podľa mňa si musíš zvoliť jeden spôsob: alebo A a účtuješ sklad, alebo B a dávaš to priamo do spotreby. možno sa mýlim aj ja ale nemyslím si.
ondrejvla
01.08.07,18:59
dam iny priklad miesto toho toaleťáku napr. kancelársky papier alebo čistiace a hygieniské potreby, zaujíma ma len toľko či si možem stanoviť int. smernicou, že takýto druh zásob účtujem priamo do N a spomínané šŕóby cez 112? a čo ak mam povinnosť auditu, zákon hovorí že musim účtovať len A sposobom teda všetko cez sklad alebo opeť vyčlením niektoré zásoby ktoré dám priamo do N ?


ďakujem

Ak tento materiál, ktorý si spomínala nenakupuješ za účelom ďalšieho predaja, alebo použitia pri výrobe, ale je to pre spotrebnú réžiu, účtuješ ho na účet 501/A, na účet 112 len materiál, ktorý používaš za účelom výroby, alebo poskytovania služieb - napríklad opravy nejakých výrobkov, vyskladníš ho spolu s faktúrou, prípadne výdajku dáš k bločku z ERP o poskytnutí služby.
Myslím, že o účte 132 tu už netreba písať, bolo to rozoberané priamo v tejto téme.
mudroš
13.08.07,07:45
Ak sa používa spôsob A, môže si účtovná jednotka upraviť interným predpisom, ktoré druhy materiálu bude účtovať bez zaúčtovania na sklad (priamo do spotreby na 501). Upravuje to § 43 ods. 14 postupov účtovania. Spotreba vykázaná v UZ však musí zodpovedať skutočnej spotrebe. To znamená, že sa na konci účtovného obdobia urobí inventúra a nespotrebovaný materiál sa preúčtuje na sklad.
Napríklad asi ťažko niekto uverí, že ak ste 30.12. kúpili paletu kancelárskeho papiera, že ste ho aj všetok spotrebovali.
calawen
11.09.07,08:38
Ja mám teraz jednu otázku... bol nám prepravený materiál konkrétne na kontrolu balenie počas odstávky s nami obchodujúcej firmy vo Francúzsku a teraz neviem či mám túto prepravu účtovať na sklad (program SAP a nepoužívajú účet 111) alebo do nákladov. Ako ste už isto pochopili, účtujeme spôsobom A. Toľko moja otázočka...:(