Jozef Mihál
01.08.07,13:08
Potrebujem zamestnať jednorazovo rozhodcu na športové preteky na cca 4 hodiny. Môžem použiť príkaznú zmluvu? Kto platí daň?
Jozef Mihál
01.08.07,11:13
Na účel rozhodovania na pretekoch je možné uzavrieť príkaznú zmluvu.

Na základe praktických skúsenosti daňový úrad činnosť rozhodcu na príkaznú zmluvu s vysokou pravdepodobnosťou posúdi ako závislú činnosť. Výnimkou môžu byť prípady, kedy rozhodca má na túto činnosť živnostenské oprávnenie.

Preto odporúčam pri vyplatení odmeny zdaniť odmenu ako príjem zo závislej činnosti.

Poznámka. Veľmi dobré informácie týkajúce sa zdaňovania a odvodov pre športové kluby a spolky prináša časopis Športinform (http://www.sporting.sk/sk/sportinform).

Zvlášť upozorňujem na číslo 5/2007 (http://download.sporting.sk/sportinform/05_2007.pdf), kde je vynikajúcim spôsobom spracovaná problematika príkazných zmúv.

ZDP_§5
jess
01.08.07,11:27
Ďakujem, tie linky sú perfektné a dostačujúce na objasnenie problematiky.
certik
22.08.07,09:40
Chcem sa spýtať, či tento postup je správny: Príkazník - rozhodca futbalového zápasu - dostane odmenu napr. 500 Sk, z toho mu športový klub zrazí daň 95.- Sk. Ostane mu čistý príjem 405.- Sk. Na to si príkazník vyúčtoval cestovné 100.- Sk, stravné 89.- Sk, poštovné výdavky 25.- Sk (ako rozhodca vraj musí zasielať na centrálu nejaký výkaz). ŠK mu vyplatil teda sumu 619.- Sk. Je to v poriadku? V Športinforme sa píše, že nemá nárok na cestovné náhrady podľa zákona o cestovných náhradach. Toto mi nie je celkom jasné. A ako je to s dokladovaním výdavkoch, ktoré si vyúčtoval? neviem či som to napísala zrozumiteľne, ale nie som si istá, či to je v poriadku. Ďakujem
tibor
11.09.07,13:02
certik - robím to tak isto, že rozhodcom vyplácam cestovné (teda preplatím lístky použité na dopravu k nám krát 2 a samozrejme aj diéty podľa hodín, ktoré bol mimo domu...) - žiadne poštovné mu nepreplácam, lebo u nás nič také sudí nerobí. ak nedá lístky - preplácam mu auto podľa tabuliek, ktoré sme si dopredu na zväze dohodli.
tibor
11.09.07,13:12
ups...som si nevšimol - ja mám ale Dohodu...a odvádzam úraz. a gar.poistenie...
certik
16.11.07,07:27
Aj ja som uvažovala o dohode, ale dohodára musím prihlásiť na SP deň vopred, lenže ja ešte v piatok nikdy neviem, ktorí rozhodcovia prídu v nedeľu na zápas, takže by som ich prihlásiť nestihla. Preto som to riešila formou príkaznej zmluvy. Vy - ako športový zväz (oddiel) - dostávate príspevky na činnosť z obce, ale si iný prípad?